NemmamSlov NemmamSlov komentáře u knih

Píseň severu Píseň severu Michaela Merglová

Knihu Píseň severu tvoria opät príbehy horala Cuchenana a jeho verného spoločníka barda Minangara.

Jeden s príbehou začína obvzlášť zaujímavo, a to keď Cuchenan musí zachrániť zraneného spoločníka, no neobvyklím spôsobom. Musí splniť 3 želanie dáme, ktorej omylom zavraždili brata. Cuchenan je obzvlášť prekvapený úlohami ktoré dostal a to hlavne posledná žiadosť Jestřábice.

No ďaľšia úloha kráľa Raíka už nie je prechádzka ružovým sadom. Cuchenan, Minangar a Mordyc sú vyslaní na pomoc paní z Medovalu Dáidre. Jej muž zmizol s celou družinou a paní chce vedieť, či sú ešte naživu. Tento príbeh dosť nadvezuje na knihu Píseň oceli, keďže sa tu znova rozoberá minulosť Modryca. Od toho ako sa chcel obesiť, tak sa veľmi zmenil. Začal piť a čoraz viac sa utápať v bolesti neopätovanej lásky. Preto je to viac príbeh Mordyca a Dáidre a Cuchenan a Minangar vystupujú len okrajovo.

Každá úloha nie je vhodná aby sa dostala do piesni, to Cuchenan zistí, keď musí zabiť príšeru v studni. Minangar nemôže cestovať s horalom, pretože si zranil nohu, no ako oddychuje v meste, nečakane nájde lásku svojho života.

Jeden z príbehov napísala autorka v štýle kvalitnej fantasy detektívky. Cuchenana a Minangara sprevádza krásna Gaía, ktorú zachránili v knihe Píseň oceli. Cestujú do Ibarvaru, kde za zvláštnych okolností umierajú ľudia. V tejto časti sa dozvedáme viac o Minangarovej láske k jednej žene a dokonca nám bard ukazuje svoju druhú tvár, kde mu záleži na svojich blízkych.
Po návratu do Dussu, čakajú hrdinov novinky. Pán Dussu chystá 2 svadby, v jednej sa má ženiť jeden z dvanástky a v druhej Raíkova dcéra Yasamin, čo horala najviac raní a preto sa rozhodne konať.

Záver knihy spojuje všetky príbehy. Celkom epický koniec. Minangar musí konať aby zachránil celé kráľovstvo severu. Som zvedavý na 3. diel.

11.03.2023 5 z 5

Krajina na okraji: Cesta naprieč dejinami Ukrajiny Krajina na okraji: Cesta naprieč dejinami Ukrajiny Anna Reid

"Je tu jedna vec, ktorú utužila práve vojna: nová solidarita medzi východom a západom Ukrajiny. Práve drsné ruskojazyčné mestá na východe krajiny, poničený Charkiv a umučený Mariupol, sa stali frontovými hrdinami celej krajiny. Ľviv nad nimi už neohŕdal, že nie sú dostatočne ukrajinské. Vytvorilo sa nekonečné množstvo nových vzájomných väzieb."

Pochopiť situáciu na Ukrajine by chcel asi každý z nás, no bohužial to nie je až také ľahké. Anna Reid je novinárka, ktorá istý čas svojho života strávila na Ukrajine. Dokonca si tam našla kopu priateľov, ktorých osud opisuje v druhej časti knihy. Kniha sa skladá hlavne z histórie Ukrajiny. História dosť objasňuje Putinové počíňanie. Rusko vždy bralo Ukrajinu ako svoju súčasť a vždy sa snažilo zabrániť vzrodu ukrajinského národa. Je škoda, že sa v 21. storočí riešia problémy vojnou, pretože ako vždy na to dopláca chudobná vrstva, či už na Ukrajine alebo v Rusku.
Odporúčam všetkým, ktorí sa zaujímajú o túto oblasť.

