NoraHudecová NoraHudecová komentáře u knih

Skočný príliv Skočný príliv Rolf Börjlind

Všeobecne k sérii:
Keď som začala túto sériu čítať po prvý krát, nenadchla ma. Dokonca som ju na niekoľko mesiacov odložila naspäť do mojej knižnice. Teraz som veľmi rada, že som sa k nej napokon vrátila.
Rozbeh bol pomalší (práve to ma pri prvom pokuse odradilo), ale autori to vykompenzovali zaujímavými a podrobne vykreslenými charaktermi postáv. Tak, ako je typické pre severské kriminálky, je tu mnoho postáv s komplikovanými menami a je potreba trochu času na to, aby sa v nich čitateľ zorientoval, ale rozhodne to stojí za to. Zápletky sú pútavé a niektoré vás priam pohltia. Z príbehov srší nebezpečenstvo, napätie a urputná snaha celého tímu, za akúkoľvek cenu prípady vyriešiť. Táto naliehavosť často pramení z osobnej zainteresovanosti do jednotlivých prípadov. Niektoré pasáže sú naozaj neuveriteľné a trošku odtrhnuté od reality, mne to však vôbec neprekážalo. Každé vyšetrovanie poukazuje aj na mnoho sociálnych konfliktov, s ktorými bojuje nie len Švédsko, ale celý svet. Možno práve preto, sa autori rozhodli dej čiastočne situovať aj do iných krajín, napr. Rumunsko či Thajsko.
Knihy na seba nadväzujú, preto odporúčam čítať v poradí v akom vychádzali. Séria má svoje pre aj proti, ale vo všeobecnosti sa mi veľmi páčila a môžem ju odporučiť. Tento rok by malo vyjsť ďalšie pokračovanie tejto série, to si určite nenechám ujsť.

Skočný príliv:
Nevyriešený prípad sadistickej vraždy mladej tehotnej ženy z roku 1987 sa po viac ako 20 rokoch stáva témou seminárnej práce študentky policajnej akadémie. Okrem toho polícia vyšetruje fyzické útoky na ľudí bez domova a vraždu spojenú s významným podnikateľom, ktorý sa pohybuje v tej najvyššej politike.

05.03.2024 5 z 5

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

Skvelá, prekvapivo intímna autobiografia. Vzťahy, výchova, politika a obyčajne neobyčajný život bývalej prvej dámy Spojených štátov amerických. Veľmi zaujimavé čítanie/počúvanie.

29.02.2024 5 z 5

Námi to začíná Námi to začíná Colleen Hoover

Prečítala som si rovno aj pokračovanie, keď už som si ho kúpila. Druhý diel je takmer čistá romantika opísaná z dvoch perspektív - muža a ženy (nečakane). Nechcem knihu úplne haniť, evidentne si našla mnoho fanúšikov, ale je to také dovolenkové, nenáročné čítanie.

29.02.2024 2 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Už naozaj dlho som sa takto nesklamala, recenzie boli výborné o to väčšie je moje sklamanie. Dúfala som , že kniha vo mne niečo zanechá, ale bol to len ďalší predvídateľný román s pridlhými pasážami o sexe. ,,Plusové body,, dávam za otvorenie témy domáceho násilia a toxického vzťahu.

29.02.2024 2 z 5

Opravdové zločiny Opravdové zločiny Lucie Bechynková

Zásadne nesúhlasím s glorifikáciu vrahov, napriek tomu ma už cca od mojich 17 rokov zaujíma psychológia a true crime (vtedy to ešte nebolo ,,v móde,, ). Takže samozrejme nikdy nevynechám podcast Opravdové zločiny. Knižná verzia neurazí, nenadchne. Mám už kúpený aj druhý diel, takže si ho určite prečítam, ale do budúcna už by som radšej investovala čas aj peniažky do odbornejších kníh.

29.02.2024 3 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Ďalšia výborna kniha od autorky. Fiktívny príbeh o tom, ako to mohlo dopadnúť po roku 1989, ak by komunizmus neskončil.

29.02.2024 5 z 5

Prehodnotenie nevery - Čo nás môže nevera naučiť o láske Prehodnotenie nevery - Čo nás môže nevera naučiť o láske Esther Perel

Psychologická a kultúrna analýza nevery plná prípadov z praxe. Za mňa určite áno, kniha mi rozšírila obzory a verím, že môže byť prínosná pre ľudí, ktorí (v akejkoľvek forme) zažili neveru na vlastnej koži.

