Nuny Nuny komentáře u knih

Jeden Jeden Jamie Oliver

Já nechápu, jak to Jamie dělá. Mám všechny jeho kuchařky (tedy ty v češtině) a nenajdete v nich stejný recept. Nechápu. Jestli mi zase někdo řekne, že neví, co má vařit a kuře nebo rajská ho už nebaví, doporučím mu tuhle knihu.
Spoustu báječných receptů na jednom místě, o grafice ani nemluvě.

22.11.2022 5 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

(SPOILER) Kniha mi sedla hlavně díky prostředí milovaných hor, podobnému smýšlení hlavní hrdinky a lásce k vaření.
Ten zbytek raději nekomentuji. Abych každou druhou stránku četla, jak Mina chce Luka, ale vlastně s ním nesmí být, protože jsou oba stejní, tak to je fakt velká nuda. Začátek trapné žádosti o ruku taky nekomentuji, nemuselo to tam vůbec být.
Tímto uzavírám kapitolu této autorky a už se opravdu nevrhám na její další knihy. Až někdy vymyslí opravdu důmyslný příběh, kde bude překvapení a zajímavá zápletka, možná ještě popřemýšlím.
Navíc by někdy neuškodila korekce textu a především některých výrazů.

18.01.2022 4 z 5

Krtek a orel Krtek a orel Hana Doskočilová

V rámci výzvy byla tohle jasná volba. Četla jsem ji v dětství snad stokrát a pořád mě bavila. A teď? Je to příjemné, osvěžující čtení do zlé doby, která je kolem nás.
Knížka obsahuje nádherné ilustrace a příběh je jednoduchý a krásný.

05.01.2022 5 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

Na závěr jsem přemýšlela, jaké "pohádky" se vypráví u Rowlingových doma a docela jsem zděšena. Ale budiž, každého věc.
Já bych tohle svému dítěti nedala dříve, než možná ve dvanácti letech a i tak bych přemýšlela. Je samozřejmě těžké držet dítě od všeho násilí a hulvátství, které mají denně na talíři, ale to je zase na rodičích, co jim dovolí a k čemu je pustí. Každopádně, ve škole se tomu stejně nevyhne.
Ale vraťme se ke knize. Příběh je solidní, zápletka zajímavá, pointa jasná... Ale kde je ten pohádkový příběh, to netuším. Neskutečně mnoho vražd, intrik a podjatosti, která do pohádky v takovém množství prostě nepatří. Nebylo tam snad nic hezkého, nad čím bych se usmála, co bych odsouhlasila a řekla, to je pěkné. Autorka má neocenitelný dar vyprávění, takže příběh vás vtáhne a není problém ho dočíst, ale ten závěrečný pocit kyselosti, mě moc mrzí.
Špatné zařazení knihy do žánru bude dlouhodobým problémem.

05.01.2022 3 z 5

Záhada mrtvých nohou Záhada mrtvých nohou Fred Vargas (p)

Je to velmi zvláštní čtení v tom smyslu, že na začátku očekáváte nějaký velký závěr a on se nekoná, protože všechno se dozvídáte v průběhu čtení. Nebylo pro mě překvapení, kdo je strůjcem toho všeho, to mi bylo jasné celkem hned (asi intuice), ale spíš ta mozaika příběhu, jak pěkně to na sebe navazovalo. Možná i proto to nebylo tolik napínavé, jako spíš poučné, což bych od detektivky nečekala.
Oceňuji, že je vše dořešeno, všechny části do sebe logicky zapadly.

29.08.2021 4 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Je až zvláštní, jak moc bez emocí se dá napsat román. Postavy nic neříkající, děj strnulý a stále se opakující. Pořád jsem čekala, co tedy Marie udělá, jak svůj život změní, ale ono to bylo pořád stejně nudné od začátku do konce. Její sestra mi lezla na nervy, stejně jako věčně pozitivní kamarádka Katka. A Filip.. no škoda mluvit. Dalo se z toho vytěžit mnohem víc. Za mě bohužel, Rybí krev je stokrát lepší.