09.02.2023 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Seriál Zaklínač som nevidel, ale s hernou formou som sa stretol a úspešne som hru Zaklínač 2 prešiel, kde aj posledná úloha Geralta bola zabiť strigu v hrobke. Kedysi dávno som túto poviedkovú knihu začal čítať, no nedočítal som ju a rozhodol som sa vyhýbať knihám Sapkowského. No kamarátka ma presvedčila, aby som dal tomu ešte šancu tak po niekoľkých rokoch som sa znovu odhodlal do čítania, a musím povedať, že to nebolo vôbec zlé. Samozrejme to neurobilo na mňa až taký dojem, ale kamarátka ma ubezpečila, že ďaľšie knihy sú ešte lepšie, preto si zaobstarám aj ďaľšie časti.

Cesta, z níž není návratu(4*)
Príbeh, kde budeme ťažko hladať zaklínača Geralta. Je to príbeh Visenny a žoldniera Korina. Visenna musí čeliť mocnému tvorovi kostejovi a Korin ju chráni pred bandou lúpežníkov, ktorí ohrozujú obyvatelov neďalekých obcí. Zaujímavý príbeh, len škoda, že tam nie je viac príšer, alebo bojov.

Zaklínač(5*)
Je to posledný quest v hre Zaklínač 2. Poviedka kde Geralt z Rivie zachraňuje princeznú, ktorá bola od narodenia prekliata a bola premenená na strigu. Geralt musí stráviť celú noc v hrobke, aby princeznú zbavil jej prekliatia. Veľmi podarený príbeh a nečudujem sa, prečo si ju vybralo herné štúdio.

Zrnko pravdy(5*)
Skvelý príbeh. Čo dodať. Trošku mi to pripomínalo Krásku a zviera. Nivellen bol prekliaty vďaka svojim činom v minulosti, no Zaklínač vie, že nie je doslova príšera. Geralt sa s ním stretáva a počúva jeho životný príbeh. No nepriatel počúva za dverami a je to osoba, ktorú by človek najmenej podozrieval.

Menší zlo(3*)
Slabší príbeh, kde si Geralt musel vybrať medzi smrťou čarodeja, alebo zabitie krásnej lovkyne. Nemal to ľahké, lebo čarodej robil veľa zlých skutkov, no lovkyňa šla za svojim cieľom aj cez mrtvoli a nevadilo jej vyvolať konflikt na jarmoku.
Ako sa Geralt rozhodne smrť čarodeja, alebo vražda peknej Renfri.

Otázka ceny(3*)
Kráľovná Calanthé pozvala Zaklínača na svoj večierok, kde sa má vydať jej dcéra a následníčka trónu. Geralt má bohužial inú úlohu a to zastaviť veštbu, ktorá sa vypĺňala. Na večierku sa objaví nečakaný hosť, ktorý zatočí nitkami osudu. Zatial najslabšia poviedka.

Konec světa(5*)
Tak toto bolo výborné. Geralt ide na samý kraj sveta, kde ho sprevádza bard Marigold. Dostanú sa do malej osady, kde domáci majú problém s čertom, ktorý im kradne úrodu. Zaklínač to ale nemá ľahké, lebo čert musí prežiť a do problému sú zapojené aj iné stvorenia.

Poslední přání(4*)
Geralt z Rivie putuje naďalej s Marigoldom. Nečakaná rybačka skončí nešťastne, kde omylom oslobodia džina z fľaše. Marigold je zranený a Geralt hľadá pomoc u čarodenjky Yennefer. Tá je ale v rozpore s mestskou radou a využije Geralta k pomste. Podarený príbeh. Hlavne koniec prekvapil.

Hlas rozumu (3*)
Sú to útržky medzi poviedkami, kde sa Geralt lieči v svätini po úlohe s bosorkou. Bol ťažko zranený a musel pár dní stráviť v spoločnosti kňažiek. Ale ani tu neunikne problémom. Knieža nie je spokojný, že je zaklínač v jeho kraji a pomocu rádu bojovníkov sa ho snaží vyhnať, no moc Nenneke je väčšia a získava pre Geralta pár dní na zotavenie.

20.11.2022 3 z 5

Rozprávky barda Beedla Rozprávky barda Beedla Joanne Rowling

"Hoci som múdry, zostávam rovnakým hlupákom ako všetci ostatný."
(Albus Dumbledor)

Doplňujúce čítanie sveta Herryho Pottera. Z mini knižiek, ako Fantastické zvery a Metlobal priebehu vekov, je táto najlepšia. Rozprávky čarodejníckeho sveta, keď ešte muklovia a čarodejníci žili vedľa seba.

