mulderka mulderka komentáře u knih

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Přiznám se, že jsem po vší té zběsilé reklamní kampani čekala něco podstatně lepšího. Minimálně do poloviny knížky jsem s opatrným zájmem listovala, sem tam něco vynechala. Hlavní hrdina Igor mi příliš sympatický nebyl /nafrněný zakomplexovaný bývalý feťák, o co byl lepší než jeho budoucí druhové v dobrodružství, které charakterizuje s takovým pohrdáním??/ Jeho neustálé skučení typu "já blbec, že jsem vůbec udělal to, nebo ono" jako by slibovalo bombu nevídanou, kruté existenciální drama a senzační odhalení... ale nic zase TAK úžasného se nakonec nedělo. Klidně to nechám vyšumět, i když... kdybych se náhodou kolem Tríbeče někdy vyskytla, asi přece jen trochu zpozorním. Jako že co kdyby...?
Dejme tomu na průměr, a nějaký bodík navíc za seznámení s dost zajímavou kapelou Zrní, text jejíž písničky je v knížce citován. A je o hodně strašidelnější, než celá Trhlina.

23.03.2020 3 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

V rámci žánru, tj, sci-fi/fantasy oddechovky /nebo braku ;-) /, kde jsou pravidla jasně dána, kde od začátku lítají končetiny, krev a vnitřnosti a kde obligátní superhrdina nemůže jinak než zvítězit nad jakoukoliv překážkou, co si na něj Kulhánek vymyslí, si Vyhlídka ty 4 zkrvavené šurikeny zaslouží.
Tedy kdo touží po výše popsaném, určitě bude příst, nebo spíš řvát blahem.
A proč ne. Někdy je třeba si i vymýt mozek a zapomenout na cokoliv smrdícího současnou realitou.
Takže za těchto okolností JÓÓÓ!
Ale ty šílené pálky, co za to nabízí sběratelé, bych nedala ani náhodou. A totéž platí i pro Noční klub, Vládce strachu a pravděpodobně i všechny ostatní kulhánkoviny, co jsem zatím nestihla hodit před oči.

03.03.2020 4 z 5

Za pár prstenů Za pár prstenů Henry N. Beard

Zažraný tolkienovec se možná těžce urazí, já jako poměrně "normální" fanynka Společenstva prstenu a jiné středozemní zvířeny jsem se perfektně bavila. Hlavně nad úžasným překladem Richarda Podaného. Jeho úchvatným slovním hříčkám, básničkám a aktualizacím na české porevoluční poměry se budu určitě chechtat jak zjednaná ještě po smrti! Ať žije Paragon, syn Paracetamolův a Střevozemě nechť vzkvétá na věky věkův ámen :-)
PS. Dcera mi hledí přes rameno a připomíná "díriel v ementaliel." Tak tady je máte.

26.11.2019 4 z 5

Intern Intern Alan Edward Nourse

Někdejší polorozpadlé slovenské vydání už bohužel z naší knihovny zmizelo. Leč pořád si dobře pamatuju, jak jsem to kdysi hltala a byla některými praktikami /tehdejší/ americké lékařské vědy totálně šokována. Třeba porody pod rajským plynem a jinými výživnými drogami, anestézie podávaná do konečníku atd. atp. A z brutálně realistických popisů zhoubných nádorů a následků jejich léčení mám noční můry ještě dnes. No neměl to mladý doktor v poválečné Americe lehké. Velice ráda bych si knížku přečetla po těch letech znovu, snad se někdy zadaří.

26.11.2019 4 z 5

Tajemství masek Tajemství masek Herbert Schauer

Druhá část špionážního dobrodružství agenta Detjena v nacistickém "undergroundu" bohužel už nemá ty grády jako Neviditelné hledí. Zápletka se posunula podstatně víc do složitých politických machinací, akce ubylo a s ní taky zajímavosti pro mě. Takže o hvězdu míň a nakonec abychom byli rádi, že další díl už není.

