n.ezn.amy n.ezn.amy komentáře u knih

Život proti smrti Život proti smrti Marie Pujmanová

Třetí díl politického románu. Tentokrát se opět věnuje více Ondřeji Urbanovi, který uvědoměle odchází do Sovětského svazu, aby v Batumi našel komunistický ráj, který utne druhá světová válka se svou milovanou dívkou Keto vstupuje do Rudé armády a díky svému hrdinství došel až do osvobozené Prahy. Povinná četba na základní škole, ze které číší láska k Sovětskému svazu a moudrému Stalinovi i ze slov hlavního hrdiny, který se diví rčení .... vidět Neapol a zemřít, neboť on má svoje přísloví ... vidět Batumi a žít ..... prostě klasický propagandistický román, ve kterém spisovatelka adoruje komunismus, vše a všechny kdo s ním jsou spojeni

04.07.2023 1 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Svět po katastrofě, zbytky lidí, kteří přežívají v umírajícím světě, muž a chlapec, kteří jdou na jih, k moři, ve víře, že tam už bude lépe. Je potřeba si zachovat lidskost, neklesnout na úroveň zvířat, zachovat si slušnost a zbytky víry v dobro člověka. Ovšem bezútěšnost světa a jeho hroutící se zbytky jsou velkou zkouškou, aby člověk obstál a stále byl tím člověkem jako ve světě před katastrofou. Na tento román jsem narazil čirou náhodou překvapivě ne na zdejších stránkách, ale na foru na stránkách fanoušků fotbalové Sparty, kdy po úmrtí Cormaca McCarthyho zde byl hodně doporučován. S trochou skepse, jsem otevřel tuto knihu a vydal se na Cestu. Fantastický román, který je v kategorii postapo, které jsem doposud četl, u mě na jednom z předních příček. Úžasně pojatý příběh, který je pouhou cestou dvou lidí a přesto tak depresivně působící, kdy popis opuštěné krajiny a měst je tak sugestivně popsán. Už se těším v budoucnu na další román toho spisovatele, kterého jsem bohužel do této doby vůbec neznal.

01.07.2023 5 z 5

Spodní zrcadla Spodní zrcadla David Jan Žák

Davida Žáka mám rád jako autora skvělých románů a literatury faktu a ze zvědavosti jsem sáhl po jeho knize básní. Jeho lyrické básně nejsou vůbec špatné a příjemně mě překvapily

Déšť pláče do střech
vítr dusí list
a horečka
jak stromy k uzoufání
otvírá podvečer

30.06.2023 4 z 5

Utrpení knížete Sternenhocha Utrpení knížete Sternenhocha Ladislav Klíma

Kniha psána formou deníkových zápisků knížete Sternenhocha, který pojme za manželku mladou dívku zvláštní povahy a od té doby se začíná měnit charakter a povaha obou. Krásné vylíčení úpadku člověka, změna jeho chování, postupný nástup šílenosti, kdy jej pronásledují výčitky svědomí, se kterými se není schopen vyrovnat. Hodně těžká kniha na přečtení, ovšem popis šílenství, kdy nevíte co je realita a co skutečnost, je výborná, stejně jako vylíčení chování či změna osobnosti u Helgy, kdy z apatické dívky se stává svým způsobem demon zvrácenosti.

29.06.2023 3 z 5

Ostrov pokladů Ostrov pokladů Robert Louis Stevenson

Jedna z nejslavnějších pirátských knih, která kdy byla napsána. Jim Hawkins žije s rodiči v krčmě U admirála Benbowa, když k nim dorazí starý námořník Bill, který se chová prapodivně. Po jeho smrti Jim najde v jeho pozůstalosti mapu ostrova, kde se nachází velký poklad. Z Bristolu je vypravena loď k nalezení tohoto pokladu. Kapitán Smollet a doktor Livesey sebou k posádce vezmou i mladého Jima Hawkinse jako sluhu a v přístavu přiberou jednonohého charismatického kuchaře a to Dlouhého Johna Silvera s jeho papouškem kapitánem Flintem a honba za pokladem může začít. Nechte se vzít na palubu Hispanioly, nastavte obličej slanému větru a vyražte vstříc velkému dobrodružství a legendárnímu pokladu kapitána Flinta.

Patnáct nás pilo rum ze všech sil,
johoho, na truhle nebožtíka.

27.06.2023 5 z 5

Oblázek na obloze Oblázek na obloze Isaac Asimov

Joseph Schwartz krejčí v důchodu se náhodně ocitá zpět na Zemi a místo v Chicago se ocitá ve městě Chico. Zjistí že Země je po jaderných válkách radioaktivní a že zde již není místo pro starší šedesáti let. Jiný svět, jiná kultura ovšem donutí Josepha Schwartze se přizpůsobit a snažit se přežít. Skvělý román, který defacto předchází fenomenální Nadaci. Asimov dokázal jako ve všech svých románech vytvořit úžasnou atmosféru a držet napětí románu až do konce.