Poviedky:
Čarodej a skákajúci hrniec (4*)
Rozprávka o mladom čarodejníkovi, ktorý odmietol pomáhať bezbranným ľuďom v ich ťažkostiach. Jeho otec mu dal lekciu a to vďaka skákajúcemu hrncu.

Fantastická fontána (5*)
Doživotné šťastie, čakalo toho, kto sa okúpe vo fantastickej fontáne. Hrdinami sú 3 čarodejky a smoliar rytier. Skvelá rozprávka z výborným koncom. Tu ma pobavil aj Dumbledorov dodatok, ešte za čias, keď pôsobil na Rokforte ako učiteľ, nie riaditeľ.

Mágovo chlpaté srdce (3*)
Menší horor. Čarodejník, ktorý sa nechcel v živote zamilovať, tak si vytrhol svoje srdce z tela a zamkol si ho do truhly. No jedného dňa sa jeho plány menia a bohužial to nekončí moc dobre.

Babulica Králica a jej chichotajúci sa peň (4*)
Krutý kráľ, ktorý prenasledoval čarodejníkov, no sám sa chcel naučiť čarovať. Podvodník sa ho snažil využiť, no vďaka Babulici sa mu to nepodarilo a dokonca donútila kráľa, aby prestal prenasledovať mágov.

Príbeh troch bratov (5*)
Tento príbech bol ako jediný, z tejto zbierky, vyrozprávaný vo filmovom Harryho Potterovi, tak je zbytočné niečo písať k trom bratom a ich vzácnym darom. V tejto poviedke znova potešil hlavne Dumbledorov dodatok.

10.03.2022 4 z 5

Dieťa 44 Dieťa 44 Tom Rob Smith

Dostal som ako dar k narodeninám a musím povedať, že ma príbeh prekvapil. Levovi som držal prsty už od samého začiatku. Aj keď vykonával nepríjemnú robotu pre MGB, Lev sa snažil čo najviac pomôcť obetiam tvrdého komunistického režimu. Musel bojovať nie len proti režimu, ale aj proti rozhodnutiam, ktoré robil. Ako agent bol neustále sledovaný, čo nebolo v tej dobe nič neobvyklé.

Nebudem sa vyjadrovať ku komunizmu, lebo sám som ho nezažil a autor si vybral len to najhoršie aby vytvoril napäté prostredie.

Príbeh sa rozbieha  po Stalinovej smrti. Lev za spochybnenie rozkazov je nútený opustiť Moskvu. V novej práci narazí na prípad sériového vraha a keď že v komunizme nejestvuje kriminalita Lev, Raisa a Nesterov hladajú zločinca na vlastnú päsť.

Pri čítaní som sa nenudil. Neustále sa niečo dialo. Ak hrdinovy nedýchal na krk nepríjemný Vasilij, tak mal ťažkosti so sovietskou mocnosťou. Komplikovaný vzťah medzi Raisou a Levom pridal tak tiež na zaujimavosti príbehu. Teším sa na ďaľší diel.

11.09.2020 5 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Už podľa obálky, človek asi tuší akým smerom sa to bude uberať. Od pána Kotletu som čital zatial všetky knihy, čo vydal. Postavy sú super rozpracované a človek si ich hneď obľúbi. Nie je to také dobré ako Husty nárez, alebo Spád, ale človek si tu nájde svoje.

Tomáš Kosek je detektív, ktorý využíva svoje magické schopnosti na riešenie svojich zákazok. Jeho patrónom je boh sexu, takže magická moc rastie hlavne pri sexu, alebo nejakou obeťou. Knihu tvorí 5 poviedok. Každa je v niečom výnimočna tak sa čitateľ nenudí a dá sa to prečítať na posedenie.

17.09.2023 4 z 5

Mrtvá schránka Mrtvá schránka Kristýna Sněgoňová

"Jak se tu dá cestovat?" zeptala sa chana věcně.
"Před invazí autobusem nebo vlakem...pokud se na tom nic nezměnilo, vlakem by to bylo nejlepší. Ale do Prahy je to kus cesty."
"Kolik světelných let?"
"S Českými dráhami tak deset. Když budeme mít štěstí, zvládneme to za tři a půl hodoni."