29.02.2024 4 z 5

Čo Clara zanechala Čo Clara zanechala Ellen Marie Wiseman

Izzy Stonová žije v usporiadanej pestúnskej rodine. Pred desiatimi rokmi jej mama zastrelila svojho manžela, Izzinho otca a odsúdili ju na doživotie. Náhradní rodičia pracujú v miestnom múzeu a Izzy zapoja do projektu katalogizácie predmetov objavených za múrmi chátrajúcej štátnej psychiatrickej liečebne.

Clara v roku 1929 dovŕšila plnoletosť a zaľúbila sa do chudobného prisťahovalca z Talianska. Odmietne sa vydať za muža, ktorého jej rodičia vybrali a otec ju proti jej vôli posiela do nóbl domova pre psychicky labilných ľudí, ale neskôr Claru premiestnia do štátneho psychiatrického ústavu.

Dve dejové línie sú v románe zjavným a jemným spôsobom prepojené. Dej sa odohráva prevažne v strašidelnom prostredí psychiatrickej liečebne. Hlavné postavy sú Clara a Izzy, jedna predstavuje minulosť a druhá súčasnosť. Clara je mimoriadne naivná a niekedy tak trochu "plochá", ale jej príbeh je oveľa pútavejší ako príbeh Izzy, ktorý miestami pripomína skôr román pre vekovú kategóriu young adult. Avšak aj v rozprávaní Izzy je niekoľko zaujímavých tém, napríklad šikana či adopcia.

Autorka odvádza excelentnú prácu opisovaním liečby duševne chorých. Pripomína priam až zarážajúcu brutalitu sestier a lekárov. Napriek tomu, že ide o fikciu, vieme, že v minulosti sa tieto nehumánne metódy používali. Dokonca existuje aj Psychiatrický ústav Willard, ktorý otvorili v roku 1869 v New Yorku. Počas jeho fungovania prešlo jeho bránami 50 000 ľudí, z toho približne polovica nikdy neodišla. Priemerná dĺžka pobytu pacienta bola 30 rokov. Ústav zavreli v roku 1995.

Pútavé, tajomné a tak trochu hnev vzbudzujúce čítanie.

05.07.2023 4 z 5

Vianočné prasiatko Vianočné prasiatko J. K. Rowling (p)

Bezstarostné detstvo Jacka narušia rodinné problémy a aby toho nebolo málo prichádza o svoju milovanú hračku.
Jack sa vďaka magickej moci Štedrého večera ocitá v krajine stratených vecí a neúnavne hľadá svojho Mapiho.
Našťastie na celé toto dobrodružstvo nie je sám a porušovať pravidlá krajiny mu pomáhajú mnohí jej obyvatelia.

J.K. Rowlingová opäť nesklamala a dokázala vytvoriť úplne nový svet, kde stratené veci žijú svojím vlastným životom.
Kniha už na prvý pohľad zaujme nádhernou obálkou a vo vnútri sú takisto veľmi pekné ilustrácie, len rozmýšľam, či nie je trochu škoda, že sú čiernobiele .

Neskutočne milý a dojímavý príbeh pre deti aj dospelých.
Ak potrebujete utiecť od reality bežných dní toto je tá správna voľba, ktorá pohladí dušu.

07.01.2023 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Knižnú sériu Žatva smrti by ste pravdepodobne našli v sekcií young adult. Rozhodne by to, ale nemalo odradiť starších čitateľov. Sci-fi s hlavnými postavami v teenegerskom veku prináša alternatívnu budúcnosť, v ktorej sa ľudia stávajú "nesmrteľní".
Prvý diel Smrtka uvedie čitateľa do sveta, v ktorom ľudia nezomierajú pri nehodách, na starobu dokonca ani na choroby. Sú v podstate "nesmrteľní".To však znamená, že planéta sa čoskoro začne zaľudňovať a je potrebné nájsť iný spôsob, ako redukovať počet ľudí. A tak vzniká tzv. Cech Smrtiek.
Skvelá kniha, v mojom prípade audiokniha, ktorá vás núti zamýšľať sa nad mnohými etickými a morálnymi dilemami, ktoré sa kľudne dajú aplikovať aj na dnešný svet. Dynamický dej, prepracované postavy a hlavne geniálna hlavná myšlienka.
Už len dodám, že ak si zvolíte audioknihu, nebudete ľutovať. Interpreti a zvolená hudba dodali príbehu úžasnú atmosféru a udržovali poslucháča v neustálom napätí.
Teším sa na ďalšie pokračovanie.

