nofreeusernames nofreeusernames komentáře u knih

Srdcem proti zdi Srdcem proti zdi Mariana Zapata

(SPOILER) Pomalá romantika, hlavní hrdinky jsou docela obyčejné holky běžných povolání, které nevypadají jako modelky, a muži jsou tu většinou namakaní, uzavření a grumpy týpci, kteří se postupně projevují a dostávají se vám pod kůži. A celé to má strašně moc stránek Co si budem, Zapata má svůj styl, kterého se drží, což někoho možná unavuje, ale já to beru, protože mi totálně sedne.

Vanessa dělá asistentku/hospodyni Aidenovi, top hráči amerického fotbalu. Ten je docela strohý, otravný, nepříjemný a uzavřený do sebe. Sotva jí řekne dobré ráno, nikdy jí ani nepopřál k narozeninám… Vanessa se nemůže dočkat, až dá konečně výpověď. Jenomže když to udělá, Aiden se objeví u ní doma a požádá ji o ruku. A za tu ruku je ochotný dost zaplatit. On tím vyřeší problém s propadlým vízem (je Kanaďan), ona zaplatí dluhy za školné…

4.3 ⭐️ od 100 000 lidí na Goodreads asi mluví za vše Pokud jste četli Kultiho, Malychina nebo Lukova, není co řešit, tohle potřebujete. Nepolíbeným bych doporučila začít s Rytmusem, je nekratší a zjistíte na něm, jestli vám tahle autorka sedne.

13.06.2022 5 z 5

Černobylské dívky Černobylské dívky Anne Blankman

Tři dívky, dvě vypráví svůj příběh po černobylské katastrofě v roce 1986, třetí utíká z Ukrajiny před Němci o 45 let dřív během druhé světové války. Hrůzy komunistické oprese, nenávist k Židům, důsledky výbuchu jaderné elektrárny, život těch nejchudších na okraji Leningradu, domácí násilí na ženách i dětech… jak mrazivě to všechno působí, když to vidíte očima jedenáctiletých holek. Není to tak syrové čtení, jaké by mohlo být, kdyby byly hlavní hrdinky starší, přece jen je ten dětský pohled mnohem naivnější a navíc chráněný před spoustou dalších věcí, které si „vyřeší“ dospělí. Je to kniha o přátelství, které jste si nikdy neuměli představit a nakonec vám zachrání život. Celou dobu mě to drželo a chtěla jsem vědět, jak to dopadne. Konec byl na mě teda už moc rychlý a tak trochu neuspokojivý, ale jinak skvělá záležitost.

Já vím, že to lidi nemají rádi tohleto přirovnávání, ale tohle je middle grade Ruta Sepetys meets Geniální přítelkyně...

22.04.2021 4 z 5

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

Stopro lepší než Dopisy jednička. Na mě teda už dost heavy, ale jestli vám to sedí, dáte pět hvězd a ani nemrknete. Byla to síla, o tom žádná.

12.10.2020 4 z 5

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Tohle bylo megaboží a metál si Katka zaslouží hlavně za tu atmosféru. Takové Žítkovské bohyně vibe a matrixovým bílým králíčkem... (Jop, já vím, že to nesnášíte, když něco k něčemu přirovnávám, ale peču na vás!) Nebudu vám to vůbec popisovat, neřeknu vám o té knížce ani ň, ať vám to nekazím, jen vám teda vysvětlím, proč 4 z 5. Je to kvůli žánru. Já jsem strašpytel. Nemůžu se dívat na strašidelné filmy a seriály, horor jsem neviděla od dob Blair Witch, na stezku odvahy by mě nedostali ani párem volů, lekám se vlastního stínu... Takže tohle bylo totálně mimo moji komfortní zónu. Jako mystery jsou Noci běsů na zlatou olympijskou, úplně to vidím jako HBO minisérii, kde bude hodně tmy a mlhy, fakt si myslím, že je to zatraceně dobrá kniha. Ale já jsem kvůli ní včera nespala! (Jo, abyste se zas nebáli to otevřít, ono to zas takový horor není, to je fakt spíš tím, že já jsem máčka....) A ještě 2 věci k tomu mám: 1. Až uvidíte obálku, tak padnete pod náporem úžasnosti, už teď vám říkám, že to bude HumbookAwards 2019 za nej cover, 2. Tohle je ještě míň YA než Sára Lindertová... vůbec to nestrkejme do škatulek a pojďme tomu říkat mystery-fantasy-lehce-horor-společenský-detektivní-román. Za mě je to čtení pro starší čtenáře a i ty, co young adult vůbec nečtou.

