netopýr088 Online netopýr088 komentáře u knih

Hora duše Hora duše Gao Xíngjiàn (p)

Jedna z najlepších kníh, ktoré som kedy čítal...

18.01.2023

Člověk-Nikdo Člověk-Nikdo Edward Stachura

čítať Stachuru sa musí po malých dávkach, lieky sa predsa neužívajú tak, že zhltnete celú krabičku naraz! Báseň Přistupuji k tobě som musel prepísať do editora, vytlačiť, pošiť japonskou knižnou väzbou, aby som mal darčeky pre kamarátov, ktorí básne veľmi nečítajú...taká je to krása!

31.12.2022 5 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Súhlasím s užívaleľom/-kou Kniznicerv, tie poviedky vypovedajú viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Až na jednu slabšiu poviedku, boli všetky pre mňa potešením. Inak sú tak rôznorodé, akoby ani nepatrili do jednej knihy, a to ma bavilo tiež, že nikdy neviem, čo môžem čakať za ďalším pomyselným rohom.

29.12.2022 4 z 5

Světlo ženy Světlo ženy Romain Gary (p)

mne prišla táto kniha nádejeplná a nie depresívna, je to o láske, ktorá prekoná smrť...
obraz maestra Galbu a jeho psa Matto Grossa bol synonymom k hlavnému príbehu.
krásna literatúra, mnoho pekných viet, čo viac si želať od knihy.
Bolo by dobré mať sa o tejto knihe s kým porozprávať...taký som z nej zasýtený, až mi chýbajú iné perspektívy, iné východiská.

06.12.2022 5 z 5

Klamné svítání Klamné svítání Rudyard Kipling

ako sa mi do tejto knihy nechcelo (... čakala ma na polici už pekne dlhú dobu, ale do čitateľskej výzvy som inú voľbu v knižnici nenašiel), musím povedať, že ma autor milo prekvapil. Niektoré poviedky si budem pamätať dlho...aj keď zabudnem, v ktorej knihe som ich čítal. Autor bol asi milovníkom koní, pretože jediné, čo mi trošku vadilo, bolo zbytočne veľa konských metafor a prirovnaní.

06.12.2022 4 z 5

Zakřivený čas v Kremži Zakřivený čas v Kremži Claudio Magris

Magris je pán spisovateľ...

05.12.2022 5 z 5

Nenapísaný román Nenapísaný román Stanislav Rakús

Nedočítaný román. Autor pozná literárnu vedu, vie pracovať s literárnym priestorom v knihe, ale mňa to unavovalo a bolela ma hlava z toho, ako autor skákal medzi postavami a týmito priestormi. Inak tomu nemám čo uprieť...odložené pred koncom. Hodnotiť mi neprislúcha.

27.11.2022

Klára a Slunce Klára a Slunce Kazuo Ishiguro

Aj keď je román písaný z pohľadu androida Kláry, rozpráva o tom aké hlboké môže byť prežívanie človečieho života, s neustálou prítomnosťou smrti na pozadí. Klára si všíma takú bohatosť výrazov a emócií, až si kladiem otázku, či som dosť ľudský a empatický. Geniálne. Odkedy som na DatabazeKnih, prečítal som 399 kníh, táto bola vyvolená za jubilejnú knihu č. 400. Výborná voľba.

26.11.2022 5 z 5

Džentlmen v Moskve Džentlmen v Moskve Amor Towles

nečitateľné...možno, že som iba nemal vytrvalosť dostať sa cez tých sto stránok, moja norma je 50str, ale netreba mi takýchto kníh. V prvej kapitole ma hnevalo zmenšujúce sa okienko v kumbále, myslím si, že sa v priebehu knihy začne opäť zväčšovať, ale nechcelo sa mi na to čakať. (dodatok) Dievčence dnes v bookclube vraveli, že táto kniha je pohladenie po duši, leda tak proti srsti!

20.11.2022

Simon Simon Narine Abgarian (p)

Ako aj Tri jablká i táto kniha mi príde len priemerná, Abgarianová písať vie, ale nie pre mňa.

07.11.2022 3 z 5

Doplavat domů Doplavat domů Deborah Levy

všetko v tejto knihe sa deje medzi riadkami, ale tak nejako hlboko, slová sú len povrch. A je to znepokojivé, ani neviem prečo!