02.02.2022 5 z 5

Epidémie v dejinách Epidémie v dejinách Branislav Kovár

Ľudia sú presýtení slovami ako pandémia, epidémia, očkovanie a v opatreniach sa už neorientuje asi nikto z nás. Je potrebné si uvedomiť, že epidémie tu boli a pravdepodobne aj budú. Mení sa len to, že veda napreduje a práve ,, Epidémie v dejinách" je jedna z kníh, ktorá by mohla v aktuálnej situácií, niektorým jedincom trochu otvoriť oči.
Kolektív autorov zrozumiteľne a pútavo vysvetľuje vývoj epidémií naprieč dejinami. Každý z nás už počul napríklad o španielskej chrípke, cholere či o more, ale vďaka tejto knihe sa dozviete najmä to, aký dopad mali choroby na vývoj ľudstva. Ako počas vypuknutia rôznych epidémií ľudia strácali dôveru v inštitúcie a odborníkov, ako pochovávali svojich blízkych alebo, ako sa snažili zabrániť šíreniu nákazy. Epidémie ovplyvnili náboženstvo, vojnové konflikty, ekonomiku, celkovú atmosféru v spoločnosti a v neposlednom rade psychiku ľudí.
Ide o vedecko-populárnu publikáciu zostavenú z viacerých článkov, rozdelených do štyroch väčších celkov. Text je doplnený niekoľkými kresbami a fotografiami. Špeciálnu pozornosť si podľa môjho názoru zaslúži obálka knihy.
Mnoho paralel so súčasnosťou priam vyzýva k diskusii, a to je ďalšia z vecí, ktorá ma baví. Ako laik v tejto problematike, hodnotím knihu veľmi pozitívne. Považujem ju za prínosnú najmä pre čitateľov, ktorí sa v téme neorientujú, ale majú záujem vedieť viac ako len to, kde a kedy jednotlivé epidémie vypukli.

30.01.2022 5 z 5

Poslední místo, kam se podíváš Poslední místo, kam se podíváš Kristen Lepionka

Sarah zmizla pred 15 rokmi, presne v tú istú noc, ako boli zavraždení jej rodičia. Za ich vraždu bol odsúdený priateľ Sarah - Brad, ktorý sedí v cele smrti a do jeho popravy zostáva len niekoľko týždňov. Bradova sestra verí v jeho nevinu a potom, ako na čerpacej stanici zazrie Sarah, púšťa sa do boja o život svojho brata a najíma si súkromnú detektívku Roxane Weary. Nanešťastie Roxane práve prechádza ťažkým životným obdobím a prekonať smrť svojho otca jej pomáha najmä alkohol. Napriek súkromným problémom rozbehne pátranie po nezvestnej Sarah Cookovej a vyšetrovanie ju obzvlášť pohltí vo chvíli, keď objaví spojenie s jedným z nevyriešených prípadov svojho mŕtveho otca – policajta.
Debut autorky Kristen Lepionka sa bohužiaľ nezaobišiel bez klišé typu - problémový detektív so sklonom k alkoholizmu, nezvestné dievča, laxný prístup policajtov k prípadu či "nedotknuteľnosť" určitých ľudí. Napriek tomu má niečo do seba. Gradujúci dej, detailne rozpracované postavy a nečakané rozuzlenie. Osobne by som žánrovo knihu zaradila niekde medzi detektívku a triler. Bolo to fajn čítanie, ale myslím si, že už o pár mesiacov si na príbeh ani nespomeniem.

24.08.2021 3 z 5

Úsmevná (možno bola dokonca vtipná, ale to stratilo kdesi v preklade) oddychovka pre fanúšikov" Gilmore Girls".
Tak trochu chaotické, ukecané, rýchle a veselé ako sama Lorelai.
Rozprávanie herečky o jej živote je doplnené súkromnými fotografiami a úryvkami z denníku, ktorý si písala počas natáčania najnovších štyroch častí Žien z rodu Gilmorovcov.
Ak si chcete zaspomínať na seriál a dozvedieť sa nejaké pikošky zo zákulisia, hor sa do toho.

