NiNo NiNo komentáře u knih

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Náročná kniha, ale určitě stojí za přečtení.
Další iluze o fungování nejen české politiky, ale i české společnosti jsem musela víceméně doslova spláchnout do záchodu.
Po přečtení knihy jsem si potvrdila a utvrdila názor, že Babiš vzešel z (chemického) hnoje a pach a špínu se mu nepodařilo a pravděpodobně ani nikdy nepodaří ze sebe očistit, a to i přes všechnu tu pochybnou snahu, kterou v tomto směru vykonal a nejspíš ještě vykoná.
Byla jsem na Václaváku, byla jsem na Letné a protestovat proti této chobotnici se budu snažit dál všemožnými cestami.

26.06.2019 4 z 5

Davidovy hvězdy Davidovy hvězdy Kristina Ohlsson

Vypadá to, že se svým názorem jdu proti proudu, ale nemůžu si pomoc. Kniha byla PŘÍŠERNÁ!!! A proč? Tak za prvé: PĚT vypravěčů, což každému vzhledem k tomu, že má kniha 500 stran, dává "jen" sto stránek. S tím by se ještě dalo pracovat, kdyby úplně každý z těchto vypravěčů cca třetinu svého prostoru nevěnoval rozboru vlastních pocitů, přičemž převažovala lítost - nejčastěji nad tím, že netráví dostatek času s rodinou (když si hlavní vyšetřovatel vzal uprostřed případu tří zavražděných, včetně dvou dětí, volno, aby mohl jít s vnoučaty sáňkovat a ještě má výčitky, ne že se nesnaží najít vraha, ale protože tohle nedělá tak často, jak by měl, skoro jsem začala nahlas řvát). Druhou třetinu věnují vypravěči vzpomínání - v případě vyšetřovatelů na předešlé případy (aspoň nemusím číst předešlé knihy, tady byly prakticky všechny obstojně shrnuty) a/nebo, což se týká všech nejen vyšetřovatelů, na osobní tragédie a životní přešlapy, které jsou omílány zas a znova až k zbláznění. Ve výsledku to znamená, že pouhá třetina knihy se zabývá skutečným šetřením případu, ale protože máme pět vypravěčů, tak se všechny důležité informace dozvídáme pro jistotu pětkrát, jen trochu jinak formulované (ale všichni musí vyjádřit například své překvapení nad tím, že oběti byly zabity stejnou zbraní - když jsem to četla očima druhého vypravěče iritovalo mě to, při pátém zopakování jsem měla chuť hodit knihu z okna). Tým Alexe Rechta měl kliku, že se případ vyřešil sám, protože oni by se pravdy snad nikdy nedobrali (jen kvůli tomu, že nerada spoileruji, si tu nepostěžuji jak stupidní "vyřešení" bylo). Jednu hvězdu dávám jen za to, jak bravurně dokázala autorka zamaskovat, že o vyšetřování zločinů ví úplně kulový. Moje první a zároveň poslední kniha od této autorky. Už nikdy víc.

22.05.2019 1 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Zvláštní kniha. Přesně ten typ, nad kterým musíte přemýšlet, i když nechcete a bez ohledu na to, jak dlouho nad ní přemýšlíte, nikdy si neutvoříte názor, za kterým byste si mohli stát na sto procent, protože jen dalších pět minut přemýšlení vás donutí ho pozměnit nebo úplně změnit. Příběh je obsáhlý, nejednotný, často přeskakuje a odbočuje, ale vždycky se v kruhu vrací do svého středu. Jak jsem napsala, je to kniha zvláštní. Přečtení nelituji, ale upřímně přiznávám, že podruhé knihu neotevřu - nechci si zničit ten jedinečný pocit jakoby zásahu bleskem, jaký jsem měla bezprostředně po dočtení.

12.05.2019 3 z 5

Padesát stínů Adama Padesát stínů Adama Rossella Calabró

Po přečtení (naštěstí krátké) knihy mám jediný dojem: Autorka je kr*va. Promiňte, obvykle sprostá nebývám, tohle ale jinak vyjádřit nejde.

18.04.2019 odpad!

Legenda Emöke Legenda Emöke Josef Škvorecký

V jednoduchosti je krása. Poezie povznáší. Život je nejlepší vypravěč.
Nedokážu dobře vyjádřit proč vlastně, ale tenhle příběh mě hluboce zasáhl nejen svou upřímností, ale i pravdivostí.
Doporučuju.

