moira2912 moira2912 komentáře u knih

Ocelové srdce Ocelové srdce Brandon Sanderson

4.4.2014 - 3,5*
Už ze začátku jsem měla problémy se do toho začíst. Miluju Sandersona všeobecně, doopravdy. A ani tato kniha nebyla špatná. Ale něco mi v ní chybělo.
Po částech to mělo všechno. Skvělé postavy, které se chovaly uvěřitelně, autor z nich nedělal nic víc, než byly, měly své slabosti a chybky. Dobrý děj, pekelné zvraty. Skvěle propracovaný svět, magii, která upoutala, pozadí, které bylo uvěřitelné a dobře vykreslené.
Výjimeční a jejich schopnosti, jak se chovali, vše ohledně nich. Celkově vše, co se jich týkalo, jak to měl autor vymyšlené, zaujalo, potěšilo, překvapilo. Tucty schopností, příběhy v příběhu jiných postav, přístroje a vybavení. Je to všechno zatraceně originální a tak všechno...
Ale mě to prostě nesedlo. Dohromady by mě to mělo srazit na zadek. Já však jen četla a věděla, že je to příběh a chtěla jsem to mít za sebou.
(Možná to je proto, že jsem dočetla The Thousand names a jsem nedočkavá se pustit do druhého dílu?)
Sequel si přečtu, protože to byla dobrá kniha a má zatraceně velký potenciál atd atp. Ale na Ocelovém srdci je něco, co mi nesedí. Možná to v dalším díle přejde.

26.09.2015 3 z 5

Fangirl Fangirl Rainbow Rowell

Je to zvláštní. Četla jsem to do pěti do rána a myslela si, že tomu asi dám čtyři. Ale pak jsem nad tím po probuzení uvažovala... a ještě více... a postavy se mi tak nějak zpětně dostaly pod kůži. Náhle i ten nápad vypadal geniálně. Autorka to napsala skvěle. Úžasně realisticky. Vztahy tam jsou prostě... x))
Propadla jsem tomu. S dvoudenním zpožděním. :D

30.06.2015 5 z 5

Černá díra Černá díra Charles Burns

Jesus!!
Úžasná kresba.
Ta originalita, fantazie...
Ale je to děsivé.
Krásně morbidní.
Nope, prostě jen morbidní.

26.06.2015 5 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Viděla jsem jako první film a uvažovala, o kolik to může být lepší.
O hodně, btw. :))) Skvělý příběh.

26.06.2015 5 z 5

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Nečekala jsem to. Nebyla jsem ani trochu připravená na to, jak moc mě tento příběh bude bavit, a když zohledním, že jsem se k tomu dostala jen náhodou. Ironie. Pohádka, ale zatraceně dobře napsaná, děj taky skvělý, takové pohádkové a neuvěřitelné a roztomilé a plné fantazie. A těch zvratů, musela jsem se smát a vážně mě to do sebe vtáhlo. :))

12.06.2015 4 z 5

Sto tisíc království Sto tisíc království N. K. Jemisin (p)

Zvláštní styl psaní, který mi sedl.
Postavy, které jsem si zamilovala, skvěle propracované. Jejich pohnutky, situace, ve kterých se nacházely, křehká důvěra stejně jako krutost... A nejen charaktery lidí, ale i těch starších. Strašně se mi líbilo jejich propojení.
Ve světě, který je tak zatraceně dobře propracovaný, historie, vznik, vše vykreslené do všech úžasných barev...
A ten hořkosladký konec.
Po dlouhé době jsem se zase dobře bavila a příběh mě do sebe vtáhl svou podivnou atmosférou a poutavým pozadím. Myslím, že jsem se do toho světa zamilovala, i když to není dokonalé, ale stejně si mě to získalo.

12.06.2015 5 z 5

Otrokyně citů Otrokyně citů Nalini Singh

Měla jsem chuť na nějakou urbanku, na vlkodlaky, arogantního alfu a nějakou přidrzlou hrdinku, a dostalo se mi pod ruku toto. Svým způsobem jsem dostala přesně to, co jsem chtěla. A ještě trochu víc.
Paranormální svět je tu podán jinak, než jsem čekala, a to mě překvapilo, protože se mi to hodně líbilo. Dneska už nenarazíte na něco tak nového, aby vás to zaujalo. Postavy dobře zpracované, děj slabší, příběh spíše o interakci charakterů, ale četlo se to dobře.

