pakoshka pakoshka komentáře u knih

Mateřské mléko Mateřské mléko Nora Ikstena

Během ledna jsem přečetla tři knihy podobné tematiky: Těla, Mateřské mléko a Mateřství.

Tady byl pro mě nejpřínosnější pohled do komunistickýho Lotyšska a dopad režimu na tři generace žen. Ostatní pro mě bylo trochu plytké a vlastně mě moc nezajímalo.

10.03.2024 3 z 5

Všechny za jednu Všechny za jednu * antologie

Nejzábavnější - Nevěsta od Hejdové, nejlepší - Křídýlka od Soukupové, nejnudnější - Loučení se Šabachem od Moníka.

30.01.2024 3 z 5

Jazyk, srdce, mozek, krev Jazyk, srdce, mozek, krev Martin Pecina

Kila žloutků, másla a sádla, nádherný zpracování, klasika a spousta vlastních nápadů, sarkastické poznámky a lehce pichlavý humor. Kuchařka uvařená dle mého gusta.

04.01.2024 5 z 5

Misery Misery Stephen King

Já Kinga opravdu nemusím, ale stejně tak ani Austen, takže při letošní výzvě Kniha od Kinga nebo Austen jsem se hodně nasmála a vybrala to menší zlo. A z toho menšího zla jsem se pokusila vybrat dílo, kde je to zlo reálný, lidský, bez nějakých nadpřirozených pičičund a konečně, King mě bavil. Až teda na ty pasáže s královnou, to už se zas blížíme k fantasmagoriím. A na víkend si asi seženu film.

11.11.2023 3 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Historky, kterým víc sluší forma stand-upu nebo ig postů. Zábavné a vtipné, ale pro celou knížku už únavné a ten opakující se sloh... Dávkovat po troškách, jednu historku pro den.

31.10.2023 3 z 5

Schrödingerův hotel Schrödingerův hotel Stanislav Beran

Loni jsem četla Kocovinu a ta mě doběhla, je to jedna z knížek, která mi nechala otisk. Hotel ale spíš jen tak prosvištěl, dvě povídky jsem nedokončila, a celkově bych se bez téhle sbírky obešla - kor teď, kdy nejsem moc v mém čtecím módu a hledám něco, co to zlomí.

25.09.2023 3 z 5

Piko: Junkies' lives matter: Na životech feťáků záleží Piko: Junkies' lives matter: Na životech feťáků záleží Pavel Šplíchal

Jestli mě něco v raném mladí odrazovalo od drog, byla to právě literatura o drogově závislých. Tadyhle v Piku mě bavil ten pohled na jeho počátky v ČR, první vařiči a pikodacani.

07.09.2023 4 z 5

Polévky ze Svatojánu Polévky ze Svatojánu Eva Francová

Hodně receptů je opakujících se - jen s nějakou malinkou obměnou.

11.08.2023 3 z 5

Josefíně všichni lžou Josefíně všichni lžou Kateřina Pantovič

Anna se mi líbila, Josefína ne. Brala jsem ji s sebou na pláž jako příslib odpočinkovýho čtení, no spíš jsem se nervovala a nudila.

03.08.2023 2 z 5

Máslem dolů Máslem dolů Petr Šabach

Jak mám Šabacha ráda, tak máslem dolů mi jen tak sklouzne v hlavě a za dva týdny si z něj nebudu nic pamatovat.

Doplněno o měsíc později: hooorko těžko jsem vydolovala jméno a příběh z poslední části hnihy.

15.06.2023 3 z 5

Bude dneska buchta? Bude dneska buchta? Kristýna Bubeníková

Klasická sesbíraná sbírka receptů, žádná vlastní invence.

08.06.2023 3 z 5

Kuchařka pro dceru Kuchařka pro dceru Jana Florentýna Zatloukalová

No, já nevím. Kuchařka, kde je recept na sýrovou omáčku z Veselé krávy a Knorr jíšky, to mě nepřesvědčilo. A nejsou tam fotky ke každýmu receptu - místo fotek jídla jsou na místě fotky dětí?!

