Nofar197 Nofar197 komentáře u knih

Trojlístek z Doubravic Trojlístek z Doubravic Jaromíra Hüttlová

Paní Božena Horynova žije po boku svého muže celkem poklidný život ve strážním domku v Doubravici. Vše se ale změní v den, kdy jakýsi pasažér z neznámého důvodu zatáhne ve vlaku za záchrannou brzdu - a po odjezdu vlaku zůstává na místě pětiletá Blanka, neznámého rodiště, neznámého původu. Malá Blanka má štěstí v neštěstí : Je svěřena na žádost manželů Horynovych do jejich opatrovnictvi a vyrůstá obklopena jejich velkou láskou a péčí. S lety ji však stále víc trápí fakt, že nezná své kořeny ani minulost.
Ve stejně staré Aleně a Honzovi z Prahy, kteří tráví v Doubravici veškeré prázdniny, získává dobré přátelé, kteří ji po pěti letech budou velmi nápomocni.....
Velmi hezký příběh o lidskosti a přátelství, jen naivita manželů Hartlovych mi přijde poněkud pritazena za vlasy. Ale nebudu předem prozrazovat děj.

27.10.2023 4 z 5

Irča vede jedenáctku Irča vede jedenáctku Jaromíra Hüttlová

Vzpomínka na dětství, objevila jsem ji u tety. Irca Urbanová je chytrá a sportovně založená dívka, která odjíždí strávit své prázdniny ve vesnici Vsesulov. Tyto prázdniny však budou jiné : Irca poznává chlapce Honzu a zjišťuje, že ne všechny děti mají štěstí mít rodiče a bezstarostné dětství. Může se desetileté dívce podařit pomoci jen o málo staršímu chlapci v boji proti nesnadnemu osudu?

27.10.2023 4 z 5

Žárlivost Žárlivost Helena Šmahelová

SSTknihy : Myslím, že Jura byla především zklamaná z mylné představy, kterou měla o dočasné obyvatelce svého domova : Představovala si ji trochu asi jako sebe, praktickou, s dobrými školními výsledky, sportovně založenou a milující knihy. Hana však byla jejím pravým opakem : Krásná, ale povrchní, bez hlubšího zájmu o cokoli, možná s výjimkou tance, i když i to mi přijde diskutabilní. Její přátelství se Sabinou, stejně založenou dívkou, tedy nebylo Jurinym primárním problémem.

27.10.2023 5 z 5

Noc jako stvořená pro nevěru Noc jako stvořená pro nevěru Zdena Frýbová

Tak tady jsem byla smíchy bez sebe. Paní Frybova nezklamala. Inženýr Mojmír Kučera, podnikatel přesvědčených o svých výjimečných schopnostech,ačkoli opak je pravdou, jeho oddaná manželka Mariana, skvělá kuchařka a hospodyně, na první pohled křehká dáma, ovšem ve skutečnost s jádrem z křemene, nezávislá zdravotní sestra Drahuska a její kulinářské umění, to nemělo chybu. Vrcholem bylo setkání ohledně rozvodu u bratrance Ludvíka a Drahuscino balení Mojmirovych krámu.

25.10.2023 4 z 5

Malinkatý kretén Malinkatý kretén Zdena Frýbová

Jaja92 : Mám první vydání z roku 1994, ne tuto okleštěnou verzi, kde chybí dost zásadní části jako aféra bytového družstva Alfa, která byla v podstatě prvotním důvodem toho, že se Ela nakonec nechala přesvědčit, aby se politicky angažovala. Když jsem ji četla poprvé, bylo mi devatenáct, takže jsem ještě hlavní hrdinku nevnímala nijak negativně, naopak mi celkem imponovala. Po letech ji vidím trochu jinak : Stále je to úspěšná, nezávislá žena, která ví, co chce a nehrouti se kvůli maličkostech, na straně druhé mám pocit, že skutečně vnímá samu sebe jako zářivou hvězdu, pro kterou platí, co rikal v době rozchodu její manžel Oldřich : " Když je ti kamarádství nabízeno, v některých případech ho laskavě prijmes. Milostivě se kamaradis. "

25.10.2023

Velké trápení Velké trápení Helena Šmahelová

Forestwalker : Vztah rodičů mi přišel hrozně pokrouceny. Po rozchodu byly navíc obě sestry rozděleny bez možnosti se aspoň občas vídat a otec nakonec celou situaci neunesl a odložil Janu do dětského domova daleko od Prahy.
Chápu, že matka ve svízelné situaci očekávala, že ji Jana bude oporou, ale na druhé straně jakou oporou byla ona jí? Vždyť Janě bylo pouhých třináct, nevěděla nic o životě a najednou se musela poprat s rozchodem rodičů, ztrátou sestry i jakési jistoty v podobě celistvé rodiny, otec od ní očekával, že kromě školy a kroužků bude zvládat i péči o domácnost. Takže když to shrnu, otec byl slaboch a matka bolestinska a ukrivdena, které starší dcera nestala za to, aby za ni zabojovala. Během Janina pobyvani v domově se za ní ani jednou nepřijela podívat. Zato stále Míša tohle a Míša tamto..

