Neri Neri komentáře u knih

Strhující kniha s děsivým obsahem. Ne že bych nikdy neslyšela o tuhém komunistickém severokorejském režimu, o všech zvěrstvech tam páchaných. Ale něco jiného je slyšet útržkovité informace ve zprávách a něco jiného je číst příběhy Korejců, kterým se zemi podařilo opustit a mohli podat svědectví a o životě v tomto zvráceném režimu. Nevím, zda mi přišlo hrůzostrašnější čtení o hladomoru z 90 let minulého století, o nedostatku vody, léků, trvalé podvýživě, absenci elektřiny nebo o manipulovatelnosti lidí pokřivenou ideologií.
Každému doporučuji k přečtení.

01.06.2014 5 z 5

Lásko, kde jsi? Lásko, kde jsi? Nick Spalding

Zpočátku jsem byla trochu zděšená drsným vyjadřováním hlavního hrdiny, místy jsem se i párkrát začervenala, ale bavilo mě to. Od začátku do konce. Hodně příjemnou změnou byl pohled na milostné peripetie očima muže, v tom u mě Spalding velmi zabodoval, přece jen jsme u podobného druhu literatury zvyklí na převážně ženský pohled. Ráda si přečtu volně navazující pokračování.

29.05.2014 4 z 5

Žádný sex, je úterý Žádný sex, je úterý Tracy Bloom

Snadné, rychlé a vtipné čtení na dva pohodové večery. A i když kniha nepřináší nic nového a převratného, v daném žánru patří k tomu lepšímu, co jsem přečetla. Pravděpodobně je to i tím, že autorčin humor je mi blízký a hlavní postava Katy mi opravdu přirostla k srdci. Nedělá sice vždy ta nejlepší rozhodnutí, ale srdce má na pravém místě.
Kniha je psána svižně a během čtení jsem si několikrát říkala, že by mohla být dobrou předlohou pro filmové zpracování.

27.05.2014 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Začala jsem knihu číst s očekáváním lehké a úsměvné zábavy, ale už po pár stránkách jsem pochopila, že to bude celé trochu jinak.
Nevrlý Ove se svým pojetím toho, co je a co není správné, si mě naprosto získal a s ním i všichni v jeho okolí, kocoura nevyjímaje. Emoce byly při čtení nezadržitelné, o slzách na závěr ani nemluvím. A už hrozně dlouho se mi nestalo, tak jako v případě "Oveho", že bych po přečtení nějaké knihy měla ten dokonalý pocit, že jsem právě přečetla něco opravdu hodně dobrého.
Knížka o velké lásce, o tom, že lidé nejsou takoví, jak se mohou na první pohled zdát a v neposlední řadě kniha o autech značky Saab. Pro mě nezapomenutelná.....a jedním slovem skvělá.

25.05.2014 5 z 5

Zelený hrob Zelený hrob Deborah Crombie

Opět pohodová, poklidně plynoucí detektivka z pera Deborah Crombie. Tentokrát na mě bylo toho klidu možná až příliš, ale plně mi to vynahradilo nezvyklé prostředí londýnské opery, krásné pasáže popisu anglického venkova a slibně se vyvíjející vztah Gemmy a Duncana. S velkou chutí si přečtu další.

22.05.2014 4 z 5

Všechno bude dobré Všechno bude dobré Deborah Crombie

Detektivka, která mě opravdu bavila. Jsem asi staromilka, ale právě takové mám ráda, bez brutality, ujetých vyšetřovatelů a ohromujících dějových zvratů. S dobrou zápletkou, přiměřeným počtem podezřelých a závěrem, který možná nešokuje, ale dává smysl. Výborná!

18.05.2014 5 z 5

Podezřelý Podezřelý Robert Crais

Čtivá a překvapivě příjemná kniha, hlavní zásluhu na tom ale má, alespoň pro mě, Maggie. Kapitoly psané tak, jak ze svého psího pohledu vnímá svět a vztah k člověku ona, jsem četla bez dechu a ačkoliv mám načteno spoustu knih o psech, tahle kniha byla v mnohém jiná, věrohodnější, silnější, pravdivější. Pro mě by tam vlastně detektivní zápletka ani nemusela být, mě si získala Maggie.