23.09.2020 4 z 5

Nebe ze zlata Nebe ze zlata Laura Wood

Pohádka o Popelce v gatsbyovském duchu. Jakože hezký, je to fakt čistá romantika, které hraje kulisy kupa večírků zlaté mládeže. Četlo se to dobře a dost rychle, je to taková vyloženě spotřební četba, takže ty 3–4 hvězdičky si zaslouží. Kvalitativně (a i atmosférou) mi to dost připomínalo Třpytivou hodinu od Iony Grey. Až budete chtít vypnout, přečtěte si to, ale jiné knížky na seznamu knih k přečtení kvůli tomu přeskakovat nemusíte. ????

30.01.2020 4 z 5

Touha Touha Tracy Wolff

Jedna z těch knih, co mají nálepku „senzace z TikToku“ a já postupně začínám chápat, jaký druh knížek tohle je. Touha je normálně Stmívání, akorát hlavní hrdinka není taková pipka jako Bella a nikdo nikoho nepozoruje při spaní. Prostě to trochu zmodernělo, ale zároveň si ten příběh zachoval všechny ty momenty a tropes, které máme rádi. Hned na začátek teda řeknu, že tohle je young adult a žádná velká akcička v prvním díle není, taky řeknu, že jsem si četla, o čem budou ty další, a tvl to bych teda neodhadla a přijde mi to dost boží, a taky řeknu, že ta scéna, jak si tam týpek-drak svým horkým dechem opéká v knihovně maršmeloun je jediný fakt hodně velký cringe, který ale v pohodě přežijete a ještě na něj budete rádi vzpomínat.

Hele, já se asi ani nebudu obtěžovat s popisem děje, je to spletité. Jen řeknu, že se to odehrává v Severní Americe a je tam zima (jako ve Forks, hih), ve školním prostředí, že upíři nejsou jediné bestie, co na té škole studují a hlavní hrdinka je fakt docela v poho a dost často i rozumná. Kdybyste se mě konkrétně zeptali, co se mi na té knížce líbilo, tak vám to asi neřeknu, protože to nevím, ale přečetla jsem ji rychle a jako fakt jsem si uvědomovala, že ji CHCI dočíst nikoliv proto, abych si z toho dělala srandu (i když vlastně trochu jo).

Nakonec přidám ještě jeden svůj oblíbený moment, kdy Grace zastoupí cestu její hot upír budoucí boyfriend a je to děsně macho moment, aby odradil rivala, a ona mu odsekne, ať uhne, protože na takové kraviny nemá čas a jestli ji neposlechne, tak už s ním nikdy nepromluví. Nááájs #gogirl

19.04.2024

Národní opruzení Národní opruzení Karolína Zoe Meixnerová

Karel Havlíček Borovský, bad boy národního obrození, a jeho nový kámoš dvanáctiletý výlupek Jan Neruda na stopě malostranského přízraku. Dokud jsem si nepřečetla tuhle romanticko-detektivní-satiru, ve které svou roli sehrají i Božena Němcová, Josef Kajetán Tyl a další hromada osobností, které znáte z učebnic češtiny, netušila jsem, že něco takového ve svém životě potřebuju a že toho chci víc!

Zatímco Průvodce literární hysterií 19. století byla taková sbírka bulvárních mikropříběhů o životech vůdčích postav národního obrození (taky zaměřená na dílo a místa, kde všichni žili a tvořili), tady se Zoe pouští do úplně vymyšleného příběhu. Ten je ale zasazený do víru událostí, které se skutečně staly. Jakože Havlíček asi nevyslýchal s Tylem a malým Nerudou po nocích nevěstky, ale stopro vyhejtil Josefa Kajetána za jeho Posledního Čecha, psal si (a asi nejen to) s Němcovou a přišel o snoubenku, když se přišlo na to, že při čekání na doklady v Haliči zplodil děcko.

