mulderka mulderka komentáře u knih

Neználek na Měsíci Neználek na Měsíci Nikolaj Nikolajevič Nosov

Třetí Neználek je docela solidní, neváhala bych napsat, že mnohem dospělejší plnokrevná sci-fi, řiznutá samozřejmě propagandou, která však tehdy trčela snad z veškeré oficiální sovětské literatury. Takže ve srovnání s jinými SF "veledíly" té doby je ještě dost slabé kafe.
Když tak oprašuji knžky, které čekají, až si je po mně přečtou moje děti, občas si v Neználkových dobrodružstvích zalistuji a baví mě to i teď. :-)
A moje nezměrné díky autorovi, že díky Neználkovi na Měsíci jsem v době kuponové privatizace znala pojmy jako akcie a burza a nečuměla jsem na tržní ekonomiku jak tele na nová vrata :-)

26.01.2016 4 z 5

Sandik: skoro všechno jste už napsal a zhodnotil za mě. Jelikož se občas i jako dospělá ráda vracím k oblíbeným knížkám, na kterých jsem vyrůstala, taky jsem odhalila mezi řádky paralelu: větroplaši = hippies, žlutozelené kalhoty = džíny a to "experimentální" divadlo = beatnická a vlastně celá západní kultura. A docela by mě zajímalo, jestli tohle autor hlásal z přesvědčení nebo mu to bylo nařízeno shora nějakou tou svazovou komisí pro dětskou literaturu - což by nebylo v sovětských poměrech té doby nic divného. Stačí, jak zatočili po válce se SF :-(
Ale tohle jsme jako děti samozřejmě neřešili, s chutí jsme se účastnili dobrodružné cesty tří hrdinů a čekali, kdy kouzelná hůlka ztratí svou moc...
Jsem zvědavá, jestli si Neználka někdy přečtou moje děti. Pořád na ně v knihovničce čeká :-)

26.01.2016 4 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Tak do Rowlingové má tato kočenka hodně hodně daleko... ale ne lineárně - svět Scionu a jasnovidců je od čarodějného světa Harry Pottera spíš dost bokem a mnohem drsnější a bližší nadcházející realitě.
Musím uznat, že jsem se do knížky začítala velice nedůvěřivě, pak mě to ale začalo bavit a už se docela těším na další díl, neb je třeba vnést trochu řádu do chaosu a aspoň některé otevřené a nedořešené otázky osvětlit.
Zatím za tři a půl hvězdy, po dalším dílu se uvidí :-)
A přidávám se s velkou pochvalou pro překladatelku :-)

24.01.2016 3 z 5

Znovuobjevení člověka I. Znovuobjevení člověka I. Cordwainer Smith (p)

Na počátku mého vztahu k dílu C.Smithe bylo jeho neobyčejné křestní jméno. Podle něho jsem si zapamatovala několik povídek vydaných v různých antologiích - a jimi fascinována jsem se totálně zamilovala - anebo zdrogovala??
Svět, který tento výjimečný autor stvořil, poznáváme jen zlomkovitě jako útržky dějin BUDOUCNOSTI, dochované po Pradávných válkách a sahající až někam do roku 16000. Můžeme sledovat vývoj lidské společnosti, mnohdy velice bolestné pokusy o dobytí vesmíru pod vládou Instrumentality lidstva i jednotlivé proplétající se osudy lidí, podlidí bojujících za uznání svých práv, i tvorů, kteří kdysi lidmi byli, než je cizí hvězdy a planety změnily k obrazu svému... To vše psané poetickým, kultivovaným jazykem, občas s lehkými parafrázemi na literární díla a historické osobnosti.
Číst Znovuobjevení člověka je jako ponořit se do chvílemi drogové halucinace, chvílemi velice emocionálně vypjatého snu. Neustále žasnout nad všemi nápady a obrazotvorností, z níž je utkán /náš?/ budoucí svět. Ujistit se, že lidství, ať už ho chápeme jakkoliv, bude zachováno, naděje a spravedlnost není zapomenuta.
Neumím složit větší poklonu knížce, než když se mi nad ní vzrušením tají dech a slzy dojetí tečou po tvářích... I LOVE YOU, MR.CORDWAINER SMITH!

18.01.2016 5 z 5

Šílený Měsíc Šílený Měsíc Algis Budrys

Namlsaná zkrácenou verzí, která kdysi vyšla v Ikarii, jsem se pídila po úplném znění... no a nic moc. Námět každopádně neotřelý a originální - dalo by se z něho vytřískat daleko víc než ta psychofilozofická omáčka, v níž se snaží neutopit dějová kostra. Bohužel se jí to moc nedaří. Škoda. Mohlo to být něco extra.