26.02.2019 5 z 5

Tajemný hrad v Karpatech (komiks) Tajemný hrad v Karpatech (komiks) Petr Kopl

Podle mě jedním slovem geniální. Styl kresby je netradiční, ale velice se mi líbil. Linie příběhu nutily se neustále soustředit a propojovat už viděné obrazy do velké skládanky. A intertextualita? Možná trochu přeplácané, ale pravda je, že jsem se dlouho takhle nepobavila... (Jo, musíte mít hodně přečteno, abyste vše pochopili). Za mě pět hvězd.

17.06.2018 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Kniha rozhodně nebyla tím, co jsem čekala, že bude... Po dočtení mám jen jednu otázku: Kdo je oběť?

15.06.2018 3 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

O knize nemůžu říct, že by se mi líbila nebo mě ohromila. Začátek nudný, prostředek místy zajímavý, ale někdy také ubíjející, ze závěru se mi zvedal žaludek. Nad tím, co chtěl autor příběhem říct, se mi ani nechce přemýšlet. Několikrát jsem jí odložila a nakonec se musela k dočtení vyloženě nutit. Zcela jistě můžu říct, že už se k ní nikdy nevrátím.

31.05.2018 2 z 5

Sen noci svatojánské Sen noci svatojánské William Shakespeare

Jedna z nejlepších Shakespearových komedií. Titanie a Oberon - inspirace mnohých. :-)

Kdybyste nám stínům snad
chtěli něco vytýkat,
myslete, že jste spali,
co jsme se vám zjevovali.
Nikdo nebuď pohoršen!
Kus to nebyl, byl to sen.

28.05.2018 5 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

V současné době už tak vtipná tahle komedie není. Dnes o ní řekneme jediné: je sexistická až to bolí. Jo, svět se za posledních 400 let dost změnil - podle mě k lepšímu.

29.04.2018 3 z 5

Bez vodítka Bez vodítka Rupert Fawcett

Vtipy se často opakují a jen u málokterých jsem se opravdu zasmála. Dál se budu držet koček.

28.04.2018 2 z 5

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

Kniha je průměrná. Četla se mi poměrně dobře a rychle, ale kdybyste se mě zeptali, co se mi na ní líbilo, musela bych dlouho přemýšlet, než by mě napadlo něco konkrétního.

06.03.2018 3 z 5

Léto mrtvých Léto mrtvých Gregory Hughes

Kniha je prakticky o klukovi, kterému hráblo a začal zabíjet každého, kdo si to podle něj zasloužil, a ještě si přitom říká samuraj. Jakuza je vykreslená jako partička zlých chlápků (a holek) s organizací motorkářského gangu středoškoláků a i ty nejhrozivější drsňáky zvládne zabít dítě s katanou v ruce během mrknutí oka... Jednu hvězdu dávám za dobře zvládnuté reálie, jinak by to byl jasný odpad.

31.01.2018 1 z 5

Utrpení za pokladnou Utrpení za pokladnou Anna Sam

Nuda. Nuda. Nuda. Pokud tohle měly být vtipné příhody, tak se obávám, že Francouzům došel humor (bez ohledu na povolání).

20.10.2017 1 z 5

Lizucha Lizucha Lenka Juráčková

Kniha, kde nám autorka musela na konci doslovně říci, co chtěla svým dílem sdělit - protože by to z děje nikomu nedošlo. :-/ Kniha mne nezaujala ani jedinou stranou.

28.09.2017 2 z 5

Evžen Oněgin Evžen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

Nesmrtelná klasika. Nebojte se označení povinná literatura, tahle kniha opravdu stojí za to.

28.09.2017 5 z 5

Pravidla péče o dřevěné podlahy Pravidla péče o dřevěné podlahy Will Wiles

Kniha skvěle napsaná, obsah příšerný. Jednu hvězdu si zaslouží právě styl psaní, druhou vysvětlení, proč vlastně požádal Oskar o hlídání bytu tohle individuum. Pokud máte rádi Kafku, bude se vám kniha líbit - pokud ho jako já nesnášíte budete tři sta stránek marně doufat, že se někdo promění v brouka (chvílemi by vám nevadilo ani kdybyste to byli vy).

20.09.2017 2 z 5

Zákazník má vždy pravdu Zákazník má vždy pravdu Tom Markert

Velké žvanění o ničem - a to má kniha pouhých 110 jen skromně popsaných stránek.:-/

30.08.2017 1 z 5

Přitažlivost 2 Přitažlivost 2 Maki Murakami

Tento díl potvrzuje, že se nejedná o jen tak nějaké shonen ai, ale o klasiku žánru yaoi. Jako fujoshi bych to měla vědět. ;-)

25.07.2017 5 z 5

Přitažlivost 1 Přitažlivost 1 Maki Murakami

Svůj vztah ke Gravitation bych charakterizovala dvěma slovy: Spicy Marmelade! (Ano, už roky je tato píseň součástí každého mého top playlistu)

25.07.2017 5 z 5