nofreeusernames nofreeusernames komentáře u knih

Prázdné sliby Prázdné sliby Lexi Ryan

V anotaci se píše, že je to pro fandy Dvorů a Kruťáka a panebože přesně tak! Tahle marketingová přirovnáníčka já dobře znám a beru tedy s rezervou, ovšem tady musím potvrdit, že platí. Vlastně platí tak moc, že by možná někteří mohli říct, že v tom vidí tuhle a tamtu scénu a tuhle a tamtu postavu. Mně taky občas probleskla nějaká větší podobnost s Dvory (Kruťáka jsem nečetla, vím o něm sice dost, ale netroufám si úplně porovnávat do detailu), ale vůbec mi to nevadilo. Oproti Maasové to má o půlku míň stran (takže i tak hodně) a míň sexu (jen naznačeno), ale co se týče množství akce, zádrhelů, zvratů či nečekaných proměn vnímání jednotlivých postav kvůli tajemstvím, která se postupně odhalují, tak toho je tady požehnaně. Fakt mě to bavilo. I když tam je cringe „Stmívání style proměna“ moment, i když tam je miliontá variace na Selekci, bylo mi to víceméně jedno a užila jsem si to. A goblin, co si nechá platit za informace vlasama, je hustej, chtěla bych ho jako merch na triko.

12.02.2022 5 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

Jop, já dávám Maasové prostě vždycky tak nějak automaticky čtyři až pět hvězd, protože i když je to úplně o ničem, tak mě to ba. Klasika vílí smut s malilinkatou zápletkou (jakože ještě menší než v předchozích Dvorech, tak varuju). Nesta je top, je naštvaná a zlá a strašně mě baví. Cassian je trochu štěně, ale whatever, Feyre a Rhysand už dost trapáci. Škoda, že se musí všichni vždycky napravit a musí jim dojít jejich chyby a musí se omluvit a se všema kámošit, já bych ráda měla Nestu jako potvoru na forever. Jo a jestli jste v napětí, zda se konala ta Nestina vysněná trojka, tak ne. A ukončím to nějakým přáním do budoucna. Doufám, že nebude Elaine, nejvíc zbytečná nuda postava ze všech, dejme mi Aze!

Rande s knihomolkou Rande s knihomolkou Emma Hart

Tohle mi tak sedlo! Trošičku mi to připomínalo moje vlastní příběhy, jen je tu hlavním hrdinům kolem pětadvaceti a je to víc sexy Ale jinak je tam popkultura, #feelgood romantika, dost ostrý humor, zajímavě pojmenované kapitoly, velká dávka knihomolství a je to volně navazující série, kde se každý díl soustředí na jinou postavu.

Je to mega oddychové čtení, neřeší se tam nic hlubokého a jde o to, jak se Kinsley dá dohromady s Joshem, který jí pomáhá s randěním a je nejlepší kámoš jejího bratra, takže zakázané teritorium. Od první věty víte, jak se to bude vyvíjet a jak to skončí, ale vůbec vám to nevadí, protože projet si to písmenko po písmenku je děsná zábava.

Jedna věc mě ale fakt dost naštvala. Hlavní hrdinka nesnáší filmovou adaptaci Harryho Pottera a vězně z Azkabanu, kterou já naopak úplně miluju. A vzhledem k tomu, jak ráda to vášnivě probírá, tak bychom se hned na prvním rande pohádaly

Instant karma Instant karma Marissa Meyer

Tohle bylo ňuňu. Na delší recenzi si ale musím utřídit myšlenky, tak nějak si nejsem úplně jistá, jestli to jakože miluju, nebo ne. Na 4 hvězdy to ale bude… Jo, jen jedna poznámka: to, že hlavní hrdinka má schopnost používat karmu, je v tom příběhu úplně zbytečná věc a vůbec nic by se nestalo, kdyby to tam nebylo.

22.04.2021 4 z 5

Kdo ví, kde budu zítra Kdo ví, kde budu zítra Jindřich Šídlo

Skvělý rozhovor, o revoluci, odchodu do USA, práci pro CNN, o Číně, politice, novinařině... Etzler je magor a borec zároveň. Určitě si ještě nějakou knihu z této edice přečtu.

