NoraHudecová NoraHudecová komentáře u knih

Kapky na kameni Kapky na kameni Gabriela Futová

S publikáciami tohto charakteru sa roztrhlo vrece a ja si vravím prečo nie. Príbehov o šikovných ľuďoch nie je nikdy dosť. Kvapky na kameni sa zamerali na päťdesiat slovenských a českých rebeliek. V knihe nájdete napríklad prvú Slovenku, ktorá preplávala Lamanšský prieplav alebo nositeľku Nobelovej ceny za mier či kráľovnú šansónu.
Krátke príbehy sú doplnené výbornými ilustráciami a na konci knihy nájdete aj výkladový slovník s použitými pojmami. Text je nenáročný a výkladový slovník predurčuje tieto príbehy najmä pre mladšieho čitateľa.
Na tomto projekte sa podieľalo viacero autoriek a ilustrátoriek.

01.03.2020 4 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Ďalšia severská krimi na rýchle odreagovanie. Krátke kapitoly a svižný dej zaručujú, že sa do knihy rýchlo začítate. Zo začiatku sa príbeh javí veľmi nádejne, avšak s pribúdajúcim počtom strán stúpa miesto napätia len neuveriteľnosť. Mám pocit, že autor to trošku prekombinoval. Hlavná postava detektíva (Fabian Risk) si nezískala moje sympatie, ale zvyšok vyšetrovacieho tímu áno.
Surové vraždy sa hromadia, na scéne sa objavil sériový vrah. Jeho identita a motivácia sa zdajú byť jasné. Nie všetko je tak, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Tridsať rokov stará fotografia celej triedy sa pomaly zapĺňa čiernymi krížikmi. Naplánoval šikanovaný žiak dokonalú pomstu?

28.02.2020 3 z 5

Majster a Margaréta Majster a Margaréta Michail Bulgakov

Magický realizmus, naozaj veľmi magický.
Majster a Margaréta je bezpochyby jedno z najťažších diel aké som kedy čítala.
Keď Moskvu navštívi sám diabol, začnú sa v meste diať naozaj zvláštne a nadprirodzené veci. Príbeh je paralelne prepletený s biblickým románom, ktorý píše Majster. Po Majstrovon záhadnom zmiznutí sa jeho láska Margaréta rozhodne zapredať svoju dušu diablovi.
Je na čitateľovi aby čítal medzi riadkami. Za všetkou tou absurditou a satirou sa skrýva zobrazenie ruskej spoločnosti a ideológie v 30-tých rokoch minulého storočia, napr. zatváranie ľudí na psychiatrické liečebne z politických dôvodov. Ako ďalší motív je jednoznačne dobro a zlo v ľuďoch a ich zodpovednosť za svoje činy.
"Nechcel by si láskavo porozmýšľať nad otázkou, čo by robilo tvoje dobro, keby nejestvovalo zlo, a ako by vyzerala zem, keby z nej zmizli tiene?"
Vďaka vydavateľstvu Slovart a Lucii Žatkuliakovej dostanete do rúk knihu s dokonalou obálkou a ilustráciami.
Naozaj náročné ale obohacujúce čítanie. Za mňa malé bezvýznamné mínus za neprehľadnosť v postavách, autor používa viaceré mená pre jednu a tú istú postavu.

24.02.2020 5 z 5

Našeptávač Našeptávač Alex North

"Ak necháš dvere napoly otvorené, čoskoro začuješ niečo šeptom ševelené.
Ak sa hráš sám vonku, nepôjdeš hneď do svojho domku.
Ak zabudneš okno zatvoriť, začuješ ho za sklom šramotiť.
Ak si smutný, skľúčený a sám, príde si po teba Šepkár k vám."
Po smrti manželky sa Tom so svojím synom Jakom presťahujú do nového domu. Bohužiaľ to vyzerá tak, že Jakeov imaginárny priateľ sa na Tomove sklamanie, presťahoval s nimi.
V dedinke Featherbank došlo k únosu malého chlapca a nestalo sa to po prvýkrát. Pred dvadsiatimi rokmi Šepkár, ako ho nazvali média, uniesol päť chlapcov, z toho štyroch našli neskôr mŕtvych a ich vrah doteraz sedí vo väzení. Piaty chlapec sa nikdy nenašiel. Ako spolu všetky udalosti súvisia a naozaj má Jake imaginárneho priateľa, alebo mu niekto našepkáva?
Trochu predvídateľný psychologický thriller so štipkou klišé, ale s výbornou tiesnivou atmosférou. Niektoré pasáže naozaj spôsobujú zimomriavky, škoda že ich nie je viac. Pozitívne hodnotím vykreslenie vzťahu medzi otcom a synom v rôznych podobách.