31.05.2021 3 z 5

Krstný otec Krstný otec Mario Puzo

Dej knihy "Krstný otec" asi netreba rozpisovať, ak ste knihu nečítali, možno ste videli film od F.F. Coppolu. A ak ste nevideli ani film, určite ste aspoň počuli o Donovi Corleonovi.
Mario Puzo v roku 1969 predstavil svetu fiktívnu postavu Vita Corleona, Sicílčana, hlavu jednej z najrešpektovanejších mafiánskych rodín v Amerike. Je to muž schopný brutálneho násilia, zároveň, ale kladie dôraz na zachovanie slušnosti a istej formy spravodlivosti. Rodina je pre neho na prvom mieste, verí v priateľstvo a je vždy pripravený pomôcť ľuďom, ak sú ochotní pristúpiť na jeho podmienky.
Zločineckému podsvetiu v New Yorku v tom čase vládne päť rodín, ktoré vedľa seba celkom úspešne koexistujú, až do chvíle, keď sa mladšia generácia rozhodne pustiť do obchodu s narkotikami. Vtedy sa rozpúta mafiánska vojna.

Puzovi sa jednoznačne darí udržiavať pozornosť a núti vás pri čítaní obracať ďalšiu a ďalšiu stranu.
Príbeh sa vracia aj do minulosti, vďaka čomu môže čitateľ lepšie pochopiť správanie niektorých postáv.
Okrem Krstného otca Vás v knihe čaká mnoho zaujímavých charakterov napríklad spevák Johnny Fontana, jeden zo synov Vita C. - Michael Corleone, Luca Brasi či Lucy Mancini milenka Sonnyho Corleone.
Autorovi sa podarilo snúbiť moc a brutalitu so spolupatričnosťou a dávkou sentimentu. Ak niekto odkladá čítanie, tejto asi už klasiky, neváhajte a pustite sa do toho.

28.05.2021 5 z 5

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Mabel a Jack sa po ťažkom životnom období presťahujú na Aljašku. Novým domovom sa im stane zrub na samote. Čaká ich veľa práce, aby zúrodnili okolitú pôdu a vybudovali si vlastnú farmu. Napriek ťažkej práci obom stále chýba to jediné, čo by ich urobilo šťastnými. Podvečer, keď po prvýkrát nasneží, postavia spolu dievčatko zo snehu. Ráno svoj výtvor už nenájdu, ostanú po ňom len stopy smerujúce k lesu. Nasledujúce dni sa medzi stromami z času na čas mihne drobné plavovlasé dievča. Naozaj v lese niekto pobehuje alebo sa kvôli silnej túžbe po dieťatku už načisto pomiatli?

Knižné príbehy sa celkom často odohrávajú počas teplých letných mesiacov alebo naopak v temnej studenej zime. Pri čítaní "Dcéry snehu" uvidíte zimu z inej perspektívy, stále chladnú, občas krutú, ale zároveň nekonečne krásnu.Protikladom k mrazivej Aljaške sú vrúcne vzťahy medzi jednotlivými postavami. Roztomilé, láskyplné okamihy dopĺňajú dojímavý príbeh, ktorý ma úplne pohltil. Dej sa nesie v duchu magického realizmu, hranica medzi realitou a fantáziou je veľmi tenká. Autorka výborne rozpracovala charaktery postáv, rôzne povahy a myšlienkové pochody.

Na obálke knihy sa píše, že zmení Váš pohľad na život, to potvrdiť nemôžem, ale rozhodne vo mne vyvolala mnoho emócií. Smutný, no zároveň nádherný príbeh plný túžby, súdržnosti, rešpektu, priateľstva, sily prírody a najmä lásky.

