Noctua8 Noctua8 komentáře u knih

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Kniha ja úžasná a já jsem naprosto nadšená. Je to ROMÁN se vším všudy. Řekla bych, že je to skutečně perfektně odvedená spisovatelská práce. Radost číst....
Zamilovala jsem si všechny postavy, vč. těch záporných. Dobrý zloun je neocenitelný a postava komisaře Fumera je hodně (dobře) zlá. A Fermín jako průvodce a postava ze stínů, neochvějný optimista a životní rádce je k zulíbání.
Tajemství, dobrodružství, naplněná i nenaplněná láska, přátelství, soucit, nenávist, pomsta nad kterou zůstává rozum stát a naděje, že život zná vždycky ještě nějakou cestu, po které se dá jít.... to vše je tu skvěle nadávkované, tak aby se člověk zasmál a poplakal si a měl dobrý pocit z příběhu a času s ním stráveným. Čtěte !

16.04.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Výjimečně doporučuji všem, kdo se nechali od čtení této knihy odradit tím, že se o ní všude mluví a všichni ji čtou, aby po ní sáhli a přečetli si ji také. Je to výjimečný zážitek. Realita života židů za války a po ní je tu zachycena tak neobvykle lidsky, až si člověk říká, proč to tak "jednoduše a pochopitelně" nenapsal už někdo dřív. Příběh sám, je geniálně poskládaný jako puzzle a až na konci, kdy zapadne poslední dílek, se objeví absurdní poetičnost toho co jste právě dočetli. Je to lidský a děsivý příběh, žádná romantika. Je ale napsaný tak, že vás zasáhne a chytne u srdce víc než jakákoliv plačtivá scéna z válečného filmu, nebo naturalistické líčení válečných hrůz z knižních vzpomínek těch, kteří přežili.

03.09.2018 5 z 5

Zajímavá kniha, která dává lehce nahlédnout pod pokličku práce kriminalistů. Formát rozhovoru byl přijatelný, i když na papíře působí přeci jenom trochu "sterilně". Líbilo by se mi víc emocí. Asi to mělo opravdu víc připomínat výslech (bez emocí), než přátelský pokec.
Pro ty, kteří shlédli seriál Případy 1. oddělení bude možná trochu zklamání, že většinu popisovaných případů/příkladů už znají z telky. Ale něco nového se tu také najde. Mě třeba zaujala informace, že kriminalisté a policisté nemají v rámci služebního poměru povinnost odevzdat svůj DNA profil a otisky do databáze, tudíž občas zmatou forenzní vyšetřování vlastními stopami.

26.04.2023 4 z 5

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Nápad na detektivku dobrý. Postavy správně tajemné a zatížené osobními traumaty a přehmaty. Jednotlivé zápletky pěkně "Mayovsky" zapletené. Atmosféra skvělá a značně deštivá. Takže napínavé čtení, kdy čtenář, který od Petera Maye něco četl, moc dobře ví, že to nakonec bude ještě trochu zamotanější...... Ovšem to co přišlo v posledních třech kapitolách asi nečekal nikdo. Nechápu pohnutky spisovatele, ukončit příběh takovým způsobem. Je mi to líto, protože May je můj oblíbený, ale dneska musím srazit hvězdy za "neuvěřitelné".

30.11.2021 3 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Lidská samota, nenaplněné touhy, smutek a marný boj s realitou obyčejných dní v různých podobách, na jednom místě, v jedné krátké chvíli. Všichni po něčem touží, ale realita je neúprosná a odpovědnost těžká.

