oblakaknih oblakaknih komentáře u knih

Dívka v mlze Dívka v mlze Barbora Bernátová

Kniha mě nalákala obálkou a anotací. Navíc se neustále snažím obohacovat moji knihovničku o slovenské a české autory/ky.

Moc mě bavila atmosféra knihy, detektivní zápletka a užívala jsem si i prostředí.

Postavy, přestože ne všechny dostaly větší prostor, byly v rámci příběhu velmi dobře rozpoznatelné.

Trvalo mi dlouho, než jsem odhalila nějaká tajemství a na mnohá jsem nepřišla až do samotného konce.

Bohužel se ale v průběhu knihy ukázalo, že mi pojetí příběhu moc nesedlo. Hlavním důvodem byl protagonista David Meizner, který na mě působil jako další kriminalista, který nesnáší svět a dává to svému okolí dost najevo. Nenašla jsem na něm ani jednu vymykající se vlastnost, která by můj názor změnila. Navíc se děj kolem něj soustředil mnohem více na jeho kolegyni, než na případ samotný.

Přesto ale nemůžu říct, že by se kniha špatně četla a já se nudila. Naopak mě velmi zajímalo, jak příběh dopadne a kdo se ukáže jako viník.

V závěru mě sice kniha nepřesvědčila ke čtení druhého dílu, ale nebýt mého subjektivního problému s protagonistou, neměla bych jedinou výtku.

26.04.2024 3 z 5

Obchůdek s knihami Obchůdek s knihami Rebecca Raisin

Ačkoli tohle není můj primární žánr, jednou za čas se nechám zlákat námětem, ve kterém hrají nějakou roli knihy a knihkupectví. Jinak tomu nebylo ani v případě Obchůdku s knihami, prvního dílu ze série Kouzelná Paříž.
Kniha slibuje atmosféru knihkupectví, krásu Paříže a lákavá je i výměna obchodů.
Je pravda, že o atmosféru v knize skutečně nebyla nouze, zvláště pak o Vánocích dokáže kniha navodit pohodovou atmosféru.
V knize pochopitelně nechybí ani zamilovaná linka, takže i romantické duše si zde přijdou na své. Je ale takovým malým typickým klišé.
Příběh se moc příjemně a rychle četl.
Malinko mě zklamaly postavy, které mohly být popsané více do hloubky, věřím, že příběh každé z nich by z knihy udělal více než jen odpočinkovou jednohubku. Na druhou stranu jsem ale dostala přesně to, co jsem od knihy očekávala. Byla nenáročná, milá, odpočinková a plná knih.
Já osobně si nechám další díl nejspíš ujít, ale i přesto věřím, že si série své čtenáře najde a doporučuji jí dát šanci.

13.04.2024 3 z 5

Vražedná temnota Vražedná temnota Lisa Regan

4,5/5
Vražedná temnota je již sedmým dílem skvělé série s Josie Quinn, ke které se vždy ráda vracím. Všechny předchozí díly se mi líbily natolik, že jsem si ani tento nemohla nechat ujít.
Nemohu zapřít, že jednotlivé příběhy působí poněkud šablonovitě a mnohdy je lehce předvídatelné, jakým směrem se bude děj ubírat, přesto mě v každém díle zaujme něco jiného.
V tomto případě se mi nejvíce líbilo zasazení "lesní" komunity, které případu přidalo na tajemnosti a, jak už název knihy slibuje, i na temnotě.
Moc mě baví posouvat se během série s postavami. Josie i Noah se stali neodmyslitelnou součástí mých oblíbených thrillerových postav.
Knize (a zároveň celé sérii jako takové) se nedá upřít čtivost a ačkoli se pohybujeme v oblasti thrillerů, označila bych ji za velmi lehké čtení, u kterého si dokážu odpočinout.
Těším se, co přinese další díl a sérii vřele doporučuji.

