mnohoknih mnohoknih komentáře u knih

Bylinkářka Bylinkářka Eva Voříšková

Anotace nám nezvykle v pár větách řekla celý Katčin příběh. A je to hodně zajímavý příběh. Katka je prosté děvče žijící v klášteře od narození. Nikdo její pobyt nehradí a tak ji řádové sestry nic neučí, jen ji využívají k podřadné práci. To není spojler, ale důležitá informace, protože kdyby Katka byla trochu studovanější, příběh by se takhle nestal. A to by byla škoda. Nedostali bychom spoustu informací o bylinkách, jejich sběru a využití. Kačka si oblíbila hlavně mateřídoušku, čímž mi udělala radost. Kromě jiného proto, že jsem si vzpomněla na výbornou knihu s tímto názvem. Sledujeme Katčino dopívání, učení, zamilování a zradu. Máme možnost porovnat rozdíl mezi bílou a černou magií. Katka se nám před očima mění z trochu jednoduché puberťačky v neobyčejnou bylinkářku, jejíž cesta je opravdu trnitá. Příběh se čte dobře, plyne snadno. Jediné, co mi vadilo, bylo používání "mi" místo "mě". Pokud se tím naznačovalo nářečí, čekala bych více hovorových slov. Kniha je doplněna ilustracemi, které vhodně kopírují příběh.

05.05.2024 4 z 5

Sestry pod vycházejícím sluncem Sestry pod vycházejícím sluncem Heather Morris

Četla jsem Tatera z Osvětimi a nelíbil se mi. Autorka neumí válečné utrpení podat. Proto jsem se pustila do sester, abych zjistila, zda autorka vylepšila svůj styl. A musím bohužel konstatovat, že nikoliv. Příběh má být dle skutečné události, tak jsem si myslela, že ho autorce někdo vyprávěl a ona ho jen literárně upravila. Ovšem vzhledem k tomu, jak byla většina dialogů nereálná a vzhledem k poznámce v závěru, to vypadá, že si autorka většinu vymyslela na základě navštívení památníku padlých australských sester. Zvolené téma je určitě skvělé. Jen se ho měl ujmout někdo jiný. Já měla celou dobu pocit, že jsem se ocitla na ženském letním táboře. Z celé knihy stačí přečíst poznámku autorky, ta beletrie před tím jen znevažuje válečné oběti. Hvězdičky jsou za téma, za válečné oběti a za závěrečnou poznámku.

15.04.2024 3 z 5

Květy nad peklem Květy nad peklem Ilaria Tuti

Thriller od první stránky. Dvě časové linie. A jen čekáte, kdy se to propojí. Zhruba v půlce příběhu už je dost předvídatelné, kdo, co a jak. Hlavní vyšetřovatelská dvojce je samozřejmě naprosto nesourodá. Ačkoliv se autorka snažila, aby byla dvojice zajímavá, já si neoblíbila ani jednoho. Cekově mi příběh přišel dost klouzající po povrchu, i když se snažil poukázat na zajímavé téma citové deprivace u novorozenců. Možná to bylo tím, že podobné téma, ale daleko, daleko strašidelněji zpracované, jsem už četla. Tohle mi přišlo jako thriller oddechovka, včetně častého popisu krajiny. Což není špatně, jen to odvádí pozornost. K tomu, abych četla další díl, mě to nenalákalo.

17.03.2024 3 z 5

Srdcová desítka Srdcová desítka * antologie

Tak tohle je rozhodně zajímavý počin. Autorky vystoupily ze své komfortní zóny a můžu říct, že až na jednu povídku, se mi všechny moc líbily. A ta jedna se vlastně nepočítá neb autorčina tvorba se mi nečte dobře nikdy. Autorky se rozhodně vyřádily a my si tak počteme příběhy veselé i smutné, k zamyšlení i k zapomenutí. Já osobně jsem ráda za povídku Jany Jašové Stepford, protože tady se mi spojily dvě oblíbenosti. Autorka a námět ze Stepfordských paniček. Rozhodně můžu tuto antalogii jen a jen doporučit. Velikostně je akorát do kabelky, takže ji můžete vzít s sebou kamkoli a tam ji s chutí přečíst.