Útek z tábora 14 Útek z tábora 14 Blaine Harden

Výpověď komplikované osoby, která byla zformovaná ve zvěrských podmínkách, "příběh", který děsí a je neuvěřitelný v tom, že to je současnost.
Smutná výpověď muže, který je zlomený, který ale stále bojuje a který se snaží.
Příběh je převyprávěn novinářem, který jej velmi dobře zpracoval, dodal politickou a sociální situaci, takže se čtenář dokázal snadno orientovat - a byl ještě zděšenější z toho, jaká je skutečnost a čím si lidé musí procházet.

12.06.2015 4 z 5

To je tak roztomiloučce morbidní a někdy prostě jen tak depresivní, až se chce řvát. Nedá se to nezbožňovat. A ty ilustrace... ta fantazie... :3

Napojení Napojení Douglas E. Richards

Zajímavá kniha se zajímavými myšlenkami, které nejsou vůbec hloupé, autor tomu věnoval myšlenku a většina se zakládala na pravdivém základu. :) Děj také nebyl vůbec špatný. Postavy různorodé a dobře zpracované. Jen mi lehce nesedl styl psaní, ale kniha to byla dobrá a bavila jsem se. :)

12.06.2015 3 z 5

Ohnivý cejch Ohnivý cejch Nalini Singh

Byli roztomilí. Sice Mercy a Rileyho nemám nejraději z už přítomných párů, ale Mercy je silný charakter a Riley je miláček. A jejich vztah - vlk a kočka (hell, yeah!) - damn, byla zábava je sledovat. Právě díky tomu se objevovaly nové, zajímavé detaily. Ohledně smeček a jejich zvyků. A svět se stále rozvíjel. Pohledy ostatních postav prohlubovaly hlavní děj na pozadí.

11.01.2020 4 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

5.10.2015 - 4,5*
Bylo to skvělé.
Ani ne tolik nápadem nebo dějem, ale tou zatraceně úžasnou atmosférou.
Námět byl svým způsobem také originální, a s pozadím, které autorka vymyslela, se skvěle doplňovaly. A Drak! Nápad s drakem, Sarkan, damn, chci taky svého. I když to byl tak upjatý idiot.
Hlavní hrdinka byla jiná, než jiné protagonistky. Byla jistým způsobem roztomilá katastrofa, ale dostala se mi pod kůži. Charaktery celkově byly... jiné a lepší, než v ostatních příbězích a bývalých pohádkách.
Fungování vztahů. Magie. Všeho. Líbilo se mi to pro svou originalitu a svoucnost a syrový potenciál.
Děj byl také skvělý. Byly tam zvraty, které mě zarazily. Byly tam scény, které jsem nečekala, a které dělaly příběh tak nějak reálnější a, jistým způsobem, i tvrdší. Celkově to bylo napsané dobře, bylo to chytré, dobře zkonstruované, malé detaily příběh prohlubovaly, když si je zpětně uvědomíte, hodně se mi to líbilo. :)

14.10.2019 4 z 5

Kvantový zloděj Kvantový zloděj Hannu Rajaniemi

19.8.2019 - 4,75*
V první řadě - brilantní překlad. Tohle musel být zajímavý oříšek.
Co se zbytku týče, nemám takřka žádné výhrady. Zamotaný, poutavý děj. Několikrát mě zaskočil nepřipravenou a MOJE TEORIE BYLY ÚPLNĚ MIMO. -_-

Ty nápady. Každá kapitola byla pomalu jeden samostatný příběh za druhým představující nějakou novou myšlenku a autor se nezastavil až do samozného konce. Páni. Jednoduše smekám.
Styl psaní autora nádherně vykresloval každou scénu a já se v tomto příběhu jen ráda ztratila. Imaginace je něco, co tato kniha rozhodně nepostrádala.

Postavy byly živé, svéhlavé, broučínovské a k zamilování i protivné a na facku.
(A zajímalo by mě, proč mě z nějakého důvodu ženské charaktery iritovaly. Nějak, nějak jsem se v nich v jednu chvíli dokázala nádherně vidět, a poté uvažuji o jejich mentálním zdraví a vše dobré se smaže. Což se mi stalo opakovaně.)

