O77 O77 komentáře u knih

Citadela Citadela Antoine de Saint-Exupéry

Tuto knihu vlastním a svého času jsem ji četla opakovaně. Ale s klidným svědomím ji nelze doporučit každému. Je to určitě jedna z nejpozoruhodnějších knih, která byly o lidské společnosti napsány, ale není snadné jí porozumět. Nenuťte se do četby a určitě na ni nespěchejte. Než se mi ji podařilo přečíst, trvalo mi to několik let. Přesně si vzpomínám, když jsem ji v knihovně otevřela poprvé. Věděla jsem hned, že je dobrá, a že si ji přečtu, ale stejně tak jsem věděla, že to nebude teď. Pak jsem ji během let vzala do ruky ještě několikrát, než jsem pocítila, že teď už na to mám a je ten správný čas.

28.12.2016 5 z 5

Úterní poledne Úterní poledne Tomáš Král

Dalo by se to nazvat Biblí povrchnosti.

05.09.2023 odpad!

Černá labuť Černá labuť Nassim Nicholas Taleb

Pro akademiky nutnost, pro nás ostatní užitečné. Ať už se vám myšlenky N.N.Taleba líbí nebo ne, zasáhly výrazně akademickou půdu, bez ohledu na to, jestli jste matematik nebo historik. ;-) A budou se vracet s každou další "Černou labutí". Osobně se mi ovšem jeho pozdější Antifragilita líbí víc.

03.01.2022 5 z 5

Československo v období socialismu 1945-1989 Československo v období socialismu 1945-1989 Jan Rychlík

Odborná publikace, kterou zkousne i normální čtenář. Podle mě se, ale ne vždy podařilo historikovi zachovat od událostí patřičný profesionální odstup.

03.11.2021 4 z 5

Moje pozoruhodná cesta Moje pozoruhodná cesta Larry King (p)

Mimořádně zajímavá výpověď o tom, že zpravodajství, tak jak ho známe, není tak stará ani tak samozřejmá záležitost, jak by se mohlo zdát. Navíc, ne každý Vám může poskytnout osobní názor na americké prezidenty.

06.12.2018 5 z 5

Start-Up Nation: Příběh izraelského hospodářského zázraku Start-Up Nation: Příběh izraelského hospodářského zázraku Dan Senor

Spíše než kniha o ekonomii je to "příběh" a to srozumitelný každému. Takže chcete-li něco vědět o světě v jakém žijete a o tom, jak se má zacházet s financemi a hlavně lidským potenciálem, neměli byste tuhle knihu minout.
"Vysvětlil jsem lidem, že soukromá ekonomika byla jako štíhlý chlapík, který na zádech nese tlusťocha - tím byl státní aparát." (B.Netanjahu)

21.01.2018 5 z 5

Hrdina věků Hrdina věků Brandon Sanderson

Sice si stále myslím, že tak třetina textu by tam nemusela být, ale příběh je to vážně dobrý.

15.01.2018 4 z 5

Vzdálená hvězda Vzdálená hvězda Roberto Bolaño

Ten druh uměleckého psaní, který jde zcela mimo mě.

04.09.2017 1 z 5

Hra Hra Neil Strauss

Všechno, co jste chtěli vědět o západní společnosti 21.století a báli jste zeptat. Jsem žena a doporučuji to přečíst opravdu každému. Ženám tahle kniha určitě prospěje víc než romány od Jojo Moyes.

13.08.2017 5 z 5

Ďábel v Bílém městě Ďábel v Bílém městě Erik Larson

Perfektní, poutavě zpracované.

03.08.2017 5 z 5

Neobyčejní Neobyčejní V. E. Schwab (p)

Takto nějak by to dopadlo, kdyby někteří lidi získali superschopnosti. V tomtu smyslu je autorka důsledná a dá-li se to tak říci "cynicko-realistická". Čtivé, děj má dostatečně rychlý spád, přesto to dle mého má malinkou chybu. Abyste byli při četbě plně spokojeni, potřebujete kladného nebo alespoň trochu kladného hrdinu. Tím se nemyslí někdo, kdo vždy jedná správně nebo někdo, kdo je neporazitelný. Spíš tím myslí někdo, kdo má naději.

29.05.2017 4 z 5

O čem mluvíme, když mluvíme o lásce O čem mluvíme, když mluvíme o lásce Raymond Carver

Tyto povídky jsou jako dobré fotografie. Upoutají Vás, zaujmou a pohltí. Ale jaký příběh je na nich zachycen, tím si nikdy úplně nemůžete být jisti.

23.02.2017 5 z 5

Příběhy lásky… které se skutečně staly Příběhy lásky… které se skutečně staly Gary Chapman

Kniha sice trpí typickým křeťanským patosem a vírou v "dokonalého Boha, který stvořil nedokonalého člověka", ale jedná se o skutečné příběhy skutečných lidí, což ji v každém případě činí zajímavou.

19.02.2017 3 z 5

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

Pokrytecká hloupost. Plýtvání papírem.

25.12.2021 odpad!

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Rozhodně je to dobrá kniha, ačkoliv se obávám, že výtky k překladu jsou oprávněné. AJ originál jsem sice v ruce neměla, ale některé věty jako by nedávaly tak trochu smysl. Krom toho se mi styl autorova psaní jeví poněkud rozvláčný a mohlo by to být svižnější. Ale celkový nápad je kvalitní a postavy jsou dobře propracované.

29.12.2017 4 z 5

Okřídlená duše Okřídlená duše Amanda Stevens

Jako ryze odpočinková četba to jistě více než obstojí. Děj knihy se nijak necourá, zápletka je promyšlená, ne nepodobná dobré detektivce. Popis milostného vztahu by obstál v jakékoliv červené knihovně. Autorka se nepohrává jen s tématem duchů, ale také přesuny energií.

14.01.2017 3 z 5