PAVEL z BRNA PAVEL z BRNA komentáře u knih

Mistr Eckhart a středověká mystika Mistr Eckhart a středověká mystika Jan Sokol

Tak na tuto knihu jsem musel dozrát. Ležela mi doma 14 let, až jsem ji nedávno vzal do ruky a s unešením se pustil do čtení. Kniha obsahuje přes 200 stran kázání a ukazuje k onomu výsostnému stavu o kterém píšou východní autoři jako Nisargadatta Maharadže, Půnža nebo Mooji anebo Aštavakragita z 8století. Mistr Eckhart je však katolík a ukazuje jak tohoto stavu dosáhnout v rámci katolické tradice, což je mě bližší

03.02.2017

Nic je vše Nic je vše Maruti Shivrampant Kambli

Jsem rád, že jsem se mohl ponořit do dalších hovorů světce Nsargadatty Maharadže, které jsou oproti minulým knihám kratší ale o to přímější a vedou čtenáře k směřování k absolutnu-nezrozenému stavu, ve kterém přebýváme všichni ale nevíme o tom neboť jsme zaujati něčím jiným, což z nás nedělá moc radostné bytosti. Doporučuji všem zájemcům o jogu a mystiku.

19.01.2017

Malostranský ďábel Malostranský ďábel Jan Poláček

O mágovi Smíchovském jsem věděl už dřív neboť jsem se zajímal o české okultisty první poloviny 20. století a tak jsem si s nadšením přečetl tuto knihu. Trochu mě zklamalo, že
jsem se nedověděl moc o jeho magickém životě, kromě černo-magickém útoku na Hitlera ale kniha byla tak poutavá, že mě to záhy moc nevadilo. Líbilo se mi, že autor tohoto výjimečného knihomola nesoudí a jen prostě popisuje těžkou dobu a kriminály, kterými osudem zkoušený mág, kabalista, zednář a satanista ale i dvojitý agent procházel. Asi nejsilnější pro mě je scéna z cely, kde Smíchovský pobýval s katolickým farářem, kterého se ptal, proč jím neopovrhuje jako všichni ostatní, proč s ním má soucit. Dostává odpověd, že je jen trpící člověk.

05.12.2016

Dantovo Inferno - Prolog: Mágův sen Dantovo Inferno - Prolog: Mágův sen Carl Friedrich Frey

Tak toto je nádherné zasvěcení do tajemství lidské duše, kosmu a smyslu života. Je to dílo pro duchovně hledající, kteří mají už načteno pár kilo duchovní literatury a pak je čtení úchvatný spirituální zážitek. Stále znovu a znovu se k němu vracím a už se těším na další díly. Mám jen obavy, že tento 12 dílný komiksový epos nebude celý publikován do češtiny pro nedostatek zájemců. A to je škoda ale chápu, že pro komiksové čtenáře je to dílo příliš složité a duchovní
hledači nečtou komiksy, jako to bylo do nedávna i se mou, než jsem si přečetl Akronovo Dantovo inferno a propadl fascinaci duchovním komiksem.

23.11.2016 4 z 5

Maska Maska Edgar Wallace

Další klasická wallaceho detektivka s překvapujícím závěrem. Skvěle napsaný román.

12.11.2016

Záhada rudého kruhu Záhada rudého kruhu Edgar Wallace

Další klasické Wallaceho dobrodružství, čtené jedním dechem až do překvapivého závěru. Můj oblíbený spisovatel opět nezklamal.

17.09.2016

Šílenství Šílenství Arthur Herzog

Tak tohle byl skutečné děsivý katastrofický román, který se mi hned tak rychle z hlavy nevykouří. Hrůza a komika si tu podávají dveře a když kniha asi kolem 200 strany končí člověk lituje, že ten závěr je příliš rychlý. Dílo je to však nadčasové a varovné.

04.08.2016

Mesiáš Mesiáš Boris Starling

Perfektní psychologický thriller, který jsem četl jedním dechem a konec velmi překvapil.

