Nisus Nisus komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Po moderných trileroch som dostala odporúčanie na klasickú detektívku. Agáta bola geniálna a v istom zmysle vizionárka, jej romány nestarnú a budú čitateľné aj o ďaších sto rokov. O tom, že je to kráľovná krimi sa nedá viesť žiadna diskusia. Ja som nemala tušenie a vraha som neodhadla. Odporúčam túto knižku nielen milovníkom žánru ale úplne každému. Každý by si ju mal prečítať, lebo je to skvost, je to premyslené, charaktery nesúce svoje profesionálne alebo iné deformácie vyskladané dokonale.

01.07.2020 5 z 5

Kde raky spievajú Kde raky spievajú Delia Owens

Toto je príbeh, na ktorý nezabudnem lebo je jedinečný. Je to životný príbeh Dievčaťa z močiara, jej dospievania a osamelosti, láske a strachu, hlbokej spätosti s prírodou a najmä sile prežiť. Detektívna zápletka neobjasnenej vraždy a nečakané rozuzlenie na posledných stránkach, to ma dostalo. Napísané je to láskavo, nádherne. Odporúčam si prečítať.
Pridávam ešte jeden z úryvkov, ktoré som si vypísala:
“Teraz ma všetky počúvajte, lebo toto je lekcia z ozajstného života. Dobre, no tak sme zapadli, a čo sme urobili? Urobili sme si z toho zábavu a zasmiali sme sa. A o tom sesterstvo aj dievčenské priateľstvo je. Musíme držať spolu aj v bahne, hlavne v tom bahne.”

19.06.2020 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Tak toto bola kniha! Zatajený dych, zimomriavky, mrazenie na chrbte, dojatie aj znechutenie. Táto kniha mala všetko a bolo to intenzívne. Pri jednej scéne asi v polovici knihy som myslela, že vyskočím z kože a vlasy mi stáli na hlave. Napínavé, akčné, temné, veľmi dobre vystaný príbeh od začiatku do konca. Stránky sú nabité hutným textom, takže kniha je rozsiahlejšia ako sa zdá. Páčil sa mi štýl písania v prítomnom čase.
Hlavné postavy Hess a Naia, on svojrázny podivín a veľký sympaták, ona typická tvrdá, citovo uzavretá policajtka, inteligentná, nie však neomylná. Rovnako reálne je vykreslená postava policajného šéfa Nylandera, kariéristu s pokriveným charakterom.
Rozuzlenie je šokujúce, tu sa to naozaj podarilo tak, že do poslednej chvíle netúšíte, kto za tým všetkým je a prečo a ako sa ukáže, nakoniec nič nie je iba čierne alebo biele.
Skvelá kniha, pre mňa ako matku občas veľmi tažká, ale premyslená do posledného detailu, autor skutočne odviedol kus poctivej práce a fanušíkom trileru nemôžem inak ako odporúčať.

29.11.2019 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Priznávam, že takýto film by som si nepozrela. Avšak knižka bola úchvatná. Chris Carter je pán spisovateľ navyše fakt, aké povolanie vykonával predtým pridáva jeho knihám ďalší rozmer, nesmierny, fascinujúci. Veľmi ma baví ako už od polovice knihy dedukujem, kto by to tak mohol byť, kto je ten sadistický vrah a prečo? Ale vždy som mimo.. a o to je to v závere lepšie. A Hunter je ten týpek, s ktorým by som šla na kávu :)) Pokračujem ďalšou zo série.
Čaká ma desivá zima…

