Nelasp Nelasp komentáře u knih

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Co napsat a nespoilerovat?? Jako první jsem viděla seriál, do knihy jsem se pustila hlavně kvůli knižní výzvě, ale po přečtení půjdu na 100% do dalšího dílu jen co dočtu nového Browna, kterého musím vrátit kamarádce). Kupodivu mi oproti seriálové verzi dělá menší problém se orientovat v té hromadě hlavních, polo-hlavních, vedlejších, epizodních a zmíněných postav, jejichž příběhy jsou v tomto megalománií zavánějícím eposu vykresleny. Dost mě vyděsil hlavně věk Daenerys a vůbec všech "dětských" postav, které jsou v seriálu logicky vykresleny starší. Martin nemůže být úplně psychicky v pořádku, ale koneckonců, který velký umělec kdy byl?? Úplně normální člověk by takovéto veledílo nebyl schopen vytvořit, což by byla škoda....

21.06.2018 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Kniha byla velice čtivá, stránky ubývaly samy, moc se mi líbila, zajímavé prostředí i samotná zápletka. A to nutno podotknout, že detektivky nejsou žánrem, který bych běžně četla. Z dojmů: Že byl vrahem ten, kdo jím byl bych pochopila, ale nepochopím všechny ty, kteří toho psychopata takovou dobu s takovou námahou kryli.

22.04.2018 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

No, tato kniha ve mě způsobila opravdové mrazení v zádech. Problém, který řešila, je totiž mnohem konkrétnější a mnohem palčivější než většina spíše nábožensko-filozofických úvah v předchozích dílech (antihmota a její dopad na náboženství, oficiální verze historie vs skutečnost, či samotná úvaha o Bohu) přelidnění je velice palčivým tématem a představa kolapsu lidské rady z důvodu přelidnění je ve spojení s vizemi Dantova Inferna velice znepokojující. Ačkoliv samotné Langdonovo tentokrát ne tak úplně úspěšné tažení za záchranou světa (kupodivu opět v doprovodu inteligentní,krásné a okouzlující ženy se slabostí pro našeho oblíbeného symbologa) bylo dle mého názoru hooodně přitažené za vlasy (záporáci jsou hrdinové, totožné vzpomínky dvou lidí na tutéž konkrétní osobu, celá Langdonova uměle způsobená amnézie), děj vtáhne a pokud se od těch nesrovnalostí umíte oprostit a prostě na Brownovu hru přistoupíte bez zpochybňování, četbu si užijete.

03.01.2018 5 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Jak je možné, že Langdon prostě nezačne nudit?? Ačkoliv příběhy jsou svým způsobem schematické (Langdon+krásná žena+historie trochu jinak+hádanky+boj o život+nebezpečí) Je v každém díle nečekaný zvrat, naprosto uchvacující atmosféra míst, do nichž se běžný smrtelník jen tak nedostane a naprosto strhující děj. Knihu jsem měla přečtenou za dvě Vánoční odpoledne- nešlo se odtrhnout.

27.12.2017 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Moje první Holeovka a fakt super, super, super.... Birgittin osud jsem tušila už od půlky knihy, ale stejně.... Harry Hole je super a jdu do dalších dílů

12.12.2017 5 z 5

Román pro ženy Román pro ženy Michal Viewegh

Lehká oddechovka, u které nemáte pocit, že by vám úplně klesalo IQ.

20.11.2017 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Mistrovsky napsaná kniha s mrazivým poselstvím. Ta stísněnost světa, kde člověk nemá soukromí ani ve své vlastní hlavě pomalu je naprosto děsivá, víc tím, že se dnes jako společnost velké části soukromí vzdáváme na sociálních sítích a neustálé užívání chytrých telefonů nás činí lokalizovatelnými prakticky 24/7.

12.11.2017 5 z 5

Starosta casterbridgeský Starosta casterbridgeský Thomas Hardy

Silný příběh člověka, který to neumí s emocemi a dost na to doplatí.

23.10.2017 5 z 5

Všechno nebo nic Všechno nebo nic Eva Urbaníková

Kupodivu se mi víc líbil film, což se stane málokdy. Kniha nebyla špatná, četla se dobře, ale mám problém s ženskými postavami, které se tváří jako silné a nezávislé a potom nechají chlapa, aby s nima vyorával dle chuti.

23.10.2017 3 z 5

Na rozdíl od Toma Sawyera je druhý díl již více cítit obžalobou rasových a společenských rozdílů v té době. I přesto je kniha napsána velice čtivě a vtipně.

08.10.2017

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Vtipné příběhy malého zlobivce a jeho partičky kamarádů mám ráda už od dětství.

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Srdcová povinná četba na základce. Příběhy kamarádů ze švédského venkova mi učarovaly.

08.10.2017

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Vše to začalo tak nevinně, kdo by řekl, kam až příběh malého kouzelníka dojde. Harry má místo v mém srdci a knihovně už navždy. Četla jsem několikrát všechny díly- i v angličtině. Skvělé počtení. S Harrym jsem vyrostla a troufnu si říct, že z části i díky těmto knihám jsem to, co dnes jsem.

08.10.2017

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Filmová Tajemná komnata je můj nejméně oblíbený díl, ale knižní předloha je totálně bomba jako všechny díly série. Harry má sice opět hodně štěstí být na správném místě ve správnou dobu, ale to celému příběhu neubírá na kráse.

08.10.2017

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

WOOOOW. Tento díl série je dle mého přelomem mezi téměř pohádkově laděnými prvními díly a mnohem temněji postaveným zbytkem série. Kniha se četla jedním dechem, nemohla jsem se odtrhnout a za víkend jsem měla přečteno.

08.10.2017

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Miluju Harryho s každým dílem víc a víc. Umbridgeovou bych valila kletbou cruciatus až by z ní zbylo jen pár růžových nitek. Harry utrpěl další ránu a já jsem si musela lízat rány z toho šoku taky pěkně dlouho. Čím dál temnější atmosféra knih mě absolutně fascinuje.

08.10.2017 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Nesmrtelné klasické dílo. Němcová má na můj vkus poměrně těžkopádný jazyk a styl, ale knihou jsem se prokousala už z úcty k autorce a vůbec si to nevyčítám.

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Klasika do čtenářského deníku. Kniha je působivá, četla se mi velice dobře, akorát mi dělalo problém pochopit Emmin vztah k její dceři.

08.10.2017

Červený a černý Červený a černý Stendhal (p)

Krásný nástin a obžaloba společenské nespravedlnosti a pokrytectví těch, kteří momentálně mají peníze a společenské postavení, ačkoliv k němu velice pravděpodobně přišli podobným způsobem jako Julien.

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Do poslední chvíle jsem čekala, jestli se dají s panem Rochesterem dohromady. Ačkoliv mi Jana byla chvílemi mírně nesympatická a dělalo mi problém pochopit některá její rozhodnutí a pohnutky, knihu jsem si zamilovala a má čestné místo v mojí knihovně.