27.05.2021 5 z 5

Konec hry Konec hry Daniel Cole

V zamknutej miestnosti nájdu telo Finlay Shawa. Vyzerá to tak, že bývalý detektív spáchal samovraždu. Jeho žena Maggie tomu odmieta uveriť a o pomoc požiada jeho priateľa Williama "Wolfa' Fawkesa, po ktorom, ale pátra polícia, kvôli poslednému prípadu "Hadrový panák". Wolf je presvedčený, že sa jeho priateľ a mentor nezabil sám. Vzdá sa polícii pod podmienkou, že mu dovolia vypátrať pravdu o smrti svojho bývalého kolegu. Bývalý tím Wolfa, na čele s Baxtrovou, nie je vôbec nadšení z jeho návratu. Považujú ho za vyšinutého a v smrti Shawa vlastne nevidia žiadny prípad. Je to síce smutné, ale ostatní majú jasno a nasvedčujú tomu aj všetky dôkazy. Zdá sa, že jediný kto ho podporuje vo vyšetrovaní je samotný komisár Christian Bellamy, ktorý bol v 70. rokoch Finlayho partnerom.
Zatiaľ posledný diel série je rozhodne najmenej krvavý, ale na oplátku autor ponúka dve časové línie. Minulosť a prítomnosť sa navzájom dopĺňajú a perfektne dotvárajú celú atmosféru knihy. Opäť čitateľa čaká väčšie množstvo postáv, a tak, ako v predchádzajúcich dieloch, je to trošku mätúce. Zároveň sa Cole do veľkej mieri venuje súkromiu a charakteristike postáv, čo pomáha v lepšej orientácii, najmä ak počúvate audioknihu, ako ja.
S celou sériou mám taký zvláštny nevyrovnaný vzťah. Zápletky majú potenciál, ale nemám pocit, že by bol využitý na plno. Colove námety sú šokujúce, čiastočne originálne, pomerne surové aj tak však tomu niečo chýba. Je tu, ale jedno veľké "ALE" a to je Wolf a Baxtrová a už len kvôli nim dvom knihy odporúčam.

06.05.2021 4 z 5

Nezvestná Nezvestná Christian White

"Nezvestná" bola pre mňa veľkým prekvapením. Pri listovaní ponuky na Audiolibrixe ma primárne zaujal titulný obrázok. Prečítala som si, že je to psychotriler, to mi stačilo na to, aby som si ju vložila do košíka. Naozaj som nič neočakávala, ale kniha sa mi tak páčila, že som si ju po dopočúvaní objednala aj v klasickom knižnom formáte a prihodila som rovno aj ďalšiu knihu od autora.

Dej sa odohráva v dvoch časových líniách. V prítomnosti hlavná postava Kim Leamy, učiteľka fotografovania, žijúca v Austrálii stretáva neznámeho muža. Ten tvrdí, že pátra po nezvestnom dievčatku, ktoré zmizlo pred takmer tridsiatimi rokmi v americkom štáte Kentucky. Kim jeho rozprávanie zasiahne, predsa len ide o zmiznuté dieťa. V konečnom dôsledku, ale nerozumie prečo jej muž tento príbeh zveril. Objasní to až jeho teória, že tým strateným dievčatkom má byť práve ona.
V minulosti sa ocitáme v Mansone (štát Kentucky) len chvíľku predtým než sa stratí najmladší člen rodiny Wentovcov – dvojročná Sammy. Popri pátraní po zmiznutom dievčatku sa pomaly odkrývajú lži a tajomstvá nie len samotných Wentovcov, ale vlastne tak trochu celého mesta.
Intrigy, vzťahy, náboženstvo, slepá viera, predsudky, ale aj láska a odhodlanosť to všetko zahalené rúškom tajomstva s nádychom Stephena Kinga.

Christian White v doslove sám priznáva, že námet možno nie je úplne originálny, ale napriek tomu sa s tým podľa mňa skvelo popasoval. Keď už som si myslela, že presne viem, ako to je, prišiel zvrat. Napriek mnohokrát omieľanej téme kniha nie je prvoplánová, vtiahne Vás do deja a nepustí. Striedanie prítomnosti a minulosti je zrozumiteľné, udržiava napätie a zvedavosť čitateľa.
V neposlednom rade musím oceniť aj formát audioknihy. Občas sa pri čítaní audiokníh tak trochu strácam, pri "Nezvestnej" sa mi to nestalo a myslím, že je to aj zásluhou interpretky (Gabriela Dzuríková).

14.04.2021 5 z 5

Pasažieri Pasažieri John Marrs

Technológie neustále napredujú. V nie až tak vzdialenej budúcnosti sa môže stať, že na cestách budú prevládať autonómne vozidlá. Ako sa umelá inteligencia zachová v prípade, keď ide o ľudské životy? Bude softvér nastavený tak, aby za každú cenu ochránil svojho pasažiera? Morálne hodnoty sa predsa nainštalovať nedajú,alebo...?