03.11.2021 4 z 5

Adresát neznámý Adresát neznámý Kathrine Kressmann Taylor

Dle mého názoru zcela geniální příběh. Jeho síla je v krátkosti a neuvěřitelné údernosti, s kterou se nekompromisně vypořádá s charakterem postav. Jejich vzájemné souznění, odrození a neodvratitelné zatracení (v obou případech) je úchvatné. Na tak malém prostoru...
Fakt, že autorka knihu vydala v Americe v roce 1938, kdy Evropa stála teprve na prahu zničující 2. sv. války a Amerika byla v té chvíli ještě v bezpečí "daleko" a vizionářský popis rozpadu osobnosti jako symbolu zničující moci vlivu Vůdce a národního socialismu na Německo a Němce je obdivuhodný a úžasný. Přestože je tak zrůdný...
Síla příběhu a jeho poselství je ve mě ještě více zakotvena díky skvělé dramatizaci této knihy na divadle, kdy hlavní postavy Maxe a Martina ztvárnili herci Jan Hartl a Jiří Dvořák. Neopakovatelný zážitek :-)

13.03.2019 5 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Tuto knihu jsem objevila na databázi úplně náhodou, samozřejmě ve spojitosti se starým dobrým "Drákulou". A protože gotický román je moje láska všeobecně, tak jsem byla zvědavá, co provedou soudobí autoři s tímto tématem ve 21. století. Musím s radostí konstatovat, že se s ním popasovali nadmíru dobře. U Dacre Stokera se geny jednoduše nezapřou (no, uvidíme jestli ještě něco dobrého napíše).
Kniha vypráví příběh samotného Brama Stokera a jeho sourozenců, kterým podivně zamotanou cestou zkříží cestu sám hrabě Dracul(a) a tím do jisté míry ovlivní jejich budoucí životy. Děj se odehrává ve dvou časových rovinách, které se později spojí v jednu, ale každá má svůj význam a velkou dávku napětí. Zápletka se postupně pěkně rozvíjí a odkrývání tajemství, kladení otázek a získávání odpovědí na ně udržuje čtenáře v napětí a posouvá děj svižně dopředu. Za zvláštní považuji fakt, že jsem si oblíbila úplně všechny postavy a všem jsem fandila, i když bylo jasné, že ne pro všechny to dopadne nakonec dobře. Tudíž - mohu vřele doporučit.

16.02.2021 4 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Draculův příběh je tak známý a tolikrát umělecky zpracovaný, že by se těžko našel člověk, který by ho neznal. Možná i proto mě několikrát při čtení přepadl smutek, že už nikdy nezažiji ten ohromující pocit někoho, kdo čte příběh poprvé. Některé věci se dají bohužel zažít jen jednou... I tak jsem si při čtení opětovně užila atmosféru příběhu a alespoň jsem si připomněla, jak je kniha odlišná od audioknihy i filmů. Jasně, zápletka, postavy i rozuzlení jsou stejné, ale v knize je něco navíc.... Pokud pomineme určitý díl naivity, který je pochopitelný s ohledem na rok prvního vydání, předvede nám kniha báječnou ukázku statečnosti, věrnosti, oddanosti, přátelství a neochvějné víry v pravdu a spravedlivý skutek zároveň s ochotou obětovat pro tuto víru vlastní život. Ctnosti, které v dnešní době jakoby pozbyly významu a prostou přítomnost mezi námi. Je ale dobré si je připomínat a Dracula a jeho pronásledovatelé jsou pro to dobrá cesta. - Díky, Mr. Stoker !!

19.01.2021

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

"Přečteno" ve formě audioknihy, kterou načetl Jan Šťastný. Rozhodně velmi dobře. Má příjemně hluboký hlas, který se k detektivce hodí a rozhodně dokáže do přednesu vnést dostatek emocí a hereckého umu, tak abyste si užili rozdílné charaktery postav, vyhrocené nebo naopak něžné situace. A to je při poslechu velmi důležité, aby člověk neztratil nit a neusnul. V podání pana Šťastného tu každopádně o dramatično není nouze :-) Veliké plus !!
Příběh je svižný, dostatečně komplikovaný i když zase ne moc a postupem doby sami víte, jak se to bude vyvíjet dál. Zvláštním způsobem to nevadí, protože v okamžiku, kdy si uvědomíte, že už "víte", vyšetřovatelé v knize už taky "ví". Navíc si k postavám dokážete během čtení vytvořit jisté pouto a to je dobře. Buď jsou Vám sympatické nebo jsou na pár facek. A pár takových tam je :-) No a hlavní zloun, tak to je ultra "magor". Možná je trochu škoda, že jeho psychologický rozbor nebyl moc propracovaný a k pochopení jeho motivací musí čtenář trochu popustit uzdu svojí vlastní fantazie.
Já myslím, že je to povedená detektivka, která je prosta severských extrémů. Určitě půjdu i do dalších dílů.