18.01.2016 3 z 5

Psycho Psycho Robert Bloch

Jeden z mála případů, kdy film je lepší než kniha. Hitchcockovi se povedlo z celkem průměrně napsané /až bych řekla stylově nezáživné/ historky stvořit horrorový klenot stříbrného plátna. Naštěstí se mi knižní předloha dostala do rukou až nedávno, jinak bych se připravila o super "zimomriavky".

18.01.2016 3 z 5

Ostrov dravců Ostrov dravců Pierre Pelot

Někdy v těch 15 letech mi tahle knížka přišla jako zjevení, mezi tou nezáživnou normalizační "literaturou pro mládež" konečně něco tak odlišného, dějového a napínavého! V knihovně mi leží dodnes, někdy si budu muset zase zalistovat :-)

17.01.2016 4 z 5

Blázni z Hepteridy Blázni z Hepteridy Ludvík Souček

Něco absolutně se vymykající a nebetyčně převyšující tehdejší české sci-fi poměry - klasická dobrodružná space opera!!! I když se po těch letech od napsání a přečtení nějaké ty chybky najdou, pořád je to na 4 a půl hvězdičky - když si s úctou vypůjčím jedno ze Součkových oblíbených přirovnání: čtivé, originální a napínavé české SF se stále vyskytuje tolik jak za krejcar plutonia.

17.01.2016 5 z 5

Případ Baskervillského psa a další příběhy Případ Baskervillského psa a další příběhy Ludvík Souček

Když si ve stařičké salátové Karavaně nalistuji obrázek kamenné pijavky se světélkujícíma očima, ještě teď se otřepu hrůzou. Špičková originální pocta králi detektivek, klasika pojatá z trochu jiného úhlu pohledu. A abych parafrázovala vypravěče: "Jestli byl A.C.Doyle hnidopich, je Anděl bacilopich." Za co by se asi po takovém detailním rozpitvání Psa baskervillského musel označit pan Souček???
Ostatní dvě povídky mi ve srovnání s tímto SF nářezem přijdou / pouze z hlediska dějovosti a napínavosti/ o hodně slabší.

17.01.2016

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Kvalitní napínavý thriller, který mě nenechal vydechnout do /skoro/ poslední stránky. Jakožto neznaboh jsem od začátku fandila spíš iluminátům - tedy s výhradami, nakonec se naštěstí ukázalo, že moje podezření, že autor jede s katolíky, není tak docela pravdivé.
DB postavil proti sobě, asi záměrně, dva extrémy - zkostnatělou tmářskou církev, za každou cenu po tisíce let bránící svá dogmata a neochotnou vzít na vědomí moderní svět, a "iluminátské" fanatiky vědy, kteří za každým podivuhodným objevem vidí jeho komerční využití, nebo zneužití... ale co kdyby si vědci prostě bádali a vynalézali, kněží se modlili a jeden druhému nelezl na jeho dvoreček??? Hned by bylo na světě líp... ale zase by nebylo o čem vymýšlet dobrodružné knížky :-)

17.01.2016 4 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

No dobrý, ale už to není ono. Co se dá dělat, Mistr se rozhodl změnit žánr a posunout se do detektivky nebo /v horším případě/ k mainstreamu. Pořád se to dá číst... akorát bez jakéhokoliv překvapení a šokujícího rozuzlení. Ledaže by bylo NĚCO připraveno na závěr trilogie...?
Tak tedy přikročím k druhému krajnímu řešení:
Do nového roku a i těch dalších přeju panu Kingovi nějakou výživnou noční můru, nebo rovnou celý houf... ať se má zase z čeho vypisovat ve starém dobrém stylu a my na čem si smlsnout ;-)

13.01.2016 4 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Není to knížka pro každého. Když jsem ji před X lety měla v ruce poprvé, příliš mě nebavila a totální obrat nastal až po zhlédnutí filmu. A taky po pár nových životních zkušenostech. Dnes si Jméno růže opatruji ve své knihovně a ráda se k ní čas od času vrátím. Není marné odtrhnout se od dnešního chaotického a přetechnologizovaného světa a podívat se o pár století do minulosti. Nad starostmi, jaké tehdy řešili slovutní mudrcové, nám dnes zůstává rozum stát /ale jim by zase zůstal stát nad těmi našimi ;-)/ A jako detektivka pro fajnšmekry s hlubokým filozofickým přesahem se to taky nečte špatně.
Kéž by se víc takových intelektuálů z jakéhokoliv oboru bylo ochotno a schopno "snížit" k beletrii. Úroveň bestsellerových žebříčků by určitě razantně stoupla :-)