16.05.2014 5 z 5

Chybějící díl Chybějící díl Marjorie Celona

Pokaždé, když dávám nějaké knize nízké hodnocení, cítím se trochu provinile a nepatřičně, jako kdybych znevažovala práci a snahu autora. Ale k některým knihám si člověk cestu nenajde a svému vkusu také neporučí. A tohle prostě není kniha pro mě.
Základní motiv je určitě zajímavý, odložené děvčátko, jeho putování mezi pěstouny, trvalý nedostatek lásky a pocit osamělosti, touha najít biologickou matku. Zpočátku jsem byla nadšená i stylem, kterým autorka příběh vypráví.
Nadšení mi bohužel vydrželo jen několik stránek. Čím dál víc mě začalo ubíjet jednotvárné vyprávění plynoucí v monotónní šedé, ponuré a depresivní, že jsem dočítala jen s vypětím všech sil. Nikde žádná naděje, žádný pozitivní bod, žádný zvrat. Celé vyprávění je velmi odosobněné, vlastně jen 350 stran popisného děje.
Kniha dočtena, ale mě neoslovila.

11.05.2014 2 z 5

Jenom ponožky nestačí Jenom ponožky nestačí Mark Lowery

Měla jsem strach z nějaké třeskuté až křečovité legrace, soudě i dle obálky. Naštěstí se mé obavy nepotvrdily, kniha vtipná je, dokonce velmi, přitom ale téma hodně citlivě zpracované. Michael mi zase připomněl, jak nelehké období je dospívání právě v momentě, kdy ho sami prožíváte. Hned mám víc pochopení pro své dospívající syny.

09.05.2014 4 z 5

S tebou nebo bez tebe S tebou nebo bez tebe Carole Matthews

Jednoduché, nenáročné a pohodové čtení a pokud ke knize s tímto přistupujete, pravděpodobně splní vaše očekávání. Ničím nepřekvapí, ale dobře a rychle se čte, najdou se i vtipné momenty a bezkonkurenčně nejlepší je část, která se odehrává v Himalájích. I proto místo zamýšlených 3* přidávám o jednu navíc.

06.05.2014 4 z 5

Hra na lež Hra na lež Tess Stimson

Přečteno jedním dechem a pokud jsem kdy měla k autorce nějaké výhrady, touto knihou je vše zapomenuto.
Silný příběh, psaný s velkým nadhledem, autorka nám dává možnost vžít se do jednotlivých postav a tvořit si názor na jejich jednání. Chápala jsem obě matky a obě obdivovala, jak se v dané situaci zachovaly, bližší mi ale bylo rozhodnutí Harriet - chápala jsem její touhu poznat vlastní pokrevně spřízněnou dceru. I když právě hlavní myšlenka celé knihy tkví v tom, že rodinná láska a sounáležitost se nedá poměřovat jen krevním poutem.

03.05.2014 5 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Ke čtení této knihy jsem se odhodlávala hodně dlouho, nevyhledávám knihy o nemocných nebo týraných dětech, vím, že se takové věci dějí, ale vnitřně se s tím nedovedu srovnat. Ač jsem se všemožně snažila se při čtení obrnit proti náporu emocí, nešlo to, příběh celé rodiny a zejména síla a statečnost Anny mě zcela podlomily kolena.
Obdivuji autorku za způsob, jakým nám předkládá takové kontroverzní téma, jak nestranně dokáže přiblížit pocity všech zúčastněných. A konec? Strašný, nečekaný, ale který konec by v tomto případě byl ten správný a očekávaný?

30.04.2014 5 z 5

Můj život, moje rodina a Meryl Streepová Můj život, moje rodina a Meryl Streepová Mia March

Kniha pro mě byla jedním z nejpříjemnějších knižních překvapení poslední doby. O to větší, že jsem se nechala trochu zmást obálkou knihy, která ve mně vzbudila dojem lehkého a sladkého ženského románu a nebýt pozitivních komentářů zde na Databázi, asi bych ji nečetla.
Rozhodně to není žádná červená knihovna, je to krásný, vřelý a upřímný příběh, plný hledání a nalézání, dojemný, smutný a zároveň velmi povzbudivý. Je to přesně ten druh knihy, který mi po přečtení bude ještě dlouho ležet v hlavě a určitě se k ní ráda vrátím. A teď si půjdu pustit nějaký film s Meryl Streep........

26.04.2014 5 z 5

Babí léto Babí léto Magda Váňová

Přiznávám, že vlastně nevím, co si mám o knize myslet a jak ji hodnotit. První novelka se snad ani nedá brát vážně, nuda a navíc nuda nedotažená k nějaké pointě. Druhý příběh, ač poněkud ujetý a zcela nereálný, byl možná alespoň zábavný, ale chvílemi jsem si nebyla jistá, zda autorka už neparoduje sebe samu. A poslední příběh připomínal vše, na co jsem byla zvyklá u předchozích knih autorky, ale bohužel jen vzdáleně, opět se naprosto míjel s realitou a do nadsázky mu hodně scházelo. Paní Váňová paří k mým oblíbencům, ale touto knihou si mě rozhodně nezískala.

