pafčaodřeky pafčaodřeky komentáře u knih

X X Sue Grafton

Přésně, jak píše dole uživatelka soukromá. Tuhle sérii už čtou hlavně fanoušci Kinsey, ti, kterým nevadí jistá ukecanost (ráno vstanu, dám si tři míle, sprchu, snídani.....) a mají rádi její ironický a sebekritický přístup. Jenže tady se přistihnete, že vás přestává zajímat, "kdo je vrah", protože není žádné napětí, odhalování a tajemství; největší "detektivní zápletkou" je nakonec to, kam se ztrácí voda z vodovodu bytného Henryho (což stejně tušíme od začátku). Dávám tři hvězdy a to ze sentimentu nadržuju.

03.10.2016 3 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Tak Dádě z Prahy moc "děkujeme" za vyzrazení zápletky a koho by přeci jen zajímalo, jak vše dopadne, ať přeskočí její komentář. (nejlepší by ho bylo rovnou smazat)

16.06.2016

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Kniha, která se ke mne dostala příliš pozdě. Tohle všechno už jsem četla jinde, jinak a lépe. Vlastně se jedná spíš o povídku, než o román-neurčité obrysy kontaminovaného pásma z mimozemské návštěvy se postupně vynořují, když tu v okamžiku, kdy by děj mohl být konečně zajímavý, přichází poslední stránka. Ano, jistě, klasika povinná pro všechny sci-fi nadšence, mám splněno a jdu si číst američany...

01.06.2016 3 z 5

Samarkand Samarkand Miroslav Žamboch

Mělo to být volné pokračování Drsného spasitele, ale nemělo to toho ducha, něco tomu chybí. Dá se říci, že je příběh povrchnější, zjednodušující. Ze setrvačnosti a sentimentu dávám o hvězdu víc, ale kdyby příběh napsal jiný autor, neprošlo by mu to u mne tak lehce.

14.07.2023 4 z 5

Y jako… Ypsilon Y jako… Ypsilon Sue Grafton

Takže předčasný konec...už se nedovíme, jak by to s Kinsey dopadlo, ale věřím, že by jí autorka nenachystala přeslazený, plný klišé "love and happy until death" konec jako třeba P.D. Jamesová pro Adama Dalglishe... Bude mi chybět, tahle retro nostalgie! Nemáte někdo tip na podobný styl detektivek?

05.03.2019 4 z 5

Kraken Kraken China Miéville

Připadá vám, že záhadně poklesla vaše čtenářská gramotnost? Schopnost porozumět textu se proklatě přibližuje k nule? Klid. To jen autor předvádí sebeukájivou jazykovou exhibici. K čemu je mohutná fantazie, když je téměř nečitelná. Škoda.

01.11.2018 2 z 5

Jmenuji se Reacher Jmenuji se Reacher Lee Child

Paradoxně nejlepší povídka byla ta, kde se Reacher vyskytl až na posledních pět minut (Nová identita...); Reacher jako dítě a teenager -to je těžce představitelná, bizarní záležitost, no a Child to podle mne trochu nezvládl....(2 a 3 povídka)...takže to máme 2x5*, 2x4*, 5x3*, 2x2*, shrnuto: dá se, ale nijak zvlášť si nepochutnáte.

15.06.2018 3 z 5

Daemon Daemon Daniel Suarez

Sakra dobrý a to počítači rozumím jak koza petrželi.
A jako ostatní lituji, že není přeloženo pokračování....

20.04.2018 5 z 5

Ryby - Útok z hlubin Ryby - Útok z hlubin Džundži Itó

Okouzlena ohavným hnusem. Expresivní zážitek. VHUŠŠŠŠ!!!!!.....ÍÍÍÍK!!!

08.01.2018 4 z 5

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

Moderní, neokoukaná, psychologická fantasy, kde je poměrně málo akce, zato máte takový ten nepříjemný pocit, kdy nevíte, jestli je hrdinka blázen pod hypnózou v nějakém experimentu, nebo je šílený ten svět kolem ní. Piknik u cesty mi to nepřipomínalo, spíš lépe napsanou a tajemnější Darwinii od Wilsona.

13.09.2017 4 z 5

Drake Drake Peter McLean

Zábavná braková literatura, dala bych i víc, neb tento žánr mě neuráží, pokud je napsán dobře (ano, i brak lze napsat dobře, nebo špatně). U mne ohodnocení srazila postava hlavního hrdiny: že je alkoholik, to mi nevadí; že je línej a užvaněnej alkoholik-to je horší, ovšem línej, užvaněnej a hloupej alkoholik, to je utrpení.

07.09.2017 3 z 5

Za cenu života Za cenu života Lee Child

Kterak páně Reacher ke zlomenému nosu přišel....bez ženské, zato s americkými fotbalisty a šílenou rodinou v patách...jednoduchá, napínavá zábava.