16.03.2024 4 z 5

Rozložíš paměť Rozložíš paměť Marek Torčík

Když zazvoní telefon v noci, je to vždycky průšvih. Ne jinak je tomu u Marka. Hodina vlka ho donutí vzpomínat na dospívání v rodném Přerově. A není to nijak radostné vzpomínání. Mozek má tu ošklivou vlastnost, že si raději pamatuje to hnusné než to dobré. Marek nám to předkládá ve druhé osobě, povídá si s námi. Na to jsem si zvykala snad půl knihy. Taky proto, že v těch vzpomínkách opravdu není nic dobrého. Chudá rodina, průmyslové město, alkoholismus dědy, nezájem otce, homosexualita, radši nic neřešící matka... Muselo být hodně těžké o tom psát. Ještě, že sem tam probleskl rok 2021 a my tušíme, jak je na tom Marek teď.

10.03.2024 3 z 5

Paže Oberonova Paže Oberonova Roger Zelazny

No to se mi ulevilo. Představa, že se příběh bude dál zamotávat, mě dost strašila. Ale stačí zavraždit pár příbuzných a pravda začne vylézat na povrch. Aspoň doufám. Nebo takhle, objeví se pár nových skutečností, které na celou situaci s trůnem vrhnou další světlo. Miláček Corwin zjistí, že jeho intuice se ozývá ve správnou chvíli a že dokáže téměř nemožné. A ten konec? Kdo jste propadl kouzlu Amberu, budete nadšeni. Vy ostatní si řeknete, že to už autor fakt nemyslí vážně :-)

27.11.2023 4 z 5

Pušky Avalonu Pušky Avalonu Roger Zelazny

Princ Corwin to nevzdává! Trůn mu náleží a tak bude jeho. On je prostě úžasný, i když si sám o sobě myslí, že vyměkl. A ty jeho regenerační schopnosti...Taky je trochu splašený a naivní a věří tomu, co se mu řekne. Seznámíme se důkladněji s dalším bratrem a zjistíme jaký dopad má Corwinova kletba. Trochu rozvláčně cestujeme dalšími stíny, ale když je vám tolik, kolik Corwinovi, tak na nějakém dni nezáleží. Anebo záleží?

09.10.2023 4 z 5

Čtvrteční klub amatérských detektivů Čtvrteční klub amatérských detektivů Richard Osman

Líbilo se mi téma příběhu. Vražda developera ve vesnici pro seniory, to bude klidné vyšetřování, málo krve a hodně klábosení. Četli Libuše Švormová a Jan Vlasák. Za ně hvězdička navíc. Příběh samotný byl roztelený jak nedělní odpoledne. Žvanilo se tak moc, že jsem chvílemi přestávala poslouchat. A už vůbec mě nelákalo přemýšlet, kdo je vrah. Vydržela jsem až do konce, takže vím, že bych to ani nevymyslela. Důchodci, kteří se do vyšetřování pustili, byli ovšem skvělí a myslím, ze by rozhodně mohli existovat. Včetně jejich boje s moderními technologiemi. Sečteno, podtrženo je to dobrá oddychová detektivka.

10.09.2023 4 z 5

Devět princů Amberu Devět princů Amberu Roger Zelazny

Corwin, mého srdce princ. Vynikající fantasy příběh a to tu není ani jeden drak či elf. Můžete si říct, že jde jen o klasickou rodinnou bitvu o trůn. A měli byste pravdu. Jenže jde o to, jak je to napsané. Corwina a všechny rodinné příslušníky vidíte jako živé. Popis fantaskní krajiny je úžasný. Amber nebo Rebma jsou nádherné světy. Další světy jsou ve Stínech. A nesmím zapomenout na Dworkinovo výtvarné umění a telefonování kartami. No a samozřejmě otevřený konec, aby se nám chtěl číst další díl.