Veľká Británia je prvou krajinou, v ktorej sa majú stať autonómne vozidlá povinnosťou. To však ešte nikto netuší, že práve samoriadiace automobily budú prostriedkom pre jeden z najväčších heckerských útokov. V jeden moment osem nič netušiacich ľudí nasadne do svojich áut či taxíkov. Tehotná žena, vojnový veterán, žena unikajúca pred manželom tyranom, imigrantka, manželský pár, muž žijúci v aute a starnúca filmová hviezda. Náhle však osem vozidiel zmení svoj cieľ cesty a začína sa hra o život, ktorú bude sledovať celý svet.
V tom istom čase prebieha zasadnutie Vyšetrovacej dopravnej komisie, ktorá určuje kto nesie zodpovednosť za vzniknuté dopravné nehody. Zasadnutie je prerušené a členovia komisie vidia na obrazovkách osem ľudí uväznených v autách, nad ktorými nemajú žiadnu kontrolu. Nastáva čas odhaliť tie najtemnejšie tajomstvá.

V prvom rade sa určite nenechajte odradiť nádychom sci-fi. ,,Pasažieri“ sú niečo medzi seriálom "Black Mirror",tak trochu viac psychologickými "Hunger games", zvrátenou reality show a dobrým trilerom. Dôležitú úlohu v knihe zohrávajú morálne zásady, sila sociálnych sietí a čiastočne aj politika.
John Marrs ani po druhý krát nesklamal. Čitateľ sa opäť môže tešiť na krátke kapitoly, dobrú zápletku a gradujúci dej. V knihe odkazuje aj na " Spriaznené duše", svoju predchádzajúcu knihu o zoznamke, ktorá vám určí ideálneho partnera na základe DNA. Obe knihy vrelo odporúčam.

07.04.2021 5 z 5

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

"Vztahy a mýty" vrelo odporúčam všetkým, a to aj v prípade, že nie ste knihomoľ. Nezáleží dokonca ani na tom či ste slobodný alebo v akomkoľvek vzťahu. Mnoho z napísaného pravdepodobne už tušíte, ale neuškodí si to prečítať čierne na bielom. Kniha je stručná, jasná, zrozumiteľná a najmä trefná. Pri čítaní som neraz mala pocit, že autor trafil pomyselný klinec po hlavičke. Verím tomu, že každý nájde v publikácii situáciu, ktorú sám zažil a možno ju vďaka tomu uvidí z iného uhla pohľadu. Obzvlášť v príbehoch z terapeutickej praxe čitateľ ocení autorov nadhľad, profesionalitu a v neposlednom rade ľudskosť. Autor a zároveň terapeut p. Vojtko pôsobí veľmi sympaticky a milo. Po dočítaní som vzhliadla niekoľko rozhovorov a v blízkej budúcnosti sa chystám aj na podcast.

03.04.2021 5 z 5

História pre zaneprázdnených História pre zaneprázdnených Jakub Drábik

História pre zaneprázdnených prináša pohľad na udalosti z tak trochu inej perspektívy, ako sme sa učili na hodinách dejepisu. Historické fakty (aj tie menej známe) sú čitateľovi predostreté formou príbehov, ktorým nechýba, aj štipka trefného humoru. Čítanie je práve, preto veľmi príjemne a ani si neuvedomujete, že si rozširujete svoje obzory. Je pravda, že autori jednotlivých článkov občas použijú odborné výrazy, ktoré si treba vyhľadať, ale mne osobne to neprekážalo. Tak či onak, keď vás niečo zaujme začnete "googliť" a hľadať viac doplňujúcich informácii. Chronologický prierez dejinami od praveku až do 20. storočia je zostavený autormi, ktorých možno poznáte z Historywebu. Kniha je zostavená z kratších článkov od viacerých odborníkov. Veľké plus je podľa mňa aktuálnosť informácii, nové vedecké poznatky a výsledky výskumov, ktoré možno v časoch kedy čitateľ navštevoval školu ešte neboli k dispozícii. Niektoré príspevky Vás možno zaujmú viac iné menej, ale rozhodne odporúčam doplniť touto publikáciou svoju knižnú zbierku.

05.03.2021 5 z 5