netopýr088 Online netopýr088 komentáře u knih

Příkladné povídky Příkladné povídky Sophia de Mello Breyner Andresen

s výnimkou jedinej slabšej poviedky sa jedná o výborný výber, de Mello Andresenová je predovšetkým poetka, ale aj v poviedkach je silná, imaginatívna. krásna kniha

21.04.2024 5 z 5

Svěžest vody Svěžest vody Nathan Harris

napísané je to naozaj dobre, ale všetko čo sa tu deje, je ľahko predvídateľné, vydržal som 150 strán, ale nakoniec som to s touto knihou vzdal...

21.04.2024

Kentaur v záhrade Kentaur v záhrade Moacyr Scliar

Toto je aká krása? výborná kniha o tom, čo znamená byť iný, čo musíme obetovať , aby sme splynuli s ostatnými, aj o tom, že cesta ku šťastiu vedie cez prijatie samého seba. Odporúčam.

11.04.2024 5 z 5

Zaslíbené země Zaslíbené země Jean-Michel Guenassia

Pekný, dobre napísaný román. Nemá veľmi zmysel, rozoberať knihu vzhľadom na prvý diel, ale Zasľúbené zeme bez znalosti Klubu nenapraviteľných optimistov, ako samostatné dielo neobstoja, takže tomu v komentároch nižšie, rozumiem.

11.03.2024 5 z 5

A láska samotná A láska samotná Drago Jančar

Opäť ma Drago Jančar nesklamal...

17.02.2024 5 z 5

Křehká rovnováha Křehká rovnováha Rohinton Mistry

Všetky postavy v románe majú svoj vývoj, svoje napätie a svoje tragédie. A je tu zachytený celý ľudský život. Jednoznačne patrí medzi desať najlepších kníh, ktoré som kedy čítal...

09.02.2024 5 z 5

Karen Karen Ana Teresa Pereira

útle, ale mnohovrstevnaté dielko.
o žene, ktorá sa po páde do vodopádu zobudí v Kareninom doráňanom tele, v dome s domnelým manželom-spisovateľom, ktorý otvorene prizná, že si ju zobral pre peniaze, ktoré má zdediť. Ana Teresa Pereira stavia na mystériu straty pamäti a necháva na čitateľovi, aký príbeh číta. Za mňa jedna pasáž, ktorá mi celú vec objasnila. v prvej a poslednej kapitole nám ATP premieta film Biele noci takto: ...pak závěrečný zápas mezi mladou ženou v bílém habitu a mladou ženou v červených šatech...Kdysi jsem si myslela, že všechny příběhy jsou jeden jediný, zápas mezi dobrým a padlým andělem, a vždycky na pokraji propasti. Ale byl tu i druhý příběh, o dívce, která se zamiluje do muže v domě prostoupeném stínem jiné ženy.

Karen je tak výsledkom boja. A ktovie, čo sa vlastne prihodilo pri vodopáde? A možno je ten vodopád len alegóriou svadobného závoja, a strata pamäti inotají iné straty? A prečo Karen miluje práve červenú? Ktohovie?

17.12.2023 5 z 5

Samota Samota Hubert Klimko-Dobrzaniecki

asi si túto knihu nadinterpretujem, ale pre mňa ide o dielo, ktorým sa autor snaží komunikovať s rakúskou literatúrou, ktorá už od čias Thomasa Bernharda je plná spoločenskej kritiky, ale autor do toho vniesol sebe vlastné prvky.

04.12.2023 4 z 5

Nezměrný čas Nezměrný čas Giuseppe Bonaviri

za Nezměrný čas dávam 5*/3* Dávam za Dolcissimo, teda v priemere sú to hviezdy štyri. Bonaviri bol skvelý štylista, podotýkam. Teším sa na jeho druhú knihu...

23.11.2023 4 z 5

Kaspický dážď Kaspický dážď Gina Nahai

súhlasím s užívateľkou Surikata, že štylisticky je to nuda, prečítal som asi sto strán a nadobudol som dojem, že hlavnou postavou je spisovateľka, všetko podstatné je totiž povedané v tzv. autorskej reči a postavy len bľabotajú. Ale umne to balansuje na hrane medzi bestselerom a brakom, ktoréže slová pre mňa nemajú pozitívnu konotáciu. Magický realizmus? Kdeže.

17.11.2023

Vlastivědné muzeum Vlastivědné muzeum Siegfried Lenz

Ako som u Lenzových kníh zvyknutý, mnohé je tu symbolom dačoho iného. Tu je hlavnou témou vlasť, tá pôvodná stratená a tá nová, a v neposlednom rade tá spomienková. Nečíta sa to ľahko, ale je to bomba! Dal som ju čítať ľuďom v miestnom bookclube, tak som zvedavý, čo na to povedia. Zatiaľ však najmenej čitateľná autorova kniha.