07.04.2024 4 z 5

Mělčina Mělčina Holly Craig

Na Mělčinu mě nalákala její anotace, která slibuje napětí, akci a tajemství. Toho všeho bych se v knize patrně dočkala, nebýt toho, že mě zklamalo zpracování.
Ačkoli knize nechybí zápletka, vše je popsané příliš povrchně a čtenář se tak do vážnosti situace nemůže naplno dostat a s hlavní hrdinkou příběh prožít.
Postavy v knize jsou přesně těmi, na které krátce po dočtení zapomenete. Jsou příliš jednoduché, vztahy mezi nimi jsou jen těžko uvěřitelné. Hlavní protagonistka pak dělá samá nelogická rozhodnutí, těžko ale říct, jak bych se v její situaci zachovala já.
V příběhu mi chyběly jakékoli emoce. Hlavně v závěru knihy působila celá situace absurdně a věcně. Jako by se něco vážného vlastně ani nedělo. Pár nesrovnalostí se v příběhu také objevuje.
Kniha se sice četla dobře a rychle, označila bych ji ale za průměrný thriller, ke kterému se ve vzpomínkách určitě nebudu vracet.

01.04.2024 2 z 5

Talisman Talisman Stephen King

S Talismanem jsem strávila (na mě) neskutečně dlouhou dobu, která navíc pro čtení takto složitého příběhu nebyla úplně příznivá. Přesto jsem si na něj našla čas a i když pomalu, úspěšně jsem jej dočetla. A byl skvělý!

Příběh se odehrává v naprosto novém a nepoznaném světě, do jeho fungování jsem se musela postupně dostat a byly chvíle, kdy jsem se bála, že se ztratím. Nakonec jsem ale vždy našla cestu.

Talisman je jedna velká originalita, na každé stránce mě něco překvapilo, ne-li dokonce uchvátilo.

Knihou nás provází hlavní hrdina Jack, se kterým se vydáváme na komplikovanou cestu do Teritorií. Bylo velmi jednoduché se do něj vžít a cestu s ním naplno prožít. Vlk!

Přiznávám, že Talisman pro mě nebyl nejjednodušším čtením, často jsem se nemohla naplno soustředit a večerní hodiny pro mě v tomto případě nebyly vůbec příznivé. Přesto jsem si ale každou přečtenou stranu naplno užila.

Kniha mě vtáhla na první straně a už nepustila, často jsem se do příběhu v myšlenkách vracela.

Z mého pohledu funguje tato dvojice autorů naprosto skvěle, přestože jsem v porovnání s klasickými kingovkami nějaké ty odlišnosti našla.

I když jsem si nebyla plně jistá svým názorem na knihu, teď je mi jasné, že vlastně nemám co vytknout. Moc se těším na pokračování!

01.02.2024 5 z 5

Se špetkou skořice Se špetkou skořice Elizabeth Acevedo

(knihu jsem četla v angličtině)
Když jsem se pouštěla do čtení této knihy, nevěděla jsem přímo, o čem by měla pojednávat. Hned první stránky mi tak přinesly překvapení a já musím říct, že mě příběh ihned zaujal!
V knize sledujeme sedmnáctiletou hrdinku, která má dvouroční dceru a zároveň se snaží dosáhnout svého snu a stát se kuchařkou. Líbilo se mi spojení vážnějšího tématu s vařením a středoškolským prostředím.
Postavy jsou jednoduché, ale o to jednodušší je si je oblíbit, splynout s jejich příběhem a sledovat, kterým směrem se bude ubírat.
Angličtina je zde velmi lehká, takže pokud se čtením v tomto jazyce teprve začínáte, určitě můžu doporučit.
Příběh se soustředí hlavně na rodinné problémy hlavní hrdinky a na to, jak ovlivňují vývoj v naplňování jejího snu. Já osobně bych ocenila ještě o kapku více kulinářství, celkově mi v knize ještě něco chybělo.
Přesto zde byly momenty, které se mi nějakým způsobem zapsaly do paměti.
V knize samozřejmě nechybí ani romantická linka. Já jako primárně nečtenář romantiky ji ale v tomto případě vyzdvihuji! Byla lehká, nenásilná a skutečně krásná.
Celkově knihu hodnotím kladně, jen, jak už jsem zmínila, mi v ní nějaké detaily chyběly.

