Šílený Měsíc

Šílený Měsíc
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28582/bmid_sileny-mesic-28582.JPG 4 21 21

Na odvrácené straně Měsíce byl nalezen podivný útvar – labyrint, který tam v dávné minulosti zanechala neznámá mimozemská rasa. Lidé mohou teleportovat na Měsíc průzkumníky způsobem, který originál ve vysílači zničí, stvoří přesnou kopii v přijímači na Měsíci a bezpečnostní kopii v pozemské laboratoři. Dosud ani jedna mise však nebyla úspěšná. Průzkumníci hynou a jejich dvojníci na Zemi propadají absolutnímu šílenství…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Albatros (ČR)
Originální název:

Rogue Moon , 1960


více info...

Přidat komentář

ludek.n
12.07.2023 3 z 5

Úspěch poměřovaný šílenstvím. Doktor Edward Hawks potřebuje pro svůj projekt člověka, který se dokáže vypořádat se smrtí a překonat ji, aby mohl vědcům přinést potřebné informace. Budrys napsal sci-fi román, který své těžiště nemá ve vědecko-fantastických prvcích, ale zválcuje vás svým sociologickým pozadím. Psychologii postav má vypracovanou do posledního detailu, od minuty by mohl psát scénář k pokračování hollywoodského trháku Kočka na rozpálené plechové střeše. Šílený měsíc proto není o příběhu jako takovém, ale o důsledcích a postojích. Není proto důležité, že se nedozvíte o čem to celé vlastně je, ale jak se k důležitým událostem postaví jednotliví hrdinové. Filozofické přesahy jsou znepokojivé a nutící k zamyšlení. Koneckonců nominace na prestižní cenu Hugo nespadla z nebe. Jenom by to chtělo trochu přitlačit na pilu a dát příběhu nějaký smysluplné vyústění.

Johhanka79
19.11.2019 4 z 5

Rychle přečteno! Psychologie, filosofie. Zajímavý pohled muže "vědce" na ženu, jakožto inteligentní životní formu. Etika, morálka, život, smrt, pseudo - psycho sci - fi v plechovce od koly?! Pokud jste také inteligentní životní forma, budete o knize přemýšlet nejen během čtení, ale i po přečtení!


mulderka
18.01.2016 3 z 5

Namlsaná zkrácenou verzí, která kdysi vyšla v Ikarii, jsem se pídila po úplném znění... no a nic moc. Námět každopádně neotřelý a originální - dalo by se z něho vytřískat daleko víc než ta psychofilozofická omáčka, v níž se snaží neutopit dějová kostra. Bohužel se jí to moc nedaří. Škoda. Mohlo to být něco extra.

učtese
13.01.2013 2 z 5

Anotace k této knize je trošku zavádějící, protože teleportacím a průzkumu objektu na měsíci se věnuje pouze okrajově.Většina z těch 195 stran se věnuje psychologickému rozboru postav a protože jsou tam hlavní postavy dvě a asi tři čtyři vedlejší, je to rozbor důkladný a zoufale nudný. Jestliže se o bratřích Strugackých řiká, že psali vlastně sociologické romány a sci-fi prvky jim sloužili jen jako zástěrka, aby vůbec mohli vydávat, tak Algis Budrys tuto formu (v této knize) přivedl k dokonalosti. Dvě hvězdy jsou za těch dvacet sci-fi stránek.

Štítky knihy

bludiště, labyrint

Autorovy knížky

Algis Budrys
americká, 1931 - 2008
2000  70%Šílený Měsíc