Mne sa to páčilo. Výborne to nadvezovalo na predchádzajúci diel. Tešil som sa na návrat na Zem, ale dúfal som, že sa hrdinovia budú vraciať domov za iných okolností. Vodička padol a členovia posádky idú splniť jeho poslednú vôľu. No Moravec má aj iný ciel a to vyzdvyhnúť mŕtvu schránku aby sa spojil s odbojom, ktorý má v pláne oslobodiť Zem. Teším sa na ďalší diel.

03.08.2023 4 z 5

Trocha zlé krve Trocha zlé krve Joe Abercrombie

"Vo vojne máš dve možnosti, nudu alebo hrôzu, a podľa mojích skúseností je lepšia ta nuda."

Abercrombi opäť nesklamal. Znova dokonale spracované dielo a skvele nadvezuje na všetky predchádzajúce knihy Prvého zákona, a to dokonca na tie doplnkové. Preto určite najprv odporúčam prečítať všerkých 7 kníh Prvého zákona.

Čo dodať ku knihe. Opäť majstrovské dielo, znova vynikajúca práca postáv. Objavujú sa tu staré známe postavy ako prvý mág Bayaz, kráľ Jezal, Psí čumák, Glokta a mnoho ďaľších. Samozrejme ide sa o generáciu dopredu takže najznámejšie nové postavy sú princ Orso, dcéra Gloktu Savin, alebo hrdina severu mladý lev Leo. Najviac to nadvezuje na knihu Hrdinovia, keďže väčšina deja sa odohráva na Severe. Najväčšie zmeny som zachytil asi u princa Orsa, ktorého som považoval za rozmaznaného dediča trónu, ktorého nezaujímalo nič, len zábava a ľahké ženy. Prvá časť Veku šialenstva naberá pomalé tempo a snaží sa čitateľa pripraviť na druhé pokračovanie, čo hlavne svedčí o vynikajúcom zakončení knihy. Teším sa na pokračovanie.

31.05.2023 5 z 5

Pán hor Pán hor Kristýna Sněgoňová

"Giuseppe vyrazil z dómu rychlostí, jakou Vodička vídal u své ženy pokaždé, když ve schránce našla leták Lidlu s časově omezenou nabídkou zlev."

Legia prekonáva svoje kvality čoraz viac a viac. Neskutočne som sa bavil pri čítaní, aj keď humoru tu bolo menej, no Sněgoňová zase píše vážnejším perom a preto sa s Koteltom výborne doplňujú.

Tento krát hlavnými hrdinami sú Vodička a Giuseppe. Trošku tu chýba drsný Rus alebo Moravec, za to sa tu vyskytlo veľa priestoru pre nové postavy. Amandina postava prešla najväčšiou zmenou v príbehu, čo ma milo prekvapilo a dokonca v tejto časti veľa nechýbalo, a aj slza by mi ukápla. Som zvedavý na ďaľšiu časť. Dámy a páni, dovolím si malý spoiler, posádka Kraksni má namierené konečne na planétu Zem.

10.11.2022 5 z 5

Válka na Ukrajině: kontext Válka na Ukrajině: kontext Petr Holý

"Ak Rusko tvrdí, že ho Západ obkľučuje alebo ohrozuje, tak Rusko Západ silno predceňuje. EU i USA majú milión vlastných problémov, ktoré skoro nezvládajú riešiť, a až do minulého týždňa bolo Rusko na zozname západných priorít niekde medzi 37.-38. miestom. Je ťažké niekoho ohrozovať, kdo je vám viac-menej u riti a zaujímavý je pre vás len preto, že vám dodáva plyn." (Petr Holý)

Malá knížka, ale napriek tomu dosť drahá, aspoň v slovenských predajniach.
Autor sa vyjadruje samozrejme k problematike na Ukrajine, ale viac sa venuje Putinovi a histórii celého Ruska, aby človek pochopil, prečo to vlastne Putin robí a čoho chce dosiahnuť, aj keď veľa vecí sú skôr špekulácie autora. Čo sa mi páči, je aj vysvetlenie samostatnej Číny a jej postoju voči konfliktu na Ukrajine. Dobrým doplnkovým čítaním sú aj knihy od Tima Marshalla, Tymothyo Snydera, alebo Andora Šandora.