U literární hysterie jsem se bavila víc, ale spíš proto, že ta je vyloženě stavěná na koncentraci hlášek a vypointovaných historek, zatímco tady je zápletka, co musí od začátku do konce dávat smysl. Zároveň už to nebylo takové to prvotní wow, které jsem zažila u Hysterie. Teď jsem tušila, do čeho jdu a měla nějaká očekávání. A ta byla z valné většiny naplněna. Je to krátké tak akorát, má to říz, nic podobného jste určitě nečetli, Borovský je můj nový knižní crush a s Boženou tam má dva naprosto top romantické momenty.

19.04.2024

Zmije a křídla noci Zmije a křídla noci Carissa Broadbent

Orayu si jako dítě vezme pod svá křídla upíří král (poté, co jí zmasakroval celou vesnici) a už od mala ji učí přežít ve světě, který ji chce sežrat (doslova). Její lidská schránka je prostě příliš křehká a upírům dost voní. Jasně, nabízí se přeměna, ale tu skoro nikdo nepřežije, takže se nakonec jako pravděpodobnější jeví vyhrát Kejari, klání, jehož vítězi splní bohyně smrti jedno přání. A Oraya si přeje stát se lovcem a přestat být kořistí, být rovnocennou dcerou svého adoptivního otce. Jenomže nejdřív musí zabít desítky upírů, kteří s ní do turnaje vstupují a kteří jsou mnohem silnější než ona. O to vychytralejší a lstivější musí být ona sama.

Vlastně je to takové upírské Hunger Games, které mi to připomínalo i v tom, jak není žádná volba v tomhle světě černobílá a nejste si teda jistí, na které straně je „dobro“. Ono vlastně žádné dobro možná ani není, možná je jen menší zlo. Obecně se tahle knížka s ničím nepáře (podobně jako třeba Nikdynoc), je krutá, hodně se v ní umírá, Oraya je trochu jako Mia ve smyslu, že si dost zažila a ví, že na slabost není místo. No a pak se do toho samozřejmě zamíchá hot romantika s Raihnem, proměněným badass upírem, se kterým dočasně uzavře spojenectví. Ta láska mezi nimi není vůbec naivní a snová, je to mnohem ostřejší, solidní hate to love, fakt to fungovalo parádně. Navíc je ústředním motivem hlavně v závěru, který byl krutě hustý a dost mě nalákal na další díl, protože ta dynamika je v té chvíli mezi nima skvěle nastavená.

Dynamické, krvavé, hot a top, jen už mě teda trochu otravují ty bichličky.

On On Elle Kennedy

Jamie a Ryan bývali nejlepší kámoši a každé léto spolu sdíleli pokoj na hokejovém táboře. Jenomže jednou se opili, vsadili se a překročili hranici svého přátelství, načež se Ryan zdekoval, protože za to všechno cítil zodpovědnost. Jamie je totiž na rozdíl od něj hetero. No a pak se po letech potkávají znovu, když proti sobě hrají jejich týmy, a Ryan se chce konečně omluvit a Jamie zjišťuje, že je asi bi.

Tohle jsem poslouchala jako audioknihu a dobře vybrané hlasy pro Jamieho a Ryana to posunuly na next level. Obecně teď baronetky hlavně poslouchám, zvlášť když nevypráví jenom ženská hlavní hrdinka. Dost jsem přemýšlela o tom, kdo by měl ty hot scény číst v češtině a došla jsem k závěru, že to musí být někdo úplně neznámý, protože i když má třeba Jiří Vyorálek fakt hezkej hlas, tak bych si při poslechu z hlavy nevyhnala jeho jako Klementa Gottwalda. A to jako nechceš.