24.11.2019 3 z 5

Neviditelné hledí Neviditelné hledí Herbert Schauer

Kvalitní špionážně-dobrodružný příběh, dnešním názvoslovím - thriller. Dá se číst i po všech letech a politických změnách. A ani to "ideové zabarvení" bych nezazlívala. Vždyť po válce měly mezi přeživšími nacisty nasazené své agenty všechny tajné služby světa. Ve svém vlastním zájmu.
Jo, kdyby Achim D. / Werner B. nepocházel, jako na potvoru, zrovna z DDR, možná by se i to nové vydání objevilo. Po stránce řemesla a poctivého napětí nemám žádné výhrady. Matně si pamatuju, že existoval i TV seriál. Pokud by snad někdo věděl, kde ho sehnat, uvítám tip, díky!!

24.11.2019 4 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

A tohle má být sakra CO???!!! To už i sám /ex/Mistr zešílel z té momentálně zuřící politické korektnosti? Z takových agitek typu "mějte rádi sezdané lesby, jsou to lidi jako my", se mi ježí všechny chlupy, navíc většinou čtenáře jenom otráví a ke kýženému výsledku nevedou. Tohle je hluboko pod Kingovu úroveň, dokonce i z poslední doby. Nevěřícně kroutím hlavou. Ledaže by někdo ublížil jeho lesbické dceři a on se jí chtěl takto zastat...
I nápad s antigravitaci podléhajícím hlavním, no třeba hrdinou, a vůbec celé jeho chování mi přijde úplně ujeté. Jakože fakt nehledá řešení, všechno zabalí a v pohodě se chystá na smrt?? Rádoby efektní závěr to už jen dorazil.
Se slzou v oku musím napsat, že tohle je Kingovo absolutní dno.
Lazare, vzbuď se a povstaň!!!

10.11.2019 2 z 5

Akta X - Pravda je někde tam venku Akta X - Pravda je někde tam venku Jonathan Maberry

Musím zopakovat, co už jsem napsala do komentu k první sbírce:
Za pořizovací cenu 89,-Kč z Levných knih to ještě ujde. Chtít ale za celkem průměrnou fanfikci nějakých 400,- jak jest psáno na /pěkné/ obálce, je vrchol drzosti. Nenapadá mě ani jediná povídka, která by se výrazněji vymykala a případně by uspěla zfilmovaná jako jeden z dílů seriálu. Nic moc, nic moc.
Tři razítka s Xkou jsou dost vybledlá a slabá...

03.11.2019 3 z 5

Akta X - Nikomu nevěř Akta X - Nikomu nevěř Jonathan Maberry

Jak můj zdejší nick napovídá, k Aktům X mám dlouholetý vášnivě láskyplný vztah. Tato sbírka povídek mě ale moc nenadchla. Jestli mám věřit závěrečnému přehledu autorů, nejsou to žádná nezkušená koťátka. A proto mě zarazila kvalita na úrovni průměrné fanfikce. Vždyť Mulder a Scullyová by si zasloužili víc, než cca 20 stránek na jeden kus, bez jakékoliv snahy o trochu propracování.
Ještě štěstí, že jsem tuto knížku nakonec pořídila v Levných knihách za odpovídajících 89,-Kč. Kdybych za ni nedočkavě vyplázla původních 450, asi by mě ještě během čtení trefil šlak!

03.11.2019 3 z 5

Chrám Chrám Matthew Reilly

Dobrodružná pohádka o tom, kterak se pan profesor starověkých jazyků v Indiana Jonese proměnil... a stihl to během několika dějem a akcí nadupaných hodin. Nepravděpodobné, ale papír , obzvlášť ten, na který se tisknou oddechovky, snese všechno. Se čtenářem to tak jednoduché není.
Když při čtení vypnete mozek a budete si jen tak užívat všech dramatických zvratů a bojových situací, hezky se pobavíte. Asi jako u toho Indiana Jonese, ale ve verzi "pro chudé". Matthew se sice od časů své prvotiny vypsal a podstatně ubylo míst, nad kterými řvete smíchy, místo abyste napětím zatínali nehty do dlaní, leč rezervy tu stále jsou. A ne malé. To nejlepší má Reilly dát dohromady teprve v dalších letech, viz seznam na pravé stránce této obrazovky.
Zpátky ke Chrámu: děj je tak neuvěřitelně akční, že občas se tomu všemu bohužel nedá věřit ani z hlediska elementární fyziky, natož logiky. Takové nápady nevymyslíte... ale co to plácám, když je tým Reilly-Race nejen vymyslel, ale i uskutečnil!!!
Postavy: zatím ne moc propracované, ale fandit se jim jakžtakž dá. Pokud je to vůbec třeba, neb profesor Race je, než se prolouskáte přes stranu 200, už takový superman a detektiv-sportovec, že skoro všechno, co mu osud a nepřátelé všeho druhu mrsknou pod nohy nebo na hlavu, vcelku bez problémů zmákne. Včetně /pozor spoiler!/ dvojnásobné záchrany světa ve dvou dnech. Samozřejmě, s malou pomocí od přátel.
Bonus pro kočkomily: roztomilé šelmičky Rapy nás možná přimějí k zamyšlení, s čím že to mají ti naši domácí mazlíčkové společné předky?? A neměli bychom si na ně dát trochu pozor?
Hmmm... a co hodnocení? Proti Souboji je Chrám o řád výše, takže tři a půl... a půlka navrch za kočičky ;-)