14.10.2022 5 z 5

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

"Najdi Agu a popros ji, aby se někde zašila a nestrašila nám luční koníky. A taky Amandu, aby po nich neházela míče, hovna, šroubováky, prostě cokoliv, čeho je schopna."

Štafetu znova prebral Kotleta a séria si samozrejme drží svoju kvalitu. Dej sa z vesmíru znova vracia na planétu a do príbehu vstupujú ďaľšie ľudské postavy, hlavne toho nežnejšieho pohlavia, aj keď sa nedá úplne povedať, že nežného.

Nechýbal sex, samozrejme Kotleta sa drží pri zemi a moc to nepreháňá, akcia snáď na každej stránke, no Moravcovi a Vojcechovskému nejdú plány podľa ich predstáv a zo zlej situácie ich zachraňuje Giuseppe. Dozvedáme sa niečo viac o jeho minulosti, pričom zapadá čoraz viac do partie a bez neho by som si týchto rebelov nevedel predstaviť. Trošku mi tu chýbala Amanda a Aga, ale to vynahradí očividne ďaľší diel. Opäť nechýbali na konci knihy náčrty, dúfam, že sa najdú aj v ostatných častiach.

04.03.2022 5 z 5

Vzájomná pomoc: Faktor evolúcie Vzájomná pomoc: Faktor evolúcie Petr Alexejevič Kropotkin

"Súcit je nevyhnutným dôsledkom spoločenského života. Súcit však tiež znamená značný pokrok vo všeobecnej inteligencii a citlivosti. Je prvým krokom smerom k vývoju vyšších mravných citov. Tým sa stáva vplyvným faktorom evolúcie."

Petr Alexejevič Kropotkin je ruský spisovateľ, ktorý sa snaží vysvetliť evolúciu ľudstva, no popiera teórie samotného Darwina, teda teórie súvisiace s evolúciou. Je to zaujímavé čítanie. Keď som začínal čítať knihu netušil som do čoho idem a bol som milo prekvapený. Autorov štýl písania mi sadol, nebolo tam veľa odborných vecí a spisovateľ sa to snažil vysvetliť na jednoduchých príkladoch. Kropotkin je hlavne zástancom teórie, že ľudstvo sa vyvynulo vďaka spolupráci. Dával príklady aj zo zvieracej ríše. Druhy zvierat, ktoré si pomáhajú ako sú včeli, mravce, papagáje, opice, či rôzne divoko žijúce párnokopytníky majú väčši potencial prežiť, ako osamelý dravci ako orlo, vlk, či samotárske gorili. Opisuje tu spoločenský život človeka od doby kamenej, až po združovanie sa do veľkých miest. Autor má dobré zmýšlanie, no nie zo všetkým s ním súhlasím.

06.04.2023 4 z 5

Dům mrtvých Dům mrtvých Steven Erikson (p)

"Bohovia, myslím si, že mier so zdravím rozumom by som neprežil."

Tak dalo to zabrať, ale dočítané. Erikson je jeden z najlepších autorov fantasy tvorby, na ktorých som zatial narazil. Jeho tvorba je geniálna. Mágia fungujúca na otváraní brán a rôznych dómov, robí jeho knihy unikátne. Nevyžíva sa v opise bojoch, skôr sa ich snaží čo najrýchlejšie opísať, aby sa venoval dôležitým príbehovým vzorcom, ktoré na konci do seba dokonale zapadli. Znova sa tu vyskytuje mnoho postáv, hlavné mená začínajúce na K sa mi plietli, vstupujú do deja, či už sú to nové postavy, alebo postavy s ktorými sme sa stretli v Mesačných zahradách. Nie je to jednoduché čítanie a už nie vôbec krátke. Vyžaduje si to vašu úplnú pozornosť.

Príbeh obsahuje veľa dejových liniek, ktoré sa striedajú, a časom si každá z nich vnutí pozornosť. Najviac som si obľúbil časti Coltaina a historika Kalousa. Sú to časti, ktoré ma zaujímali najviac a už na začiatku čitateľ tuší, že to pre určité osoby nedopadne dobre. Najviac ma tu zaujala moc mladých zaklínačov.

