panPatejl panPatejl komentáře u knih

Pán hor Pán hor Kristýna Sněgoňová

Rozhodně lepší než díly od Leoše (Krystýna to po sobě totiž možná aspoň jednou přečte), ale bohužel nijak dramaticky. Chvílema to sice zaujme, ale jinak je to pořád stejně plytké. Věřím, že mají na víc...

04.01.2023 3 z 5

Aga Aga František Kotleta (p)

Malé oživení změnou kulis i týmu. Bohužel to ale moc nezachránil. Díly od Krystýny jsou znatelně lepší. Čte to po sobě Kyštleta vůbec nebo to píše na první dobrou?
Na 3 hvězdy to dotáhnul jen díky interraciálnímu zoofilnímu pornookénku.

03.01.2023 3 z 5

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

Tem Kyštleta už to fakt seká jak Baťa cvičky. Je opět vidět snaha navázat na osvědčené spisovatelské koncepty od Kulhoše (neustálé hejty od kámošů na hlavního hrdinu, výmysl a glorifikace Petragunu, neustálé kouření). Bohužel už ale vůbec nefungují. Těžko říct, jestli kvůli tomu, že je používá v každé knížce co napíše furt dokola, nebo se u toho už moc nesnaží. Každopádně už je to jen plytký, po patnáctý vyvařený vývar z cizích ponožek. Pár světlých chvilek to mělo, ale postupně jich ubývá...

Spasitel Spasitel Andy Weir

(SPOILER) To když vás takhle proti vaší vůli šoupnou do plechovky a vystřelí do nekonečna a ještě dál, nemáte jinou možnost než si ochočit (nebo vymyslet) mimozemského pavouka. A když vám to spolu bude klapat, můžete se k němu třeba i nastěhovat a žít šťastně až do smrti. Každopádně se jedná o velice čtivou pohádku, jejíž poutavé vyprávění nabízí množství zajímavých úvah a minimum fuckupů. Ostatně jako vždy u Vejra.

03.01.2023 4 z 5

Zrádcové Říma Zrádcové Říma Simon Scarrow

Po přečtení podobné literatury z tohoto období musím vyzdvihnout poutavost vyprávění, kontinuální kvalitu, obraznost bitev i (co můžu posoudit) faktickou přesnost. Udržet vše zmíněné, bez výrazných škobrtnutí tolik dílů, je obdivuhodné. Klobouk dolů a těším se na další pokračování!

03.01.2023 5 z 5

Cesta do Říma Cesta do Říma Ben Kane

(Naštěstí!) poslední díl sem dojel už jen setrvačností. Všechny neduhy z prostředního dílu přetrvávají. Navíc se postupně kupí i dost faktických chyb.
Před koncem to chvíli vypadá, že se Ben alespoň ve finále vzpamatuje. Nakonec to ale dle očekávání pohřbí. Musím přiznat, že mě série zklamala. Čekal jsem trochu poutavější vyprávění např. jako od Scarrowa. Nebo že aspoň dojdou do tý Číny, kde našli jejich údajné potomky! (To bylo v traileru) I tu fantasy linku nakonec autor úplně zazdil nějakou teologickou rozpravkou o Mithraismu. Vlastně vůbec nevím, co byl původní záměr. Škoda. Potenciál byl velký...

Stříbrný orel Stříbrný orel Ben Kane

Tady se bohužel slibný rozjezd začíná rozpadat. Postavy ztrácí integritu, děj je chaotický a objevuje se čím dál víc nelogických situací. Často je těžké se v tom vyznat. Oblíbené bojové scény jsem musel většinou protrpět, protože z popisu skoro nelze pochopit, co se na bitevním poli odehrává. Těžko říct, zda to Ben neumí nebo se něco ztratilo v překladu. Každopádně je to velká škoda.

Zapomenutá legie Zapomenutá legie Ben Kane

Povedený rozjezd nevydařené série. Kdyby si Ben uchoval drive prvního dílu i do dalších knížek, mohlo to být fajn. Určitě bych vyzdvihnul Etruskou linku a jejich magii, která tam, ač jde o histérii, nevadila.