11.09.2015 5 z 5

Mimozemšťané v Guslaru Mimozemšťané v Guslaru Kir Bulyčov (p)

V 80. letech jsem nad povídkami řvala smíchy. Postupem času mi úsměv lehce mrzl na rtech, když mi docházely souvislosti a přirovnání typu Ecce homo Homolka... My, kteří jsme poměry minulé éry zažili, si tento druh komunální satiry říznuté kouzelně praštěnými situacemi s ufouny všeho druhu, patřičně vychutnáme. Jestli to pochopí i mladší generace, bůh /a mimozemšťani/ suď. Představuji si pokračování odehrávající se v dnešní České republice. Jenže to už Kir Bulyčov bohužel nenapíše...

04.09.2015 4 z 5

Země je příliš daleko Země je příliš daleko Kir Bulyčov (p)

Kir Bulyčov byl vždy na špičce ruské /sovětské/ SF, ale tohle pokládám vůbec za jeho nejlepší dílo. Drsná dobrodružná kosmická SF plná napětí, výpravě jsem fandila ze všech sil. První díl -Slyšel jsem Zemi- byl slibný rozjezd, na pokračování jsem si smlsla ještě víc. Doporučuji.

04.09.2015 5 z 5

Lavondyss Lavondyss Robert Holdstock

Syrové, hluboké, archetypální... geniální!!!
Na tuhle knížku jsem si udělala čas. Nečetla jsem očima klouzajícíma po řádcích černých písmen, ale celým srdcem, představovala jsem si a spolu s Tallis prožívala každou situaci. Dočetla jsem ubrečená a naprosto emocionálně vyčerpaná - v životě mě žádná kniha takhle nedostala!!
Na ohodnocení by mi nestačilo ani 10 hvězdiček.

04.09.2015 5 z 5

Země mlhy Země mlhy Arthur Conan Doyle

Jako seznámení čtenářstva s autorovým duchovním názorem to beru. Jako dobrodružný román určitě ne. Jediný jakžtakž dramatický moment /vymítání zlovolného ducha ze strašidelného domu/ všechnu tu spiritistickou propagandu nevyváží. Vybavuje se mi Karel May a jeho pozdní dílo V říši stříbrného lva - i on a jeho postavy skončili jako hlasatelé víry a číst se to nedalo, leda jako sebeparodie. Za 2 a půl je až moc.

26.08.2015 3 z 5

Kapitán Polární hvězdy Kapitán Polární hvězdy Arthur Conan Doyle

A pak že 100 let staré "horrory" už nedokážou dnešní otrlé generaci polechtat nervy... Sire Arthure, všechna čest vaší fantazii!

26.08.2015 4 z 5

Údolí strachu Údolí strachu Arthur Conan Doyle

O téhle knížce jsem se dověděla díky českému televiznímu zpracování někdy z roku 1985 a velice příjemně mne překvapila. Že Sherlock Holmes v ní má jen rámcovou roli, mi vůbec nevadí, zpětně vyprávěný příběh Birdy Edwardse je možná i napínavější než většina klasických "sherlockovek". Rozhodně se mezi ostatním dílem ACD neztratí!
Shoduji se s Keri.H na 4 a půl hvězdičkách, ale když to nejde, tu půlku radši přidám než uberu :-)

26.08.2015 5 z 5

Ztracený svět Ztracený svět Arthur Conan Doyle

Dobrodružná SF klasika, která baví i po 100 letech od napsání - a kam se hrabou všechny filmové a seriálové zpotvořené verze!!

26.08.2015 5 z 5

Kluci, holky a Stodůlky 1 Kluci, holky a Stodůlky 1 Eva Bernardinová

Na tehdejší dobu velice kvalitní a vtipná knížka o dětech a nejen pro děti. Později jsem ocenila svěží, krásně hovorový jazyk a styl a co se týče pasáží o schůzích a komunistech - no to prostě tehdy byla součást života, ať jsme chtěli nebo nechtěli... S odstupem mi některé nenápadné větičky přijdou i docela odvážné - vzpomínám si třeba na Honzovu otázku tatínkovi, jestli z toho komunista něco má. Bylo mu odpovězeno asi v tom smyslu, že když v tom umí chodit, tak má. Všchna čest vyjádření reality, ve většině tehdy vydávaných knížek toto rozhodně nebylo pravidlem.

24.08.2015 4 z 5