Špinavé ruce

Všichni víme, že ruce lékařů přinášejí úlevu od nemocí a strádání. Někdy však také přinášejí smrt. Evropská společnost v polovině 19. století je již ve všech ohledech společností moderní, podobná té naší. Ve všech - možná až na jeden. Ve špatných letech umírá při porodu každá šestá matka, a v těch lepších každá dvacátá. A důvod? Lékaři si odmítají mýt ruce. Šokující příběh jedné z nejostudnějších epizod historie lékařské vědy nás zavádí do evropských nemocnic ve 40. a 50. letech 19. století, zejména do Všeobecné nemocnice ve Vídni, kde tehdy pracoval mladý lékař maďarského původu Ignác Semmelweiss. Odmítl se smířit s kuriózními, ve své tragičnosti až směšnými vysvětleními metly tehdejších nemocnic - horečky omladnic, jaká předkládaly největší kapacity tehdejší medicíny, a přímočarou analýzou prostých pozorování našel skutečnou příčinu. Tolik k dobrým zprávám. Proč trvalo medicíně desítky let, než jeho jasné a logické vysvětlení přijala? Proč musely zbytečně zemřít tisíce matek? O tom vypráví strhující příběh profesora chirurgie z Yaleovy univerzity a autora několika populárně naučných publikací (česky Jak lidé umírají a Lékařství v průběhu staletí)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111826/spinave-ruce-111826.jpg 3.911
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno, Dokořán, Argo

The doctors' plague

Kniha Špinavé ruce

asodomkova
31.10.2020

Velmi zajímavá kniha, která mě rozhodně zaujmula a byla jsem ráda, že jsem se dozvěděla spoustu zajímavých věcí o historii zdravotnictví. Bohužel kvůli stylu psaní a čtivosti, což mi prostě nesedlo, jsem se do knihy nemohla vžít natolik, abych si z ní odnesla ještě o ždibet víc.

PAVEL z BRNA
17.09.2019

Svatá pravda, v této knize to doktor Ignác Semmelweis , otec hygieny v nemocnicích pěkně schytal. Tuto knihu jsem si koupil hlavně proto, abych se dozvěděl život tohoto osamělého bojovníka za to, aby si lékaři po pitvách a když jdou k rodičkám umývali ruce. Bohužel jeho život je napsán horkou jehlou a velmi stručně a jak napsal Cinik zaujatě. Přesto je kniha dost zajímavá, popisem poměrů jež vládli v nemocnicích 19. století.

Cinik
22.02.2018

Zajímavá kniha o historii horečky omladnic a boje s ní a životě jejího úhlavního nepřítele, maďarského lékaře Ignáce Semmelweise.

Připadá mi ale, že autor (americký lékař a historik medicíny) není při popisu evropských reálií a aktérů zrovna nezaujatý.