30.01.2020 5 z 5

Kapky na kameni Kapky na kameni Gabriela Futová

Po výtvarné stránce i stylem psaní důsledně navazují na Rebelky. Moc se ta knížka povedla.

29.11.2019 5 z 5

Drahý Aarone Drahý Aarone Mariana Zapata

(SPOILER) Hele, není to moje nejoblíbenější Zapata (pořád vede Lingus, který u nás ale kdovíkdy vyjde, protože si myslím, že se všichni bojí toho, jak je hlavní hrdina pornoherec a bude to děsně cringe, což teda jako je, ale strašně dobrým způsobem) a česká obálka mi taky úplně nesedne do vkusu, ale co, pořád je to od Mariany a číst to můžete ve čtečce.

Tohle má top ten začátek, jak si Ruby (BTW sestra Jasmine z Lukova) dopisuje s vojákem na misi Aaronem. Dopisy, maily, chaty, postupně se do sebe zamilujou, a pak se potkají a je ruka v rukávě. A ten formát od zpráv ke klasickému vyprávění je fakt dost v pohodě. Strašně příjemná od přátelství k lásce linka (co si budem, pauzu od hate to love to prostě občas chce), zase mega slow burn a Ruby bude sedět holkám, co jsou stejně jako ona takové spíš nesmělé. Aaron je total dokonalej, z Marianiných chlapů nejmíň grumpy týpek, obecně tu autorka dost vystupuje ze své zažité formulky #grumpysunshine

Hele, asi z toho nebudete padat ze židle a uctívat tu knížku jako tu nej z celého roku, ale pár fajn večerů se s ní strávit dá. I když třeba pak přeskočíte ty intimní scény (což já od teď, když mi NĚKDO, ehm Maky, připomněl nafialovělý a pomrkávající … v Kultim, už budu dělat pokaždé).

Léto mezi řádky Léto mezi řádky Alena Štraubová

Něco českého, co se ale hned na začátku vydá mimo Česko, takže kdo fandí prázdninám na Macháči, má smůlu Léto mezi řádky je feel good letní věc, ve které jeden kluk zjistí, že ho jeho přítelkyně vlastně vůbec nebere a naopak ho bere jinej kluk, kterého nesnáší. Je to lehké čtení, taková fajnová jednohubka, co vás bude bavit na dece u moře, když máte vypnutý mozek a vaše jediná starost je se pravidelně otáčet na lehátku, abyste se nespálili.

Odehrává se to ve Španělsku, kde hlavní hrdinové pár týdnů pracují jako animátoři v hotelu, a jinak je moc popisovat nemusím, protože je vidíte na té #topstrop obálce Jenom řeknu, že ten, kterému v knize vidíme do hlavy, se jmenuje Denis, a je to mega knihomol, co vlastně ne úplně rád řeší jakékoliv konflikty, vystupuje ze své komfortní zóny a obecně je takový spíš #lowkey kluk, co by si nejradši už popadesáté četl Harryho Pottera, nebo s někým probíral Obraz Doriana Greye, než šel pařit

Tohle čtete kvůli té atmošce, čtete to, protože si chcete užít ňuňu #hatetolove a toužíte po šťastném konci. Všechno bude.

19.04.2024

Recept na lásku Recept na lásku Jarrett Melendez

Já teď mega ujíždím na komiksech, ale musím říct, že spousta z nich padá spíš k průměru nebo lehkému nadprůměru a máloco mi sedne úplně na sto procent. Chefs Kiss se nezdá jako přelomové dílo a je na můj vkus až příliš krátký) chci HNED další díl), ale páni, fakt mě to dost bavilo Nějak mi to prostě přesně sedlo do noty a i ta kresba mi přijde líbivá a podle mého gusta Nehledě na to, že je to sice pořád takový ňuňu příběh, ale není to o dvou teenagerech, co se zamilují (na to máme Srdcerváče a ty nic neporazí).

