mitko mitko komentáře u knih

Tři muži ve člunu Tři muži ve člunu Jerome Klapka Jerome

Kniha o jednoduchom deji, ktorý slúži len na to, aby boli popri ňom rozprávané vtipné zážitky našich troch (štyroch) hlavných protagonistov. Niektoré boli veľmi usmievavé, človek sa v nich dokáže aj nájsť, iné boli slabšie. Čo ale u mňa najviac zráža hodnotenie boli popisy prostredí a histórie miest kadiaľ plávali a tiež niekedy umelecké opisy noci a iných vecí, vôbec sa mi tam nehodili a spomaľovali už dosť tak pomalý dej. Ale som rád, že sa tá kniha veľa ľudom páčila, určite si to zaslúži.

03.01.2017 3 z 5

Skleník Skleník Brian Wilson Aldiss

Od prvých strán my skleník veľmi pripomínal knihu Osada. V oboch sa ľudia nachádzajú v nehostinných podmienkach, kde im príroda usiluje o život na každom kroku. Obidve knižky tiež vynikajú veľkou rozmanitosťou popisov rastlín a druhov, ktoré len vyzdvihujú fantáziu autorov a ja som sa len hltal myšlienkami tieto divoké svety. Ale zatiaľ čo v Osade príroda plnila len úlohu kulisy a dej sa sústredil na hlavné postavy v Skleníku tvorí hlavné jadro knihy, kde ľudia sú len hýbateľom miesta tak, aby Aldiss mohol opísať prostredie na celej zemi (a aj mimo nej). A tu môže spočívať hlavný problém pre veľa čitateľov, ktorý by čakali nejaký väčší dej, dobrodružstvo alebo vývin postáv. Ale keď pristúpite na Aldissovu hru, dostanete výborne opísaný svet, v ktorej sa mu podarilo excelentne vykresliť evolúciu rastlín a živočíšnych druhov, logicky to skĺbiť a ako čitateľ sa len necháte týmto fascinujúcim prostredím unášať.

03.01.2017 5 z 5

Město schodů Město schodů Robert Jackson Bennett

Chválim autora za pekne vymyslenú mytológiu, históriu a zákonitosti sveta. Postavy taktiež dobré, nemali prehnané vlastnosti, pôsobili ľudsky a robili chyby (veľa chýb). Len 500 strán sa mi zdá na toľko deja čo tam bolo veľmi veľa. V knižke boli asi tak 3 akcie, nie ani nejako dlhé (záverečná tiež prekvapila krátkosťou) a zvyšok sa sústredí skorej na rozprávanie a opis. Zjednodušene bolo tam niekedy veľa omáčky. Ale čítanie naozaj dobré, predstavivosť sa autorovi uprieť nedá.

01.12.2016 4 z 5

Gateway Gateway Frederik George Pohl Jr.

Gateway sa umiestňuje v rebríčkoch najlepších sfi-ci kníh na popredných miestach, a tak ako milovník tohto žánru som sa na neho patrične tešil. Anotácia ku knihe taktiež sľubuje nevšedný zážitok, kde sa budú objavovať nové svety a technológie pri dobrodružných výpravách. Tešil som sa na autorovu predstavivosť v tomto ohľade. No ale pre čítaní knihy mi prišlo ako keby ten svet, to objavovanie Heechov bola len veľká kulisa, slúžiaca len na testovanie psychiky hlavného hrdinu, no a jeho problémy boli veľmi....zaujímavé. Sedenia u psychorobota boli pre mňa v 80 % zbytočné a trápil som sa pri ich, pri tých omáčkovitých rečiach.

Druhá línia bola aspoň trocha zaujímavejšia, ale to cestovanie mi prišlo veľmi odbité, o Heechoch sme sa tu nič nedozvedeli (aj keď to asi kvôli priestoru v ďalších knihách) a väčšinu času tu sledujeme moralizovania hlavného hrdinu a jeho spanie so ženskými (no dobre trocha aj s chlapmi). Takže zatiaľ by som hodnotenie videl na slabšie 3*.

No ale kto by to bol povedal, že nakoniec najväčšie prekvapenie príde v mojej najnenavidenejšej časti knihy a to u sedení u psychiatra, kde od incidentu teplomera sa to zrazu otočí na silnejší emocionálny zážitok a ta posledná kapitola.. no bol to dosť prekvapenie, ktoré som v hlave ešte chvíľu mal..čo zdvihlo hodnotenie na 4*.

