Znovuobjevení člověka I.

od:


KoupitKoupit eknihu

Cordwainer Smith (vlastním jménem Paul Myron Anthony Linebarger; 1913 – 1966) byl jedním z nejpodivuhodnějších autorů americké SF své doby – kromě toho však zůstává jedním z mála, kteří svou svérázností vlastní dobu a její omezení hravě překonávají. Jeho práce si nemůžete – dokonce ani ve SF, žánru, který je na různá překvapení a neobvyklosti více než bohatý – splést s ničím jiným. Zvláštní vizionářskou a snovou atmosféru promíšenou nečekanými řešeními a nápady snad ani nejde napodobit. Český čtenář se zatím mohl seznámit jen s několika autorovými povídkami roztroušenými v dlouhých časových obdobích po časopisech a antologiích. Celkový pohled na dílo Cordwainera Smithe, to je ale něco zcela odlišného. Smith totiž patří k oněm autorům, kteří si vypracovali vlastní dějiny budoucnosti a do jejich rámce pak zasazovali svá díla. Kniha byla oceněna Akademií Sci-Fi, Fantasy a Hororu (ASFFH) v kategorii překladová povídková sbírka za rok 2003. Dále byla mezi nominovanými tituly v kategoriích: nejlepší SF a nejlepší zahraniční kniha....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30598/znovuobjeveni-cloveka-i-30598.jpg 4.37
Orig. název:

The Rediscovery of Man (1988)

Žánr:
Povídky, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Triton
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

mulderka
18.01.2016

Na počátku mého vztahu k dílu C.Smithe bylo jeho neobyčejné křestní jméno. Podle něho jsem si zapamatovala několik povídek vydaných v různých antologiích - a jimi fascinována jsem se totálně zamilovala - anebo zdrogovala??
Svět, který tento výjimečný autor stvořil, poznáváme jen zlomkovitě jako útržky dějin BUDOUCNOSTI, dochované po Pradávných válkách a sahající až někam do roku 16000. Můžeme sledovat vývoj lidské společnosti, mnohdy velice bolestné pokusy o dobytí vesmíru pod vládou Instrumentality lidstva i jednotlivé proplétající se osudy lidí, podlidí bojujících za uznání svých práv, i tvorů, kteří kdysi lidmi byli, než je cizí hvězdy a planety změnily k obrazu svému... To vše psané poetickým, kultivovaným jazykem, občas s lehkými parafrázemi na literární díla a historické osobnosti.
Číst Znovuobjevení člověka je jako ponořit se do chvílemi drogové halucinace, chvílemi velice emocionálně vypjatého snu. Neustále žasnout nad všemi nápady a obrazotvorností, z níž je utkán /náš?/ budoucí svět. Ujistit se, že lidství, ať už ho chápeme jakkoliv, bude zachováno, naděje a spravedlnost není zapomenuta.
Neumím složit větší poklonu knížce, než když se mi nad ní vzrušením tají dech a slzy dojetí tečou po tvářích... I LOVE YOU, MR.CORDWAINER SMITH!

Autor a jeho další knihy

Cordwainer Smith

Cordwainer Smith
americká, 1913 - 1966

Uživatelé mají knihu

v Přečtených9x
v Doporučených1x
v Knihotéce8x
v Chystám se číst4x
v Chci si koupit1x
v dalších seznamech1x