PAVEL z BRNA PAVEL z BRNA komentáře u knih

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Nádherný tajemný thriller pro milovníky záhad a paranormálních stavů mysli, mě uchvátil tak, že knihu jsem si přečetl hned dvakrát a po jejím přečtení začal plánovat cestu do pohoří Tribeč, slovenského bermudského trojůhelníku. Vím však, že tento nápad mělo spoustu lidí, takže tam bude asi dost narváno a kromě viru Tribeč, bych tam mohl chytit i Covid 19. O viru Tribeč, identifikovaném v roce 1963, je možné se dočíst na straně 80 knihy Ludka Daneše Přírodně ohniskove nákazy.

19.11.2020

Priepasť Priepasť Jozef Karika

Skutečně vrcholové autorovo umělecké dílo. Myslím, že v něm vůbec nejde o napínavý děj, který je záměrně průhledný, takže čtenář jaksi uhodne, jak děj skončí a přesto je jaksi temně fascinován a čte až do děsivého konce. Na konci knihy mě čekala silná katarze.

17.11.2020

Drahokamy - 1 Drahokamy - 1 Květoslav Minařík

Bezesporu velmi inspirativní čtení pro všechny duchovní aspiranty. Jediné, co lze namítnout je fyziologický fakt objevený ve 20 století a který je znám všem, kdo se zajímají o fungování fyzického organismu. Asketické doporučení, aby jogin a mystik nevychutnával jídlo, které jí, vede k tomu, že potrava se zcela nestráví. Aby jídlo se dobře strávilo, k tomu je nezbytně nutné, aby nám chutnalo.

13.08.2020

Pandemie od starověku po současnost: Koronavirus přímo nezabíjí Pandemie od starověku po současnost: Koronavirus přímo nezabíjí Vojtěch Heller

Kniha mě pomohla, i když je na ní vidět, že je psaná narychlo. Jejím hlavnim poselstvím je NEPROPADEJTE PANICE ANI NEBUDTE LEHKOMYSLNÍ. Jsou to dva extrémy v krizovém období a člověk k nim má sklony. Autor v rychlosti ukázal historii epidemií se kterými válčili naši předkové a ty byli horší než Covid 19. Dověděl jsem se, jak si důkladně mýt ruce v 9 obrázcích a jak si udělat rychlotest plíce bez fibrozy, kterou způsobuje Covid 19. Přečteno za pár hodin. Jako úvod do zájmu o Covid 19 a jiné viry či patogení bakterie je to dobrá kniha nelze ji však srovnávat třeba se skvělou knihou Viry pro 21. stoleti, která problematiku virů zpracovává důkladněji.

17.06.2020

Dívka od vedle Dívka od vedle Jack Ketchum (p)

HRŮZA. HRŮZA. STUD. KATARZE. Ketchumovo vrcholové dílo mě asi definitivně vyléčilo z fascinace hororovým žánrem.

09.04.2020

Křižovatky Křižovatky Jack Ketchum (p)

Westerny sice nečtu ale tohoto autora miluji, takže jsem slupl i toto dílo. Příběh i hrdinové mi vlezli pod kůži, jak to Ketchum umí a rád se v budoucnu k této knize vrátím jako ke všem jeho dílům.

28.03.2020

Truhla ze Zálivu smrti Truhla ze Zálivu smrti Svatopluk Doseděl

Mě se líbila první a třetí povídka, které lze považovat za skutečné horory. Druhá povídka nebyla špatná ale zas tak hororová mi nepřipadala. Dosedělův styl psaní mám rád a jsem velmi zvědav, zda napíše další skvělý román jako byla jeho prvotina Bestseller.

29.02.2020

Oheň lásky Oheň lásky José Luis Olaizola

Tak konečně jsem si přečetl kompletní životopis mystika první velikosti v románové podobě. Autor nechává v díle zaznít texty napsané už v 16. století o Janu od Kříže a jeho bratru. Celé dílo je velmi čtivé a četl jsem ho jak duchovní dobrodružný román ale zcela pravdivý.

29.02.2020

Bestseller Bestseller Svatopluk Doseděl

Velmi napínavý a magický horor. Dobře se čte a člověk ho musí přečíst na jeden zátah.

