Onlinemitko

TerminusTerminusTom Sweterlitsch

Tak skorej 4,5*. Hlavná hrdinka je sympatická detektívna zápletka núti človeka čítať ďalej. Cestovanie do paralelných vesmírov tu svojimi pravidlami poňal autor originálne. Počas celého čítania mi stále chodilo po rozume ako dobre by to tejto knihe pristalo na striebornom plátne (o to viac som šťastný, že sa film aj chystá). Vývoj deja sa postupne zamotával a aj keď postupom pribúdali odpovede, stále si tu autor nechával dosť priestoru na to prekvapiť. Koniec bol veľmi dobrý a myslím, že aj dosť jasný, človek si nemusel všetko pamätať od slova aby mu zapadli skladačky a pochopil. No pol hviezdu by som ubral za úplne poslednú kapitolu, kde to autor mohol vymyslieť aj lepšie, ďalej tiež moc nechápem prečo tie vraždy musel spraviť až takým brutálnym spôsobom.na príbehu sa to moc neodzrkadľuje a malá mínuska, za to že nie úplne všetky diely skladačky zapadli po závere na svoje miesto, ale vzhľadom na kopec možností, ktoré sa tam naskytajú to autor obstál dobre.

14.09.2019

Marsovský skluz v časeMarsovský skluz v časePhilip K. Dick

Philip Dick, ale trocha riedený. Dalo by sa povedať, že človek sa môže stratiť v tejto knihe len v jednej schizofrenickej pasáži, ostatné sa tu dá pochopiť, čo je u autora netradičné. Taktiež uzavretý koniec. Vykreslenie Marsu tiež zaujalo, len no som navyknutý u neho na trocha väčšej paranoje.

13.01.2019

Útok na pekárnuÚtok na pekárnuHaruki Murakami

Knižka je to spravená pekne, no ale ten obsah...nemám na to asi predstavivosť :D

11.11.2018

Počátky ChaosuPočátky ChaosuColin Kapp

Tak záver knihy to nakoniec vytiahol na 3*, ale ten stred bol veľmi ťažko stráviteľný, autorovi to v mysli možno dobre znelo a jemu to všetko dávalo zmysel, ale pre mňa to bol jeden veľký chaos, kde sa stále riešila teória chaosu a bolo to pre mňa veľmi abstraktné (čo by u scifi moc nemalo byť). A pritom to začínalo tak dobre, držalo sa to hlavne tej akčnej stránky a dej odsípal pekne (páčila sa mi veľmi aj košielka) a aj konverzácie s ľudmi čo ho sledovali boli dobré, ale akonáhle sa dostane na loď ničiteľov, veľmi sa to tam už zamotalo.

11.11.2018

Simpsonovi: SimpsorámaSimpsonovi: SimpsorámaBill Morrison

Seriálových Simpsonovcov som veľký fanúšik, ale ku prvému komiksu som sa dostal až vďaka časopisu Pevnost. No čo povedať, myslím že televízia im svedčí oveľa viac. Komiks nedokázal zachytiť charaktery postáv až tak dobre, neprispievali tomu ani to, že väčšina príbehov bola veľmi krátka.. Ale zas páčilo sa mi že, vďaka dabingu má človek už tak pospájané hlasy s tými postavami, že si ich pri čítaní predstavuje.

30.10.2018

JádroJádroPeter V. Brett

No pokiaľ by som hodnotil celú sériu dal by som 5*, ale posledná knižka je u mňa za slabých 4. Brett si to na finále pripravil v minulých knižkách parádne a ja som čakal už na nabušené rozuzlenie...len to stále a stále neprichádzalo. Bolo tam veľa zbytočných liniek, niektoré ani poriadne nezapadali do príbehu (Trnka, Abban, ale aj linka s Milnom) a odfučali veľmi do prázdna. A najdôležitejšia linka s Arlenom a Jardirom bola asi najkratšia spomedzi všetkých. Úplne finále mi zas prišlo strašne rýchle a také neslané, bez osudovosti, ako keby to nemal ani premyslené, načrtol tam veľa myšlienok ale odpovedí sme sa nedopátrali, takisto čo sa týka aj otázok ohľadne jadrncov. Logika sveta už tu tiež trocha pokulhávala. Ale navzdory tomu všetkému je to stále ten istý Brett, číta sa to skvelo, nenudí to a stále som chcel vedieť ako to bude ďalej, stále to bol ten uchvatny svet s obľúbenými postavami ...len holt na finále slabšie.