14.11.2023 4 z 5

Žena z Porto Pim Žena z Porto Pim Antonio Tabucchi

Ťažko zaraditelné dielko, bol by to cestopis, keby to nebol román, a bola by to zbierka poviedok, keby to nebola báseň, ale samo osebe je to KRÁSA nevídaná, hlavnou postavou sú tu ,,Jastrabie,, ostrovy so svojimi ľuďmi a históriou. A veľryby.
Hor sa do odporúčaných

01.11.2023 5 z 5

Turci to s dětmi tak báječně umí Turci to s dětmi tak báječně umí Louis De Bernières

najviac čierny humor je fakt, že túto knihu vydavateľstvo pripravilo ako darček na Vianoce. By ma zaujímalo, čo rodičia povedali doma v Anglicku...

01.11.2023 4 z 5

Slepá vŕba a spiaca žena Slepá vŕba a spiaca žena Haruki Murakami

Poviedkové zbierky od p. Murakamiho sú nesúrodé, na ploche poviedky pre mňa naozaj nie je taký silný, ako napr. Saroyan, alebo Benedetti, ale niektoré jeho kratšie texty sú výborné. Vo mne tri vytŕčajú nad priemer knihy, Náhodný cestujúci, Záliv Hanalei, a Šinagawská opica. Inak preklepov je tam naozaj nadmieru...

01.11.2023 5 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

MOŽNÝ SPOILER!
Knihu som si zaželal pod stromček na lanské Vianoce, ale som ju na prvýkrát nedočítal, pretože vtedy (február) som
asi nemal obdobie vhodné na čítanie kníh. Druhý pokus bol úspešnejší, nakoniec som
ani nebol sklamaný, ako koncom zimy. Už prvá kapitola, mimo epilóg, je napísaná famózne, autor nám v nej predstavil niekoľko
postáv vo vzájomných interakciách, a na tejto malej ploche dokázal obsiahnuť neuveriteľné množstvo emócií a urobil to nevtieravo a bez pátosu
a sentimentu. Dokonca aj postavu Richarda, ktorý sa na kúpe kvetov nezúčastní a aj tak si vieme predstaviť, aký má vzťah s Clarissou a ostatnými postavami v tejto kapitole vs knihe. Bravo!
Príbehy v knihe takmer absentujú, avšak Cunningham z toho mála vytrieskal maximum. Napríklad v jednej torte hodenej do koša,
dokázal zachytiť výchovu dieťaťa, pocit menejcennosti manželky v domácnosti, chuť zavďačiť sa manželovi, pocit nekontroly nad svojím životom, i túžbu po zmene. Už tu nám dal nahliadnuť akoby do budúcnosti...náznak, že toto manželstvo skončí rozvodom. Neskôr v knihe nám to potvrdí, a to iba tak mimochodom.
Pre mňa je to najmä o tom, ako nám knihy (tá, ktorú spisovatelia píšu a tá istá, ktorú čitatelia čítajú) môžu zmeniť život, ale že napriek tomu
zostane naším životom, a my ho musíme cez to všetko prežiť so všetkými prekvapeniami, milými i nepríjemnými.

Poznámka pod čiarou alebo porovnanie seba so sebou samým vtedy a dnes.
Keby som kedysi začal čítať Cunninghamove knihy od Hodín, asi by som si ho neobľúbil, dnes keby som začal od Hodín,
určite by som siahol po ostatných jeho románoch.
Vtedy som chcel čítať (a čítal) všetky, okrem Hodín, pretože tie (Hodiny) mali (pre mňa) odstrašujúcu nálepku bestsellera.
Dnešný Netopýr088 asi dozrel na knihy tohto typu, len ma zaráža,
čo sa to na mne zmenilo od februára?

29.10.2023

Přirozený román Přirozený román Georgi Gospodinov

Akokoľvek nemám rád postmodernizmus, tak Gospodinov je objav tohto roka...

16.10.2023 5 z 5

Odkiaľ si Odkiaľ si Saša Stanišić

Prvá kniha od toto autora, ktorú som bol schopný aj dočítať. Jednu hviezdu stŕham za príliš veľa heslovitých viet a rozkúskovaný dej. Zároveň je to asi posledná kniha, ktorú od Stanišića čítam...

25.09.2023 4 z 5

Váha slov Váha slov Pascal Mercier (p)

Pre mňa bola táto kniha ako sústava zrkadiel, všetko súviselo so všetkým...Nebol to vlak do Lisabonu, to naozaj nie, ale v niektorých veciach je tento román dokonca lepší...Nadšenie na mojej strane.

18.09.2023 5 z 5

Eva spí Eva spí Francesca Melandri

ak hľadáte príbeh, tak je to skvelá kniha, ale ak čítate knihy pre to, ako sú napísané, bude to pre Vás sklamanie, podobne ako pre mňa. Prepáčte pani Melandri, ale ďalšiu knihu od Vás si už nezaobstarám.

18.08.2023 3 z 5

Tančící Arabové Tančící Arabové Sajjid Kašua

Je nanajvýš zrejmé, že sa jedná o autorovu najranejšiu do češtiny preloženú prózu, pretože čítať jeho neskoršie romány a čítať toto je citeľný rozdiel. Autor tu ešte naplno nerozvinul svoj potenciál, ale niečo do seba to malo, aj keď ku koncu tomu došli náboje.
Neodkladám knihu sklamaný, ale naozaj sa jedná o jeho najslabšiu knihu...hodnotenie v tomto neklame.

04.08.2023 3 z 5