26.06.2023 5 z 5

Kalibův zločin Kalibův zločin Karel Václav Rais

Po smrti matky zůstane v mladý Vojtěch Kaliba sám s otcem na statku a protože již není nejmladší je okolím tlačen do svatby. Jeho švagr mu dohodí nevěstu, která se po svatbě k němu se svou matkou přestěhuje a to předznamená osudy rodiny Kalibovy. Román z podhůří Krkonoš, kde je zde reálně vykreslen tehdejší venkov se svými zvyky a obyčeji, chování lidí na vsi a sousedské i rodinné vztahy,kdy to nebyla vždy idyla. Rais nádherně popsal krajinu Podkrkonoší. Celkově jsem byl z knihy příjemně překvapen.

23.06.2023 5 z 5

Od agamy po žraloka. Velký ilustrovaný slovník zvířat Od agamy po žraloka. Velký ilustrovaný slovník zvířat kolektiv autorů

Tuhle knihu jsme měli doma v knihovně a od mala jsem v ní moc rád listoval. Průvodce zvířecí říší, kde jsou podrobně popsaní zástupci fauny od A do Ž, jejich způsob života, výskytu a i včetně fotografií. V dnešní době internetu, kdy si vše můžete online najít, se už dostane trochu do pozadí, ale to nic neubírá na její kvalitě

22.06.2023 5 z 5

Věčný luňák Věčný luňák David Gemmell

Druhý díl ze série Dravčí královny. Sigarni skrz bránu přichází v jiném čase pod Vysokou Druin, kde nalézá rozhádané a nesjednocené klany horalů. Jediná naděje na leží na bedrech Caswallona, bojovníka, který musí sjednotit všechny klany, aby se dokázali postavit silné armádě Aeniřanů. Opět klasický Gemmell, malá armáda se postaví větší síle, aby bojovali za svou svobodu. Gemmell vždy dokázal vytvořit nádherný příběh, který se čte jedním dechem, kdy dobro a zlo je jasně definováno.

20.06.2023 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Když se Jožo Kárský po partnerském i pracovním krachu vrací zpátky domů do Ružomberoku, kde před lety zmizela jeho sestra Alice a díky tomu byly narušeny vztahy s rodiči. Staří přátelé, místní lesy, vrch Čebrať nedovolí zapomenout a nastávají kruté mrazy a znova dochází ke zmizení dětí. Je to náhoda nebo se hrůzy minulosti vracejí? Tak tohle byla jedna velká jízda, kdy od začátku autor nasadí obrovské tempo, které v průběhu knihy neztrácí, ale naopak stupňuje. Strach, šílenství a mráz vás provází celým dějem, který je opravdu strhující. V knize mi přijde lehká inspirace Stephenem Kingem, ale to může být pouhá náhoda či moje domněnka, která na kvalitě vůbec neubírá. Moc děkuji za doporučení.

18.06.2023 5 z 5

Taková normální kuchařka Taková normální kuchařka Zdeněk Pohlreich

Protože rád vařím, ovšem mi chybí fantazie a občas inspirace tak rád sáhnu po dobré kuchařce. Tahle kuchařka Zdeňka Pohlreicha se mi líbí, protože zde najdete jednoduché recepty z dostupných surovin a dobře popsané postupy při vaření. Součástí jsou i krásné fotografie.

16.06.2023 5 z 5

Jaroslav Vojta vypráví anekdoty Jaroslav Vojta vypráví anekdoty Jiří Štuchal

Tak tohle je velká nostalgie, tuto knihou plnou anekdot, kdy většina z nich jsou opravdu dobré, jsem si začal půjčovat koncem osmdesátých let v knihovně. A pokud si k nim přiřadíte hlas pana Vojty, tak se opravdu pobavíte.

14.06.2023 4 z 5

Fotbalový anděl Vladimír Šmicer Fotbalový anděl Vladimír Šmicer Petr Čermák

Životopis na svou dobu nadprůměrného fotbalisty, který se hlavně zviditelnil ve slavném klubu FC Liverpool. Co mi na některých životopisech vadí (a u tohoto obzvláště) je velká nekritičnost a až přehnané vychvalování tohoto člověka. U této knihy mi právě vadil ten jednostranný pohled, který není zas tolik objektivní. Někdy méně je více.