22.11.2019 5 z 5

Meno vetra Meno vetra Patrick Rothfuss

Ako vášnivej čitateľke fantasy kníh mi bolo veľmi často odporúčané práve Meno vetra. Knižné weby, dokonca aj ľudia, ktorí nečítajú veľa kníh, všetci túto sériu veľmi chválili a teraz, keď som prečítala prvú knihu, je podľa môjho názoru sláva úplne namieste a niet pochýb o tom, že ide skutočne o fantastickú high fantasy trilógiu.
Hlavná postava Kvothe, muž mnohých mien, rozpráva príbeh svojho života kronikárovi, ktorý píše Kvotheho kroniku od detstva až po súčasný život hostinského. Kvothe vyrozpráva celú kroniku svojho života počas troch dní a kniha Meno vetra predstavuje prvý deň jeho rozprávania.
Autor píše tak, že je to celkom uveriteľné. Viete, že čítate fikciu, ale celkom sa do príbehu ponoríte a veríte, že to čo čítate, sa naozaj stalo. Aspoň u mňa to platilo definitívne. Bola v tom taká zvláštna poetika. Zvláštna dobrým spôsobom. Táto poetika sa potom niesla celým príbehom. Tých 650 strán som čítala s ľahkosťou a radosťou. A čítala by som aj ďalej. Preto sa teším na pokračovanie, ktoré má vyjsť už o pár dní v ďalšom vydaní.
Ak ste Meno vetra ešte nečítali, asi vás zaujíma, prečo sa táto kniha stala jednou z najuznávanejších fantasy kníh tejto doby. V takom prípade, najlepšie urobíte, ak si ju tiež prečítate a posúdite sami.

13.11.2020 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Jo Nesbø je taký presvedčivý z viacerých dôvodov. Najskôr vytvorí postavy, ktoré sú hrdinské, ale zároveň pochybné, a tak nám na nich záleží - chceme sa viac zapájať do ich života. Po druhé, je to skvelý spôsob písania, ktorý vie, ako umiestniť čitateľa do príbehu; jeho opis Osla je vynikajúci. A nakoniec, jeho schopnosť vytvárať napätie - či už vieme, kto je vrah, alebo ho sledujeme spolu s políciou - je tiež vynikajúca. Jeden z mojich obľúbených autorov! Súhlasím tiež s jedným komentátorom, ktorý uviedol, že „romantika je významným aspektom práce Nesba“ - to je pravda.

08.10.2020 5 z 5

Dievča, ktoré sa hralo s ohňom Dievča, ktoré sa hralo s ohňom Stieg Larsson

Pravdepodobne som 100 rokov za opicami, ale áno, až teraz nedávno som objavila sériu od Stiega Larssona a áno, túto sériu milujem. Rozsah takmer 500 strán, čo môže byť na krimi/detektívku priveľké sústo, ale nie pre tohto autora. Oproti prvému dielu tu Mikael trošku zaostáva a viac priestoru dostáva geniálna exotka Lisbeth. Dej je vymakaný do posledného detailu, zápletka premyslená, nečakané zvraty, šokujúce odhalenia, žiadna nuda a krásne sa to číta. No a záver ma rozobral na cucky, takmer až dojatie som pociťovala, takže dočítať trilógiu bude viac než len žiadúce a nemôžem inak ako odporúčať.

27.07.2020 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Úžasná knižka o troch ženách, ktoré sa nikdy nestretnú a predsa majú niečo spoločné. O sile žien z rôznych kútov sveta a diametrálne odlišných pomerov v zásadných momentoch života. Mimoriadne, smutné, tri príbehy plné nádeje, odvahy a odhodlania. Táto útla knižka ako dôkaz, že nie je nutné rozpisovať sa na 600 stranách, aby bol román kvalitný. Odporúčam nielen pre ženy.

17.04.2020 5 z 5

Kráľovstvo Kráľovstvo Jo Nesbø

Hlboká sonda do ľudskej duše v okamihu, kedy sa človek ocitá pod extrémnym tlakom, akým spôsobom reaguje a k čomu všetkému ho tie okolnosti môžu dohnať. Tak by som zhrnula hlavnú pointu príbehu.
Bola som pripravená, že prvých 100-150 bude treba prelúskať, autor tu potreboval priestor na oboznámenie s prostredím a postavami. Napriek tomu ma kniha bavila, nevedela som ju pustiť z rúk a román som si veľmi užila. Atmosféra nórskych hôr, tiesnivá a ponurá, je zachytená dokonale a prestupuje celým príbehom. Koniec ma prekvapil, čakala som, že to inak dopadne, ale toto bolo také Nesbovské :)

