mythragon mythragon komentáře u knih

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Když jsem byl ještě malý capart, půjčil jsem si v knihovně takovou nenápadnou knihu, vlastně mě ani nezajímalo o čem je, ale na obálce byl drak (!!!), tak jsem ji musel mít. Od první stránky bylo jasné, že kniha není rozhodně taková, jakou jsem očekával. Byla plná podivných lidí a podivných názvů a draci tam jsou takové malé a ubohé stvoření, které při každém říhnutí nebo uprdnutí můžou explodovat. Ale hlavně jsem se smál a smál a uvědomil jsem si, že jsem vlastně ani jinou knihu nechtěl. Protože od toho dne jsem se zamiloval do fantasy žánru a do úžasného suchého anglického humoru.
Takže pro mě je to více než jen zdařilá kniha a proto dávám 10* z 5-ti.

24.11.2020 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

„Slovo "turista" Mrakoplaš považoval za ekvivalent slova „idiot“.“
Zábavný úvod do šíleného světa Zeměplochy, kde nám byla představena hromada zvláštních (v dobrém slova smyslu) a hlavně vtipných charakterů (Smrť je a bude stále největší sympaťák z celé série). I přes všechny klady, mi tam ale chyběl nějaký komplexnější příběh. Je to vlastně takový "road trip", který se skládá z několika povídek. Právě kvůli tomu jsem se párkrát přistihl, že se nedokážu do knihy začíst a ztrácel jsem na soustředění. Proto bohužel nemůžu dát víc, jak 4 hvězdy.

30.03.2020 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Jefferyho Deavera jsem objevil vcelku náhodou, když v televizi dávali film s D. Washingtonem a A.Jolie, který měl velký potenciál, bohužel nevyužitý. Při pročítání komentářů k filmu jsem vydedukoval (a to i bez použití plynového chromatografu a hmotnostního spektrometru, heč!), že kniha bude o dost lepší, tak jsem tedy neváhal a i přes to, že detektivka nebývala zrovna můj šálek kávy, jsem ji přečetl téměř na jeden zátah. A světe div se, najednou se "detektivní thriller" zařadil do mých oblíbených žánrů. Dvojici Rhyme a Sachsová jsem si zamiloval, s Linkem soucítil, Amélii držel palce a hlavně jsem byl napjatý až do úplného konce.
Dávám 5*.

30.01.2020 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Když někdy v půlce knihy Stephen odhalil totožnost vraha, bál jsem se, že už to nebude mít to správné "grády" a napětí a že už to půjde jenom z kopce. Naštěstí moje obavy nebyly oprávněné a King zase ukázal, že je opravdu "King" a dokáže se poprat s každým žánrem a i kdyby napsal recept na knedlíky, budete do poslední chvíle napjatí, co to vlastně vaříte. Příběh byl sice docela jednoduchý, předem vám bylo jasné, jak to celé dopadne, ale i tak se ta kniha četla sama a splnila, co jsem od ní očekával. Proto dávám 5*.

24.05.2015 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Nebudu tvrdit, že kdyby byl konec jiný, že by se mi to líbilo víc, protože tak to není. Bohužel bylo v knize totiž pár částí, kdy sem se nudil, ale za to zase části, kdy sem nemohl knížku pustit z rukou a chtěl jsem vědět, jak to dopadne. Ale i tak je podle mě tahle kniha zatím nejslabší z Kingových děl, co jsem kdy četl. A to je škoda. Proto 4*.
Každopádně od teď si budu dávat pozor, co a kde to nakupuju, nerad bych kvůli nějaké té "nezbytné věci" přišel o duši nebo co...

26.06.2013 4 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Je asi půl třetí v noci, kolem je tma, ticho a klid, všichni spí a venku pomalu začíná sněžit. Já ležím v posteli, v ruce baterku místo lampičky, pořád se rozhlížím kolem sebe, jestli tady neprochází "paní z dvěstěsedumnáctky" a říkám si, že už bych konečně mohl přestat číst a jít spát taky. A tak to bylo každý den. Prostě tahle knížka chytne a nepustí, stejně jako ten krásný hotel Overlook, ovšem není tak zákeřná a zabijácká, hehe. Aspoň doufám, ehm.
Každopádně jasných 5*. Ono by to jinak ani nešlo.
A já teď jdu povolit ventilem na kotli, jelikož člověk nikdy neví...

10.04.2013 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Co napsat na takový kult, jako je Svědectví? Dokonalost sama.I když to podle mě kvalitou a ani propracování to na "To" nemá i tak míň jak 5* nešlo dát. Přes výborný začátek, kde se chřipka pomalu a jistě šíří světem, respektive Amerikou, až po epický konec s "božím prstem". Kupodivu mi ani nevadilo, že se hlavně v druhé polovině knihy hodně řešilo duchovno a podobně a to jsem zapřísáhlý ateista.
Každopádně jak už jsem psal perfektní kniha, která se i přes svoji délku četla sama. Proto 5*

* Nečtěte tuhle knihu, když se zrovna světem šíří informace o prasečí chřipce a vy zrovna, jak na "sviňu" nějakou tu blbou chřipku dostanete. Nespí se potom dvakrát nejlíp, hehe.