01.12.2020 4 z 5

Jako bychom dnes zemřít měli Jako bychom dnes zemřít měli Miloš Doležal

Jedna z knih, kterou by lidé měli určitě číst. Aby si nejen připomínali události minulosti ne tak vzdálené, ale aby si stále uvědomovali a opakovali, že v žádném režimu není člověk v bezpeční, ať je oficiální vlna jakkoliv přívětivá. Když narazíte na zločinný záměr, surového a primitivního člověka, na lhostejnost svých nadřízených a svého okolí, když věříte, že dobro bude opláceno jen dobrem, může se každý z vás kdykoliv stát takovým "Toufarem" ....
Životní cesta pozdního studenta Josefa Toufara, jeho duchovní i materiální činnost faráře, který miloval svoji práci a lidi, o které se ve svěřených farnostech staral, je velice inspirativní a vyvolává v člověku velkou dávku obdivu a pokory. Jeho jistá naivita ve věcech dění po válce byla myslím jednou z hlavních příčin jeho konce. I když za nic nemohl.
Zdokumentovaný obraz dění a politiky 50. let minulého století v této knize, by měl být alarmující zprávou a připomínkou pro mladé, kteří tuto dobu neznají a hlavně pro staré, kteří říkají "... tenkrát bylo lépe".

Nadřízený o vyšetřovateli Ladislavovi Máchovi, který prakticky umlátil Josefa Toufara k smrti:
"... No, on Mácha pro svoje povahové vlastnosti nepotřeboval dostat zvláštní pokyn, aby vyšetřovanému nějakou strčil." - "Nějakou strčil" ?!?! - tak si tak říkám, jak by to asi vypadalo, kdyby vyšetřovaného cíleně bil, nebo mučil?

13.10.2020 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Výborná detektivka. Rychlá, svižná, napínavá, nevyhnutelná. Od začátku tušíte jak to asi dopadne, ale každá událost Vám rozšíří zorničky a jen si říkáte, kdy a jak bude "další". Obrovská dynamika příběhu je geniální a řada tvůrců detektivek dnešní doby by se měla od paní Agathy co učit.... Apropó, nezapomeňte na Epilog.

04.09.2017 5 z 5

Druhé město Druhé město Michal Ajvaz

Mnohovrstevná kniha, o které by se dalo hovořit hodiny a hodiny a nebo také vůbec, protože je těžké o ní říci cokoliv smysluplného. Ze začátku jsem ničemu moc nerozuměla. Nechápala jsem, proč se děj v podstatě nikam neubírá. Pak mě napadlo, že autor asi jen vydal svoje zážitky z všemožných halucinací a snových tripů, které si navodil používáním psychotropních látek. Tahle myšlenka mi vydržela dost dlouho.... Pak jsem si uvědomila, že ale některé věci vnímám stejně nebo hodně podobně. Že vím, že naše lednička vypráví příběhy hlasem neznámého muže v nejlepších letech a v našich šuplíkách se odehrávají krvavé bitvy kancelářských potřeb, protože když z nich něco potřebuji, je to většinou rozbité...
Pak mě také napadlo, že v textu se skrývá jistá kritika a varování naší spotřební společnosti, naší potřebě honit se za adrenalinovými zážitky v cizích zemích, přestože neznáme ani vlastní sousedy. Pousmání se nad naším hladem po jednoduchých radách samozvaných koučů, léčitelů a bohatých mužů, od kterých hltáme poučky, jak být šťastní a "za vodou" za pár dní a na celý život, přestože každý den od sebe vědomě odháníme svoje děti, partnery a přátele svojí sebestředností.... A nakonec jsem se obloukem vrátila k jednoduchému leč bezbřehému okouzlení z plynutí textu, který má v sobě poetičnost, fantazii a fúzi tolika neslučitelného, jako život sám.... Krása.