29.09.2020 5 z 5

Tajný príbeh Tajný príbeh Donna Tartt

Prvé a posledné, čo si budem spájať s touto knihou je ten fakt, ako nás pár mesiacov na výške (VŠ) a ľudia, ktorých tam spoznáme môže poznamenať do konca života.
Prvá polovica knihy ma úplne vcucla, zlákala svojou atmosférou - “dark academy”, intelektuálne prostredie, zvláštne rituály, drogy, uzavretá skupina privilegovaných študentov a túžba hlavnej postavy Richarda priblížiť sa k nim.
V druhej polovici potom autorka ide hlboko do psychológie postáv, popisuje situácie detailne ale bez hodnotenia.
Je to jedna z tých kníh, čo človeku dajú zabrať ale stoja za prečítanie. Obdivujem autorkin rozhľad v humanitných oblastiach a remeselnú spisovateľskú zručnosť s akou píše svoje knihy a dáva si pritom načas.
Autorka sa v knihe dotýka množstva tém a dáva priestor na zamyslenie nad morálnymi dilemami, ako napr. čo je logické vs. čo je správne, čo je dobré a čo zlé, že nie všetko zlé konanie sa dá zaškatulkovať aj keď je to pohodlné a ľudia to tak robia. Máme tu zložité vzťahy každého druhu, homosexualitu, alkoholizmus, snobizmus, alibizmus a tzv. “menšie zlo”.
Postavy sú vykreslené rovnako z dobrých aj zlých stránok, takže žiadna z postáv mi nebola vyslovene sympatická alebo vyslovene nesympatická a obľúbila som si ich všetky.
Stehlík sa mi páčil máličko viac ale každú ďalšiu knihu autorky si prečítam s radosťou.

27.08.2020 5 z 5

Muži, ktorí nenávidia ženy Muži, ktorí nenávidia ženy Stieg Larsson

Čo za odhodlanie musí človek mať ak chce dobre a s čistým svedomím robiť svoje novinárske povolanie. Aj táto otázka je obsahom tohto mimoriadneho románu. Kriminálna zápletka je dokonalá, mrazivá a nepredvídateľná a hlavné postavy? Mikael a Lisbeth, mala som pocit, že ich poznám celý život. Milujem túto knihu. Mne sa páčilo aj americké filmové spracovanie, veď však Daniel Craig.. ach... Držím v rukách druhý diel a veľmi sa naň teším, lebo viem, že toto bude moja top krimi séria tohto roka. Bodaj by som sa mýlila a mala toľko šťastia, že by niečo predčilo sériu Millennium.
Od Stiega Larssona by som si prečítala aj návod na obsluhu termostatu a viem, že by som si to užila.
Vrelo odporúčam každému kto chce perfektné krimi, kto sa zaujíma o novinárčinu alebo hocikomu, kto hľadá kvalitu a Millennium ešte nečítal.

11.07.2020 5 z 5

Spriaznené duše Spriaznené duše John Marrs

Skvelý zážitok! Light triler aj pre tých, ktorí žánru trileru neholdujú. Knihu tvorí päť príbehov piatich postáv a každá kapitola je ukončená tak, že potrebujete vedieť ako to s danou postavou bude ďalej. Kniha preto plynie rýchlo, je to svižné, plné napätia a neočakávaných zvratov, téma je originálna, taká aj na zamyslenie.

27.05.2020 5 z 5

Dom duchov Dom duchov Isabel Allende

Toto nie je kniha pre konzumný a lenivý typ čitateľa, ktorý sa chce len baviť. Ťažké, šokujúce a smutné ale aj milé, srdečné a magické. Príbeh pomaly plynie, smeruje k miestu kde všetka tá hromadená zloba a nenávisť prepukne. V závere prichádza zmierenie a odpustenie, ktoré oslobodzuje.

01.10.2019 5 z 5

Kniha o Baltimorských Kniha o Baltimorských Joël Dicker

Krásna knižka, výborne som sa bavila. Autor vytvoril veľmi sympatických hrdinov, hlavne teda Marcusa a nemenej Woodyho som si veľmi obľúbila. Je to vlastne taká jednohubka na pár pekných večerov. Hneď som si aj zohnala Prípad Harryho a som nadšená. Budem sa tešiť na každý ďalší počin. Veľký rešpekt pred tak mladým nadaným spisovateľom. Odporúčam.

17.06.2019 5 z 5

Neviditeľné besy srdca Neviditeľné besy srdca John Boyne

Môj Bože, ani neviem ako mám vyjadriť, aká dokonalá je táto kniha. Ako ma emocionálne rozobrala, John Boyne si ma tu namazal na chleba presne ako chcel. Toľko som si nepoplakala a nenasmiala sa pri jednej knžke už ani nepamätám. Úžasná, úžasná kniha, taká bolestná a zároveň krásna. Túto knihu odporúčam z celého srdca.