01.12.2016 4 z 5

Bůh strachu Bůh strachu Jan Hlávka

Je to pre mňa prvý diel z tejto série, ktorý som prečítal a preto je moje hodnotenie nižšie. Príbeh bol zábavný so sympatickými postavami, ale bola to len taká jednohubka. Je veľmi pravdepodobné, že som nepostrehol kopec narážok, ktoré súviseli s minulými dielmi alebo teda celou sériou a taktiež som si dobre nevedel vyskladať rôzne vzťahy medzi postavami a tiež svetom, preto sa vtom viac nájdu čitatelia, ktorý majú za sebou viacej dielov.

20.11.2016 3 z 5

Ubik Ubik Philip K. Dick

Knihy od Dicka by sa dali ľahko spoznať aj keby nebolo na nich jeho meno. Paranoidné svety v každej jeho knihe, aj keď vždy trocha odlišné sú jeho hlavným znakom a je to najväčšia vec čo ma na jeho dielach fascinuje. Nejednoznačnosť reálneho sveta, vytváranie nových v ktorých je hlavný hrdina stratený rovnako ako vy nedokáže popísať iný autor lepšie. Ale v tejto knihe mi prišiel Dick troška riedený. Myšlienka moratórii mi prišla veľmi dobrá taktiež aj využitie psychotikov, ale keď už dôjde na rozpoltenie reality, tak nám dáva Dick až trestuhodne veľa indícií, čo je skutočnosť a čo nie. A aj keď tam dáva pár falošných návnad, pocit stratenia sa v realite a príbehu nenastáva. Prekvapil ma aj dosť logický koniec, kde sa všetko nakoniec vysvetlí (no teda až na posledné 2 strany, ale tie v dnešnej dobe už moc nefungujú), čo mi tiež prišlo na Dicka dosť nezvyklé, keďže v iných jeho knihách má človek po dočítaní toľko otázok ako v strede knihy. V poslednom rade by som aj trocha vytkol svet v ktorom blúdili hlavný hrdinovia, neprišiel mi až tak zaujímavý aby ma to nútilo stále čítať, sústredil sa tu moc na opis prostredia, ktorý veľakrát nebol tak dôležitý.
Ale je to stále Dick, má to jeho rukopis, je tu všadeprítomná paranoia, len vie to aj lepšie..

20.11.2016 4 z 5

Démon z East Endu Démon z East Endu Petra Slováková

No tak to bolo veľmi rozvlieklo napísané. Pripadalo mi akoby lovenie démona bolo len druhoradé (aby to malo aspoň nejaký vývoj deja a tvorilo to len kulisu) a autorka sa sústredila veľmi na vzťah sestry a Michaela. Taktiež veľmi opisovala vzťah kráľovny a jej sluhov až mi prišlo šialené, že jej stále preukazovali takú vernosť a aj veľa situácií tam bolo veľmi opísané (Michael išiel do bordelu len niečo povedať kolegovi, ale samozrejme natiahlo sa to o ďalšie 2 zbytočné bitky, ktoré nikam neviedli). Čiže aj okolo 50 % knihy sa nesústredilo na dej. Ale zas steampunk mám rád a z knihy ho bolo veľmi cítiť a našlo sa tu aj pár zaujímavých nápadov, no len tá konzistencia deja....

03.11.2016 3 z 5

Archa zrůd Archa zrůd Pavel Fritz

V arche zrud sa nachádzajú poviedky rôznych žánrov. Prejdeme si od vesmírnych dobrodružstiev s objavovaním nových rás a stretom s neznámim cez cestovanie do minulosti, bojom v stredoveku s nadprirodzeným (dokonca sa tu stretneme aj s Bohom) až cez atmosfericky ladené hororové poviedky. Velice chválim autora za to, že snáď každá poviedka obsahuje zaujímavú pointu a taktiež za rôznorodosť obsahu poviedok, kde som sa pri každej ďalšej mohol tešiť na zaujímavý svet. Najlepšie poviedky mi prišli To, co milovalo Arthura Brookse - výborná komorná atmosféra s dobre popísanou entitou. A potom ešte poviedky Záhrada slepcu s veľmi dobrou pointou. Naopak nezaujali poviedky ako Konkurz na Boha a Poklad Černého Lombarďana.