25.09.2019 4 z 5

Souboj Souboj Matthew Reilly

Jak tvrdí jedna známá filmová hláška, i skladník může číst Vergilia v originále. Tak proč by se nenápadný doktor-radiolog nemohl zničeho nic stát nedobrovolným účastníkem vyvražďovacích her, pořádaných /na Zemi/ mimozemšťany??? A aby na to nebyl tak sám, octne se v aréně i jeho dcerka. Kuriózní trojku doplňuje ufounský asistenční skřet a proti sobě mají neméně kuriózní sbírku zástupců všech inteligentních ras Galaxie.
Dál nebudu ani naznačovat, všechno už je v komentech níže. Jen to, že jsem se chvílemi dost ironicky nasmála, místo aby mi v žilách napětím stydla krev. Jelikož se ale vždy snažím hodnotit v souvislostech, mám tři důvody být milosrdná:

1/ jde o Reillyho prvotinu, kde si vyzkoušel řemeslo
2/ od té doby napsal podstatně lepší věci, takže vím, že umí :-)
3/ mám ho prostě ráda a v rámci žánru u mě stojí na vrcholných místech žebříčku

A jako bonus: k těm dvěma a půl hvězdy /víc si zápletka a celkové zpracování Souboje skutečně nezaslouží/ dva a půl cípečku navíc za nápad s utrženým sluchátkem ;-)

25.09.2019 3 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

Pro zatím bezdětné by tahle knížka mohla být solidní antikoncepce ;-) Pro nás, co děti máme, důvod zbožně pohlédnout k nebi s díky za to, že ty naše příšerky přece jenom až takové ztělesněné zlo nejsou... No a já teď jdu /pro jistotu/ přehrabat dítkům jejich chaotický pokoj a budu doufat, že nenarazím na nějakou svoji fotku v rakvičce... Nadějí mi budiž fakt, že na rozdíl od Hanny jsou ukecané až přespříliš!!
A teď něco konečně i k věci, tedy k dotyčnému literárnímu dílku: nápad ne moc originální - /Exorcista vystrkuje růžky/, napsáno vcelku čtivě, největší pochopení jsem měla pro Suzette, která už toho má naloženo i bez - velmi mírně řečeno problematické - dcerky až až. Dočteno, do knihovny odevzdáno a rozhodně nemám v úmyslu se k této pro mě hodně psychicky nepříjemné četbě vracet.

17.09.2019 3 z 5

Kůže Kůže Curzio Malaparte (p)

Poměrně málo známá válečná polofikce od autora, o němž se moc nemluví. A není divu: jeho ostré a hluboké zamyšlení nad tím, co dokáže provést s národem zkoušeným pod fašistickým režimem příchod amerických "osvoboditelů", se od populární hollywoodské produkce a většinou jednostranně a černobíle zaměřených knih z období druhé světové války radikálně liší.
Čte se to těžce. Nejen kvůli závažnosti obsahu. Malapartův jazyk /ve velmi kvalitním překladu/ je barvitý, metaforický a někdy se v různých popisech utápí až moc. Také četné dialogy v cizích jazycích, jejichž překlady si musíte dohledávat pod čarou, tříští pozornost. Přesto, několik scén mi rozervalo srdce a stisklo hrdlo. A hlavní myšlenka? Ta se dá shrnout volnou citací asi takto: dokud národ bojuje, ABY NEZEMŘEL, bojuje s čistými ideály. A když jsou jeho příslušníci pak osvobozeni a bojují, ABY PŘEŽILI, nastává mohutná epidemie korupce a podlézavosti k osvoboditelům, to vše za účelem zisku jejich dolarů, konzerv a žvýkaček...
Malaparte jako styčný důstojník to vše na vlastní oči viděl, prožíval a trpěl. Proto jeho postoj k dění po vylodění Spojenců nemohl být a nebyl jen obdivný a vděčný, osvobození Itálie Američany vnímal spíš jako střet kultur, které si asi nikdy nemohou zcela porozumět.
Tuhle drsnou, psycho-horrorově surrealistickou elegii nad osudem možná že ne jen jednoho poraženého národa by Spielberg zcela určitě nezfilmoval. Toto je materiál tak pro Davida Cronenberga.