20.09.2018

Druhá NadaceDruhá NadaceIsaac Asimov

Prvá polovica, ktorá sa ešte zaoberá Mezkom bola zozačiatku fajn, spletité cesty hladania druhej Nadácie, pôsobili dostatočne mysteriózne a nemohol som si byť istý, kto to vôbec hraje na dve strany, ale ten záver mi prišiel veľmi useknutý, na to ako Mezka vykresloval ako dôležitú postavu, sa ho zbavil veľmi rýchlo. Druhá polovica, zas mala pomalý rozjazd a sledovanie plánov v plánoch ďalších plánoch, ma až tak nebavilo, takže tak kniha balansovala na 3 hviezdach, ale koniec tam sa Asimov pochlapil a bolo to nakoniec celkom inak, takže za to že ma tak dokonale splietol tu hviezdičku prihodím, ale aj tak zatiaľ asi najslabší diel.

05.04.2018

Nadace a ŘíšeNadace a ŘíšeIsaac Asimov

O trocha lepšie ako jednotka. Môže za to jednak fakt, že sa tu odohrávajú 2 príbehy, kde dej Asimov mohol viacej rozviť a prišlo konečne aj trocha na postavy. A za druhé je kniha poňatá trocha viacej dobrodružne a politika aspoň trocha ustúpila. Vedecká stránka sa tu moc nerozoberá, čo nieje na škodu a my si môžme len užiť tento výlet pomedzi rôzne nové aj staré planéty. Zatiaľ čo v prvom príbehu tu Nadácia stále vystupuje z pozície predurčenia víťazstva a neprinieslo moc toho nového oproti minulej knihe, len to ukázalo momentálnu mentalitu ľudí na Nadácii. Druhý príbeh už bol odlišný a určil smer uberania príbehu. Mezek bol rozhodne osviežujúci element a aj keď sa celková zápletka dala odhadnúť ľahko (možno aj autorov zámer), ale vďaka tempu a popisu rôznych situácii na planétach som si to užil aj tak.

24.02.2018

NadaceNadaceIsaac Asimov

Prvá kniha zo série sleduje založenie Nadace a jej rastúci vplyv na okraji galaxii počas približne 200 rokov. Postupne tu sledujeme jej vývoj v piatich príbehoch, kde v každom sa rieši kríza Nadace. Krízy sú to všetko politické, kde hrozí vojna proti Nadaci a do toho sa pridáva faktor, že všetko už bolo dopredu vypočítané a zahrnuté v plánoch zakladateľa Hariho Seldona. A tu prichádza aj pre mňa zaujímavý rozkol, budúcnosť Nadace je pevne daná a všetky prekážky, ktorým bude čeliť sú už v pláne zahrnuté. Niektoré hlavné postavy o tom vedia a tak stoja veľakrát pred problémom, či majú niečo aj podnikať, keď vedia že Nadace aj tak ďalej prežije. Všetky poviedky sú politické, ale Asimov vždy písal ľahším štýlom, takže sa v tom nestratíte.

Jediné čo ma trocha sklamalo bola vedecká stránka knihy, v roku písania bola atómová energia ešte v plienkach a Asimov si asi myslel, že nakoniec týmto smerom sa ľudstvo vyberie a všetko bude založené na tejto energii. Je to hold pri scifi veľká neznáma, ktorým pokrokom sa ľudstvo bude vyvýjať

20.02.2018

FrankensteinFrankensteinMary Wollstonecraft Shelley

No jo romantizmus v najsilnejšej podobe, o zostavovanie monštra tu vôbec nejde a je to tu len na pár stránkach (najviac ma prekvapilo, že neožil po zásahu bleskom, ako to je asi u všetkých filmových verzií), čo ale autorku veľmi zaujímalo bolo, ako veľmi bude Frankenstein trpieť počas zvyšku knihy, kde sú veľmi často rozoberané jeho smutné myšlienky, ako len trpí za všetko čo mu ten výtvor spôsobil. Filmy si teda zobrali všetko dobré čo kniha mohla ponúknuť a na ostatné sa vykašlali. Čím spravili dobre, ale potom veľa ľudí bude sklamaný z knižky v očakávaní niečoho podobného ako ja.