19.08.2021 2 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Kniha mě baví svými pravdivými větami a ironií. Není to klasický cestopis, kde byste poznávali zemi, ale je to spíše o poznávání lidí a lidských možností.
Jediné, co mě trochu u knih Ládi Zibury ruší, je neustále opakování. Často se stane, že čtete odstavec a říkáte si, tohle už jsem četl ne? Ale co taky vyprávět o 40 dnech samoty...

27.05.2020 4 z 5

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

Upřímně, vůbec nevím, co si mám myslet. To, že spousty slovům nerozumíte, to je jedna věc, ale že čtete přes dvě stě stran nespisovné češtiny, to mi snad vadilo víc.
Příběh jako takový není špatný, ale abych četla to samé pěti různými pohledy žen, to už špatné je. Stačilo by to pouze jednou.

08.04.2020 3 z 5

Dvorní šašci Dvorní šašci Viktor Fischl

Procítěné vyprávění do kterého se člověk dokáže přenést. Lítost, kterou u čtení cítíte je na místě a osudy lidí jsou někdy opravdu nevyzpytatelné. Myslím, že bůh tu nehraje roli, i když chápu, že se člověk musí držet nějaké víry, aby přežil peklo.

07.11.2019 5 z 5

Bitva o Salajak Bitva o Salajak Johan Theorin

Začátek byl jeden velký chaos - spoustu cizích názvů a jmen.
Po zorientovaní se v příběhu, mě to tak chytlo, že jsem to přečetla jedním dechem.
Je to úplně jiný žánr, než tento autor píše, ale je to paráda.
Ačkoliv se možná budou některé pasáže zdát zvláštní, tak do série pasují a mají tam své místo.
Jsem zvědavá, jak se bude Jarmaland vyvíjet.
Jestli někdo četl Darrena Shana, přišlo mi to trochu v jeho stylu. Perfektní.

02.07.2019 5 z 5

Utrpení knížete Sternenhocha Utrpení knížete Sternenhocha Ladislav Klíma

Z každé stránky na vás dýchá Freud.
Nechci se stát: jsem!

15.06.2019 5 z 5

Dokonalost v každé povídce.

15.05.2019 5 z 5

Žalář nejtemnější Žalář nejtemnější Ivan Olbracht (p)

Neskutečně silný příběh do kterého jsem se dokázala vcítit. Pochyby jsou to, co nás dokáže velmi dobře ovlivnit, a kam až to můžeme nechat zajít, si přečtěte v Žaláři nejtemnějším.

01.05.2019 5 z 5

Jablko s klína Jablko s klína Jaroslav Seifert

Čistá milostná lyrika. Nádherná sbírka.

31.03.2019 5 z 5

Filosofská historie Filosofská historie Alois Jirásek

Neskutečně nádherný příběh o vlastenectví a lásce. Nikdo nemohl lépe propojit tyto dvě záležitosti, než právě pan Jirásek.

28.12.2018 5 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Dílo rozhodně zanechalo stopu. Nejsou všechny pasáže pochopitelné, ale myšlenka je jasná.

18.06.2018 4 z 5

Dům o tisíci patrech Dům o tisíci patrech Jan Weiss

Je to moje prvotina ze žánru a dokonce mi sloužila jako předloha pro referát.
Rozhodně zajímavé čtení a určitě ne naposledy.

26.12.2017 4 z 5

Čtenář z vlaku v 6.27 Čtenář z vlaku v 6.27 Jean-Paul Didierlaurent

Je to zajímavé čtení. Vyvolá spoustu emocí a dokáže člověka na chvilku vtrhnout do příběhu.
Jen ta časová linie je zvláštní, tedy že patnáct let dělá to stejné a najednou se to změní. Jeho nechuť k životu je až alarmující, to si ani neumím představit, že by takhle mizerně někdo žil.
Fejetony o veřejných toaletách tomu nasadily koruny.

14.10.2017 3 z 5

Děsivé přízraky Děsivé přízraky Laurent Botti

Chtěla jsem dát knize pět hvězdiček, ale konec si to nezaslouží. Kniha je příliš zajímavá a dobře napsána, na to, aby neměla konec. Škoda.

11.10.2017 4 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Náročné čtení.
Spoustu únavných monologů, spolupráce s SS a kremace.

21.08.2017 4 z 5