Tohle se odehrává čerstvě po výšce, kdy si Ben jako čerstvý absolvent angličtiny hledá práci a tak nějak ho pořád nikde nechcou. A protože mu dochází peníze, vezme práci v kuchyni u strašně grumpy šéfkuchaře, jehož jediným kámošem je roztomilé prasátko (hele, zní to bizarně, ale prasátko je boží, tak klid, jo) a který má strašně hot asistenta (a jako ten je fakt dobře nakreslenej a je nakreslenej i bez trička a je potetovanej a prostě jsem spoko). Ben je trochu nerd, Liam je #swoon a dají se dohromady a dál k tomu nemám co říct, protože něco taky může zůstat překvapením.

Miluju to a strašně moc chci víc

19.04.2024 5 z 5

Tajemství domu Thornů Tajemství domu Thornů Margaret Rogerson

(SPOILER) Novela, která přímo navazuje na Kouzla rodu Thornů od Margaret Rogerson a věc, kterou jsem nutně potřebovala, protože mi Elizabeth, Nathaniel a Silas strašně chyběli. Tohle je fakt taková roztomilá záležitost, která vám má udělat radost tím, že se vrátíte do svého oblíbeného světa ke svým oblíbeným postavám a bude to romantické a pohádkové a taky trochu smutné, ale tak hezky smutné. Margaret to popisuje jako fantasy lockdown novelu a jo, sedí to.

Ono se totiž stane, že sídlo rodu Thornů uvězní své obyvatele v útrobách domu a odmítá je pustit ven. A to se zrovna blíží zimní ples (který Nathaniel ale rozhodně nechce pořádat, zato Silas by ho moc rád zařídil). Jednu výhodu celá ta situace ale má, aspoň na chvíli jim dají pokoj dotěrní novináři, kteří chtějí vyčmuchat vše kolem nejžádanějšího páru ve městě. Takže tihle tři (plus nová služebná Mercy, kterou Silas slíbil nezabít) musí zjistit, co se domem děje a jak se dostanou ven.

Je to mega romantické takovým tím ááách způsobem, je tam spousta hezkých dialogů a nejrůznějších geniálně vymyšlených drobností, co vás potěší. Třeba více grimoárů (a jeden, co má alergii na inkoust toho, který leží na poličce vedle něj), nebo skrytých pokojů, které v panství ukryli Nathanielovi předci a hlavně teda celkově ten důvod, proč je dům vězní.

Feel-good lockdown inspired fantasy romantika se zimně-pohádkovým nádechem a awwww prostě

19.04.2024 4 z 5

Twisted Games: Hry na ostří nože Twisted Games: Hry na ostří nože Ana Huang

Aktuálně zase dost frčím na hot romantice z Baronetu. Někdy kolem roku 2015 jsem tohle četla ve velkém, pak si dala na chvíli pauzu a teď dočítám resty. No a jedním z nich je i série Twisted od Any Huang, kterou jsem teda slupla na jedno posezení. Ze všech čtyř dílů je tutově nejlepší Twisted Games, protože princezna a bodyguard a ultra hot scény.

To pak vysedáváte na TikToku a hledáte všechny ty edity a moodboardy se stoickým a arogantním Rhysem, myslíte na to, jakou nerealistickou pohádečku pro dospělé jste si právě přečetli a jak moc vás bavila! Já prostě miluju klišéčka a baronetky jsou jich plné. Kdekdo by ohrnul nos nad naprosto předvídatelným příběhem o nečekané následnici trůnu, která se zamiluje do svého bodyguarda, který je samozřejmě hrozně grumpy a uzavřený a hlavně je chuďas, takže si ji nemůže vzít, jenomže pak… Jakože přesně víte, co je pak, vlastně ani nevím, proč se obtěžuju s tím nespoilerováním. Anyway tohle je jedna z nej baronetek, fakt ji zkuste. Je to teda v sérii, ale každý díl je o jiných postavách, takže můžete bez problémů přeskakovat.

19.04.2024 4 z 5

Záměna Záměna Susan Lee

Čtěte, pokud vás baví contemporary romantiky ve stylu XOXO, stopro, pokud vás bavila autorčina předchozí kniha Seoulmates. Hele, já to mám tak, že nejsem hardcore fanoušek k-dramat, ale pokukuju po tom a sem tam si něco na Netflixu dám. Úplně ale nedávám tu přehnanost, která je s tímhle žánrem spojená, takže mě nakonec baví nejvíc ty věci, které nejsou #toomuch Třeba jako knihy Susan Lee.