Temná kněžka Temná kněžka Margaret Rogerson

Kouzla rodu Thornů totálně miluju, tahle knížka má dokonce i nálepku #HumbookTip, takže na Vespertinu jsem se těšila neskutečně moc. Tentokrát jde o první díl série, což je podle mě docela škoda, standalony Rogersonová umí a tohle je tím pádem pomalejší. Ale celý ten motiv, zápletka a dialogy vééélký dobrý, tak se budu soustředit na to pozitivní

Artemisia vyrůstá v klášteře a chce se stát šedou sestrou, které očišťují mrtvé, aby jejich duše nepovstaly a nestaly se nebezpečnými. Společnost mrtvých jí vůbec nevadí, živí ji totiž akorát pomlouvají a litují za její zjizvené ruce. Když klášter napadne horda duchy posedlých vojáků, Artemisia je porazí pomocí revenanta, který byl dosud bezpečně svázaný se svatou relikvií. No a teď už není, teď posedl Artemisii.

Jak už je u Rogersonové zvykem, absolutní strop je to, jak je vymyšlený celý ten svět. Třeba kdo se po smrti stane jak nebezpečným duchem (jinak je to u lidí, kteří se utopí, zemřou na nějakou nemoc nebo jsou zavražděni). A druhá pecka věc je Artemisia a její revenant, dialogy mezi nimi a to, jak se postupně formuje jejich spojenectví. Ti dva spolu neustále soupeří a kontrolu, hádají se, řeší, jak přežijí, revenant jí spoustu věcí učí a též jí mnohé tají. Dost mě bavilo, jak je sarkastický, povýšený, prostě tisíce let existující bytost, kterou lidi otravují. A pak je v knize i spousta drobností, co mě bavily, třeba Artemisin bílý havran nebo celá ta inspirace Johankou z Arku.

13.06.2022 4 z 5

Naše zakázané vášně Naše zakázané vášně Chloe Gong

Oba dva hlavní hrdinové jsou záporáci, jsou to lstiví parchanti, ale budete je mít rádi. Jako jasně, mají to dobré srdce a cit pro spravedlnost, doopravdy se jim dá fandit, ale oba si chtějí udržet svou moc a postavení a touží po pomstě. Za tohle mega velké plus. Jde o hodně originální retelling Romea a Julie na dva díly (už jsem začala dvojku a ta úvodní scéna je absolutní strop). Toho Shakespeara se ale nebojte, jak říkám, nebude se tam fňukat a serenádíčkovat pod balkonem

Celé se to odehrává v Shanghai, kterou ovládají gangy. Juliette Cai se právě vrátila ze studií v Americe a zaujala své právoplatné místo jako dědička nejmocnějšího gangu ve městě. Jejími úhlavními nepřáteli jsou Montagové a hlavně Roma, syn jejich vůdce a její první láska a první zrada. Tyto dva gangy barví ulice do ruda, kvůli jejich rivalitě zemřela Juliette i Romovi spousta blízkých, a to se neodpouští. Jenomže pak ve městě povstane nové zlo, které šíří šílenství – koho posedne, ten si sám rozsápe hrdlo. A tak začnou Roma s Juliette tajně spolupracovat, aby se společně postavili hrozbě, které je jedno, kdo je na čí straně.

Je to vyprávění ostré jako břitva, kterou zjemňuje lehká romantická linka. Tu ale rozhodně nelze považovat za „hezkou“, je komplikovaná a vášnivě naštvaná. Moc mě bavilo to mafiánské prostředí, to, jak musí Juliette všem dokazovat, že i jako holka má na to být vůdcem, být krutá a dělat těžká rozhodnutí. Bylo to hodně našlapané, takže žádná nuda, bylo to exotické a přitom mi to nepřišlo úplně cizí. A ten konec! Strašně mě bavilo rozuzlení, celkově jsou ty zápletky skvěle vymyšlené.

13.06.2022 5 z 5

Na jedné vlně Na jedné vlně Jenn Bennett

Tohle mělo mega podobný vibe jako Instant Karma od Marissy Meyer – obě se odehrávají u moře, obě mají hate-love, hlavní hrdinové spolu pracují, jsou tam odkazy na hodně old pop kulturu (Karma Beatles, Alex filmy s Carym Grantem). Jen Marissa má silný eko apel a zachraňuje zvířátka, zatímco Jenn vytahuje stará dobrá traumata z minulosti. Je to těsně, ale myslím, že Jenn to u mě nakonec vyhrála. Bylo to prostě fajn.