31.12.2012 5 z 5

Peklo na Zemi Peklo na Zemi Dafydd ab Hugh

Samozřejmě, že to není tak dobré, jako první díl (to nebývá, až na pár vyjímek, nikdy), ale i tak to bylo pro mě příjemné počtení. Během dvou dnů přečteno a s chutí se vrhnul na další díl. Takže za 3*

31.12.2012 3 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

"Vy atamane zatracená, vy ... vy šejku arabská, docela šte mi ty zuby zničil..." tak tahle scéna s dohady, čí protéza je lepší a pevnější se mi vždy vybaví, když se řekne "Jak jsem vyhrál válku". Výborná satirická vidina války, u které se zasměju pokaždé, když ji čtu.
Jasných 5*

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Když při bouračce ztratíte ruku, střelíte se do hlavy a kulka vám uvízne v lebce nebo spadnete a nabijete si hlavu, je nejlepší se přestěhovat rovnou na Duma Key, kde se vám objeví nějaká zvláštní "superschopnost".
Seznamte se s Eddiem Freemantelem, člověkem, který se zotavuje po těžké autonehodě a tak se vydává na nějakou dobu na Ostrov Duma Key, kde objeví svůj dosud neobjevený talent - a to, že umí zatraceně dobře malovat. Což nastartuje řadu pěkných i nepěkných událostí.
Kniha se mi líbila, sice mě neuchvátila jako některé jeho další díla, ale stejně dávám 5 hvězd. Je to prostě další ze série Kingových povedených knih.
Je to jen mnou, nebo Vám taky kniha něčím připomíná "To"? Možná sí, možná no, jak by řekl Wireman...

Po kolena v mrtvých Po kolena v mrtvých Dafydd ab Hugh

Pro mě jako fanouška série hry DOOM povinnost. Děj pěkně odsýpá, postupně se odhalují nová a nová monstra (stejně jako ve hře), které se z ničím neserou, i přes to, že naši hrdinové lítají po pevnosti na Marsu nahatí.
I když nijak originální příběh, rozhodně to byl větší zážitek, jak z filmu, proto dávám 3* plus 1* za nostalgii...

14.01.2012 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Postavit na start, pozor aaa... Běžte! A kdo nevystartuje, bude pomalý nebo zastaví, toho s radostí odkráglují.
Velice zajímavá kniha, která se mi četla stejně tak, jako museli pochodovat soutěžící v téhle povedené soutěži. Totiž rychle!
5 hvězd za poněkud drsnější Faktor strachu.

To To Stephen King

Kingovka, které jsem propadl hned od utrhnutí paže na začátku až k ukousnutí ruky na konci. Perfektně propracovaný děj, historie fiktivního města Derry (byl jsem vážně jediný, který hned po dočtení hledal na netu, kdeže je vlastně to prokleté město?) a vykreslení všech postav. Navíc mě kniha překvapila v několika ohledech: nikdy jsem nečekal, že se dokonce i u knížky může člověk leknout, nikdy jsem nevěřil, že bych dokázal tisícistránkovou knihu přečíst tak rychle a nikdy by mě nenapadlo, že bych byl tak ostražitý, kdykoliv v budoucnu zahlédnu nějakého klauna. Je to prostě dokonalost sama, jen ke konci mám trochu výhrady, jelikož nejsem arachnofobik, přišel mi trochu slabý, ale i tak si zaslouží minimálně 10*.
*Na druhé přečtění zvedám hodnocení na 15*.
Jestlipak se smolaři setkají letos znovu a budou proti Pennywisovi bojovat na invalidních vozících, s bolavými klouby a stále vypadávajícími protézami?

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Knihu jsem četl až po shlédnutí filmu, takže veškerá má fantazie byla ochuzena o možnost, představit si postavy a události po svém, navíc jsem věděl, jak kniha skončí. Ale přesto mi to nebránilo si ji užít v celé své míře. A dokonce je na konci i jedno překvapení, které ve filmu chybělo, u kterého jsem jen čuměl s otevřenou hubou. "Ne, ty nevybouchneš."
Samozřejmě za 5*.

Pavučina snů Pavučina snů Stephen King

(SPOILER) Nevím čím to je, ale vždy, když si půjčím nebo koupím nějakou knihu od Stephena, tak se víceméně vztahuje i na určité období v mém reálném životě, které zrovna prožívám. (např. knihu Svěděctví jsem si půjčil těsně před tím, než jsem dostal poněkud větší chřipku) A tuhle jsem začal číst, když venku napadlo velké množštví sněhu, všude byla zima, až jste ji cítili do morku kostí - perfektní atmosféra, když čtete, jak si parta kamarádů užívá lov ve zmrzlém lese, který se brzy (jak už to tak bývá) změní na boj o přežití. Pro mě jasných 5*. A abych nezapomněl "Pennywise žije!", to budou mít zase v Derry letos veselo. Nebo ne?