V téhle jde o záměnu identity. Do New Yorku totiž přilétá Elijah, jemuž bohatý tatík zařídil letní stáž v managementu své technologické firmy, a Jessica, která do té stejné společnosti nastupuje taky, jen do spodních, zapomenutých pater. A protože mají oba stejné korejské jméno, na letišti si je popletou. Elijah skončí s ostatními neplacenými stážistky v miniaturním bytě s hromadou bezvýznamných povinností, zato Jessice se dostane královského přivítání. Ti dva brzy zjistí, co se stalo, ale dohodnou se, že to nechají být. Pro Jessicu je to kariérní příležitost, která jí může změnit život, pro Elijaha šance užít si léto na míle daleko od svého přísného otce a všech jeho nároků.

Nooo, takže je to vlastně office romance, od přátelství k lásce, trochu grumpy-sunshine, odehrává se to celé v New Yorku a dohromady to funguje jako dost dobrá letní městská romantika, která se sem tam dotkne i nějakého vážnějšího tématu a směřuje ke konci jako z pohádky (jestli nastane, to se nechte překvapit). Ten lehký k-drama vibe tam jde cítit, ale není to cringe, není to přes čáru, fakt se Susan daří pracovat s těmi klišéčky hodně svěžím způsobem. A Elijah byl dost v pohodě, líbilo se mi, jak se v průběhu té knihy změnil a celkově byl ten jeho charakter dost zajímavý.

19.04.2024

Balada mrtvého světa Balada mrtvého světa Alžběta Bílková

Představte si svět rozdělený dávnou magickou apokalypsou vedví. Jedna půlka zůstává téměř nezměněná, plná nadpřirozených bytostí a magie, z té druhé kouzla vymizela a život šel dál. Ve své hlavě to vidím jako viktoriánský Londýn ve stylu Kronik prachu versus starý svět s magií inspirovanou v anglosaském folklóru (myslím, že manga Čarodějova nevěsta čerpá z podobného zdroje, nebo možná ne, ale prostě se mi to spojilo).

Z toho nemagického světa se dříve pořádaly pravidelné výpravy za Hranici, což byla úloha hledačů, jenomže s tím je konec. Hledačka Robin toto rozhodnutí ale nehodlá akceptovat, a tak se i přes zákaz ocitne zpátky ve Starém světě. A ne sama, omylem se k ní připlete i kapitán strážců Kai, jehož bratr se kdysi nevrátil z jedné z výprav, shodou okolností z té s Robin. Takže asi chápete, že není její největší fanoušek a asi tušíte, že se to změní, protože #hatetolove, hihi. Tohle mě samozřejmě dost bavilo, protože romantiku já potřebuju.

Ale nebojte, tahle recenze nebude jen o lásce, bude i tom, jak parádní má ta knížka atmosféru (miluju třeba cestu lesem), jak si ji Bětka nekonečným přepisováním vyňuňala, takže má dobré tempo, je napěchovaná spoustou zajímavých informací, které hltáte a pořád nemáte dost. Bětka sama na Goodreads píše, že má její kniha připomínat dobrodružný film mixnutý špetkou nadpřirozena, něco jako legendární klasika Mumie s Brendanem Fraserem. A jo, sedí to. Není to komplikované a těžké čtení, je to fakt jako se dívat na film, u kterého sem tam lapáte po dechu, sem tam přijde nějaké to awww, ale nezatíží vám to mozkové buňky do jejich úplného vyčerpání. Strašně fajn to je, fakt.

19.09.2023 5 z 5

Opačno Opačno Hannah Mathewson

Jako Temnější tvář magie ve smyslu „existuje víc než jeden Londýn“ a jako Kostičas ve smyslu „ten druhý Londýn je rozdělený na teritoria ovládané různými gangy“.