02.10.2023 4 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

4,5/5
Mé první setkání s autorem a asi nemohlo dopadnout lépe!
Přiznávám, že jsem od knihy moc neočekávala, hlavně tedy proto, že jsem se bála, že to není tak docela můj žánr. Ale opět se ukázalo, že riskovat a vykračovat mimo svoji komfortní zónu se prostě čas od času vyplácí!
Nebudu lhát, pár věcí v knize není něco, co bych přímo vyhledávala, a to jak před přečtení, tak po něm, na druhou stranu zde ale bylo hned několik věcí, které mě velice příjemně překvapily!
Celkový námět je opravdu originální a neotřelý. Pohybujeme se zde sice v Praze, ale v takové, kterou jsem na stránkách knihy ještě neměla možnost navštívit. Fungování světa, jeho vystavění, ale i postavy jsou neotřelé a zajímavé.
Hlavní hrdina je sice typický a má spoustu vlastností, se kterými jsem se již setkala, ale svět, do kterého byl zasazen a překážky, které mu byly stavěny do cesty, ho formovaly zase trošku jinak.
Kniha se skvěle četla, není nijak náročná a nemusí se nad ní příliš přemýšlet (nebo snad ano?), takže mi stránky ubíhaly pod rukama a já mohla být naplno ponořená do čtení.
V knize je možné potkat hromadu technických vymožeností, což (ačkoli to není můj šálek kávy) mě moc bavilo! Zvraty a akcí se zde také nešetří.
Tahle kniha je přímá, vulgární, překvapivá, ale taky předává myšlenku moderního světa, který možná nemusí být až tak vzdálený.
Moc doporučuji, druhý díl už mám na seznamu!

01.10.2023 4 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

(knihu jsem četla v angličtině)
Po dlouhé kniha, od které jsem čekala opravdu hodně a moc jsem se na její čtení těšila! Četla jsem většinou nadšené ohlasy, takže jsem očekávala milou, oddechovou knížku. Toho se mi vlastě i dostalo, ovšem celkově jsem z knihy dost rozpačitá.
Hlavním tématem knihy je zakázaná láska, což, když už nějakou romantiku vyhledávám, je jedna z mých oblíbených linek. Tady mě to navíc bavilo i ve spojení s prostředím.
Postavy jsem si okamžitě oblíbila a jejich vývoj mě dost zajímal, ale v těch méně výrazných jsem měla poněkud zmatek. Postupem času jsem začala mít pocit jakési neúplnosti. Děj se točil v kruzích, byl zbytečně natahován a bylo i poměrně jasné, jakým směrem se ubírá. Dost mě překvapilo množství sexu v knize, dle mého názoru působil často na sílu a dost nepatřičně. Rozhodně zde nejde o YA, přestože se tak kniha na první dojem může tvářit.
Jak už jsem zmínila, romantická linka mě zaujala, ovšem její zpracování už tak ne. Kniha by klidně mohla být kratší.
Celkově bych knihu neoznačila za špatnou, rozhodně si své čtenáře našla a další určitě najde, jen mně zrovna nesedlo hned několik věcí.
Na závěr ještě zmíním, že zde pro mě bylo poměrně velké množství neznámých slov, které mi tak znesnadňovalo čtení. I to mohlo můj konečný názor ovlivnit.

12.09.2023 3 z 5

Dar Dar Clara Benedict

Dar je jedna z knih, kterou jsem si koupila a s postupem času se mi do jejího čtení moc nechtělo. Tak jako tak si ale myslím, že můj konečný názor na ni by dopadl přesně takhle.

Sice jsem od knihy nic moc neočekávala, zvlášť po přečtení několika jiných názorů, přesto jsem při čtení dost trpěla.

Nápad, který je v knize zpracován má dle mého názoru obrovský potenciál, bohužel zůstal zcela nevyužit. Kniha je neoriginální, jednoduchá a přeplněná naprosto zbytečnými informacemi a událostmi.

Hlavní hrdinka je naprosto stupidní, zaobírá se nepodstatnými věcmi a oblíbit si ji je podle mě nemožné. Stejně tak hlavní hrdina, který zde plní typickou úlohu tajemného a částečně záporného bad boye. Všechny postavy jsou ploché, naprosto bezcharakterní a neoriginální.

Jediným plusem knihy (který ji ovšem stejně nezachraňuje) je, že se rychle četla. I přesto ale čas s ní strávený považuji za ztracený. Věty působily krkolomně. Co nedávalo vůbec žádný smysl, byla spisovnost. To šestnáctileté holky přemýšlejí spisovně?

Popisy oblečení postav jsou další nesmyslný prvek. Když už je nutné se tomu věnovat, nemohlo by to být popsáno detailněji?

Jakmile hrdinka provede nějakou stupidní věc, odkazuje na to skoro v každém dalším odstavci, což bylo neskutečně otravné a zbytečné.