03.11.2016 4 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Knihe sa nedá uprieť jeho gradácia, kde je to postupne zaujímavejšie a zaujímavejšie a nemožno už ku koncu knihu nedočítať. Taktiež štylisticky aj obsahovo je dobre napísaná, v tomto ohľade nieje čo vytknúť. Ale je veľmi opäť veľmi vidieť, že to písala žena. Tých zamilovaní je tam požehnane a ich situácii som sa niekedy divil, že riešia akurát to. Taktiež prvé dve skúšky my prišli veľmi nezaujímavé a slabé, až som sa bál, že to čo malo byť ťahákom bude len tak odfláknuté, ale posledné 2 už ukázali väčšiu originalitu a prepletenosť s dejom. Posledná vec čo ma tam ešte iritovala bolo správanie Masiek celkovo. Na to aký mali ťažký a nemilosrdný výcvik sa vo veľa situáciach správali dosť sprosto a hlavne milosrdne. Ale inak som inak milo prekvapený ako rýchlo som to prečítal.

27.10.2016 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Ladislavov humor naprieč celou knihou bol ľahko ironický a optimistický. Vďaka nemu sa jeho cesta zdá byť ľahšia ako v skutočnosti bola. Najviac ale čo som si z knižky odniesol bolo správanie sa obyvateľov Turecka a Izraela ku Ladislavovi. Ich pohostinnosť mi prišla už vskutku nereálna a tak-nejak sa nepodobá na tú ako nám ju prezentujú tunajšie média. A schválne ako by sme sa ku nim zachovali my ? :)

11.10.2016 4 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Rozhodne zaujímave a netradičné scifi, kde Aldiss výborne popísal napätú atmosféru lodi posiatej džungľou. Začiatok bol síce ťažší na čítanie, kvôli nie zrovna sympatickým hlavným protagonistom a jednoduchosti kmeňa ale akonáhle sa vydali na púť, začal autor pomaly objasňovať okolnosti ich života (veľmi pomaly) a po príchode do cieľa to už začal na nás sypať a od knihy sa už nedalo odtrhnúť. Pointa bola dobrá (nie zas niečo, čo by ma prikovalo do stoličky) ale menším logickým kiksom sa tam aj tak nedokázal vyhnúť, ale ta atmosféra bola vynikajúca a hlavne je z toho cítiť poctivé nostalgické scifi.

10.09.2016 4 z 5

Utiekol som z Osvienčimu Utiekol som z Osvienčimu Rudolf Vrba

Bol som príjemne prekvapený, keď som zistil, že kniha sa zameriava skorej na fakty ako na emocionálnu stránku života v tábore (aj keď po tých zážitkoch to muselo byť ťažké). Rudolf Vrba bola silná osobnosť, má môj obdiv, že už po príchode do tábora myslel na to ako utečie a myšlienky sa napriek všetkým okolnostiam nevzdal, nevzdal to psychicky ani fyzicky a čakal len na vhodnú príležitosť. Najviac ma ale asi prekvapilo, to koľkokrát sa mu vďaka šťastiu podarilo ujsť pred smrťou. Taktiež jeho útek nebol veľmi plánovaný a komplikovaný ale skorej sa chopil len príležitosti (pri úteku mal taktiež veľa šťastia, až mi niekedy vyskakovalo na mozog, že to chcel tak osud). No a celkovo jeho výpoveď židom bola tiež kapitola sama o sebe.

10.09.2016 5 z 5

Cudzinci Cudzinci Sven Grosman (p)

Keď som kúpil knižku v antikvariáte ani som nevedel, že ju písal Slovák (o to som bol šťastnejší, keďže moc slovenských scifi som nečítal) a hneď aj po pár stranách to bolo vidieť. Prvých 100 strán sa mi čítalo veľmi ťažko, nevedel som si zvyknúť hlavne na štýl konverzácii, ktoré mi prišli dosť strojové (často sa opakuje ich priebeh a jednoduchosť). Postavy si taktiež boli dosť podobné, kde okrem nejakých 2 charakterov nevynikali moc v rozdielnosti (čo sa potom premietalo aj na dialógoch) no a tiež na tých 100 stranách sa to dosť vlieklo. Potom nastal trošičku zlom a keď tam začala vystupovať druhá civilizácia "bohov" stalo sa to zaujímavejších, keďže ich technologický vývoj sa upriamil iným smerom (biotechnológie). O to ale väčšie bolo sklamanie, keď výdobytky, kultúra alebo aj vývoj boli spomenuté len veľmi okrajovo a všetko sa sústredilo len na putovanie hlavného hrdinu. Záver taktiež nebolo silné vyvrcholenie ale skorej len také dotlačenie do cieľa. Kniha mala určite zaujímave nápady, ibaže spracovanie veľmi pokrivkávalo, ale na jedno prečítanie to šlo.