Viktoriánská Anglie je plná špinavých uliček, kterými se nenápadně propletá i Ilsa, holka, co před pár lety utekla ze sirotčince a teď vybírá lidem kapsy, vystupuje jako asistentka kouzelníka v cirkuse a hledá další jako je ona. Lidi se skutečnou magií. A pak ji přepadne banda orákul s mléčnýma očima a nájemný zabiják, co občas bere i nějakou nekrvavou prácičku, ji zachrání a skrze jeden z mnoha portálů přenese do Opačna – Londýna, který je docela jiný. V únoru je tu léto, v tunelech metra to žije jako na rušných ulicích, magie je všudypřítomná. Taky je to ale Londýn, který je na pokraji války mezi jednotlivými frakcemi, jež ho mají pečlivě rozdělený. Měňavcům (Changelings) patří Camden, za King’s Cross začíná území šeptačů (Whisperers), centrum ovládají mágové (Sorcerers),… A Ilsa zjišťuje, že ji v „normálním světě“ ukryla její matka předtím, než zemřela, že patří k rodu Ravenswoodů, kteří vládnou měňavcům, a že má bratra, který je momentálně nezvěstný.

Tohle není akční záležitost, je to knížka postavená na poznávání skvěle vymyšleného světa. Je o pátrání, rozkrývání tajemství minulosti, současnosti a i budoucnosti (jsou tam ta orákula, která jsem zmiňovala). Nejsou tam velkolepé bitky a honičky (nebo je jich tam velmi málo), zato je tam kupa postav, se kterými si autorka dala dost záležet, aby měly každá svůj hlas a nezaměnitelný charakter. Atmosféru nedělají jen kulisy magického Londýna ale i jazyk. Ilsa mluví hovorově, má zvláštní skladbu slov, polyká některé slabiky, opravdu si celou dobu drží mluvu i mentalitu člověka, kterého „vychovala“ ulice. Je to holka od rány, moc se s ničím nemaže, má sice nějaké morální standardy, ale zase vodsaď pocaď. Na druhou stranu má své strachy, sny, touží po rodině a přátelích, je tam i nějaká láska.

Nemůžu říct, že bych to hltala stránku za stránkou, ono to snad ani nebylo autorčiným záměrem. Je to vychutnávačka. Bavilo mě poznávat různé druhy magie i jejich limity (hlavně ta orákula jsou hustá, jak v jednu chvíli vidí všechno, a pokud to neumí ovládat, buď z toho zcvoknou, nebo to tlumí drogami) Za půlkou jsem sice cítila, že je to už moc vybržděné a že bych byla ráda, aby se toho dělo víc, ale celkově jsem si to užila fakt hodně. Kostičas je pořád lepší, ale tohle bude mít prý jen dva díly, takže to spíš dám až do konce.

12.02.2022 5 z 5

Letos v zimě Letos v zimě Alice Oseman

Je to taková jednohubka vyprávěná z pohledu Tori, Charlieho a Olivera. Trochu smutné Vánoce, ale s nadějí na konci.

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Tohle bylo strašně miloučký!

29.11.2019 5 z 5

Polibek múzy Polibek múzy Lisa Rosenbecker

Ty klasické YA fantasy čtu čím dál tím míň, nahrazují je smutty a masakry (no co, tak jsem prostě starší). Sem tam se k nim ale vrátím a musím říct, že poslední dobou jsou ty návraty fakt moc fajn.

Litersum má takový Rudá jako rubín vibe, odehrává se to v Londýně a místo cest časem se tady skáče do knih. Celkově je ten ústřední nápad top strop! Malou je antimúza, čili potomek knižní postavy a lidské ženy, která pravidelně přes dveře jakéhokoliv knihkupectví vstupuje do meziknihovny, kde od svého mentora dostává prácičky. Jejím úkolem je polibkem krást spisovatelům jejich nápady na knihy. Jenomže pak ti spisovatelé začnou za záhadných okolností umírat a Scotland Yard samozřejmě podezřívá na prvním místě Malou. Hlavně takový jeden mladý, pohledný konstábl. Takže jo, hate-to-love romantika bude, navíc i tzv. nucená blízkost (když u něj bydlí, aby ji ochránil – to samozřejmě až ve chvíli, kdy ji nechce zabásnout).