11.02.2020 3 z 5

„Žiji se svou minulostí“. Soubor vzpomínek těch, kdo přežili holokaust. „Žiji se svou minulostí“. Soubor vzpomínek těch, kdo přežili holokaust. Ivan Lefkovits

Na trhu je množstvo kníh s tématikou druhej svetovej vojny, sama som ich veľa prečítala, ale táto zbierka nad nimi vyčnieva. A to nie len formou ale aj obsahom.

06.02.2020 5 z 5

Vrkoč Vrkoč Lætitia Colombani

Tri silné príbehy, tri ženy. Smitá, Giulia Sarah sa nikdy nestretnú napriek tomu majú niečo spoločné. Smitá žije v Indii a bojuje za to, aby jej dcérka mohla chodiť do školy. Giulia sa snaží udržať rodinný podnik na Sicílii. Sarah sa ocitne vo vojne s ťažkou chorobou a snaží sa udržať si svoj život v Kanade. Napriek tomu, že sú ženy z rôznych kútov sveta a z rôznych sociálnych vrstiev ich životy sa napokon vzájomne prepletú. Krásny príbeh prečítaný takmer jedným dychom.

04.02.2020 5 z 5

Ani muk Ani muk David Jackson

Veľké prekvapenie.
Skvelé od prvej do poslednej stránky. Svižný dej, krátke kapitoly a napätie sa dalo krájať. Psychothriller bol veľmi efektívne doplnený detektívnou dejovou líniou. Sympatické postavy, teda až na záporákov. Od začiatku je jasné kto za únosom stojí, ale to absolútne ničomu neuškodilo, skôr naopak. Na záver sa aj tak dočkáte šokujúceho prekvapenia. Únos dieťaťa možno nie je najoriginálnejšou témou, napriek tomu knihu odporúčam všetkými desiatimi.
Verím, že sa dočkáme ďalších prípadov Nathana Codyho a Webleyovej. Minimálne by ma zaujímal predchádzajúci prípad, keďže v knihe sa občas spomína.

31.01.2020 5 z 5

Feministky nenosí růžovou a jiné lži Feministky nenosí růžovou a jiné lži Scarlett Curtis

Súbor krátkych esejí o feminizme, ktorý v prvom rade láka na známe mená alebo skôr tváre (musela som, "guglit" ????). Avšak v tomto prípade rozhodne platí, čím menej "známa" žena, tým lepší text. Výnimkou je pre mňa Keira Knightley, ktorá napísala veľmi silnú a emotívnu výpoveď.
Do knihy prispelo viacero žien s rôznym pohľadom na feminizmus. Pre mňa boli niektoré príspevky príliš krátke a málo vypovedajúce. Naopak niektoré boli zaujímavé, obohacujúce, ale aj šokujúce. Za zmienku stoja napríklad eseje o ženskej obriezke či menštruačnej chudobe.
Veľmi oceňujem stručné zhrnutie histórie feminizmu na konci knihy.

29.01.2020 4 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Napriek tomu, že rada čítam thrilleri a podobne, som veľký bojko a vždy kontrolujem či sú dvere dobre zavreté atď. Ak ste na tom rovnako, nepúšťajte sa do čítania tejto knižky, keď budete večer sami doma.
Strach je veľký nepriateľ a dokáže z racionálneho človeka urobiť úplný uzlík nervov, najmä ak v pozadí niekto ťahá za správne nitky.
Cass sa počas silnej letnej búrky vracia domov po odľahlej ceste, kde vidí odstavené auto, v ktorom sedí žena, napokon sa rozhodne nezastaviť. Na druhý deň ráno sa dozvie, že táto žena bola zavraždená. K výčitkám svedomia, ktoré ju prenasledujú sa pridajú zvláštne telefonáty. A aby toho nebolo málo, zdá sa, že Cass začína mať problémy s pamäťou. Je za všetkým vrah, ktorý zabil Jane? Je ďalšou v poradí?
Vzhľadom na malý počet postáv, rovnako ako ja, pomerne rýchlo odhalíte kto Cass robí zo života peklo. Napriek tomu ešte ostávajú otázky prečo vlastne a kto zavraždil Jane ?