09.03.2017 4 z 5

Poslední případy slečny Marplové Poslední případy slečny Marplové Agatha Christie

Já zase nalítla. Prý osm, u nás nikdy nevydaných povídek se slečnou Márplovou. Tak za prvé: dvě povídky z osmi nebyly s Márplovou, ani se tam nemihla. Za druhé: z šesti povídek s Márplovou jsem pět četla již v jiných výběrech. Zbyla jedna jediná (hned úvodní) a průměr....za třetí. Tak za tři hvězdy s odřenýma ušima.

08.02.2017 3 z 5

Odpočívej v pokoji Odpočívej v pokoji Lee Child

Jack Reacher poprvé v nemocnici! Tvrďák nám nějak měkne...také další partnerka není žádná sexy mladice, ale "zachovalá čtyřicítka", což je sympatické. Akce a napětí je o trochu slabší a předvídatelnější, než v některých jiných dílech, ale z poslední doby nadprůměrné. Něco mezi 3 a 4 hvězdami.

31.10.2016 4 z 5

Asylum Asylum Madeleine Roux

Zkusím být slušná. Nevadí, že kniha je psána pro náctileté, horší je, když to vypadá, jak kdyby ji náctiletý i sesmolil. Špatné po všech stránkách a to i v žánru horor-fantasy. Vykradená grafika ze Sirotčince; "originální" (ironie) trojice kamarádů: sirota, třídní kráska a vtipálek/gay se stanou nerozlučnými asi po půl hodině a třech prohozených větách; myšlenkové pochody hlavního "hrdiny" (mám ji políbit-nemám ji políbit, jsem magor-nejsem magor) jsou zkrátka utrpení svou přízemní trapností....i Harry Potter je napínavější a uvěřitelnější. Pokud chcete napínavý horror s mladým hrdinou, zkuste třeba Deana Koontze a jeho Thomase, je tak o dvě třídy výš, než tahle slátanina.

14.09.2016 1 z 5

Radosti zahradníka Radosti zahradníka Hermann Hesse

O umírání květin a stromů, melancholii, když končí léto, o pomíjivosti života a koloběhu ročních období. Smíření skrze práci na zahradě. Deníkové zápisky prokládané básněmi, bohatý barvitý slovník. Pomalé čtení pro všechny (nejen) zenové zahradníky.

19.04.2016 4 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Jednohubka od Kopřivy....což o to, on umí psát....bohužel mě děj hrozně nudil, k postavám si člověk nenašel žádný vztah (akorát mne zajímalo jak dopadl pes) a úmrtí nakonec byla zcela zbytečná, nesmyslná.

02.02.2023 3 z 5

Zrozeni k propojení Zrozeni k propojení Michal Bartoš

Upozorňuji, že kniha rozhodně nepatří mezi odbornou naučnou literaturu, protože ji nesepsal žádný studovaný psycholog, nebo psychoterapeut. Kniha má především dobrou reklamu; v některých aspektech je však nebezpečně zjednodušující a každý by měl zpozornět, pokud se mu nabízí ta jediná správná cesta jako zaručená "pravda".

31.12.2022 odpad!

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Takže autorova pocta Městečku Twin Peaks...to mě přinutilo shlédnout celý starý dobrý Lynchův seriál. Inspirace je zřejmá (agent přijíždí do tajemného městečka) atmosféra však postrádá mysteriózně-poetickou lehkost, snivost. Crouch naopak jede tvrdě, bez špetky humoru rozkládá své psycho-hororové hrátky, v závěru změní žánr a střihne sci-fi "aha-pointu", která v podstatě překvapivá není. Za mne tedy ano, dobré, nikoliv kultovní.

26.03.2019 3 z 5

Žádná chvíle není poslední Žádná chvíle není poslední Petr Heteša

Moje prvotina od autora (díky za doporučení znalci v Arrakis) a jsem spokojená. Hrdina je krapet předvídatelný, jednoduchý chlastometr, nu, aspoň sympaťák, místy i vtipný. Části, kde se hrdina zaobírá životem, dcerou, hospodou, hudbou jsou téměř-ať nepřechválím-dokonalá. Fantasy část román trochu sráží dolů, je v ní určitá nedomyšlenost, nepropracovanost.......jo a už jen drobnost: vřele bych pro příště doporučila vynechat zvířecí zdrobněliny pro označení roztomilých ženských částí (čumáček, tlapička, kožíšek), je to iritující a k takovému drsňáku se to nehodí (ono se to nehodí k žádnýmu chlapovi). Lepší tři hvězdy a jsem navnaděna na další.

27.09.2018 3 z 5