21.04.2014 3 z 5

Dopisy z ostrova Skye Dopisy z ostrova Skye Jessica Brockmole

Dopisy ze Skye jsou milá, příjemně plynoucí, rychle a dobře se čtoucí kniha. Čekala jsem od ní ale asi víc, silnou milostnou romanci, která mě uzemní, zanechá ve mně hluboký dojem. To se bohužel nestalo. Dopisy mě nijak nevtáhly do dané doby, tehdy by přece žena nikdy takto otevřeně nevtipkovala nebo nepsala o svých pocitech, vše by probíhalo mnohem jemněji, výrazy by byly daleko opisnější. Celá korespondence probíhala v jednotném tónu, stejně psala skotská básnířka i americký student , stejně mladá žena i mladý muž, chvílemi jsem měla pocit, že čtu maily dnešní doby. Myšlenka byla určitě skvělá, ale zpracování pro mě nebylo to pravé.

17.04.2014 3 z 5

Šťastná kniha Šťastná kniha Barbora Šťastná

Úžasná kniha ! Jako bych četla o svých pocitech , o svých obavách, o svých trapasech, je hezké, jak my ženy uvažujeme často stejně a dějí se nám stejné věci. A ještě hezčí je, že o tom někdo dokáže napsat tak vtipně a s takovým nadhledem, jako se to podařilo autorce ( a daří se jí to i v jejím blogu ). Až budu mít zase jednou pocit, že nezvládám své děti, manžela, práci, svůj všední život, otevřu si Šťastnou knihu a bude mi hned lépe.

13.04.2014 5 z 5

Lék na smutek Lék na smutek Táňa Keleová-Vasilková

Ač mám autorku ráda a většinou se mi její příběhy líbí, o tomto to říct nemohu. A není to neveselým tématem, i to k životu patří. V knize mi hodně vadilo určité zjednodušení, vše bylo buď černé nebo bílé, jednu chvíli se hlavní hrdinka utápěla v oprávněném smutku, za chvíli sršela energií. Autorka nedává příliš na vybranou, nedává možnost tvořit si vlastní obrázek, vše je předem jasně dáno - ty jsi dobrý a ty jsi špatný, moje myšlenky a názory jsou správné, tvoje ne. Pro mě tentokrát slabé 3*.

09.04.2014 3 z 5

Kam patříme Kam patříme Emily Giffin

Další moc dobrá kniha od E. Giffin. Autorka je výborná vypravěčka, své hrdiny líčí jako skutečné osoby z masa a kostí, nelibuje si v neuvěřitelných zápletkách, přeslazených happyendech. Je to čtivě napsaná kniha, s každou z postav jsem prožívala její příběh, její pohled na věc ( zejména Kirby se stala mojí favoritkou ), skvěle jsou popsané nejen pocity a myšlenky hlavních hrdinek, ale i všech dalších, nic není černobílé. Takové knihy mám moc ráda.

07.04.2014 5 z 5

Na čem záleží Na čem záleží Emily Giffin

Pro mě veliké překvapení a hlavně radost z toho, jak inteligentní, čtivý, od reality neodtržený román o ženách a pro ženy autorka dokázala napsat. Ač je každá z hlavních hrdinek ve zcela jiném postavení a stojí vlastně proti sobě, fandila jsem oběma a oběma přála nesplnitelné dobré konce. Jsem nadšená a už se chystám na další knihy E. Giffin.

27.03.2014 5 z 5

Hustej internet Hustej internet Lucie Seifertová

Mám dítko, které věkově odpovídá cílové skupině čtenářů, dítko, které nerado čte a ideálně strávený volný čas pro něj představuje internet. Po skvělých zkušenostech s předchozími knihami L. Seifertové jsem nenápadně podstrčila Hustej internet a syn zareagoval nezvykle dobře, už jen to, že ji přečetl, s úsměvem na tváři a doplňujícími otázkami, je pro mě výhra. Nevím, zda si plně uvědomuje poselství knihy, ale díky velmi jednoduché, originální a vtipné formě věřím, že mu v hlavě něco z toho co četl zůstane.

23.03.2014 5 z 5