Děj se neustále točí v kruhu a nic převratného se vlastně nestane. Samotný konec měl jako jediný nádech nějaké akce, ale po přečtení 300 stran naprosto o ničem už jsem si ho ani nedokázala užít.

Celá kniha působí jako nějaká fanfikce, kterou bych ale po pár stranách odložila. Zklamání.

10.09.2023 odpad!

Bláznivá jízda Bláznivá jízda Christina Myers

Opět malé vybočení z mé komfortní zóny, jelikož tato kniha není přímo tou, po které bych primárně sáhla. Potvrdilo se mi, že někdy se risk vyplatí a já jsem ráda, že mě tato milá a odpočinková kniha neminula!
Milé a odpočinkové čtení, přesně to jsem od knihy čekala a přesně toho se mi i dostalo. Navíc ve spojení s road tripem, což mám v knihách moc ráda. Nebudu lhát, ta pravá atmosféra na mě z tohoto příběhu úplně nepřešla. Děj byl totiž více zaměřen na postavy a jejich minulost.
Jelikož dostávají postavy mnoho prostoru, hrdinky Kay a Ruthie čtenáři okamžitě přirostou k srdci. Obě mají minulost, která se v příběhu postupně odkrývá a ovlivňuje je na cestě.
Kniha se báječně četla! I přes sníh má v sobě jakousi letní atmosféru.
Příběh je sice jednoduchý, nijak zvlášť čtenáře nezasáhne, ale přesně o to v této knize jde. Přesto mě během čtení potkalo nejedno překvapení. Navíc jsem se i zasmála, což se mi u knih zas tak často nestává.
Upřímně bych se klidně obešla bez romantické linky, ale ta zde není až tak výrazná.
Knihu můžu s nadšením doporučit, zvlášť pokud hledáte odpočinkové čtení. A jestli vyrážíte na road trip, tak tato v přihrádce auta prostě nesmí chybět!

07.09.2023 4 z 5

West Side Story West Side Story Irving Shulman

3,5/5
Pokud tento příběh už znáte z divadelního nebo filmového zpracování, nejsem si jistá, jestli vás tato kniha nezklame. Je z ní totiž naprosto jasné, že je jen takovým doplněním k příběhu, který na divadelních prknech nebo filmových plátnech získává úplně jiné rozměry.
Já osobně jsem věděla, o čem příběh je, ale nikdy jsem ho neviděla, takže jsem s knihou celkem spokojená.
Je velmi krátká, děj se v ní vyvíjí rychle a povětšinou i dost předvídatelně. Přesto mě ale bavilo nahlédnout do tohoto příběhu ve formě knihy.
Postav je v knize poměrně hodně a nějakou chvíli mi trvalo se zorientovat. Všechny sice nebyly pro příběh až tak důležité, ale když se opakovaly vícekrát, stalo se mi, že jsem si musela srovnat, o koho se jedná.
Kniha nemá ani 200 stran, takže je to čtení na jedno upršené odpoledne, u kterého si navíc i skvěle odpočinete. Příběh je totiž jednoduchý, navíc má kniha i celkem velké písmo.
Jak už jsem zmínila, směr příběhu je naprosto jasný a to včetně několika zvratů. Stejně tak předvídatelná a typická je i romantická linka. Pořád se ale na příběh dívám jako na muzikál, tudíž to nemohu brát jako velké negativum.
Ačkoli se mi kniha líbila a jako milé připomenutí fanouškům tohoto příběhu můžu doporučit, pravděpodobně bych dala přednost filmu či muzikálu samotnému.

05.09.2023 3 z 5

Bez lásky Bez lásky Alice Oseman

(knihu jsem četla v angličtině)
Po přečtení I Was Born for This jsem se dost bála, jak se mi bude líbit Loveless. A jsem fakt nadšená!
Hlavním tématem v této knize je asexualita a aromantičnost. Líbilo se mi spojení univerzity, hledání sebe sama a divadla. Místo zde ale má i přátelství.
Nebudu lhát, oblíbit si hlavní hrdinku mi chvíli trvalo. Na jednu stranu jsem ji podporovala v tom, na co se snažila přijít a prožívala s ní těžké chvíle. Na stranu druhou jsem ale kolikrát nechápala její rozhodnutí. Velmi mě zaujala role Rooney, která do příběhu vnášela ještě jedno nelehké téma. Celá parta kolem divadla mi přirostla k srdci!
Kniha se moc dobře četla, angličtinu jsem ani nevnímala, takže doporučuji i pokud si třeba nejste stoprocentně jistí.
V knize je hned několik zvratů, každý jsem naplno prožívala a mnohdy byla i překvapená, jak se bude příběh vyvíjet.
Co se romantické linky týče, můžeme jich zde sledovat hned několik. Většinou ale bylo poměrně jasné, jakým směrem se budou ubírat.
Celkově se mi kniha moc líbila, těším se na další od autorky a můžu moc doporučit!