Za spomienku určite musím spomenúť Felisín a Heborika. Felisín mi asi najviac liezla na nervy, ale jej posun v deji ma prekvapil asi najviac.

Keď sa Šumar, Kvítko a Apsalar stretávajú s chodiacou legendou Icariom a Mappom dozvedáme sa veľa nových, ale neustále záhadnych veciach tohto sveta. Autor nám informácie posúva bohužial po kúskoch.

Potom je tu samostatná cesta Kalamana, kaprála a assasína Paličou mostou. S Coltainom som najviac výrazné postavy knihy. Kalaman sa ženie sa pomstou proti cisárovne, no nemá to ľahké, hlavne kvôli Spáru, ktorá sa ho snaží za zradu spolku zabiť.

Ako som spomínal, kniha má toho veľa ponúknuť. Skvelý darček pre trpezlivých čitateľov, ktorí nemajú problém z hrúbkou knihy.

Knihu smelo doporučujem.

26.11.2023 5 z 5

"Je jedno, kolikrát zachráníte svět, stejně vám nikdo nepoděkuje."

V druhej knihe Kosek, Hort a Gibson zachraňujú dcéru českého premiéra, čo nie je úplne jednoduché, pretože ju uniesla prastará sekta, ktorá ma v rukáve nie jesného démona. Tento krát je to ucelený príbeh takže si autor urobil viac priestoru na ešte viac sexu, a nie len s Klárou Chlumskou, humoru a hlavne kopu magických scén.

Kotleta vymyslel 4 výborné svety. Hustý nárez plný upírov a emzákov. Spád postapokalyptický svet po jadrovej vojne. Koska plného magickej moci, ktorú získava zo sexu a v poslednom rade sériu Légia, ktorú píše so Sněgoňovou. Kotleta ma pestrú tvorbu, tak si stačí len vybrať.

30.09.2023 5 z 5

Potíže s mírem Potíže s mírem Joe Abercrombie

"Nič netrvá večne."

Už som si myslel, že lepšie to nebude, ale bol som milo porekvapený. Abercrombie do svojho zvráteného sveta znova vsadil obrovské množstvo zákernosti, naivity, zrady a túžbou po moci.

Tento príbeh sa rozdelil na dve frakcie. Jednu stranu tvoria vonkajšia rada kráľovstva, mladý Lev Leo s armádou Anglandu a dcéra Gloktu Savin, ktorá sa stáva manželkou Lea. Mladý Lev chce zmeny, ktoré chce dosiahnuť zvrhnutím kráľa Orsa, čo je veľký cieľ, hlavne v dôsledku, že za Orsom stojí Bayaz.

Absolútne som nevedel, ktorej strane držať palec, a aj keď je to prekvapivé moju náklonosť si získal skôr Orso ako mladí Lev. Lev bol rozmaznaý pako, ktorý bol strašne naivný a nechal sa vlákať do intríg vonkajšej a vnútornej rady. Zbesilec sa pripája k Leovi, no prekvapením bola Rikky, ktorá v poslednej chvíli mení svoje plány.

Prekvapením sú aj Boriči, kde sa konečne dozvedáme kdo je Tkalec a preto sa strašne teším na 3. diel. Som zvedavý ako to bude pokračovať.

10.09.2023 5 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

"Hajej, můj maličký, houpy hou,
hvězdičky na nebi svítí,
až jednou vyrosteš, uvidíš svět,
hádám, že se ti zlíbí.

Žij si svůj život,
radost i žal,
vydej se cestou
i pěšinou v dál."

Maximálna spokojnosť. Napriek tomu, že to má označenie, pre deti a mládež, tak to odporúčam aj vyššej vekovej kategórii. Nádherná rozprávka chlapca, ktorému zavraždia rodinu, a nečakanou náhodou sa ocitá na cintoríne. O Nika sa starajú duchovia a iné bytosti. Hlavne sa mi páčila postava Silasa, mám taky pocit, že predstavoval strážneho anjela. Autor dokáže vždy vymyslieť originálny príbeh a život Nika nie je výnimkou. Dokonca aj záver bol vynikajúco spracovaný, čo pri Gaimanovi nie je nič nové. Kniha, ku ktorej sa určite ešte vrátim. Smelo odporúčam.