13.08.2019 4 z 5

Pevnost Pevnost Francis Paul Wilson

Jelikož si z knížky nic moc nepamatuju, asi to kdovíco nebylo. Jen si matně vybavuji, že mi děsně vadila neexistence samostatných odstavců pro přímou řeč, kterýžto fakt už tak poměrně nečtivou historku ještě víc znečitelnil. Mám dojem, že jsem s tím nakonec sekla. Nemůžu doporučit.

01.07.2019 2 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Šokující objev? Ani ne... alespoň pro ateistu používajícího zdravý rozum a majícího jakous takous schopnost extrapolace.
Prezentace šokujícího objevu? Velmi efektní.
Pan profesor Langdon? Naštěstí už opustil superhrdinské kousky z raných dob své literární kariéry, působí sice trochu utahaně a ne tak geniálně, zato lidštěji.
"Senzační odhalení pozadí"? Asi tak od poloviny knížky jsem měla vážné podezření, že to bude takhle... i když se autor lehce vkradl do legendární Clarkovy 2001, dejme tomu.
Závěrečné vyznění? Pravděpodobně by mohlo odpovídat skutečnosti - nic moc by se po zveřejnění "světoborného objevu" nezměnilo.
Speciální bonbonek pro mě, za který zvyšuji hodnocení: dostala jsem neodolatelnou chuť vyrazit na poznávačku do Španělska a prohlédnout si Guggenheimovo muzeum i Sagradu Familii osobně. Tohle by byl teprve ten pravý mimořádný zážitek, kterýžto mi Brownova knížka prostě neposkytla. Na zábavné a místy napínavé odpoledne, OK. I několik zajímavých námětů k zamyšlení se našlo. Ale žádný thrillerový Rolls Royce to není. Dobré tři a půl hvězdy bude tak akorát.

27.05.2019 4 z 5

Musela jsem zemřít Musela jsem zemřít Anita Moorjani

Příšerné ezoterické kecy. Ale kdo chce, ať tomu klidně věří...

18.03.2019 1 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Tehdy před cca 15 lety jsem si pod vlivem mocné mediální masírky a s plnou hubou Bertíkových fazolek 100x jinak řekla, že by teda nebylo od věci zjistit, co na tom Harrym P. celý svět vidí. No a přišlo mi to jako celkem průměrná dětská fantasy. Nic mi nenaznačovalo, kam až se příběh rozvine a s jakou silou mě posléze strhne. Na to musela přijít až návštěva Tajemné komnaty v kině /rozhodla jsem se dát popkulturnímu fenoménu přece jen druhou šanci ;-) / Druhý den jsem už mazala do knihkupectví drapnout všechny dosud vydané díly, neb jsem zjistila, že bez nich dál nemůžu žít!!
Podle stylu, jakým JKR tento první díl psala, osobně nevěřím, že by fakt měla od začátku připraven detailně promyšlený materiál na 7 částí. Prostě si testla nenáročný "úvod do problematiky" a... dál už to známe.
Od 4. dílu dále je to už u mě za plný počet. Začátek skutečně NE. Rozdíl je příliš patrný.