03.09.2023 4 z 5

Krvavý vítr Krvavý vítr Jakob Melander

Tuto knihu mám v knihovně už nějakou dobu a upřímně jsem od ní nic moc nečekala. Nakonec to až na pár nesrovnalostí nebylo vůbec špatné.
Jedná se o dánskou detektivku, konkrétně první díl ze série. Příběh sice nepřináší nic moc originálního ani převratného, ale četl se moc dobře. Ačkoli některé popisy nebyly úplně nejpříjemnější, dokonce jsem si u knihy i odpočinula.
Hlavní hrdina Lars, policajt, který vyšetřuje případ, je typickým hrdinou z detektivek s temnou minulostí, která ho ovlivňuje i během případu. Bylo ale snadné si k němu vytvořit určité pouto a prožívat s ním příběh. Přesto mi ale postavy připadaly poměrně ploché a mohly dostat mnohem více prostoru. Třeba v dalších dílech se k nim dostaneme blíž, ovšem v překladu nevyšly a já ani nevím, zda bych se do nich pustila.
Kniha se moc dobře a rychle četla. Prolíná se zde současná rovina s minulostí, takže můžeme nahlédnout i k samému jádru případu.
Samotný děj mě nezaujal tak, jak bych v případě detektivek běžně očekávala. Mnohé bylo jasné předem, spousta věcí by na druhou stranu potřebovala dovysvětlit a rozvinout.
Přestože to nebylo nejhorší čtení, jsou určitě mnohem lepší a propracovanější detektivky, na které bych si při doporučování vzpomněla.

01.09.2023 2 z 5

Za hranice genderové binarity Za hranice genderové binarity Alok Vaid-Menon

Tahle knížečka se mi ocitla v knihovně úplnou náhodou. A nebýt toho, že jsem ji dostala jako dárek, pravděpodobně by mi unikla. Překvapilo mě, jak málo je zrovna tento titul vidět na sociálních sítích a v knižním světě.
Knížka přináší nejen osobní pohled na věc, je zároveň skvělým průvodcem v oblasti genderu, na konci pak nechybí ani slovníček.
Myslím si, že tato kniha patří do každé knihovny. A to ať už hledáte odpovědi sami pro sebe, chcete pochopit blízkou osobu,... Zkrátka ať už je váš důvod jakýkoli.
Pro mě osobně byla kniha v mnohém obohacující, objasnila mi věci, ve kterých jsem si například nebyla jistá nebo je dosud vůbec nevnímala. A já za to moc děkuji.
Není úplně možné knihu ohodnotit, jelikož je zároveň příběhem osobním, takže mám dojem, že na to nemám právo. Přesto jen poznamenán, že není, co bych knize vytkla a určitě ji mohu doporučit!

30.08.2023 5 z 5

Moderní komedie III. Moderní komedie III. John Galsworthy

4,5/5
Tato kniha se mi ocitla v poličce úplnou náhodou z druhé ruky. Do jejího čtení jsem se pustila zcela spontánně a bez jakékoli informace o tom, o čem by měla být nebo jestli na něco navazuje.
Přiznávám, že na začátku jsem byla poněkud zmatená a měla jsem pocit, že mi něco uniká, ale velmi brzy jsem se do příběhu naprosto ponořila. A to přesto, že knize předchází dvě další - překvapení!
Občas bývá takové čtení bez očekávání tím nejlepším, protože tohle mě velmi mile překvapilo.
Kniha se odehrává v Anglii za hospodářské krize a já musím říct, že dobová atmosféra příběhu rozhodně nechybí.
Postav v knize rozhodně není málo a jsem si jistá, že kdybych četla i předchozí díly, pravděpodobně v nich budu mít mnohem větší přehled. Přesto jsem se s mnoha z nich mohla seznámit jen na těchto stránkách a pro příběh samotný mi to stačilo, protože i tady byly dobře rozpoznatelné.
Co jsem od knihy určitě neočekávala byla čtivost, které se mi nakonec dostalo! Když už jsem se začetla, stránky mi poměrně rychle ubíhaly pod rukama.
Do příběhu jsem se velmi brzy ponořila a chtěla vědět, jak to s postavami dopadne. Při čtení mě čekalo nejedno překvapení!
V knize má své místo milostný příběh, rodinná dramata, ale i ovlivnění dobové.
Jednou se nejspíš pustím i do předešlých dílů!

