Špinavé ruce

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Všichni víme, že ruce lékařů přinášejí úlevu od nemocí a strádání. Někdy však také přinášejí smrt. Evropská společnost v polovině 19. století je již ve všech ohledech společností moderní, podobná té naší. Ve všech - možná až na jeden. Ve špatných letech umírá při porodu každá šestá matka, a v těch lepších každá dvacátá. A důvod? Lékaři si odmítají mýt ruce. Šokující příběh jedné z nejostudnějších epizod historie lékařské vědy nás zavádí do evropských nemocnic ve 40. a 50. letech 19. století, zejména do Všeobecné nemocnice ve Vídni, kde tehdy pracoval mladý lékař maďarského původu Ignác Semmelweiss. Odmítl se smířit s kuriózními, ve své tragičnosti až směšnými vysvětleními metly tehdejších nemocnic - horečky omladnic, jaká předkládaly největší kapacity tehdejší medicíny, a přímočarou analýzou prostých pozorování našel skutečnou příčinu. Tolik k dobrým zprávám. Proč trvalo medicíně desítky let, než jeho jasné a logické vysvětlení přijala? Proč musely zbytečně zemřít tisíce matek? O tom vypráví strhující příběh profesora chirurgie z Yaleovy univerzity a autora několika populárně naučných publikací (česky Jak lidé umírají a Lékařství v průběhu staletí)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111826/spinave-ruce-111826.jpg 3.911
Žánr
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno, Dokořán, Argo
Orig. název

The doctors' plague

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Špinavé ruce

Přidat komentář
asodomkova
31.10.2020

Velmi zajímavá kniha, která mě rozhodně zaujmula a byla jsem ráda, že jsem se dozvěděla spoustu zajímavých věcí o historii zdravotnictví. Bohužel kvůli stylu psaní a čtivosti, což mi prostě nesedlo, jsem se do knihy nemohla vžít natolik, abych si z ní odnesla ještě o ždibet víc.

PAVEL z BRNA
17.09.2019

Svatá pravda, v této knize to doktor Ignác Semmelweis , otec hygieny v nemocnicích pěkně schytal. Tuto knihu jsem si koupil hlavně proto, abych se dozvěděl život tohoto osamělého bojovníka za to, aby si lékaři po pitvách a když jdou k rodičkám umývali ruce. Bohužel jeho život je napsán horkou jehlou a velmi stručně a jak napsal Cinik zaujatě. Přesto je kniha dost zajímavá, popisem poměrů jež vládli v nemocnicích 19. století.


Cinik
22.02.2018

Zajímavá kniha o historii horečky omladnic a boje s ní a životě jejího úhlavního nepřítele, maďarského lékaře Ignáce Semmelweise.

Připadá mi ale, že autor (americký lékař a historik medicíny) není při popisu evropských reálií a aktérů zrovna nezaujatý.