24.02.2019 3 z 5

Vetřelec Vetřelec Alan Dean Foster

Tohle se zkušenému filmovému "přepisovateli" A.D. Fosterovi prostě nepovedlo. Rozvlečený, nesmyslně ukecaný úvod o ničem, charakteristiky postav ve mně příliš sympatií nevzbudily, dokonce jsem jim ani moc nefandila, jak byli všichni neslaní a nemastní. A ten "bonus" na závěr, který v původním sestřihu filmu nebyl - bez toho bych se taky obešla. Bác, a tajemství je v čudu.
Chvála všem bohům, že jsem napřed viděla ten úžasný, ikonický film. Ještě po X-tém zhlédnutí, i když dobře vím, co bude v jistém okamžiku následovat, stejně sebou pokaždé škubnu, až málem sletím z gauče ;-) Knížka mi akorát prošuměla před očima a žádnou větší emocionální reakci nespustila.
Suma sumárum, na existenci téhle knížky se budu snažit zapomenout a nadále si hodlám zvyšovat adrenalin pouze u obrazovky.
Proč přes všechny výhrady celé tři hvězdy? Protože mám velmi silný pocit, že za ten ubohý dojem, který ve mně přepis Vetřelce zanechal, může minimálně z poloviny mizerná úroveň překladu. A v tom je ADF skutečně nevinně. Jinak by to bylo za dvě.

20.02.2019 3 z 5

Mimo prostor a čas Mimo prostor a čas Clark Ashton Smith

Jedna dávná antologie SF dělila povídky v ní obsažené na Hříčky, Hry a Dramata. Když bych si tyto kategorie vypůjčila pro srovnání tvorby C.A. Smithe s dílem jeho přítele a velkého literárního spřízněnce H.P.Lovecrafta, závěr bude jasný: proti Lovecraftovu nezapomenutelnému existenciálnímu, do morku duše se zažírajícímu kosmickému děsu vypadají dílka Klarkash-Tona jako strašidelné historky od táboráku nebo pohádky pro morbidní dospělé jedince. A ta neustálá posedlost námětem oživování mrtvol - to už je na samostatnou diagnózu.
Po tom, co jsem si přečetla jinde vydanou a hodně drsnou povídku Sklepení v Yoh-Vombis, čekala jsem od tohoto výboru rozhodně něco lepšího.
Protentokrát tedy za slabší tři hvězdy a budu doufat, že druhý svazek snad uspokojí moje náročné horrorové choutky líp. Ale i tak - kdyby už jen pro informaci, jsem ráda, že tahle knížka u nás vyšla ;-)

PS: Možná je problém právě v tom srovnávání. Jenže - nebýt Lovecrafta, vzpomněl by si dnes na Clarka Ashtona vůbec někdo???

16.01.2019 3 z 5

Růženky Růženky Stephen King

Už když jsem četla anotaci, napadalo mě, že případná recenze této knížky by mohla mít titulek "Tušení průseru". A taky že ano.
Kdeže ty krásné časy jsou, kdy Mistr nepotřeboval spoluautora a nerýpal se v aktuálních aktivismech. Ač netvrdím, že postavení žen v tomto světě je ideální a na chování "pánů tvorstva" ke svým drahým polovičkám by se dalo milion věcí vylepšit, řešení, jak ho táta a syn Kingové popsali, by určitě nemohlo fungovat. A oba to museli vědět. Ještě že se dámy zavčas vzpamatovaly a "referendum" o návratu dopadlo, jak dopadlo.
Dále mi vůbec neseděly nijak blíže nevysvětlené mystické kecy o alternativních světech, "vyslankyně" bůhvíjaké strážné síly Evie a "zvláštní efekty" kolem ní. Rezervy jsou taky v propracování a mocně přepáleném množství postav. Nakonec se mi všichni slili do jednoho placatého fleku s jen velice mlhavě naznačenou hranicí Dobří-Špatní. Dokonce ani, dejme tomu, hlavní "hrdina" dr. Norcross mě nepřesvědčil, že bych si k němu mohla vybudovat nějaký vztah.
Dočetla jsem bez většího napětí a očekávání, neb konec - POZOR SPOILER -/aspoň že se neutopil v růžovoučkém happyendu pro všechny zúčastněné/ byl vcelku jasně dán. Milé Růženky patrně nechám klidně spát v mé kingovničce vedle Lisey a Rose Madder, tam rozhodně nebudou moc rušeny.
Případný nákup Outsidera a Elevation si velmi dobře rozmyslím.
Ex-Mistře, proboha vzpamatujte se!!!

06.01.2019 2 z 5