06.01.2018

Ukradený trůnUkradený trůnDavid Gaider

Rutina, veľká rutina..Kniha nemá oproti iným fantasy nijako vyniknúť. Popis sveta chýba, mágie poskromne, zrazu sa tu vyskytne len tak drak, záporák úplne čierny, bez motívu a ani ostatné postavy nemajú moc čím zaujať. Ako neznalec hry v tom teda nevidím ani žiadne prehĺbenie príbehu (hráči majú aspoň v tomto plus), len obyčajnú fantasy knižku, ktorej dej ale celkom odsýpal a v pohode sa dala dočítať dokonca.

06.01.2018

Vojna svetovVojna svetovHerbert George Wells

Na Wellsa mi to prišlo až nečakané pomalé, akoby chcel ukázať svoje zemepisné vedomosti o Británií, kde až veľmi dopodrobna vysvetľoval postup mimozemšťanov do Londýna. Nejde sa aj nepousmiať medzi súčasnosťou a nad vtedajšími zbraňami, ktorými sa mohli brániť proti nim. Ale veľký palec hore je u mňa za koniec, ktorý by som popísal ako prvý Deus ex machina v knihe (no aspoň v scifi) a patrí doteraz medzi moje obľúbené.

06.12.2017

Draci podzimního soumrakuDraci podzimního soumrakuTracy Hickman

Nakoniec veľmi slabé tri hviezdy, možno byť mladším bralo by ma to viacej, ale takto si už uvedomujem že to veľmi ploché. Nedozvieme sa tam celkovo nič o svete. Celé by sa to dalo zosumarizovať ako cesta družiny z miesta A do B potom C a nakoniec do D. Pričom medzi týmito miestami bojovali s malými družinami nepriateľov a v miestach ich čakali "bosovia". Áno nemýlite sa pripomína to RPG hry. Z nižšieho hodnotenia to mohli vytiahnuť aspoň hlavný protagonisti, keďže sa od nich ani moc nepohneme. Ale opäť, zo začiatku im boli dané vlastnosti a charakter (hmm zasa podoba s hrou) a už sa s nimi moc nepracuje, čiže ich správanie vám príde strašne repetetívne, ničím neprekvapia. Ale zas ku koncu som sa pristihol, že ma to aj trocha baví, čiže nemôžem ísť s hodnotením nižšie (:

06.12.2017

Ostrov doktora MoreauaOstrov doktora MoreauaHerbert George Wells

Slávna knižka, ktorá poslúžila mnohým filmovým spracovaniam (vsadím sa že väčšina sa o knihe dozvedela po zhliadnutí filmu....no alebo jednej špecialnej hororovej epizódy simpsonovcov :D ). A samozrejme originál je najlepší, zlato sa dobou neznehodnotí a to platí doslova pri tomto diele. V dnešnej dobe, kde už génoví inžinieri krížia všetko možné sa môže jednať o poučenie ako to môže všetko dopadnúť.

13.04.2017

Vánoční říšeVánoční říšeJ. Hill (pseudonym)

Dosť príjemné počteníčko, hororové ledva ledva, za to s príjemne šialenými hlavnými postavami a záporákom, ktorý to svojim spôsobom myslí dobre. Joe Hill sa asi miluje rozpisovať lebo veľa situácii tam bolo zbytočne písaných dopodrobna, čo len zbytočne naťahovalo knihu. Čítalo sa to dobre, ale že by mi okrem zábavy dala ešte niečo navyše to nie...