19.10.2023 5 z 5

Sto pohledů na Japonsko Sto pohledů na Japonsko Vlasta Winkelhöferová

Omlouvám se za chybu, knížka pana Thomy se jmenuje Toulky po Japonsku.

09.10.2023 5 z 5

Sto pohledů na Japonsko Sto pohledů na Japonsko Vlasta Winkelhöferová

Autoři - čeští japanologove - strávili v Zemi vycházejícího slunce během šedesátých let několik roků a své zážitky zpracovali do skutečně výjimečné knihy. Je samozřejmě třeba mít na zřeteli fakt, že vyšla v době tuhé normalizace - proto asi bylo potřeba do textu vložit trochu rozhořčení nad prohnilym kapitalismem či nadšení nad jistými díly poválečné japonské literatury hlasici se k marxistickému odkazu.
Je zajímavé prostřednictvím knih sledovat změny v japonské společnosti, ať už popsaná šedesátá léta v knize Winklehofferovych, léta sedmdesátá očima fotografa Zdenka Thomy ve Sto pohledech na Japonsko, osmdesátky v Japonském zážitků izraelské autorky Shifry Horn,která v Japonsku rovnez stravila pracovně několik let,nebo davadesata léta v Japonské mozaice manželů Thomovych.

09.10.2023 5 z 5

V zemi snů a bájí V zemi snů a bájí Dagmar Marková

Indie - země překrásných staveb, jemných a pestrých látek, neuvěřitelné historie i voňavého koření. A v této neuvěřitelné zemi našly domov české ženy, jež spojily v dobách v svých vysokoškolských studii své životy s indickymi protějšky. Co ale věděly o Indii, jejich tradicích a tamní kultuře a mentalitě tak odlišné od evropských? Kolik z nich bylo skutečně spokojených a které čekalo těžké vystřízlivění? Absolventka matfyzu Květa, která v haidarabadskem mezidobí bojuje s předsudky vůči ženám v rodině muslimského manžela? Na či stranu se Rašíd postaví? Lída, pracovnice českého velvyslanectví, která složite hledá vztah k ovdovele tchyni. Najde ho? Učitelka Jana z horského města, která za sebou nechává v Dillí manžela - pseudoumelce Surese a snaží se vybudovat nový život pro sebe a dceru Urmilu? A co Sures, jež tají před svou rodinou českou manželku Alenu? Zajímavé životní příběhy, které stojí za přečtení.

07.10.2023 4 z 5

Něžně háčkovaný čas Něžně háčkovaný čas Stanislav Rudolf

Milena Petrovicka je obyčejná patnáctiletá dívka vyrůstající na malém městě. Bohužel právě malomestska mentalita Stribrovic a smutný fakt, že Milenin otec je ve výkonu trestu, způsobuje, že Milena se začíná stahovat do sebe, rozevírá se názorová propast mezi ní a její matkou a nakonec na sebe nenechá dlouho čekat ani zklamání v první lásce.
Mezi Rudolfovymi romány jde o poměrně výjimečný počin. Skutečně pravdivě popsal malomestskou mentalitu té doby i fakt, že ne vše je skutečně takové, jak se na první pohled jeví viz sousedka paní Adamová nebo Chobot.
Milenino rebelantstvi lze pochopit, šlo o jakousi vnější obranu, kdy se její svět pomalu rozpadal na kousky : Otec ve vězení za nechtěně zavinenou smrt, ustvana matka, které již nezbyvala energie řešit problémy dospívající dcery, od které asi právem očekávala, že by ji v nelehké situaci měla být oporou. Letitá parta, která se však začíná rozpadat, konflikt s nejlepší kamarádkou a nakonec i zklamání v první lásce.
Na druhé straně mi Milena pripadala velice povrchní : Žádné vlastní zájmy, takže není divu, že když pomalu přicházela o starý svět, neměla nic, v čem by mohla hledat vnitřní útěchu a duševní vzpruhu.

04.10.2023 5 z 5

Mít si s kým promluvit: Moderní izraelské povídky Mít si s kým promluvit: Moderní izraelské povídky * antologie

Povídky z pera různých izraelských autorů, které mimo jiné ukázaly Izrael jako zemi, kde žijí obyčejní lidé řešící své obyčejné problemy, což bylo přínosné obzvlášť v době, kdy se zprávy v mediich týkaly téměř výhradně neblahé politické situace v této úžasné zemi.

04.10.2023 4 z 5

Toru Okada, právní inspicient, stojí na pomyslné životní křižovatce.Dava výpověď ze zaměstnání, které ho neuspokojuje a stává se jakýmsi mužem v domácnosti, než se rozhodne, co dál. Ale prave v té době ho opouští jeho manželka...... Najde Toru cestu z pomyslného kruhu? Podaří se mu zachránit vztah?
První Murakami, kde bylo nutné dát si malou přestávku. Tím nechci naznačit, že by šlo o špatnou knihu, to opravdu naopak. Bohužel se v v příběhu objevuje příliš mnoho záhadných osob a dějových linek. Přesto dávám čtyři hvězdičky.