02.09.2016 3 z 5

Zjevení Zjevení Drew Karpyshyn

Hru poznám, ale nikdy som ju nehral a preto ma svet Mass Effectu prekvapil. Objav technológie proteánov a jej pochopenie katapultovalo ľudstvo technologicky dopredu, až do iných galaxii kde sa stali súčasťou komunity iných rás. Svet je to naozaj pestrý a knižka nás s univerzom zoznamuje len základne a viacej sa sústreďuje len na misiu Andersona. Bolo to celé zábavne, bez hluchých miest, tempo vyrovnané s trocha jednoduchším príbehom, kde našťastie autor romantiku moc nezakomponoval. Chytilo ma to rýchlo a prečítané to bolo za chvíľku, ale nič hlbšie mi to nedalo, preto "len" 4*. (ale navnadilo na hru)

01.09.2016 4 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

Predom chcem napísať, že nie som nejaký znalec existencializmu, ani ho nevyhľadávam (vlastne je toto moja prvá kniha tohto smeru) a nie som ani ktovieaký čitateľ klasiky, takže knihu hodnotím dosť subjetívne, kde som určite veľa veci ani nepochopil alebo nemal preto cítenie.
Hlavná postava mi absolútne nesadla, nemám rád také, ktorých osud je akokeby už predom nalinkovaný a on iba apaticky putuje dejom, nič ho nezaujíma ani moc netrápi, neplánuje nič do budúcnosti a život len prežíva. Za najlepšiu časť knihy považujem súd, kde prokurátor veľmi pekne vykonštruoval všetko čo on spravil a presvedčil spoločnosť o svojej pravde, čo bola voči Mersaultovi dosť nespravodlivosť (v dnešnom svete nič nové), trest smrti si nezaslúžil, ale vinný bol.

29.08.2016 2 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

No neveril by som, že ma takto jednoduchý koncept bude baviť až do konca, ale King dokázal udržať pozornosť a napätie počas celej knihy. Túžba vedieť kto vypadne ďalší, akým spôsobom a aký to bude mať dopad na psychiku ostatných ma nútilo neustále čítať ďalej. Ale zas nachádza sa tu aj veľa nedostatkov. Spoločnosť tu nieje moc dobre vysvetlená, nie je tu nič vysvetlené o vzniku, potrebe dlouhého pochodu, nie je poriadne popísaná dystopickejší charakter sveta ( kde bolo len naznačené, že len za blbé reči voči spoločnosti si odvedený preč), taktiež motivácia viacerých postáv bola dosť slabá, keď sa len tak rozhodli že to vyskúšajú (pri šanci 1:100 že prežiješ, by človek čakal trocha viacej), ďalej taktiež na to že to je najsledovanejšia udalosť sveta akoby média ani neexistovali, pár rozhovor a to je všetko, aj ľudí to zaujímalo len na konci. No ale čo ne najtrestuhodnejšie na tejto knihe je jej koniec, kde na posledných 20 stranách knihy zabije najviac chalanov aj keď počas celej knihy umierali len veľmi pozvoľna, akoby to fakt chcel už rýchlo ukončiť a hlavne posledný súboj bol veľmi rýchly no a víťazovi sa rozhodlo doslova v poslednom odstavci a bol koniec.

29.08.2016 4 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Prvýkrát som o Elonovi Muskovi počul, keď som zistil že je CEO firmy SpaceX. SpaceX je firma ktorá po dlhých rokov rozvírila stojaté vody v kozmonautike, keď ako prvá súkromná firma dokázala vyniesť náklad do vesmíru. V súčasnej dobe patrí ale taktiež ku najviac dynamickej firme na poli kozmonautiky, ktorá chce vytvoriť dostupné lety do vesmíru aj pre bežnú spoločnosť. V súčasnej dobe už dokážu pristáť ich prvé stupne rakiet, čo v budúcnosti zníži náklady na dopravu do vesmíru. Iné firmy len krútili hlavou a považovali Muska za blázna, keď hovoril o svojich plánoch a zakladal SpaceX, ale ku dnešnému dňu už o ňom hovoria ako o vizionárovi, keď sa mu to všetko podarilo a ja už čakám len na chvíľu, kedy zrealizuje svoje plány o Marse...