09.09.2020 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Keby som bola mala takéto knižky pred 20 rokmi, prisahám, že by som snáď ani nezmaturovala :) Úžasné hlavné postavy v prostredí zločinného Ketterdamu a riskantný podnik do ešte nebezpečnejšieho Ľadového paláca. Je to originálny príbeh plný akcie, napätia a túžby po pomste. Je tu mágia a nadprirodzené schopnosti, priateľstvo a ľahučký náznak romantiky. Páčilo sa mi prelínanie so spomienkami postáv, ich osudy a prečo sú tam, kde sú. Knižku som si veľmi užívala a veľmi nerada som ju púšťala z rúk, zároveň však som si ju chcela šetriť, aby som ju čítala čo najdlhšie. Typický príznak dobrej knihy. Nehovoriac o nádhernom vizuálnom a grafickom prevedení českého prekladu a samozrejme som si hneď musela zadovážiť aj pokračovanie, na ktoré sa chystám už čoskoro. Skvostné fantasy od skvostnej spisovateľky, ktoré si musí prečítať každá fantasy duša bez rozdielu veku.

25.01.2020 5 z 5

Táto kniha je jednou z tých, ktoré sa vám potichu vkrádajú pod kožu a ako sa blížite ku koncu, ani si neuvedomujete, ako ju máte radi. Milovala som každú jednu postavu, sú všetky neuveriteľne zložité a zaujímavé. Podrobnosti v štruktúrach rôznych spoločností v celej galaxii, do ktorých bola táto kniha zasadená, boli brilantné a také živé. Toto je určite pomalšia kniha o vzťahoch medzi postavami a o tom, kam na tejto ceste idú, a uvedomujem si, že nebude lákať každého. Ak chcete niečo rýchleho s množstvom bojov, pravdepodobne to nebude vec pre vás, ale ja si myslím, že to bolo úžasné dobrodružstvo.

09.03.2021 4 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Romantická literatúra nie je niečo, čoho by som mala plnú knižnicu a keď už si mám prečítať romantiku, tak to musí byť sakramentsky dobrá romantika. Túto sériu som vôbec nemala v pláne čítať ale vychvaľovala ju moja obľúbená booktuberka, nechala som sa zlákať a zamilovala som sa. Úžasný príbeh so sexi mužskými protagonistami, z ktorých sa čitateľkám podlamujú kolená a so znesiteľnými sympatickými protagonistkami. Dej knihy svižne plynie bez nejakých zbytočných odbočiek a vypchávok, žiadna nuda, výborne vykreslená atmosféra vzťahu a intimity. Autorke sa podarilo napísať knihu tak dobre, že som sa od príbehu nevedela odtrhnúť. Páči sa mi, že v každom príbehu dostane čitateľ okrajový priestor na zoznámenie sa s vedľajšími postavami, ktoré sa stanú hlavnými postavami ďalšieho príbehu.
Z tejto knižky som nadšená a teším sa ďalšie zo série.

22.02.2021 5 z 5

Zrkadlový muž Zrkadlový muž Lars Kepler

Toto bola pre mňa jedna bezchybná, fenomenálna kriminálka, do ktorej som sa ponorila, a z ktorej som bola ako na ihlách až dokiaľ som nedočítala do konca. Drsná, mrazivá, strhujúca, perfektne navodená atmosféra napätia, skvelý vyšetrovateľ a krátke kapitoly, to je pre mňa dokonalá severská krimi. Mala som tento rok šťastie na dobré knihy ale tento Kepler sa suverénne predral niekde k najlepším knihám roka. Milovníkom žánru môžem jedine odporúčať.

08.12.2020 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Špičkový psychotriler mimoriadne dobre napísaný, krátky a svižný, postupné zoznamovanie sa s postavami a odkrývanie ich minulosti, veľmi dobre vykreslená stiesnená atmosféra hotela na samote v horách. Knihou prestupuje napätie od začiatku do konca, dej je prerozprávaný z pohľadu všetkých zúčastnených, takže sa môže zdať, že im vidno do hláv. To je omyl. Ku koncu knihy som nadobudla malé tušenie, kto a prečo to mohol urobiť. Smola, mýlila som sa a posledné dve kapitoly ma rozobrali na cucky. Shari Lapena je majsterka psychozápletiek a teším sa na jej ďalšiu knihu.

10.06.2020 5 z 5