06.02.2020

Tma Tma Jozef Karika

Do této knihy se mi moc nechtělo, protože samotný námět mě připadal dost nudný- spisovatel v opuštěné chatě. To bude asi pěkná otrava ale nakonec se ukázalo, že Karika je opravdový mistr literární magie. Děsivý příběh mě vtáhl od začátku až do konce.

11.12.2019

Parazit Parazit David Koepp

Mě se kniha velmi líbila, čtivá a napínavá na každé straně. Autor vsadil na hrdiny všedního dne a superagenti tu hrají vedlejší roli. Pravda námět sliboval víc peripetií a zápletek ale kdo může vědět, zda autor nechystá pokračování.

11.12.2019 4 z 5

Virus - Neviditelný zabiják Virus - Neviditelný zabiják Chris Ryan (p)

Mě se kniha docela líbila-je to krásný dobrodružný příběh z republiky Kongo s virem a lá Ebola ve vedlejší roli. Dobře se to čte a konec je docela realistický.

27.10.2019

Děs Děs David Hidden

Tak to byl pěkně brutální thriller s touhou šokovat hnusem a sadismem, což se mu podařilo. Kdo, čte však pečlivě, zjistí, že kniha je moralizující-něco ve smyslu: samé oběti války, o které se nemluví.

08.10.2019

100 infekcí (epidemiologie pro praxi) 100 infekcí (epidemiologie pro praxi) Dana Göpfertová

Kniha je sice psána pro odborníky ale i laik jako já, ji do určité míry rozumím. A vzhledem k tomu, že se k nám stěhují některé tropické nemoci, jsem rád, že jsem si ji pořídil.

17.09.2019

Špinavé ruce Špinavé ruce Sherwin B. Nuland

Svatá pravda, v této knize to doktor Ignác Semmelweis , otec hygieny v nemocnicích pěkně schytal. Tuto knihu jsem si koupil hlavně proto, abych se dozvěděl život tohoto osamělého bojovníka za to, aby si lékaři po pitvách a když jdou k rodičkám umývali ruce. Bohužel jeho život je napsán horkou jehlou a velmi stručně a jak napsal Cinik zaujatě. Přesto je kniha dost zajímavá, popisem poměrů jež vládli v nemocnicích 19. století.

17.09.2019

Bledý jezdec Bledý jezdec Laura Spinney

Konečně jsem se dočkal knihy o Španělské chřipce a nutno říci, že mě velmi zaujala a já ji přečetl jedním dechem. Zajímavá a čtivá kniha. Je šokující, že teprve koncem 20. století se podařilo řádově odhadnout, kolik těch obětí bylo-asi 70-100 milionů.

26.07.2019 5 z 5

Pobořený chrám Pobořený chrám Jitka Vytrvalá

Kniha je vzrušující výpovědí jednoho manželství ve společném ale často nechtěném boji proti mužově závislosti na pornografii. Nicméně je možné to nahlížet i jinak-jako pohled na psychický teror manželky, která si vzala do hlavy, že muž jí je svou závislostí na pornu vlastně nevěrný. A jak se říká: moudřejší ustoupí, a tak se manžel svého drobného koníčku vzdal z lásky k ženě a dětem. Zajímavá kniha.

16.07.2019

Bible a antická tradice Bible a antická tradice Claude Tresmontant

Vynikající teologická, filologická práce, kterou jsem už přečetl potřetí a vždy mi něco dala. Srovnání řeckého a biblického myšlení je nezapomenutelné a doporučuji všem křestanům.

Nebeský žebřík Nebeský žebřík Ióannés Klimakos

Kniha je vyloženě určena milovníkům pouštních otců. Katolík ale i duchovně hledající v ní může najít inspiraci pro svůj duchovní život ale nemusí být deprimován, že mnohé nezvládá, neboť je málo z nás je tak daleko jak pouštní otcové. Je to dílo, které se čte dlouhá léta.

02.07.2019

Slovník křesťanských mystiků Slovník křesťanských mystiků kolektiv autorů

Toto je pro mě nepostradatelný průvodce po vesmíru křesťanských mystiků a jejich dílu pro Katolickou církev i celé lidstvo. Jsem velmi rád, že knihu zlevnili a je dostupnější všem zájemcům.