14.09.2020 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

K 451 stupňům Fahrenheita jsem se vrátila po dlouhých letech, abych si osvěžila čtenářskou paměť a znovu si uvědomila jak skvělý příběh to je... a je.
Je úžasný !!
Vize budoucnosti z roku 1953, budoucnosti, kterou možná teď už částečně prožíváme a zcela jistě se časem propracujeme i k jejím koncům, je děsivá a poetická zároveň. Z pohledu dnešního světa si nelze neuvědomit, jak plíživě zato neochvějně, nás obklopuje a pomaličku stravuje. Měl Bradbury možnost nahlédnout do budoucnosti? Nebo byl jen citlivý a vnímavý k dění okolo sebe a dokázal jednoduše analyzovat, k čemu nás pokrok, věda a vlastní děsy přivedou? Těžko říct. S odstupem času jen musíme pokorně přijmout fakt, že popsat to, co viděl nebo cítil, dokázal naprosto bravurně. Žádné složité konstrukce, technické popisky, nová/cizí slova... Jen příběh člověka, kterému se podaří zastavit se, zamyslet se a lehounce nadzdvihnout záclonku toho "high-tech" světa okolo sebe. Na pokraji sebedestrukce a zkázy nalezne naději, smysl a vlastní život. Jednoduché - krásné.
Jsem moc ráda, že se tato kniha stala povinnou četbou.

19.11.2017 5 z 5

Svatý Xaverius Svatý Xaverius Jakub Arbes

Těžké a krásné zároveň. Čeština druhé poloviny 19. stolení je pro našince bezesporu náročná na čtení. Tři přechodníky v jedné větě a slovosled pomíchaný tam a zpět, mohou leckoho odradit. Ale neměly by. Je v nich kouzlo i malebnost a když se nechá čtenář oslovit dynamikou jazyka, pochopí proč se ti naši obrozenci za češtinu tolik prali. Vydržte .....
Příběh je tajemný a rozhodně napínavý. Já jsem se nemohla dočkat jak to dopadne.... Dlouhou dobu si myslíte, že se jedná hlavně o hledání a nalezení pokladu. Povede se to? Ano i ne? Po přečtení a doznění všech emocí si ale myslím, že je to víc příběh o posedlosti a především o přátelství. O tom jak neuvěřitelně může vzniknout, jakými zkouškami musí procházet a jak dokáže ovlivňovat, naplňovat a hojit. Krásné, poučné a inspirativní. Určitě se k panu Arbesovi vrátím.

14.09.2017 4 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Nebojím se říci, že tato kniha by mohla být klidně označena jako "gotický román". Snad kromě doby vzniku splňuje všechny podmínky tohoto žánru. Odehrává se na zámku, kde je mnoho tajuplných míst, záhadných zvuků, duchů a nevysvětlitelných úkazů. Je zde rozsáhlé panoptikum podivných živých postav, které se pohybují na zámku a v jeho okolí a s těmi duchy si v ničem nezadají. Je zde nevinná panna v ohrožení, tajuplný zachránce i čtyřnohý věrný ochránce. Je zde naděje, láska, zločinci, nesmělí hrdinové i smrt, jen v situacích a na místech kde byste je nečekali. Nevím jestli se jedná o humornou knížku, protože veselosti je tu pramálo. Každopádně je napsaná velice osobitě a uvěřitelně. Přečetla jsem ji jedním dechem a skvěle jsem se pobavila.