02.08.2016

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Tak to byla nádherná kniha, chvílemi až hrůzostrašná zachycující strachy mladého lékaře v nemocnici uprostřed divočiny ale též soucitná, lidská či komická. Autor píše opravdu skvěle a jako mnohým zde i mě se nejvíc líbila povídka Morfium.

27.07.2016

Krvavá pomsta Krvavá pomsta John Sandford (p)

Dobře napsaná detektivka s dávným zločinem mě nadchla a přečetl jsem ji jedním dechem. Je psána hlavně v dialozích a napínavý děj je odlehčován černým humorem.

26.07.2016 4 z 5

Neviditelný Neviditelný Roger Hobbs

Velmi napínavá akční kniha ve dvou rovinách byla přečtena jedním dechem. Hrdina byl samotář, což stačilo na to, abych si ho zamiloval a s nadšením se ponořil do tohoto dobrodružství, které stojí za to, i když samozřejmě je to oddechovka, na kterou brzy zapomenu.

18.07.2016 3 z 5

Smrt ve středu Smrt ve středu Petr Hájek

Další kniha konspirativních teorií.

12.07.2016

Bílý žralok Bílý žralok Peter Benchley

Tak toto pro mě bylo milé překvapení neboť jsem čekal slabší čelisti a on se z toho vyklubal fantastický příběh plný náhlých zvratů. Prima se to četlo a zvládl jsem to za dva dny.

29.06.2016

Stoupenci plamene Stoupenci plamene David Morrell

Má první kniha od tohoto autora a byl jsem z ní nadšen. Mysteriozní námět, akční děj, sympatičtí hrdinové i pochopitelní padouši, ekologický podtext a myšlenky k zamyšlení. Super. Těším se na další jeho knihy.

22.06.2016

Nenávistní Nenávistní David Moody

Opravdu skvělá kniha, která zobrazuje vzrůstající vztek ve společnosti. Všichni něco chtějí a když to nedostanou, jsou vzteklí ještě víc a právě toto kniha dobře zobrazuje. Pro mě je klíčové ponaučení, jak hlavní hrdina říká své manželce, že udělal maximum a že by mohla mít trochu vděčnosti místo toho, aby hledala chyby, co udělal špatně.

16.06.2016 4 z 5

Nevinní vrazi Nevinní vrazi Martin Čáp

Na knihu jsem narazil náhodou v Levných knihách a byl jsem tak nadšen, že jsem ji přečetl do tří dnů. Je napínavá, čtivá, duchaplná, občas humorná a jindy velmi groteskní. Závěr sice působí jako náhlý či nepropracovaný ale autorovi jistě nešlo o dokonalý a bombastický konec tak typický pro knihy vymyšlené ale spíš o jakýsi zlomyslný úšklebek.- jo takhle to u nás chodí....

01.06.2016

Tikot Tikot Dean Koontz

Hrozná, hrozná, opravdu hrozná nuda. V polovině knihy jsem toho nechal i když mám autorovi knihy velmi rád. V doslovu se Koontz tak trochu omlouvá, že něco podobného spáchal a píše, že kniha je jen pro jeho skalní fanoušky a v tom má naprostou pravdu.

06.05.2016

Nevděčný syn Nevděčný syn Dean Koontz

Ze začátku jsem se nemohl začíst ale asi kolem sté strany jsem pochopil, že mě čeká úžasné hororové dobrodružství. Je škoda, že dosud vyšly jen dva díly ale snad se brzo dočkáme.

31.03.2016

Bakterie Bakterie Daniel Kalla

Skvělá kniha, velmi čtivá a napínavá. Přečetl jsem ji za dva dny a nutno říci, že konec byl fakt překvápko.

25.03.2016

Ďábel Ďábel Ken Bruen

Jacka Taylora miluji a tato detektivka s nadpřirozenem mě sedla asi nejvíc proto, že tajemno mě fascinuje. Přečteno jedním dechem.

23.01.2016