13.04.2017

Stroj časuStroj časuHerbert George Wells

Neuveriteľné, že kniha je aj po toľkých rokoch stále tak čitateľná. Je to asi aj preto, že Wells tu myslí dosť priamočiaro a zaujíma ho skorej spoločnosť a budúcnosť. Hlavný hrdina cestuje do roku 802 701, kde zisťuje, že ľudia žijú v utópii, ktorá je ale len zdanlivá a ukáže sa, že ľudia sú tu len akýsi dobytok pre vyspelejších Morlokov. Aj keď stroj času nieje prvý román, kde sa časom cestuje, tak právom patrí medzi ten najznámejší. Ide o napínavý dobrodružný príbeh plný fantastických stvorení. Tým, že je taký krátky tak sa tu nenachádzajú hluché pasáže a hrdina skáče z jedného dobrodružstva do druhého. Jedine začiatok pre ma pôsobil trocha nezaujimavo, kde im vysvetľuje princíp stroja, ale potom to je už len jazda.

05.02.2017

Měsíc je drsná milenkaMěsíc je drsná milenkaRobert A. Heinlein

Heinleinov štýl tu je cítiť na kilometre ďaleko, je to ukecané, satirické a hlavne dosť rozvláčne. Začiatok knihy dokáže navnadiť, atmosféra mesiaca a doba pred revolúciou sú ešte svižné a takisto koniec knihy, keď sa už láme chleba zaujme čitateľa. Ale ten stred, no je vidieť že Heinlein proste miluje popisovať svoje myšlienky a snažil sa za každú cenu vtedy šokovať. Táto časť je skoro celá iba o politike, kde teda sa svoji názormi triafa inokedy mieri úplne mimo. Taktiež ta ich myšlienka rodín na mesiaci bola pre mňa už dosť pritiahnutá za vlasy. Zem tu je tiež popísaná ako diktátor, ktorý nemá poriadny rozum (ani vojenskú silu), ale pre účel románu sa to ešte dá odpustiť, lenže po prečítaní zistíte, že kniha vám nič nedala, väčšiu časť ste sa nudili a len parkrát sa človek zasmeje nad politickou situáciou a Mikom. Lepšie ako 3 dať nemôžem.

05.02.2017

CestaCestaCormac McCarthy

Knižka je známa vďaka svojej odlišnosti od ostatných. Zatiaľ som nečítal žiadnu inú, ktorá by bola písaná takouto zámernou depresiou. Depresiou ktorá sa tiahne až do konca knihy a nedáva tu nikde priestor na nádej alebo zlepšenie. Sú tu veľmi jednoduché konverzácie, dej plynulo skáče medzi minulosťou a prítomnosťou a hlavne cesta je to veľmi osamelá a sklúčená, kde len sledujeme zháňanie potravy a všadeprítomný rozklad spoločnosti. Ano aj takto sa dá napísať postapokalyptická kniha.

26.01.2017

SníhSníhNeal Stephenson

Knihu sníh by som najlepšie definoval ako kríženca Neuromancer a Ready Player One (ktorý, je ale oveľa mladší). Zatiaľ čo z toho prvého si to berie väčší záťah na príbeh, kde Stephenson vymyslel celú mytológiu okolo hlavnej zápletky, podobnosť s druhou knihou je v jeho odľahčenej forme a zábavnosti, kde dej rýchlo odsýpa a je to oveľa zrozumiteľnejšie, taktiež aj virtuálna reality tu bola popísaná rovnako. Originálna mi prišla aj myšlienka frančíz, postavy tiež zaujímave, obľúbil som si snáď každú. Za čo ale sťahujem hviezdu je za úseky, kedy vysvetľuje mytológiu, ktorá prebiehala formou kladenia otázok svojmu knihovníkovi. Prišlo mi to veľmi nezáživné (a bol ho tam toho vysvetľovania dosť a to spletenie s náboženstvom nebolo nebolo vôbec podľa môjho gusta). Odhliadnuc od toho ale kniha výborne odsýpala.

