Podivuhodná cesta Pomponia Flata

V prvním století našeho letopočtu cestuje Říman Pomponius Flatus po Blízkém východě, kde hledá zázračnou léčivou vodu. Neustálé ochutnávání pochybných vod mu přivodí střevní potíže a on se musí pár dní zdržet v Nazaretu. Tam ho osloví malý chlapec jménem Ježíš s prosbou, aby zachránil před popravou jeho otce tesaře, obviněného z vraždy bohatého římského občana. Pomponius Flatus se proti své vůli stane svérázným detektivem, jenž se snaží přijít na kloub záhadné vraždě, aby nebyl popraven nevinný tesař. Kniha je zároveň historickým románem, hagiografií, detektivkou i parodií všech těchto žánrů a patří k nejvtipnějším autorovým textům. Eduardo Mendoza se narodil v Barceloně roku 1943 a ve světě patří k nejpřekládanějším španělským autorům. V češtině zatím vyšla pouze Pravda o případu Savolta (1983)....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31649/podivuhodna-cesta-pomponia-flata-d4m-31649.jpg 3.715

El asombroso viaje de Pomponio Flato (2008)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Garamond

honajz
01.03.2015

Docela jsem se po pozitivních komentářích tady a jinde těšil. Ale dostalo se mi jen takového výcucu z děl Miky Waltariho, okořeněných politickou nekorektností, kde to jen šlo, a často pro mne ani nijak vtipných. To, že má někdo sračku nebo nedokáže podojit kozu, mi má přijít směšné? Že se tam motá malý Ježíš bez jakýchkoliv schopností, který chce, aby tatínka zbavil nějaký neznámý Říman viny? Stále více mne stálo větší úsilí číst dál, ačkoliv to zase tak dlouhé není. To si raději přečtu znovu daleko silnější bichle Waltariho bez tohoto rádoby vtipného nadhledu, člověku to dá víc i po čtenářské stránce.

Merlinit
22.03.2014

Kdo čeká břitký humor, bude zklamán, tohle není humoristická kniha. To ovšem neznamená, že by čtenář tu a tam nepostřehl (a neocenil) záblesky humoru, mnohdy bizarního: hlavní hrdina Pomponius Flatus trpící plynatostí, setkání s biblickým Lazarem, Judou Ben Hurem, důvěřivým malým Ježíšem, moudrou a oddanou Marií a odevzdaným Josefem, hamižným tribunem a mnoha dalšími postavami, jejichž životnost a často i nízkost je v příkrém rozporu s květnatostí jejich řeči.

Joshuatree
27.01.2013

Vtipná a myslím, že aj neurážajúca kniha(teda až na fanatikov) ktorá mi sadla do nálady. Premelie sa tu slušná časť ľudí z nového zákona, slová ktoré sa v ňom spomínajú tu prenesú vcelku prekvapujúci ľudia a Ježiš tu nie je ako božský syn, ale sympatický šarvanec, čo oceňujem. Inšpiráciu Monty Pythonov tu cítiť. Pre takéto knihy mám slabosť, spokojnosť, kúpu neľutujem.

španělská literatura

Eduardo Mendoza