Hele, má to všechno, co to má mít, je to mega knihomolské, zápletku jsem taky hned neodhadla, celkově jsem fakt spoko a doporučuju.

Vzdálenost mezi námi Vzdálenost mezi námi Kasie West

Kolik knížek Kasie West už u nás vyšlo? Hodně. Kolik jich ještě nevyšlo? Taky hodně. A je dobře, že to CooBoo dohání s těmi staršími kousky, protože osobně mám ty první knížky od Kasie mnohem radši. P.S. Líbíš se mi a Po tvém boku budou navěky mé fav, ale Vzdálenost mezi námi určitě patří k těm lepším od Westové.

Hlavní hrdinka Caymen pracuje v obchodě s panenkami své babičky a zpovzdálí sleduje a soudí boháče, co u ní nakupují. Podobně rychle si udělá i názor na Xandera, který jednou zabloudí do jejich obchodu. Jenomže ačkoliv se od něj snaží Caymen držet dál, on se pořád vrací a postupně se jí dostává pod kůži, což rozhodně nesmí zjistit její máma.

Caymen je občas napřesdržku, jako mnohé náctileté hrdinky, takže odpouštím, má ale top hlášky a Xander ji dost vyvažuje. Je to teda boháč, ale takový dost na pohodu, nerozmazlený, nesobecký a taky není debil. To bylo moc fajn.

Přečtete to rychle, bude vás to bavit, romantika je hezká, řeší se tam rodinné trable, prostě další Westovka, kterou nechci, abyste přešli bez povšimnutí.

19.04.2024 2 z 5

Balada mrtvého světa Balada mrtvého světa Alžběta Bílková

Z toho „nemagického“ světa se dříve pořádaly pravidelné výpravy za Hranici, což byla úloha hledačů, jenomže s tím je konec. Hledačka Robin toto rozhodnutí ale nehodlá akceptovat, a tak se i přes zákaz ocitne zpátky ve Starém světě. A ne sama, omylem se k ní připlete i kapitán strážců Kai, jehož bratr se kdysi nevrátil z jedné z výprav, shodou okolností z té s Robin. Takže asi chápete, že není její největší fanoušek a asi tušíte, že se to změní, protože #hatetolove, hihi. Tohle mě samozřejmě dost bavilo, protože romantiku já potřebuju.

19.04.2024 5 z 5

Dotek temnoty Dotek temnoty Scarlett St. Clair

Hádes a Persefona jsou stopro můj fav pár z celé řecké mytologie a navíc se skvěle hodí na spicy romantickou fantasy. Jakože bad boy bůh smrti unese do podsvětí good girl bohyni jara? To se prostě píše samo, ne?

Ale popořadě. Persefona v příběhu od Scarlett St. Clair je sice bohyní jara, ale rozhodně nemá požadované schopnosti a kytky pod jejím dotykem uvadají. A tak se přestěhuje do Nových Atén (víceméně náš svět), kde žije mezi lidmi a pracuje jako novinářka. Hádes si v lidském světě vybudoval gamblerské impérium a není radno s ním uzavírat sázky, o čemž se Persefona přesvědčí na vlastní kůži…

Takže od nenávisti k lásce, zakázaná láska, má to příjemně temnou atmosféru, Hádes je hot jak blázen a Persefona není přespříliš badass (což je vlastně super), ale zároveň není úplně nemožná květinka. Jako jasně, je to totálně guilty pleasure záležitost, má to v sobě všechna ta klišéčka, co čekáte, ale whatever. Mně by zrovna tady asi moc nebavilo, kdyby byl Hádes nějaký zranitelný hodňák a ona chodila na party oblečená jak jeptiška a určitě nikoho zbytečně neprovokovala sexy outfitem… Ano, teď už asi i chápete, že tohle je docela moderní retelling, takže jestli hledáte něco tradičnějšího a historičtějšího, Touch of Darkness přeskočte. Pokud ale hltáte třeba Lore Olympus, jen byste to chtěli víc dark a sexy, tak jste právě našli něco na čtení.