Tři muži ve člunuTři muži ve člunuJerome Klapka Jerome

Kniha o jednoduchom deji, ktorý slúži len na to, aby boli popri ňom rozprávané vtipné zážitky našich troch (štyroch) hlavných protagonistov. Niektoré boli veľmi usmievavé, človek sa v nich dokáže aj nájsť, iné boli slabšie. Čo ale u mňa najviac zráža hodnotenie boli popisy prostredí a histórie miest kadiaľ plávali a tiež niekedy umelecké opisy noci a iných vecí, vôbec sa mi tam nehodili a spomaľovali už dosť tak pomalý dej. Ale som rád, že sa tá kniha veľa ľudom páčila, určite si to zaslúži.

SkleníkSkleníkBrian Wilson Aldiss

Od prvých strán my skleník veľmi pripomínal knihu Osada. V oboch sa ľudia nachádzajú v nehostinných podmienkach, kde im príroda usiluje o život na každom kroku. Obidve knižky tiež vynikajú veľkou rozmanitosťou popisov rastlín a druhov, ktoré len vyzdvihujú fantáziu autorov a ja som sa len hltal myšlienkami tieto divoké svety. Ale zatiaľ čo v Osade príroda plnila len úlohu kulisy a dej sa sústredil na hlavné postavy v Skleníku tvorí hlavné jadro knihy, kde ľudia sú len hýbateľom miesta tak, aby Aldiss mohol opísať prostredie na celej zemi (a aj mimo nej). A tu môže spočívať hlavný problém pre veľa čitateľov, ktorý by čakali nejaký väčší dej, dobrodružstvo alebo vývin postáv. Ale keď pristúpite na Aldissovu hru, dostanete výborne opísaný svet, v ktorej sa mu podarilo excelentne vykresliť evolúciu rastlín a živočíšnych druhov, logicky to skĺbiť a ako čitateľ sa len necháte týmto fascinujúcim prostredím unášať.

Město schodůMěsto schodůRobert Jackson Bennett

Chválim autora za pekne vymyslenú mytológiu, históriu a zákonitosti sveta. Postavy taktiež dobré, nemali prehnané vlastnosti, pôsobili ľudsky a robili chyby (veľa chýb). Len 500 strán sa mi zdá na toľko deja čo tam bolo veľmi veľa. V knižke boli asi tak 3 akcie, nie ani nejako dlhé (záverečná tiež prekvapila krátkosťou) a zvyšok sa sústredí skorej na rozprávanie a opis. Zjednodušene bolo tam niekedy veľa omáčky. Ale čítanie naozaj dobré, predstavivosť sa autorovi uprieť nedá.

01.12.2016

GatewayGatewayFrederik George Pohl Jr.

Gateway sa umiestňuje v rebríčkoch najlepších sfi-ci kníh na popredných miestach, a tak ako milovník tohto žánru som sa na neho patrične tešil. Anotácia ku knihe taktiež sľubuje nevšedný zážitok, kde sa budú objavovať nové svety a technológie pri dobrodružných výpravách. Tešil som sa na autorovu predstavivosť v tomto ohľade. No ale pre čítaní knihy mi prišlo ako keby ten svet, to objavovanie Heechov bola len veľká kulisa, slúžiaca len na testovanie psychiky hlavného hrdinu, no a jeho problémy boli veľmi....zaujímavé. Sedenia u psychorobota boli pre mňa v 80 % zbytočné a trápil som sa pri ich, pri tých omáčkovitých rečiach.

Druhá línia bola aspoň trocha zaujímavejšia, ale to cestovanie mi prišlo veľmi odbité, o Heechoch sme sa tu nič nedozvedeli (aj keď to asi kvôli priestoru v ďalších knihách) a väčšinu času tu sledujeme moralizovania hlavného hrdinu a jeho spanie so ženskými (no dobre trocha aj s chlapmi). Takže zatiaľ by som hodnotenie videl na slabšie 3*.

No ale kto by to bol povedal, že nakoniec najväčšie prekvapenie príde v mojej najnenavidenejšej časti knihy a to u sedení u psychiatra, kde od incidentu teplomera sa to zrazu otočí na silnejší emocionálny zážitok a ta posledná kapitola.. no bol to dosť prekvapenie, ktoré som v hlave ešte chvíľu mal..čo zdvihlo hodnotenie na 4*.