25.07.2017 5 z 5

Stará škola Stará škola Petr K. Procházka

To byla taková krása... Z téhle knihy jsem naprosto nadšená. Ze všech jejích aspektů. A krásný přebal je to "nejmenší" co může nabídnout. To, co se skrývá uvnitř, je ještě úžasnější. Plynulý a napínavý příběh, který je plný, dobrodružství, tajemství, přátelství, odvahy a naděje, vyvolá v čtenáři mnoho emocí, věřím že bez rozdílu věku a na dlouhou dobu. A vůbec nevadí, že vypravěčem příběhu je malý kluk, právě na prahu první třídy ve škole, která má strašidelnou pověst. Jeho příběh je vlastně úžasným podobenstvím zápasu nás dospělých z každodenního života. A možná i návodem, jak se s tím zápasem vypořádat a s nadějí, že na blízku je vždycky nějaký přítel... Kniha je vyprávěna krásným jazykem a mě se z půvabné "staročeštiny" 19. století občas tajil dech. Pocta Karlu Jaromíru Erbenovi je tu obrovská a mě při čtení několikrát napadlo, jak je možné, že k tomu došlo až teď. Samozřejmě, že jsem se při čtení neubránila nutkání, přibrat si i Kytici a občas se začíst do jednotlivých částí jejích balad. To se prostě nabízelo samo sebou. Takže ji při čtení Staré školy mějte určitě po ruce.

15.02.2023 5 z 5

Strašení v Rookwardu Strašení v Rookwardu Darcy Coates

Mám vtíravý pocit, že Darcy Coates dochází nápady jak a kam umístit další Strašidelný dům (kdo by se nakonec divil, u sedmé knihy, že?). Všechno bylo takové povědomé - dlouhá zarostlá příjezdová cesta, kovová brána, zpustlá zahrada, dveře obrostlé neprodyšnou zelení, ... a tak. Pak se sice nějaké "nové" prvky objeví, ale není to nic světoborného. Hlavní hrdina není ani moc sympatický a jen těžko jsem si k němu vytvářela vztah. A držet mu palce, mi vážně nešlo. Vývoj jeho osobnosti měl jistý potenciál, ale jak jsme si všimli už v předchozích knihách, má DC snahu vždycky nakonec ze strašení vykřesat nějakou tu romantiku. Takže Guyova nadějná psychóza se nakonec, k mému zklamání - přetavila. Chybí mi také vysvětlení schopností a "prokletí" Amy. Konec je příliš zahalený v šedi pavučiny.
Podtrženo - sečteno, nejsem si jistá, jestli tři hvězdičky nejsou moc.

19.05.2022 3 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Těšila jsem se jak se budu krásné bát, ale po přečtení první půlky knihy jsem byla téměř zklamaná. Popis místa, osob, rozmisťování techniky, sem tam nějaké to málo uvěřitelné setkání x-tého druhu. Prostě jen taková příprava scény pro nadcházející drama a já se bála, že už se žádné "drama" odehrávat nebude. Mýlila jsem se.... Nakonec jsem se bála krásně a tak akorát dlouho. A i když se jedná o fikci, přesto to člověka donutí zamyslet se nad některými věcmi mezi nebem a zemí.... protože zákon o zachování energie jednoznačně funguje :-)

20.12.2020 4 z 5

Neklidné kosti Neklidné kosti Mel Starr

Kniha mě zaujala už, když byla na pultech jako novinka, vlastně ani nevím čím. Asi obálkou a příslibem staré Anglie. Ke čtení jsem se dostala až nyní a jsem veskrze nadšená. Příběh pěkně plynul, nebyl úplně prvoplánový, i když to tak chvilku vypadalo a postavy jsou velmi sympatické. Zatím všechny. Fandím Hughovi i jeho pánovi Gilbertovi a těším se jak se jejich osudy rozvinou v dalších dílech.
Možná by šlo knihu trochu srovnat s případy bratra Cadfaela. I když Hugh jako mladý lékař - vyšetřovatel, není svázaný řeholí a o životě toho ještě tolik neví, a tak se od něj můžeme dočkat i nějakých vtipných přešlapů a milostných vzplanutí. Myslím, že mu to bude slušet. Vzhůru na další díl.

18.02.2019 4 z 5

O statečném Cibulkovi O statečném Cibulkovi Gianni Rodari

Rozhodně moje největší dětská srdcovka. Četla jsem ji stále dokola. A nejraději kapitolu, kdy Cibulka utíká za pomoci krtka z vězení. Tu jsem četla pod peřinou s baterkou, abych měla tu nejlepší atmosféru :-)

11.09.2018 5 z 5