Skvěle napsaná a promyšlená kniha, nádherně vybalancovaná a přesně v tom správném tempu. Vřele doporučuji. Hm. Vřele doporučuji lidem, kteří miluji sci-fi a nebojí se, když je kniha zamotaná a nevodí za ručičku. A možná tak trochu šílená.
Prostě ten typ příběhů, který mám tak ráda. *heh*

14.10.2019 5 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

5.2.2018 - 4,25*

"Being born mortal is like being born already dead."

Jaká zvláštní kniha.
Skvělá. Měla jsem malé varování díky recenzi Andrey, takže jsem nebyla až tak zaskočená, přesto mě knížka příjemně překvapila. Pro všechnu tu temnotu, bodání do zad. Zamotaného děje plného zvratů a politiky. Čeho všeho byla hlavní hrdinka schopná. Je umění napsat hrdinu, který má své slabosti a ve stejné chvíli lehce nejistě zvažujete, čeho všeho je schopný a zda někdy nepřekročí čáru v písku. Podivně se to bilo s místy lehkou naivitou, ale jelikož je to YA a charaktery byly mladé, nejspíše se tomu nedalo vyhnout. Co se charakterů týče, nestagnovaly, což je to hlavní. Málokdy takový hezký vývoj v YA vídám. Co se mi však líbilo především, přestože tu a tam bylo pár neoriginálních věcí, ve všem důležitém autorka prostě napsala, co jí diktoval příběh, ne co by se dobře prodávalo, a tak nás upřímně překvapovala a udělala tak knížku originálním kouskem. Nic nedala zadarmo. Ani těm charakterům, když se to tak vezme, nemůžete pořádně fandit, jelikož, popravdě, všechny byly něčím prostě příšerně nedokonalé. Protivné. Znepokojující. Prostě komplexní. A stejně jste na půl cesty k tomu, abyste je milovali.

"For a moment, we just look at each other. He’s a monster, so if I want to do a very bad thing, he’s not going to judge me for it. Much."

Přála bych si více magie. Světa, který by autorka představila. Přestože tu a tam hezky napsala nějakou scénu a místy přišla se zajímavými detaily, nějak ve mně po dočtení nezanechal žádný dojem, což je škoda, jelikož by si příběh zasloužil trochu více.
A přála bych si trošku více záludnosti. Ach ano, je to zamotané a chytré, ale je to takové... nemám jiné slovo, než "naivní", i když to příběh taky nevystihuje. Je to, přes všechny ne tak "veselé prvky", taková fluffy knížka, což mě mate, jelikož ty ne-fluffy-aspekty by měly převažovat. A přesto mám z knihy pocit odlehčené atmosféry.

Oh, a netopí se to v zaláskovanosti! Rozhodně plus.
Ať tak či onak, skvělá YA fantasy. ^^

02.02.2019 4 z 5

Howlův putující zámek Howlův putující zámek Diana Wynne Jones

8.5.2018 - 5* (aj)
Pokaždé, když tuto temperamentní, nádherně nedokonalou pohádku čtu, zamiluji se do ní více a více.
Nejsem si jistá, jestli je jiný příběh, ve kterém jsou hlavní postavy prostě a jednoduše spratci, zcela jistě daleko od jakéhokoli sebenízkého ideálu, a přesto mě příběh ve výsledku donutil si je tak zamilovat. Ne protože jsem přešla všechny jejich chyby, ale právě pro ně. Je to unikátní pohádka, správně šílená a právě tak akorát magická, tudíž ji můžu číst stále dokola. :)

15.11.2015 - 5*
Často jsem netušila, kdo na co jak přišel, bylo to šílené, plné úžasných nápadů a strašně se mi to líbí. Je to skvělá pohádka. :)

2014 - 4,5*

March 02, 2013 - 4*

(Ta pohádka je nádherná.)

Howlův putující zámek mě zaujal díky Abyssině recenzi a taky kvůli nádhernému animáku Hayaa Miyazakiho. Kniha a film jsou trochu odlišné, přesto - krásné příběhy.