21.08.2023 4 z 5

Všechny holky, kterými jsem byla Všechny holky, kterými jsem byla Tess Sharpe

Výjimečné ovlivnění sociálními sítěmi, jelikož do této knihy jsem se primárně ani nechtěla pouštět. Nebudu lhát, byla by to obrovská chyba! Tohle je totiž pecka hned v několika ohledech. Kniha je zajímavá jak v nápadu samotném, jeho zpracováním, jeho přesahem i grafikou.
V knize sledujeme hlavní hrdinku, která to v životě rozhodně nemá lehké. Za svůj život vystřídala hned několik identit, její matka je podvodnice,... A to je jen zlomek jejího příběhu. Hned v úvodu knihy se ocitne jako rukojmí při bankovním přepadení.
Tohle je jedna z knih, na jejíž postavy budu ještě nějakou dobu myslet. Každá z nich má za sebou nějakou minulost, která ji ovlivňuje a se kterou se snaží vypořádat.
Kniha se četla až příliš dobře, nemohla jsem se od ní odtrhnout a nejradši bych se vše dozvěděla najednou! Ale pozvolné odkrývání pravdy mělo něco do sebe.
V příběhu se prolíná minulost s budoucností. Sledujeme děj v bance a zároveň nás hlavní hrdinka seznamuje se svými osobnostmi. Musím opravdu vyzdvihnout, jak skvěle graficky zpracovaná kniha je. Díky tomu bylo velmi jednoduché se v knize zorientovat a pokud bylo potřeba, k jednotlivým identitám se bez složitého hledání vrátit.
Máme zde romantickou linku, která se ale nevyrovná té přátelské. Motiv přátelství pro mě byl tím nejkrásnějším na celém příběhu!
Osobně mě trošku zklamal konec, který mi přišel lehce překombinovaný a jaksi nepatřičný.
Celkově jsem z knihy ale nadšená a rozhodně ji doporučuji!

20.08.2023 4 z 5

Svět podle Koháka: Kůly v plotě 0,5 Svět podle Koháka: Kůly v plotě 0,5 Jakub Kohák

Další soubor autorových sloupků z deníku Metro. Z Kůlů v plotě, tedy předchozí knihy, jsem byla opravdu nadšená. V tomto případě mi nadšení z knihy nejspíše pokazila očekávání. Opět jsem byla připravená na pořádnou dávku humoru a možná pár dalších emocí, ale bohužel mě pořádně zaujalo jen pár sloupků.
Nechci tím nijak naznačit, že je kniha špatná nebo horší než první, jen mi zde primárně nesedlo téma - fotbal. Fanouškem fotbalu rozhodně nejsem a nikdy nebudu, navíc mu vysoce nerozumím. A zde je toto téma převládající.
Pozitivem je určitě čtivost. Ačkoli jsem se v knize nenašla, neznamená to, že se nečetla dobře. Je to čtení maximálně na dvě odpoledne, u kterého si skvěle odpočinete.
Stejně jako v případě Kůlů v plotě není vždy jasné, co autor myslí vážně. A to je na tom to nejzábavnější!
Vyzdvihuji Ódu na odpad a Na letnej, sloupky, které mě zaujaly nejvíce.
Pokud jste fanoušky fotbalu, tohle vás bude moc bavit! Pokud ne, Kůly v plotě to jistí. V obou případech ale knihy stojí za přečtení.