30.05.2023

Rozvod šestkrát jinak Rozvod šestkrát jinak * antologie

Z praktických důvodů jsem potřebovala knihu, které nebudu muset věnovat pozornost vkuse a nijak zvlášť u ní přemýšlet, proto opět sbírka povídek. Tato se soustředí na rozvody, každou povídku navíc okomentuje psycholog. Z jeho komentářů jsem si sem tam vyzobla nějakou myšlenku, která mě zaujala.

Nicméně k beletristické části - velmi monotematické. Ve všech povídkách se rozvádí zajištěný pár s malým dítětem, ve většině je ta švihlá žena. Dovedu si představit, že by mě bavila povídka o rozvadějících se bezdětných nebo naopak o páru v předdůchodovém věku, s odrostlýma dětma. O lidech, co místo 3+1 v paneláku mají menší statek a zvěř, nebo řeší finanční problémy. Takhle jsem antologii louskala s mírných vzdycháním.

20.03.2023 2 z 5

Zápisky o smutku Zápisky o smutku Chimamanda Ngozi Adichie

Úlovek z novinek z knihovny a jsem moc ráda, že jsem po téhle ač útlé, tak velmi silné intimní zpovědi sáhla! Velmi citlivé vzpomínání na otce a vyrovnání se se smutkem, ale bez jediné kapky patosu!

19.09.2022 4 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Vraní dívku jsem si chtěla přečíst už před lety, ale nějak k tomu nedošlo... Až teď. No, průměrnej psychothriller, plot twist odhalenej celkem rychle, ne moc sympatický postavy. Další díly nepotřebuju.

25.07.2022 2 z 5

Muž, který spadl na Zemi Muž, který spadl na Zemi Walter Tevis

14 dní mi trvalo, než jsem se dostala do půlky téhle útlé knihy. Teď jsem si ji dovolila nedočíst a jsem nejšťastnější. Bohužel nechytlo.

05.04.2022

Kontinuita parku Kontinuita parku Petr Šesták

Tak, jak miluju současné české autorky, si snažím vybudovat vztah i k mužským autorům, ale moc mi to nejde. Kontinuita parku je neuvěřitelně obratně napsaný román, po stylistické stránce velmi jiný. Na mě moc. Na samotné sdělení jsem se pak nemohla ani pořádně soustředit. A že mě ten návrat na maloměsto zajímal.

19.03.2022 2 z 5

Queenie Queenie Candice Carty-Williams

Popravdě, od Queenie jsem nic nečekala, nelíbil se mi název, obálka a ani anotace, ale protože Host a taky protože názory holek s dobrým knižním vkusem, tak jsem ji v knihovně čapla, jakmile jsem ji uviděla mezi novinkama. A dobrý, na začátku mě Queenie hrozně srala, pak jsem ji začala chápat a trochu litovat, nakonec jsem jí fandila. Je to trochu (dost) předvídatelný, ale čtení to vůbec není blbý. Chytrý, lehce feministický, smutný i veselý. A i bělošky nesnáší sahání na vlasy. :-)

12.03.2022 3 z 5

Hladový lán Hladový lán Andrew Michael Hurley

:D :D :D Vtipný. Ne horor. Vtipný. Bez atmosféry. Beze strachu. S nelogičností. S jedním hnusným okamžikem (poník!!) a wtf momentem, že racionálně založenýho Richarda nevyvede z míry obživlej zajíc v pracovně.

Líbí se mi jazyk, předpokládám, že velkou zásluhu na tom má překladatel.

28.02.2022 2 z 5

Harry Potter: Panoptikum postav Harry Potter: Panoptikum postav Jody Revenson

Už pár let vždycky po Vánocích doplňuju Harryho. Několikery Vánoce mi zabraly knihy v angličtině a taky mám ráda tyhle bichle plný fotek, obrázků a zajímavostí. Dávkovala jsem si ji a vydržela mi skoro měsíc.

29.01.2022 5 z 5