10.09.2023 5 z 5

Sivá krev Sivá krev Marie Domská

Nápad dobrý, provedení příběhem slabší. Svět elfů sivů se odehrává pod zemí, kam se před mnoha lety ukryli. Líbilo by se mi, kdyby autorka více popsala tento svět, jejich život, více detailů z pověstí. Ale to vše se dovídáme v podstatě náhodně. Na rozdíl od bitev, které jsou zase až zbytečně detailné. Taky podrobný popis, kdo kam šel a kam kladl nohu, mě rušil. Přitom myšlenka prozření a vrácení se na zemských povrch je výborná. I pocity prince, který má být zlý a své opravdové já skrývá, jsou uchopitelné. Celkový dojem je však nedotaženost. Ale nevadí, autorka je česká a tudíž to za přečtení stálo.

22.07.2023 3 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Mám ráda tlusté knihy, ale u téhle to ani nemuselo být. Než jsem dočetla do konce, zapomněla jsem, co bylo na začátku. Z Feyere se stává kvočna roku, všechny zachrání, všechno vymyslí a všechno bude po jejím. Naštěstí se najde dost postav, co ji vyvedou z omylu. Romantická linka lítá z jedné dvojce na druhou a když se objevil otec-hrdina, tak už jsem fakt brečela. Smíchy! Co všechno autor zmotá a překombinuje, jen aby se nám dostalo kolosálního závěru, je neuvěřitelné i na fantasy. A opět se nám příběh uzavřel a přesto existuje další díl.

09.06.2023 3 z 5

Knihomolka Knihomolka M. K. Hardy

Vidíte ten název? Důvod k přečtení. A dostala jsem českou, romantickou jednohubku. Příjemné čtení, nic složitého. Zítra už o tom nebudu vědět.

06.05.2023 3 z 5

Kdepak je má kravička? Kdepak je má kravička? Terry Pratchett

Povinná jednohubka. Elánius je božan :-)

29.04.2023 5 z 5

Příspěvek k dějinám radosti Příspěvek k dějinám radosti Radka Denemarková

Těžké téma, těžké čtení. Trvalo mi dlouho než jsem se začetla. Autorka použila tolik slov, že si myslím, že jsem kolikrát ani nepochopila, co tím chtěla říct. O násilí na ženách, potažmo na lidech, je třeba neustále psát, neustále to připomínat. Bohužel tahle kniha páchala násilí na mně.

23.04.2023 3 z 5

Zakletý v čase Zakletý v čase Audrey Niffenegger

Super nápad s cestováním v čase. I když se tedy dost divím, že jim z toho nejeblo.

18.02.2023 4 z 5

Arcižár Arcižár Eoin Colfer

Miluju draky a je jedno jestli je to norský ostrohřbetý, Safira nebo Vern. Ten má kromě dračích vlastností i nějakou tu lidskou ( držī ketodietu, chlastá vodku). Nečekejte nic hlubokomyslného, ale sympatickou oddychovku.

18.02.2023 3 z 5

Nevěsta ze zámoří Nevěsta ze zámoří Hana Marie Körnerová (p)

Pokud chcete dobře napsanou romantickou oddechovku, tak můžete tohle číst.

06.02.2023 2 z 5

Navždy princezna Navždy princezna Connie Glynn

Věděla jsem, že to nemám číst, ale chtěla jsem sérii dotáhnout do konce. Jako fakt se všichni zlí najednou stanou hodnými? A sexuální preference pouze na stejné pohlaví jinak jedině kámoši? A najednou si všichni všechno vysvětlí? Proč to neudělali dřív? Protože by autorka nemohla tak dlouho blábolit.

01.02.2023 odpad!

Vraždy na molu Vraždy na molu Ken Bruen

Nevím, zda bych to nazvala detektivkou. Spíše pár dní jednoho opilce s detektivní linkou. Ale četlo se to dobře.

22.01.2023 3 z 5

Spousta příběhů, sem tam nějaký fakt. Četlo se to docela dobře, ale je to opravdu hodně, hodně nafouknuté a obalené balastem.

15.01.2023 3 z 5