Kniha je písaná naozaj dobre, preberá sa tam jeho detstvo a pokračuje jeho odletom do Kanady, kde začal novú etapu života na univerzitách a neskôr založením Zip2, PayPal a neskôr SpaceX a Tesla. Všetko je to písané v šialenom tempe, kde sa na Muska valili len problémy z každej strany, ale on svojim spoločnostiam veril a išiel až do maximálneho rizika, kedy nič iné ako stres nepoznal a z každej strany ho bombardovali bulvár, neprajníci, ale aj veľké spoločnosti ju hádzali polená pod nohy. Postupom času (zlom nastal asi po prvom úspešnom štarte rakety Falcon 1), začali ľudia jeho firmám veriť a on dokázal obe firmy stabilizovať.

Čo sa týka osobnosti Elona Muska, kniha ho opisuje z oboch strán. Na jednej požaduje od svojich zamestnancov úplnú oddanosť a zanietenie pre prácu, kde osobný život musí ísť bokom a pracovať 16 hodín denne počas celého týždňa je u neho bežné. Nepozná slovo nemožné a chce aby dokázali veci na hranici nemožného. Nevadí mu nahučať na nich len za účelom zvýšenia ich motivácie a nerobí mu vyhodiť ľudí, ktorý pre neho pracovali aj 10 rokov a patrili ku najlepším za nejakú banalitu. Na druhej strane ale aj on je práci neskutočne oddaný, pre firmy spraví čokoľvek čo je v jeho silách a aj za ich hranicou. Z ľudí dokáže dostať to úplne najlepšie a každý problém sa snaží vyriešiť. A to všetko za účelom pomôcť ľudstvu v jeho prežití....

22.07.2016 5 z 5

Hrdina věků Hrdina věků Brandon Sanderson

Tak príbeh sa nám uzatvoril a Sanderson ukazuje, že to mal všetko geniálne premyslené. Je tu vysvetlené asi všetko, s čím sme sa mohli v predchádzajúcich dieloch stretnúť a je vidieť, že od prvého dielu to mal všetko vymyslené. Už len niektoré repliky, ktoré tam boli vyslovené, alebo aj menšie udalosti, ktoré sa udiali boli premyslené a všetko do seba zapadlo. Tretí diel sa vo veľa podobá druhému, taktiež tu sledujeme príbeh z pohľadu viacerých osôb, Elend aj Vin sa tu skoro celý dej nachádzajú v patovej situácii a až ku koncu to zasa začne naberať neskutočného tempa. A taktiež ako v druhom diely aj tu vytknem niektoré nudnejšie pasáže (plesy mi tu vadili tak isto ako v prvom diely) a väčšie filozofovanie Sazeda. Koniec ale parádny, jedna z najprepracovanejších sérii čo som čítal.

10.07.2016 5 z 5

Podvrženec Podvrženec Roger Zelazny

Prve stretnutie so Zelaznym a no bolo to také divne. Výhodou bol dosť jednoduchší dej, pri ktorom si človek oddýchne a nieje treba aby sa veľmi sústredil na čítanie, tempo je taktiež dobré a aj stret mágie s technikou. Ale zas viac ako priemer dať nemôžem, lebo knižka neposkytuje nič naviac, len jednoduchú zábavu, pri ktorej zabijete čas, chýba tu viacej prekreslenie sveta, situácie sa tu dejú rýchlo, nezasahuje do detailov a aj ten koniec som čakal troška väčší kde boj prebieha na posledných stránkach. Postavy tiež moc neohúria klasické čierno-biele so slabou motiváciou.

02.07.2016 3 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Pamätám ešte na strednej škole, kde sme brali Kafku a jeho diela, že mi jeho štýl a obsah neprišli zaujímavé a nikdy ho asi neprečítam (no jo vyučovanie na škole má veľakrát opačný efekt), ale o to viac som príjemne prekvapený po jeho dočítaní. Bolo to celé...zvláštne, absurdné kde nikoho nezaujíma ako je možné, že sa mu to stalo, ale skorej riešia ako stým budú žiť. V komentároch som našiel aspoň 3 rôzne interpretácie celého diela (a je ich tu určite viacej spomenutých), nedokážem posúdiť, ktorá sa bližšie dotýka pravdy a či vôbec nejaká, ale za to určite viem že toto zvláštne čítanie ma neskutočne bavilo a s chudákom Řehořom prežíval jeho dni voľna :)

19.06.2016 4 z 5