Tokijský motýl Tokijský motýl Emiko Jean

Nechápu, jak mě to mohlo tak bavit, ale bavilo. Je to total pohádečka, insta láska, absolutně nerealistické, místy totálně wtf, takové Princezniny deníky/Osobní strážce na steroidech. Ale lehounké, odsýpá to, je to vtipné, no prostě jsem si to užila. Teď na to asi byla ta pravá nálada, jsem zvědavá, co si budu myslet za pár dní.

Aurora plane Aurora plane Amie Kaufman

3–4 hvězdičky… Chjo, jak to co nejlépe popsat a nic nevyzradit? No, zkusím to. Po minulém díle jsem měla dvě oblíbené postavy – Finna a Kala – a zbytek mi byl úplně ukradený. No a teď je to zas jinak. Kal je štěně a už mě neba, Finn si pořád drží vrchní příčky a najednou mě dost začal bavit Tyler, který má obrovský potenciál pro třetí díl, který, jak doufám, naplno využije (ne jak Kal, který je sice na obálce dvojky, ale stal se z něj přicmrndávač a ne posouvač děje). A strašně, ale fakt strašně mě štve Aurora! Doufám, že umře. #sorrynotsorry Dvojka je, co se týče množství akce, stejně našlapaná jako jednička, až máte občas pocit, že by to chtělo trochu přibrzdit a oddechnout si. Zas si ale nemůžete stěžovat, že by se nic nedělo a taky platí, že co se může pokazit, to se pokazí, nikdo to nemá jisté a čtenáře to udržuje na kraji židle. Ačkoliv byly v jedničce celkem jasně rozdané karty v oblasti vztahů, teď je to zas malinko jinak. Trochu mě štve, že ta nejmíň zajímavá postava je gay a nedali to někomu důležitějšímu (neštve mě LGBT tematika, štve mě, že je tam spíš proto, aby byla), ale zas si to Jay a Amie žehlí jednou bi postavou a faktem, že tihle dva s tím můžou obrovsky zamíchat (je to nepravděpodobné, ale přeju si, aby mě překvapili). Už bych na to asi měla být zvyklá, ale ta generální zápletka, která má až ezoterický nádech, mě fakt bolí! Tohle by bylo tak boží, kdyby to byla klasičtější scifárna, nebo aspoň víc „normální“ jako Star Wars (a když už píšu, že Star Wars je normální, tak si asi umíte představit, jak je tohle nenormální)… Vééélké plus na novou záhadu příběhu, která se vyřeší až ve finále, a která souvisí s obsahem deset let staré schránky v depozitu. Prosím, prosím, prosím, ať to má cool rozuzlení a není to ezo!

Mýtonoši Mýtonoši Tracy Deonn

Dlooouho jsem přemýšlela, jestli je to skvělé, nebo šílené, a došla k závěru, že je to skvělé. Nakonec ale dávám „jen“ 4 hvězdy právě proto, že jsem takovou dobu váhala Je to jiné, nové, ta repre je strop.

Mezi zloději Mezi zloději Adrienne Young

Předchozí dvě knihy mám radši, víc mě baví to vikingské prostředí, ale tohle bylo taky solidní. Navíc jeden z nejvíc awww a originálních polibků, to bylo very nájs!

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

Tak ten konec velký dobrý!

Twisted Games: Hry na ostří nože Twisted Games: Hry na ostří nože Ana Huang

Aktuálně zase dost frčím na hot romantice z Baronetu. Někdy kolem roku 2015 jsem tohle četla ve velkém, pak si dala na chvíli pauzu a teď dočítám resty. No a jedním z nich je i série Twisted od Any Huang, kterou jsem teda slupla na jedno posezení. Ze všech čtyř dílů je tutově nejlepší Twisted Games, protože princezna a bodyguard a ultra hot scény.