03.01.2023 4 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Kyštleta se opět rozhodl prolít pár hektolitrů emzácké krve. Komando zmrti tentokrát sice není šavlozubé, ale zatím jim to přechcávání marťánků docela věřím.
Uvidíme jak to půjde dál. Snad Franta vybral Týnu pro víc než jen její hezké ko.. ehm, oči.

13.12.2020 5 z 5

Lockdown Lockdown * antologie

Fakt nevím, jak to ohodnotit. Kvalita povídek má větší výkyvy než násoska vracející se z nádražky první večer po znovuotevření hospod.
Ve sbírce najdeme skvělého Bureše, průměrného Kyštletu i pár nečitelných kousků, jejichž stravitelnost bych přirovnal možná tak ke Zlatým Stránkám.
Vyzdvihnul bych určitě povídky od Dalibora Váchy a Michaely Merglové.
Dámy Kubašková a Lukačovičová ale bohužel svými netvory zkazily celkové hodnocení na chabé tři hvězdičky. Škoda.

13.12.2020 3 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Nabijte si baterky, zítra bude tma!
Rozhodně po všech stránkách lepší než konkurenční indiánské "Vteřinu poté" (natož "Rok poté", to se nedá ani číst).
Napínavé, věrohodné a hlavně na zamyšlení.
Myslím, že kdo si přečetl tuto knížku, neběhá teď po Kauflandu a neshání mouku, aby přežil tejden doma, kdyby na něj vletěl korunavír...

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Neuvěřitelně realistické. Možná až moc. Vzhledem k dokumentárně memoárovém pojetí má člověk pocit, že hordy nemrtvých se šourají již za nejbližším rohem a nejbližší kolemjdoucí se již brzy stanou obětí této nezastavitelně se šířící infekce. Paradoxně je na tom nejstrašidelnější představa, že na zběsilém útěku před živými mrtvými lze jen těžko pokračovat ve čtení tohoto znamenitého díla.
Rozhodně se nejedná jen o další mozkožroutskou krvárnu. Kapitola o služebních psech je jedna z nejdojemnějších věcí, které jsem kdy četl.
Takže směle do toho! Navíc je vědecky dokázáno, že v době šíření korunavíru na vás udělá kniha o 53,2% silnější dojem!

06.03.2020 5 z 5

Válka klanů Válka klanů V. Mahaněnko (p)

Vasilij si měl před psaním nastavit program, který mu včas řekne "Přestaň, zběsilý Šamane!" Kdyby to udělal, mohla tato doteď perfektní a skvěle uzavřená série zůstat důstojným dílem. Škoda.
Asi jako když se snažíte uvařit vajíčko na hniličku. V jednu chvíli máte naprosto pevný bílek a zároveň perfektně se roztékající žloutek. Náramná pochoutka. Dokonalé. Ale nechte to povařit o chviličku déle a zbude vám jen něco, co můžete tak maximálně nakrájet na chlebíčky pro návštěvu, kterou nemáte rádi...
Mnohonásobné zvrat(k)y z už tak na krev pokroucené n-logie generují jen hromadu zbytečného balastu, kterému už nemůže uvěřit ani průměrný ruský opilec.
Mahan to už prostě v tomto díle trošku přehnal, s tou socializací. (Jak by řekl jeho věrný fanoušek a dobrý přítel Milouš Jakeš.)
Já jen pevně doufám, že mu to došlo, nebude se snažit dále dojit do krve rozedřený cecek a zkusí vymyslet jiné důstojné dílo, za které se nebude muset stydět.