"V zemi zvané Ingárie, kde jsou úplně běžné takové kouzelné předměty jako sedmimílové boty a neviditelný plášť, míval smůlu ten, kdo se narodil jako nejstarší ze tří sourozenců." (první věta knihy)

Howlův putující zámek nás zavede do světa zvaného Ingárie, světa kouzel a střelených čarodějů, je to místo, kde nic není jisté.
(Nádherný svět.)
Kniha je psaná jako pohádka, jednoduchým stylem, krásně volenými slovy a zvláštními opisy. Děj je ve své jednoduchosti úderný, atmosféra této knihy je něco, co mnoho pětkrát obsáhlejších dílek nezná ani z dálky. Nadchlo mě to. Opravdu. A dnes, o dva dny později, jsem z ní ještě nadšenější. Moc často se mi nestává, že bych o nějaké knize přemýšlela ještě dva dny po přečtení, že ve mně zanechá tak hluboký dojem a charaktery tak hlubokou stopu. Avšak...

(Sofie je praštěná a hloupá. Howl je rozmazlená hysterka.
Sofii jsem si oblíbila. Howla jsem si zamilovala. :))

Postavy:

Jistým způsobem mi Howl připomíná lehce idealizovaného Francoise Villona (můj oblíbený básník. x)) v době, kdy jsem o něm věděla jen to základní a znala ho jen v růžových barvičkách. A zamilovala si jej. Strašně miluju ty středověké bohémy, kteří jsou parchanti, ale mají charizma. Pokaždé, když uvidím nějaký dobře natočený film nebo přečtu dobře vystiženou knihu, dlouho nad nimi uvažuju. A tak to bylo i s Howlem. Nechci vám ho popsat, chci, abyste přišli sami na to, jaký je doopravdy. Protože ten zážitek stojí za to. x))

"... Je ti jasné, že taky můžu umřít?" - Kalcifer
"Musíš se na to dívat z té lepší stránky," řekl Howl. "Taky bych mohl umřít já..." (str. 175)

Sofie je na druhou stranu jeho naprostým opakem. Je to postava, s kterou příběh prožíváme a díky které se do Ingárie vůbec dostaneme. Zodpovědná, místy nudná, realistická.

Co musím vyzvednou je, že postavy mají své chyby. Nejsou dokonalé, dost často nás dohání k nepříčetnosti a zoufalství, a přestože je tato knížka pohádkově vedená, je napsaná lépe, než mnoho knih zařazených v literatuře o pár kategorií výše. Jaká ironie. Ale já vždy milovala pohádky.

"Vůbec ne!" zakřičel Howl. "Jsem zbabělec. Něco tak šíleného jsem schopný udělat jedině tehdy, když si řeknu, že to dělat nebudu!" (str. 230)

Styl Jonesové a překlad mi sedl. Byl skvělý, protože se kniha v podstatě četla sama. Místy je volba slov zvláštní, taková kouzelná a pohádková. Příběh je psán s ohromnou fantazií, autorka nás překvapuje v drobných detailech, zahrnuje nás tolika originálními nápady...

Jediné, co mi vadilo, byl zvláštní, uspěchaný konec, který se mi zdál na rozdíl od poklidného běhu příběhu až moc chaotický. I některé postavy se chovaly zvláštně. Mnohonásobně to však vyvažuje popsání světa, které Jonesová vymyslela.
Teď mě tak napadlo, že to snad ani pohádka není. Je to šílená kniha, moderní svět v pohádce... :)

"Jdi spát, blázne," řekl mu Kalcifer ospalým hlasem. "Jsi úplně namol."
"Kdo? Já?" otázal se Howl. "Ujišťuji tě, můj milý příteli, že jsem úplně střízlivý." Vstal a odebral se po schodech nahoru, přičemž celou dobu hmatal po zdi, jako by byl přesvědčený, že mu někam uteče, když se jí nedotýkal. "Taková nestoudná lež!" poznamenal Howl směrem ke zdi. "Mou jedinou záchranou je teď už jen má zářná nečestnost." Několikrát na různých místech narazil do zdi, načež objevil dveře do ložnice a dopotácel se dovnitř. Sofie zaslechla, jak upadl a nadává posteli, ať neuhýbá. (str. 208)

Howlův putující zámek je jednoduchá kniha, má snivou atmosféru a má svoucí charaktery, i s jejich chybami. Přesně takové charaktery miluju. Svět, který si Jonesová vytvořila, je šílený. Dokonalý. A děj... i ten má něco do sebe. Líbí se mi, tato kniha si mě získala a s každým dnem, s kterým o ní přemýšlím, se mi líbí ještě více. Jonesová na začátku knihy děkuje jistému chlapci za to, že díky němu tuto knihu napsala. Stačila dvě slova.
(Putující zámek.)
Neuvěřitelné, co se z těch dvou slov dokázala vytvořit. Kniha má jednoduché ilustrace, které příběh pěkně dokreslují, a má hezky vyřešené rozdělení kapitol. Pokud máte rádi krásné pohádky, doporučuji přečíst. Je to vaše povinnost! .))