To pak vysedáváte na TikToku a hledáte všechny ty edity a moodboardy se stoickým a arogantním Rhysem, myslíte na to, jakou nerealistickou pohádečku pro dospělé jste si právě přečetli a jak moc vás bavila! Já prostě miluju klišéčka a baronetky jsou jich plné. Kdekdo by ohrnul nos nad naprosto předvídatelným příběhem o nečekané následnici trůnu, která se zamiluje do svého bodyguarda, který je samozřejmě hrozně grumpy a uzavřený a hlavně je chuďas, takže si ji nemůže vzít, jenomže pak… Jakože přesně víte, co je pak, vlastně ani nevím, proč se obtěžuju s tím nespoilerováním. Anyway tohle je jedna z nej baronetek, fakt ji zkuste. Je to teda v sérii, ale každý díl je o jiných postavách, takže můžete bez problémů přeskakovat.

Šach a mat Šach a mat Ali Hazelwood

To, že miluju Ali Hazelwood, všichni víte. Pět z pěti pro prakticky každou její knihu O to víc jsem byla zvědavá, jak se popere s young adult, a dost mě překvapila. Jakože bylo to úplně jiné, než jsem čekala, což je na jednu stranu trochu zklamání, protože Ali mě baví taková, jaká je, a moc nepotřebuju, aby experimentovala, na druhou stranu, když se odpoutám od toho, co píše, a budu se na Check & Mate dívat bez kontextu jejích romancí pro dospělé (nebo kdybych od Ali nic nečetla), tak fakt dobrý!

Hlavní hrdinka Mallory přišla o kámošku, která odjíždí na vysokou, zatímco ona musí zůstat doma, aby se postarala o rodinu. Otec od nich odešel, máma je nemocná, taky hrozí, že přijde o práci a tím pádem o příjem pro všechny. Občas si najde známost na jednu noc na Tinderu, ale láska nemá v jejím životě místo. A taky už nikdy nebude hrát šachy! Všechno se změní ve chvíli, kdy neochotně souhlasí s účastí na jednom menším turnaji, kde se utká s prakticky neporazitelným mistrem světa a bad boyem šachového světa Nolanem… a on prohraje

Tohle je mnohem víc heavy, feel good komediálních momentů a absurdních situací se tu nedočkáte. I popkulturní narážky chybí. Zato je věnován mnohem větší prostor hlavní hrdince Mallory a všemu, co řeší a prožívá. Je to ale stejně geeky, jak jsme u Ali zvyklí, ty šachy se tu dost řeší (jakože halooo, to úplně žeru už od Dámského Gambitu na Netflixu) velkým tématem je samozřejmě postavení žen v tomhle muži dominovaném sportu. Děsně mě bavilo, jak s ní Nolan touží zase hrát a ona ho neustále odmítá. No a asi chápete, že se ta touha hrát s ní šachy přetaví v úplně jinou touhu (a rovnou dodám, že je to YA, takže sex je na tři tečky).

19.04.2024 3 z 5

Démon z lesů Démon z lesů Leigh Bardugo

Jedna věc je na téhle knížce skvělá: je to komiks a ta výtvarná stránka je top strop, a jedna věc není: je to moc krátké! Tohle je mikropříběh z daleké minulosti Temnyje z Griši. Kdy ještě jako mladý kluk putoval krajem se svou matkou a skrýval své schopnosti nejen před lidmi (stejně jako ostatní grišové v té době), ale i před griši samotnými. V Demon in the Woods Bardugo zpracovává jeden traumatický zážitek, který přispěl k tomu, kým se Temnyj později stal. Těžko tomu dávat nějaké hodnocení, protože je to opravdu jen střípek, ale můžu vám slíbit, že pod dočtení budete chtít vědět víc. Tahle postava toho má ještě tolik nedovyprávěného! Temnyj je společně s Kazem a Nikolajem v mé top trojce celého Grishaverse a ze všech tří je nejtajemnější a tím pádem pro mě i nejvíc fascinující.

Tenhle komiks je taková jednohubka, taková dárkovka, knížka, kterou chcete mít doma, abyste měli kompletní sbírku. Kdyby to byl první z mnoha (o Temnyjovi), vůbec bych se nezlobila.

30.10.2022 4 z 5