PAVEL z BRNA PAVEL z BRNA komentáře u knih

Umíráme každý den: Pouť potulného mnicha bardy žití a umírání Umíráme každý den: Pouť potulného mnicha bardy žití a umírání Yongey Mingyur Rinpoche

Jsem neobyčejně vděčný za tuto knihu, která byla pro mě velice poutavá. Kolik je knih popisující útěk praktikujícího budhisty do svatého bezdomoví? A kolik je knih, které jsou autobiografické. Je to asi tím, že budhisté mají zakázáno zveřejnovat své životní zážitky, jak bylo napsáno v této knize. Proto je tato kniha opravdu vyjmečná a já se k ní budu vracet.

22.03.2024

Poprvé Poprvé Nico Walker

Velmi čtivě napsaný román, vyprávějící o peklu války v Iráku a odtud do pod-osobního pekla fetujícího páru, který žije jen pro drogy. Je to stejně otřesné svědectví jako v mém mládí Memento od Radka Johna, které mnoho lidí odradilo od užívání drog.

19.02.2024

Bídníci.cz aneb Špinavé obrazy z dějin národa českého 1 - Kořeny (1945-1973) Bídníci.cz aneb Špinavé obrazy z dějin národa českého 1 - Kořeny (1945-1973) Jiří Zídek

Toto je kniha na kterou se nezapomíná, otřesné dějiny národa českého. Co na tom, že se realita střídá s fikcí v jedné působivé a šokující koláži. Skvěle napsáno, velmi čtivé a napínavé a v poslední kapitole se setkáme s jistým duchovním přesahem.

28.01.2024

Encyklopedie akčního filmu Encyklopedie akčního filmu Petr Cífka

Tak toto je lahůdka pro skoro všechny milovníky akčního filmu a knih o filmu. Člověk může listovat a nostalgicky vzpomínat, jak mnohé filmy viděl v českých kinech a na širokém plátně. Kdo to nezažil, ten to nepochopí. A jelikož jsem fanda středního kalibru, některé filmy mě ještě čekají ale už ne v kině a k tomu tahle kniha slouží skvěle.

15.01.2024

21.12. -  Kletba jaguářího krále 21.12. - Kletba jaguářího krále Dustin Thomason

Kniha se mi velmi líbila. Jde o jeden z mnoha infekčních thrilerů tentokrát spojených s magickým rokem 2012 a seznamuje nás s nejnovějším objevem záhadných prionů, které jsou nezničitelné. Knihu jsem četl už dvakrát a rád se k ní ještě vrátím.

14.01.2024

Nové náboženství Kurta Vonneguta Nové náboženství Kurta Vonneguta Petr Zelenka

Moc pěkná kniha o díle KURTA VONNEGUTA, která je jeho oslavou a zároven úvodem do četby jeho knih. Díky pane Zelenko, že jste svou knihu nazval Nové náboženství Kurta Vonneguta, jinak bych se s knihou asi nesetkal , jsem totiž posedlý náboženstvími a jejich posláním ve světě a v lidských duších. Je zde plno nezapomenutelných citátů jako třeba: Američané byli dlouho vychováváni nenávidět všechny lidi, kteří neuměli nebo nechtěli pracovat, včetně sebe samých. Můžeme děkovat zmizelé hranici za tento kus přirozené krutosti. Ale přijde čas, pakliže již nepřišel, kdy to již nebude přirozené. Bude to pouze krutost.
Zdá se mi, řekl Trout, že hlavní poznatek, který Eliot učinil je, že lidé potřebují veškerou nekritickou lásku, které se jim dostane.

... a mě PAVLOVI z BRNA se zase zdá, že si Kurta Voneguta přečtu celého nejenom Grotesku

24.05.2023

Banco Banco Henri Charrière

Motýlka jsem četl několikrát ale k Bancu ne a ne najít cestu. Kniha se mi zdála poněkud slabá a nedosahujíc kvalit Motýlka. Teprve při jednom pokusu jsem ji přečetl celou a byl jsem nadšen. Uvědomil jsem si, že je stejně dobrá jak předchozí dva díly, i když není tak tvrdá a drastická, nicméně dobrodružná je dost. Navíc je velice lidská, plná hřejivého tepla a skvělých myšlenek a byla by pro mě velká škoda, kdybych ji nedočetl celou a to ve správný čas.

01.10.2022

Setkání se strachem Setkání se strachem David Khol

Tahle sbírka okultních povídek mě vyloženě nadchla. Levné knihy opět nezklamaly. Přečteno jedním dechem a rád se k nim občas ještě vrátím.