06.03.2020 2 z 5

Válka s běsy Válka s běsy Juraj Červenák

Příjemná oddychovka. Přijde mi, že autorovi i Roganovi mnohem více svědčí malé uzavřené příběhy, které nevyžadují záporáky vybavené nadpozemskou mocí, metající blesky a kdoví jaký třesky plesky. Vzhledem k absenci těchto "superpadouchů" se Rogan a jeho mluvící psík utkávají pouze s uvěřitelnými každodenními slovanskými běsy, a Juraj nemusí vymýšlet, jak ho z té šlamastyky dostat ven alá deus ex machina.

06.03.2020 4 z 5

Pokud by ta knížka nebyla tak strašidelná, možná by dostala i 5*. Když bychom si ale odmysleli všechny ty lodě a roboty, mohlo by jít klidně o průvodce dnešním Londýnem.
Každopádně jde o mrazivě současný skyfy román z budoucnosti.
Přes všechno roubování na dnešní problematiku uvěřitelný a napínavý kousek, který si musel počkat na svou chvilku slávy. Dnes je bohužel potřeba přelepit neatraktivní jmenofku "Keoš Liša" na "Fráňá Bůček", aby o něj moderní a edukovaný čtenář projevil zájem...

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Málem jsem zapomněl, že jsem tuhle knihu kdysi četl. Ale když už jsem ji tu objevil, tak ohodnotím.
Kdyby měla indiánské jméno, znělo by "Škoda papíru" nebo "Na zadek dobrý".
Jediné +, které můžu zmínit je, že jsem to dočetl. Ale možná jen proto, že jsem čekal, že se dočkám nějakého vysvětlení těch nesmyslů, které se tam náhodně dějí. No nic. Každý den není posvícení. A mentálně postižení fanoušci seriálu Ztraceni musí taky něco číst...

06.03.2020 2 z 5

Stalingrad Stalingrad František Kotleta (p)

Vzpomínka na Honzu Bezzemkovýho potěšila. Kulisy druhoválečnýho ruska sednou jak helma na nácka a o pořádnou řež není nikdy nouze. Na místě se potkají snad všechny známé postavy, které už jsou v tu dobu na světě a čtenář se také dozví něco o tajemné první emzačce, stvořitelce krvesajů.
Nezbývá než doufat v další hustonářezní prequel! Odiiiiiiiin!!!

Leon Leon Roman Bureš

Neuvěřitelně poutavé. Nevím jak vypadala první verze, ale toto nemá chybu. Nikdy bych si nemyslel, že budu takhle přilepenej k historickýmu románu. Nevzpomínám si, kdy jsem naposled hlavní postavě takhle fandil.
Napínavé. Dojemné. Akční. Překvapivě strhující.
Historická přesnost dodává punc autenticity. Od teď je mi celkem fuk co Roman napíše. I když to bude sonet, jdu si pro něj!

06.03.2020 5 z 5

Hustej nářez - komiks Hustej nářez - komiks František Kotleta (p)

Mám jedinou výtku. Člověk to prolistuje za chvilku, i když se snaží nespěchat. Jinak super. Kresba krásná, příběhu se drží. Kam se hrabou američanský omalovánky!

Inferium Inferium Roman Bureš

Takže dobrý večer. To byl zas nářez!
Asi se půjdu polejt svěcenou vodou a budu odříkávat otčenáše dokud mi neodumřou kolena, protože do pekla fakt nechci. Do tohodle určitě ne. Roman si přestal brát servítky a jde na to pěkně drsně. A nejsou to žádný pseudodrsňácký kotletoviny, ale pořádný kudlankoidně nemilosrdný muka.
Čerti jsou super sympaťáci a už od povídky ze Stínů Říše jsem jim fandil. O to víc mě překvapilo, když jsem propadl depresi po tom, co nácíčci začali prohrávat.
Jen pan Bureš dokáže napsat knížku o válce fašounů s peklem a přinutit čtenáře držet palce oběma stranám.
Klobouk dolů.
Těším se na další.
Touto velkolepou jednohltkou se pan RB jednoznačně přehoupnul z titulu "Vycházející hvězda" na "Nr. 1 von Böhmen und Mären"!
Zbývá jediná otázka. Dá se tomu stále říkat brak?