08.05.2018 5 z 5

Teckla Teckla Steven Brust

1.1.2018 - 3*
*Možná mírný spoiler...*
Můj největší problém s knihou byla Cawti.
Čím jen to je, že mé nejoblíbenější fantasy série s mužskými protagonisty mají, co se partnerek hrdinů týče, tak podivné hrdinky? Chci říct, jak Kati psala ve své recenzi, Cawti se na Vlada dívala jak na nějakou špínu, s kterou musí jednat, a Vlad za ní přesto stále slepě šel. Hádám, že část musela být láska, ale co Cawti předvedla, to bylo prostě přes čáru. A ani Vlad ke konci se nechoval zrovna nejlíp, ale jemu bych to i prominula, jelikož byl tak trochu zahnaný do rohu. Je to škoda, jelikož dokážu chápat pohnutky, které autor chtěl představit. Detail dlouhodobého vztahu a boje, kterým si musí projít, je skvělý prvek ve své podstatě taky. A oceňuju i to, jak se autor snažil posunout mentálně Vlada samotného, ne věc, na kterou narazím u podobných fantasy sérií často. Jen to vše ne zcela zvládl a především Cawti z toho vyšla jako netolerantní, sebestředná mrcha. Bezcitná a, no, fanatička taky.
Příběh proto utrpěl, mezi revolucí, Cawti a Vladovým poraženeckým chováním, nejčastěji kvůli jeho drahé ženě, to byla docela depresivní cesta a i konec, i když byl vcelku “Vladovský”, nakonec vyzněl hluše a poraženecky.

08.05.2018 3 z 5

Taltos Taltos Steven Brust

3.1.2018 - 4,5*
Originalita. Sarkasmus. A skvělý styl poskládání příběhu, retrospektivní pohledy vložené do současného přiběhu, všechny ty drobné detaily. Parádní jízda. ^^
Uvažuju, jestli by bylo lepší začít touto knihou. Koneckonců je chronologicky první. Ale mám takový dojem, že příběh roste spolecně s ubíhajícím časem a nejspíše bych si tuto knihu tak neužila, kdybych jí začala. Jhereg je, nakonec, skvělý startovní bod. :)

08.05.2018 5 z 5

Jhereg Jhereg Steven Brust

25.9.2015 - 4*
Sem tam mi vadilo, jak byly napsané dialogy, ale to bylo tak vše. Svět jsem si zamilovala, historie, zvyky, různé detaily. Postavy byly taky skvělé. Děj byl logický, celou dobu jsem s hrdinou uvažovala, jak se situace vyřeší. Byla jsem napjatá. A Brust to vyřešil chytře. :)

08.05.2018 4 z 5

Úkol přežít Úkol přežít V. Mahaněnko (p)

6.3.2017 - 3*
Ještě stále jsem překvapená, že jsem se dokázala překousat začátkem. Jsem ráda, jelikož v dalších dílech jsou scény a prvky, které mě opravdu potěšily, a autorovo psaní se naštěstí zlepšilo, ale stejně, první půlka pro mě byla jako tahání zubů. Buď je to autorova první kniha a nikdy předtím nepsal, nebo je prostě nešikovný autor, který se nadšeně snažil na čtenáře vše vychrlit hned a na místě. Místo, aby svět postupně představoval, děj doslova udupal ve zdlouhavých, vysvětlovacích částech.
Celkově je kniha tak nějak naivní a rozhodně ne reálná, ale koncept byl dost poutavý, abych se to donutila dočíst, naštěstí. :)

edit: po zamyšlení - venku jsou i lidi, kteří nehrají. Ok. Tak nehrají. Ale i přesto si myslím, že je postupné představování lepší, i za cenu mírného tápání ve tmě, než zabití děje a příběhu pro dokonalou komunikaci mezi autorem a čtenářem.

08.05.2018 3 z 5

Úkol přežít Úkol přežít V. Mahaněnko (p)

6.3.2017 - 3*

30.12.2017 3 z 5