08.07.2020 5 z 5

Diablova pevnosť Diablova pevnosť Juraj Červenák

Zatial najlepšia kniha. Červenák je pre mňa milé prekvapenie. Príbeh bol napínavý na každej strane a nemôžem povedať, že by som sa nudil. Báthory je skvelá postava, ktorá je plná prekvapení a hlavne oddaná svojej veci. Autor má dobrý štýl písania a vybral si obdobie, ktoré nie je pre fanúšikov fantasy až tak obľúbené. Osmanské a Habsburgovské škriepky, ktoré viedli až k vojne. Tento krát sa príbeh odohráva v Chorvátsku, kde sa Báthroy dostáva hlavne vďaka Bojanovi. Nadprirodzené moco autor drží pri zemi, takže si človek niekedy myslí, že číta historický román. Teším sa na ďalšie pokračovanie.

13.08.2023 5 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

„Štěstí přeje těm, kteří ho co nejméně pokoušejí.“

Hustej nárez je najznámejšie Kotletove dielo. Je to moja vstupná brána do Kyšovej literatúry. Kniha plná nesmrtelných upírov, ktorí sú niečo ako mimozemský potomkovia. Veľa ľudí porovnáva Kotletu s legendárnym Kulhánkom, pretože obaja sa venujú brakovej literatúre. Obaja spisovatelia sú pre mňa niečim výnimočným, prečítal som od ních skoro všetky knihy a som rád, že sa nechal Kotleta inšpirovať a napísal Bratrstvo krve. Samozrejme hodnotím knihu plným počtom hviezd a kto hladá nejakú oddychovku, určite treba vyskúšať túto sériu.

26.09.2022 5 z 5

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

(SPOILER) " Lžou přece všichni. Rozdíl medzi hrdinou a padouchem je v tom, že tomu prvnímu se na to nepřijde."

Fuuu. Ten koniec. Ja ani neviem, či sa to dá nazvať happy endom. Glokta opäť pobavil. Kto by to čakal, že sa osudy mrzáka a všemocného čarodeja Bayaza spoja, keďže si šli celý čas po krku.

Mrzí ma osud Westa. Hodnotil by som ho ako najvyrovnanejšiu postavu príbehu. Neboli tú cítiť, až také veľké rozdieli, dobrých a zlých vlastností. West vyhral vojnu na severe a dokonca prišiel na pomoc, síce za 5 minút dvanásť, obliehanému kráľovstvu.

Bayaza bol asi najväčší parchant v celej sérii. Autor naznačoval nekalosti, ale že budú až tak siahať do histórie kráľovstva a hlavne samotného zasahovania do politických rozhodnutí. Dá sa povedať, že všetko riadil tento človek, a veru nie moc pozitívne pre všetkých hrdinov.

Odporúčam všetky 3 knihy. Abercrombie vytvoril skvelý svet a hlavne skvelá práca postáv. Autor vyzdvyhuje aj negatívne vlastnosti hrdinov, príkladom je Logan, ktorý chce byť lepším človekom, no skrýva v sebe démona Deväťprsťáka a opačným príkladom je zase Glokta, ktorý pracuje pre inkvizíciu a vyžíva sa v mučení hriešnikov, no stále v ňom ostal duch boja pre spravedlnosť.

21.04.2021 5 z 5

Illidan Illidan William King

"Vyhrálas Maiev. Ale lovkyně není nic bez svojí kořisti. Beze mě nejsi nic."

Milujem tieto Warcraft príbehy. Nemám čas na hru, ale vďaka knihám rád zaspomínam na herné časy. Illidana netreba nikomu predstavovať, keďže je jedna z hlavných postáv Warcraft sveta a vďaka tejto knihe sa dostávame na Outland. Je to hlavne príbeh Illidana za čias The Burning Crusader, ale treba pochváliť autora ako sa s tým vyhral. Dokázal dokonale opísať veci, dokonca aj z pozície hráčov, hlavne na konci knihy. Dozvedáme sa niečo viac o Maiev a stvorení démon hunterov. Akama taktiež dopľňa príbeh, hlavne jeho krutý osud, ktorému čelí celý príbeh.

14.01.2023 5 z 5