28.10.2022 4 z 5

Ovčácká chajda Ovčácká chajda Tim Winton

Kniha biblických rozmerov, aj keď objemovo je len zlomkom biblie

27.10.2022 5 z 5

Utopia Avenue Utopia Avenue David Mitchell

súhlasím s úžívateľom 3497299.
Niekto by mal napísať Davidovi Mitchellovi, čo sa deje s jeho knihami. Mám jedného kamaráta, s ktorým poväčšinou vedieme vtipné reči o ničom, ako by to vyzeralo v románe, toho je názornou ukážkou táto kniha, lenže tu to ani vtipné nie je. Ani v origináli to asi nie je najlepšia autorova kniha, avšak podporené zmrveným prekladom, toto vydanie z nej robí takmer nečitateľný blábol.
Chápem, že názvy diel by sa mali prekladať, ale robiť tak pri vlastných menách, je grc! Najmä keď zažité názvy ako Beatles, Blowin' In The Wind, a iné, nám hneď v hlave rezonujú, v preklade to nefunguje. Vrchol podľa mňa je Třetí kámen ze slunce, 3rd Stone from the Sun je predsa niečo iné, pričom by stačilo vymeniť predložku.
Jasper v knihe zažíva flashe s tabuľou návestidla Utopia Avenue, a predsa sa kapela volá Cesta do Tramtárie, to ako má čitateľ pochopiť, že reč je o tom istom mene?
A to by som mohol pokračovať do nekonečna. Pani Martínková preložila mnohé z kníh mojich obľúbených autorov (P. Auster, A. Smith... za čo jej patrí moja chvála), ale tu predviedla zbytočnú nadprácu. Túto knihu nielen nikomu neodporúčam čítať, ale navrhujem, že všetci, čo si knihu kúpili (vrátane mňa) by dokonca mali požadovať vrátenie peňazí aj keď druhá polovica knihy nám tie investície čiastočne kompenzuje.

24.10.2022 3 z 5

Podivuhodná cesta Pomponia Flata Podivuhodná cesta Pomponia Flata Eduardo Mendoza

Autor umne a slobodne pracuje s postavami Nového zákona, svojím spôsobom tak zaplňuje dieru v Ježišovom životopise fikciou s detektívnou zápletkou. Páčil sa mi najmä vzťah Ježiša k malej Lalite, z ktorej sa mimo literárny priestor v knihe stáva nám dobre známa Mária Magdaléna. Kresťanov táto kniha možno urazí, ale nemyslím si, že by mala.

18.10.2022 5 z 5

Chlapec a holubica Chlapec a holubica Meir Šalev

pre mňa táto Šalevova kniha ostáva v mysli ako najlepšia, hoci všetky sú dobré až výborné! Po rokoch som sa k nej vrátil a opäť potešila dušu!

15.10.2022 5 z 5

Terorista elegán a iné príbehy Terorista elegán a iné príbehy José Eduardo Agualusa

výborné! Poviedky pretkané africkou mágiou a humorom.

11.10.2022 5 z 5

Jeseň leteckého esa Jeseň leteckého esa Louis De Bernières

Vrátiť sa po troch rokoch do sveta Pittovcov a McCoshovcov nebolo pre mňa bez problémov, predsa len som trošku stratil kontakt s príbehom, ale de Berniéres umne pripomína udalosti predchádzajúcich dielov jemnými vláknami. Nakoniec som sa vrátil hlboko späť do príbehu a v takých pocitových polohách som sa ocitol, ako už veľmi dlho nie. Je to smutná, nadmieru smutná kniha, ale aj plná radosti zo života a sem tam humorných situácií.

10.10.2022 5 z 5

Z neba spadli tri jablká Z neba spadli tri jablká Narine Abgarjan

Neviem, čo napísať. Objektívne je to výborná kniha, ale osobné dve hviezdičky musím strhnúť, ušetrím si ich pre nejakú lepšiu knihu. Táto ma nezasiahla. V edícii -klad vyšli knihy, ktoré nemajú také vysoké hodnotenie a predsa sa mi páčili viac.

02.10.2022 3 z 5

Večeře v restauraci Domov Večeře v restauraci Domov Anne Tyler

Tento román som mal v úmysle čítať asi desať rokov, a rozhodne stál za to čakanie. Vlastne si tak dlhé čakanie nezaslúžil.

30.09.2022 5 z 5

Muž v červeném kabátě Muž v červeném kabátě Julian Barnes

Nikdy by mi nenapadlo, že odložím knihu Juliana Barnesa... nebudem hodnotiť, kniha kvalitu nepochybne má, ale došla mi motivácia čítať ďalej.

26.09.2022