28.09.2023 4 z 5

Žert Žert Milan Kundera

"Milá Markéto, optimismus je opium lidstva. Zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Trockij. "
Několik nevinných slov, které student přírodovědecké fakulty napíše na pohlednici své dívce a kolegyni. Žert, kterému se většina z nás zasměje. A ta menšina, která se nezasmeje, zřejmě trpí totální absenci smyslu pro humor. Bohužel dívka je přesvědčena komunistka a píše se počátek padesátých let. Těch několik vět obrátí život Ludvika Jahna naruby. Vyloučen z fakulty, odsouzen k několikaleté vojenské službě u PTP. Nakonec se mu podaří studium dokončit a stává se uznávaným vedcem, který se snaží nechat minulost spát. Ale ta minulost je jen zdánlivě podrimujici podobně jako zdánlivě vyhasly vulkán. Když se v jeho laboratoři objeví novinářka Helena Zemankova, naplno procitne i Ludvikova touha po odvetě....

27.09.2023 5 z 5

Šabat Šabat Josef Erlich

Jeden šabat v polské židovské rodině. Čtenář má skutečně pocit, že se přímo zúčastní všech příprav, cítí vůni nakládané mrkve a medovych kolacku, vnímá trepotani sabatovych svic, sílu modliteb i klid, který prostoupí domov po sobotní bohoslužbě a druhém sabatovem jídle, až po slavnostní ukončení sedmého dne, který je dnem odpočinku.

24.09.2023 4 z 5

Zázračný lukostrelec Zázračný lukostrelec Miroslav Slach

Beneš z Horina poblíž královského venneho města Mělníka je zdatným střelcem z luku i kuše. Bude to potřebovat, pokud má získat ruku své vyvolené Alenky. Ale venne město Mělník očekává vzácnou návštěvu. Podaří se odvrátit katastrofu, jež se řítí na hlavy obyvatel města? Vtipné a čtivé.

24.09.2023

Eva s modrým snem Eva s modrým snem Jana Moravcová

Čtrnáctiletá Eva je sportovní hvězdou školy - s přehledem vyhrává veškeré závody, téměř nema konkurenci. Navíc sní o tom, že se jednou stane pilotkou. Ale právě během jednoho školního závodu se vyskytnou první náznaky, že všechno nemusí být v pořádku......... A Eva se najednou musí vyrovnat s nevyhnutelným a zvolit si jiný životní cíl........

24.09.2023 2 z 5

Hory zpívají Hory zpívají Nguyen Phan Que Mai

Vietnamka Huong vyrůstá a dospívá během ničivé války, kdy na její rodnou Hanoj dopadají americké bomby a přichází temer o všechno včetně rodičů, kteří odcházejí bojovat za své přesvědčení. Jediným pevným pilířem tak pro Huong zustava její babička. Tato statečná žena prožila velké životní štěstí, ale zároveň i neskutečné hrůzy, přesto se nenechala srazit na kolena a z téměř ničeho si dokázala vybudovat nový život. Její příklad tak vede Huong, která se zvládá postupně vypořádat s životními těžkostmi, jež se v první chvíli zdají nepřekonatelné......
Rozhodně pět hvězdiček.

17.09.2023 5 z 5

Katka má starosti s Katkou Katka má starosti s Katkou Josef Suchý

Ještě bych dodala, že Katka byla taková vzornacka, že to normální čtenářka prostě nemohla rozdýchat.

14.09.2023 odpad!

Dům špionů Dům špionů Daniel Silva

Začíná příjemný večer v britské metropoli. Obyvatelé Londýna se po náročném dni scházejí v místních restauracich, či míří za kulturním zážitkem v některém z divadel či koncertních síni. Ale do centra Londýna míří i čiré zlo v podobě fanatiků ve službách zvrácené ideologie........
Po teroristickém útoku zůstávají na zmíněných místech desítky mrtvých.
Nyní již šéfovi Mossadu Gabrielu Allonovi je jasné, kdo stojí za útokem na nevinné obyvatele Londýna. Jde opět o islamistického fanatika a stoupence ISIS přezdívaného Saladin, jenž má na rukou krev mnoha lidí, ale kterému bohužel přálo štěstí, kdy se mu podařilo uniknout několika tajným službám. Jak je ale možné vypátrat vraha, jehož identita nebo místo pobytu nejsou známy? Podaří se nalézt ono chybějící vlákno? A pokud ano, dovede Gavriela Allona a jeho kolegy včas k cíli, nebo už bude pozdě?
Opět vynikající.

10.09.2023 5 z 5

Nové oděské povídky Nové oděské povídky Mark Polevoj

Nebyla jsem nijak nadšená. Kvůli dvěma nebo třem dobrým povidkam nedám hodnocení odpad, ale jinak nic moc, přičemž spíš to nic. Chápu, že autor si splnil svůj celoživotní sen o vydání knížky, ale rozhodně by trochu soudnosti bylo víc než na místě.

08.09.2023 2 z 5