11.07.2022

Krimi nebo psycho? Krimi nebo psycho? Jiří Krombholz

Tato kniha mě neobyčejně překvapila krátkými příběhy ze všedního života a jejich tragického konce. Na konci každého příběhu je psychologické vysvětlení. Četl jsem jedním dechem a věděl, že se k ní ještě vrátím.

18.06.2022

Z neznámého světa a další příběhy Z neznámého světa a další příběhy Erik Kriek

Nádherný komiks, který zvláště potěší Lovercraftovské fanoušky.

12.02.2022

Semena vědomí Semena vědomí Maruti Shivrampant Kambli

Další ze tří knih Mistrových nesmrtelných hovorů, které mě osvobozovali od konceptů a iluzí na duchovní cestě. Jsou zachyceny v době 1979-1980, tedy rok před odpadnutím těla. Mistr-ABSOLUTNO-zůstává navždy a stále,j
jen ho nemůžeme vidět a dál jeho slova léčí a vedou všechny, kteří zapomněli, kdo vpravdě jsou a navždy budou.

10.10.2021

Prožívání ničeho Prožívání ničeho Maruti Shivrampant Kambli

Toto je jedna z tří knih Mistra s duchovními hledači, které jsem četl opakovaně minulých dvacet let se spoustou jiné duchovní literatury a stále jsem se k nim vracel, nebot jsou osvobozující od iluzí, nadbytečného intelektualismu, jdou k podstatnému a odmítají nadbytečné povídání o duchovnu jako jiné knihy. Houževnatý pátrač se doví , kdo je a kým se jen jevi, coby ego, oddělená individualita. Může pocitit brahman a parabrahman v pozadí vytušit. Kniha zasela Mistrova semena hluboko do mě, takže všechny ostatní knihy ztrácely důležitost a já objevoval svobodu.

10.10.2021 5 z 5

Autobiografie Autobiografie Jorge Luis Borges

Borgesovi povídky mě uchvátily už před lety a bylo báječné přečíst si jeho skromný životopis, který ocení zvláště fandové jeho povídek.

02.10.2021

Vidžňána - zmizení pocitu bytí Vidžňána - zmizení pocitu bytí Šrí Nisargadatta Maharadž (p)

Nádhera. Tak na tuto knih jsem čekal asi 20 let, když jsem stále znovu a znovu četl tři knihy jeho rozhovorů s žáky a přemýšlel, co znamenají. Plně souhlasím, že jde o nejlepší knihu na toto téma, co u nás vyšla a je nutně ji číst pomalu a stále znovu a nechat její poselství v sobě zakořenit. Vše ostatní přijde samo a spontánně.

28.09.2021

Sade Sade Gilbert Lely

Esej je dobrým úvodem k četbě markýze de Sade. Mohu prohlásit to samé, co předchozí komentátor, že knihy o legendárním spisovateli mě baví víc než sám Sade a to je tím, že markýz je cenzurován dodnes. Velmi se mě líbilo, že když se de Sadeho ptali, proč píše tak obludně o neřestech, odpověděl. Chci, aby čtenář nenáviděl neřest.

31.07.2021

Bůh a stát Bůh a stát Michail Alexandrovič Bakunin

Jsem rád, že kniha přistála v mé knihovně...Bakunin už v 19. století předpověl hrůzy a nefunkčnost komunismu. Jeho úvahy o významu a převaze materialismu jsou pro mě coby věřícího a idealisty docela zajímavé a podnětné.

19.07.2021

Jak se osvobodit od pornografie Jak se osvobodit od pornografie Éric Jacquinet

Zajímavá a velice potřebná kniha pro dnešní dobu. Uvidíme, jak funguje mozek pod vlivem závislostí a jak se s nimi utkat. I když s mnohými úvahami na toto téma nesouhlasím, rád se k této knize budu vracet. Docela mě překvapilo, že cvičení se ve střídmosti je klíčovou moudrostí latinských kultur. Navíc je zde plno kresleného humoru.

19.07.2021

Bestie Bestie Mark E. Pocha (p)

Zatím nejlepší Pochova kniha a rozhodně to nebylo tím, že je kniha krvavá a plná zvráceností. Hluboký ponor do temnoty jedné lidské duše v mnohých čtenářích probudí pochopení a soucit s tímto padouchem, i když mu rozhodně nedrží palce. Skvělá kniha, která mi dala vic, než jsem očekával.

20.06.2021

Radostné bezdomovectví krlíčka a jeho přátel Radostné bezdomovectví krlíčka a jeho přátel Martin Kepka

Dojemná, něžná a pravdivá jednohubka na rozsvícení duše.

20.12.2020

Co člověka dělá člověkem Co člověka dělá člověkem Anton Kner

Stručné a velmi inspirativní dílko vhodné k zamyšlení a především každodenní praxi

21.11.2020