17.08.2023 3 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Do Zaklínače jsem se odhodlávala opravdu dlouho a když na něj konečně došlo, byla jsem opravdu zvědavá, co na něj řeknu. A přestože ve finále nemám nic, co bych knize vytkla, do dalších dílů se pouštět nebudu. Na knize mi sice nic nevadilo, zároveň mě v ní ale nic nezaujalo natolik, abych se do tohoto světa nebo k těmto postavám chtěla vracet.
Tento svět je v dnešní době opravdu známý. Já osobně jsem před čtením této knihy neměla za sebou ani seriál, ani hru. Je jen otázkou, zda by mě v jedné z těchto forem zaujal více. Nejspíš se to ale nikdy nedozvím.
Rozhodně to není o tom, že by postavy v knize neměly něco do sebe a v mnohých ohledech nebyly originální, protože to určitě jsou. Nejspíš jsme si ale jednoduše nesedly.
Ačkoli se kniha dobře a rychle četla, musela jsem se do ní někdy nutit a nijak zvlášť mě to zpět k ní netáhlo.
V Posledním přání sledujeme hned několik zaklínačových příběhů, které jsou opravdu skvěle poskládané a každý z nich přináší něco jiného. To se mi na knize opravdu líbilo.
Přestože můj názor na knihu nepůsobí jako pozitivní, ráda bych zdůraznila, že to neznamená, že je špatná. Každý máme jiné názory a jiné představy o zajímavých knižních světech. Tento pro mě prostě není ten pravý. Jinak ale nemám knize co vytknout a její přečtení doporučuji zkusit!

13.08.2023 3 z 5

Noc tisíce hvězd Noc tisíce hvězd Andrea Yaryura Clark

Občas moc ráda sahám po knihách, které mě vezmou do pro mě neznámé oblasti a její historie. A přesně proto jsme se rozhodla i pro Noc tisíce hvězd.
Tentokrát jsem mohla nahlédnout do historických událostí v Argentině. Tuto oblast jsem v knihách ještě neměla možnost objevit a tak jsem se těšila, co mi tato předá. A já teď můžu s klidem doporučovat a vychvalovat, protože jsem dostala přesně to, co jsem chtěla a ještě něco navíc.
Kniha se odehrává ve dvou rovinách. V té historické sledujeme studentský život několika hrdinů ovlivněný dějinnými událostmi. V té současné nás kniha seznamuje s dcerou jednoho z hrdinů, která se snaží dopátrat minulosti svého otce.
Kniha je primárně zaměřena právě na onu minulost otce hrdinky, ale nechybí v ní ani nahlédnutí do problematiky politiky, tajemství, napětí a špetka romantiky.
Postavy jsem si oblíbila a ještě i po dočtení se k nim v myšlenkách vracím. Jejich osudy se člověku zapíší do srdce i když to nečeká.
Moc mi sedl styl psaní, kniha se moc dobře a rychle četla. Když už jsem si myslela, že mám jasno, přišel další nečekaný zvrat, který mi mé přesvědčení naprosto zničil. To, jak kniha dopadne jsem při čtení neměla šanci uhodnout.
Velkým pozitivem je také autorčina spojitost s touto zemí, která knize přidává na přesnosti a vymyká se tak již tuctovým historickým příběhům.
Přemýšlela jsem, jestli je zde něco, co bych knize mohla vytknout. A vůbec nic mě nenapadlo! Tento příběh totiž přináší přesně to, co slibuje anotace.

19.07.2023 5 z 5

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Názor na Dům v blankytně modrém moři sepisuju v den, který tak úplně blankytný není. O to víc se k tomu příběhu ráda vracím.
V poslední době se úplně nevrhám na knihy, které jsou na sítích tak vidět a sbírají nadšené ohlasy na každém kroku. Jednoduše se bojím, že se spálím a budu z knihy zklamaná. Ovšem v tomto případě je to naštěstí naopak!
Nečekala jsem, že se do příběhu ZAMILUJU. Od postav, přes prostředí až po samotný děj. Všechno bylo naprosto perfektní.
Tato kniha přináší velmi originální příběh s kouzlem, tajemstvím i špetkou naprosto skvělé romantiky.
Hlavním hrdinou je zde Linus, naprosto nedokonalá a opravdová postava, kterou si oblíbíte hned na první stránce. Ale není to jen o něm, protože každá z postav, která vám vkročí do cesty, si nese něco, co se vryje přímo do duše a budete chtít poznat všechny i v našem reálném světě.
Příběh je skvěle napsaný. Jakmile se do něj naplno ponoříte, je velmi těžké se od něj odpoutat. A i při plnění jiných povinností se v myšlenkách vznášíte nad blankytně modrým mořem.
Nemám nic, co bych knize vytkla. Je to skvost!

15.07.2023 5 z 5