12.06.2023 1 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Každý jí říkal cácoro, každý jí považoval za lhářku, která vždy svými lži každému ubližovala a ničila životy. Dívka, která v sobě nesla děsivé tajemství ač jí nikdo nevěřil, protože byla lhářka. Největší tajemství a děsy jsou v rodině a kdo by věřil malé lhářce? Tragický příběh několika lidí, který vás naprosto dostane. Hodně depresivní román, který se ovšem čte jedním dechem a nenechá vás vydechnout a současně ve vás zanechá určitou jizvu, třeba takovou jakou měla cácora pod okem. Alena Mornštajnová je skvělá spisovatelka a i když píše o těžkých traumatech, které se nečtou lehce, přesto jsou její knihy naprosto famózní.

10.06.2023 5 z 5

Nová dívka Nová dívka Robert Lawrence Stine

Ač Cory má přítelkyni, přesto se mu začne líbit tajemná dívka, která by zde ovšem neměla být, neboť je dávno po smrti. Co se skrývá za tajemstvím v ulici Fear Street? Krátký, řekněme strašidelný duchařský příběh, který neurazí, ale ani extra nenadchne

09.06.2023 3 z 5

Bez ohňů je underground Bez ohňů je underground Jan Pelc

Rozhovor Jana Pelce s legendou undergroudu v Československu Mejlou Hlavsou o jeho počátcích koketování s muzikou, přes založení skupiny Plastic People, jejich hraní, pronásledování Stb až po rozpad kapely. Pro mě tato kniha představuje skvělý počin, kdy čtenář pozná i tehdejší dobu, nesmyslné pronásledování, buzerace, projekt Asanace a další. Poznání toho, co byli komunisti zač a jak skrz tajnou bezpečnost ničili lidské životy. Ale hlavně tato kniha je o hudbě a životě v tehdejším Československu celkově. Vzpomínky na Magora Jirouse, Sváťu Karáska a další, kteří byli perzekuování tehdejším režimem. Slova Jana Pelce na úvod této knihy, aby čtenáři měli stejný zážitek, jako on s magnetofonem v ruce ..... se u mě naplnila.

07.06.2023 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Říká se, že s traumaty z dětství by se člověk měl vyrovnat do čtyřiceti let. Příběh jedné rodiny, její historie, tajemství a velká traumata, která je provázela celý život. Každý z nich si nese v sobě nějakou svojí bolest, nenaplněné touhy či otázky, na které nikdo nechce odpovědět. Knihy Hany Marie Kornerové mám moc rád ač obě její knihy, které jsem četl jsou hodně smutné a tak trochu depresivní, přesto nádherně napsané.

05.06.2023 5 z 5

Jak mluvit a působit na druhé při obchodním jednání Jak mluvit a působit na druhé při obchodním jednání Dale Carnegie

Pokud se chcete naučit správně komunikovat s protějškem a hlavně v různých obchodních jednáních, tak tato kniha je na to ideální. Jednoduchým a srozumitelným způsobem vás naučí jak to.

02.06.2023 4 z 5

Rain Man Rain Man Leonore Fleischer

Když Charlie po smrti otce zjistí, že má bratra, rozhodne se ho ze ziskuchtivých důvodů unést z ústavu pro choromyslné. Avšak při společné cestě Amerikou se mění charakter Charlieho a přehodnocuje vztah ke svému mentálně zaostalému bratrovi. Osobně moc nemusím knihy, které jsou napsány podle filmu, ale tenhle film mám strašně rád, takže této knize jsem neodolal.

29.05.2023 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

(SPOILER) Po dokončení vysoké škole si Igor přivydělává jak může, neboť nemůže sehnat práci ve svém oboru. Při vyklízení bývalé psychiatrické kliniky narazí na starý sejf, ve kterém najde staré dokumenty a nahrávky ze zkoumání pacienta z konce třicátých let a příběh ho zaujme natolik, že se rozhodne prozkoumat záhadu jeho psychického onemocnění a to ztrátu v pohoří Tribeč a jeho podivuhodné výpovědi. Ovšem není občas radno si zahrávat s osudem a navíc do toho zatahovat své blízké. Za mě úžasný mysteriózní horor, který má fantastickou atmosféru a napětí. Nápad prolínání černých děr či trhlin v čase mi přišel naprosto skvělý. Absolutně jsem nečekal, že mě kniha takto pohltí a hlavně konec se přečte naprosto jedním dechem

Lidé věří, že zázrak je něco příjemného. Jistě, někdy ti zázrak může hrát do karet. Ale bez ohledu na to, jestli to pomůže, nebo uškodí, tě skutečný zázrak - myslím nezpochybnitelný zázrak, něco mimo sféry myslitelného, pokaždé roztrhá na kusy.

26.05.2023 5 z 5