Od autorky som čítala Za zatvorenými dverami a obe môžem odporučiť.

23.01.2020 4 z 5

Budu dělat za drogy Budu dělat za drogy Lydia Lunch

Bohužiaľ som sa nechala zlákať na názov a čakala som nejaký príbeh z drogového prostredia. Ide však o texty, ktoré nemajú takmer žiadny dej a občas mi to pripomínalo generátor náhodných slov. Oceňujem ale psychologické pozadie textov. Poslednú časť knižky tvoria rozhovory s autormi, ktoré považujem za veľmi zaujímavé.
Napriek tomu tento žáner nedokážem adekvátne oceniť.

16.01.2020 2 z 5

Sametová revoluce Sametová revoluce František Emmert

Kniha je veľmi dobre spracovaná. Ak nemáte úplne jasno v udalostiach Nežnej revolúcie, pomôže vám zorientovať sa. Dopodrobna a prehľadne zachytáva toto obdobie našej histórie. Text je doplnený dobovými fotografiami, dokumentami a tlačovými správami.
Určite by nemala chýbať v žiadnej knižnici.

15.01.2020 5 z 5

Pod skleněným zvonem Pod skleněným zvonem Sylvia Plath

Sklenený zvon je sondou do duše mladej ženy s duševnou chorobou. Dej začína pomerne pozitívne, keď hlavná postava Esther stážuje v prestížnom módnom časopise v New Yorku. Po návrate sa jej bohužiaľ nedarí tak, ako predpokladala. Upadá do hlbokých depresií a niekoľko krát sa neúspešne pokúša o samovraždu.
Kniha vyšla v 60-tých rokoch 20-teho storočia a spôsobila veľký rozruch najmä kvôli hodnotám a spôsobu života, ktoré v tom čase americká spoločnosť uznávala.
Dielo má autobiografické črty.
Posadnutosť smrťou a surové popisy rôznych spôsobov samovrážd, hlboký smútok - to všetko vás čaká ak sa rozhodnete prečítať si knihu Sklenený zvon.

12.01.2020 3 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Ďalší diel zo série prípadov Eriky Fosterovej nesklame ale ani neprekvapí. Námet je opäť skvelý, ale v príbehu sa opakuje vzorec z prvej knihy Dievča v ľade. Vrah prenasleduje Eriku a dostane sa aj do jej bytu. Detektívka sa dostane do konfliktu s nadriadenými a nakoniec je z prípadu odvolaná. Napriek tomu pokračuje vo vyšetrovaní na vlastnú päsť.
Pre zmenu sa však relatívne skoro dozvedáme kto je vrah a dej sledujeme aj z jeho pohľadu. Tím detektívky Fosterovej rieši vraždu lekára, ktorého nájdu v posteli úplne nahého a s igelitoým sáčkom cez hlavu. Po krátkom čase sa objaví ďalšia obeť - slávny televízny moderátor. Začína byť jasné, že ide o sériového vraha, ktorý svoje obete sleduje a čaká na správny okamih.
Okrem hlavnej dejovej línie okrajovo sledujeme aj operáciu Hemslow, ktorá rieši výrobu a šírenie detskej pornografie.

Noční lov je ľahká nenáročná detektívka, ale určite sa dočkáte aj nejakého napätia. Aj napriek počtu strán (niečo cez 400) sa číta veľmi rýchlo vďaka krátkym kapitolám a zvedavosti čitateľa.
Napriek malým nedostatkom knihu odporúčam a už teraz sa teším na pokračovanie.

08.01.2020 3 z 5