01.12.2016

Bůh strachuBůh strachuJan Hlávka

Je to pre mňa prvý diel z tejto série, ktorý som prečítal a preto je moje hodnotenie nižšie. Príbeh bol zábavný so sympatickými postavami, ale bola to len taká jednohubka. Je veľmi pravdepodobné, že som nepostrehol kopec narážok, ktoré súviseli s minulými dielmi alebo teda celou sériou a taktiež som si dobre nevedel vyskladať rôzne vzťahy medzi postavami a tiež svetom, preto sa vtom viac nájdu čitatelia, ktorý majú za sebou viacej dielov.

20.11.2016

UbikUbikPhilip K. Dick

Knihy od Dicka by sa dali ľahko spoznať aj keby nebolo na nich jeho meno. Paranoidné svety v každej jeho knihe, aj keď vždy trocha odlišné sú jeho hlavným znakom a je to najväčšia vec čo ma na jeho dielach fascinuje. Nejednoznačnosť reálneho sveta, vytváranie nových v ktorých je hlavný hrdina stratený rovnako ako vy nedokáže popísať iný autor lepšie. Ale v tejto knihe mi prišiel Dick troška riedený. Myšlienka moratórii mi prišla veľmi dobrá taktiež aj využitie psychotikov, ale keď už dôjde na rozpoltenie reality, tak nám dáva Dick až trestuhodne veľa indícií, čo je skutočnosť a čo nie. A aj keď tam dáva pár falošných návnad, pocit stratenia sa v realite a príbehu nenastáva. Prekvapil ma aj dosť logický koniec, kde sa všetko nakoniec vysvetlí (no teda až na posledné 2 strany, ale tie v dnešnej dobe už moc nefungujú), čo mi tiež prišlo na Dicka dosť nezvyklé, keďže v iných jeho knihách má človek po dočítaní toľko otázok ako v strede knihy. V poslednom rade by som aj trocha vytkol svet v ktorom blúdili hlavný hrdinovia, neprišiel mi až tak zaujímavý aby ma to nútilo stále čítať, sústredil sa tu moc na opis prostredia, ktorý veľakrát nebol tak dôležitý.
Ale je to stále Dick, má to jeho rukopis, je tu všadeprítomná paranoia, len vie to aj lepšie..

20.11.2016

Démon z East EnduDémon z East EnduPetra Slováková

No tak to bolo veľmi rozvlieklo napísané. Pripadalo mi akoby lovenie démona bolo len druhoradé (aby to malo aspoň nejaký vývoj deja a tvorilo to len kulisu) a autorka sa sústredila veľmi na vzťah sestry a Michaela. Taktiež veľmi opisovala vzťah kráľovny a jej sluhov až mi prišlo šialené, že jej stále preukazovali takú vernosť a aj veľa situácií tam bolo veľmi opísané (Michael išiel do bordelu len niečo povedať kolegovi, ale samozrejme natiahlo sa to o ďalšie 2 zbytočné bitky, ktoré nikam neviedli). Čiže aj okolo 50 % knihy sa nesústredilo na dej. Ale zas steampunk mám rád a z knihy ho bolo veľmi cítiť a našlo sa tu aj pár zaujímavých nápadov, no len tá konzistencia deja....

03.11.2016

Archa zrůdArcha zrůdPavel Fritz

V arche zrud sa nachádzajú poviedky rôznych žánrov. Prejdeme si od vesmírnych dobrodružstiev s objavovaním nových rás a stretom s neznámim cez cestovanie do minulosti, bojom v stredoveku s nadprirodzeným (dokonca sa tu stretneme aj s Bohom) až cez atmosfericky ladené hororové poviedky. Velice chválim autora za to, že snáď každá poviedka obsahuje zaujímavú pointu a taktiež za rôznorodosť obsahu poviedok, kde som sa pri každej ďalšej mohol tešiť na zaujímavý svet. Najlepšie poviedky mi prišli To, co milovalo Arthura Brookse - výborná komorná atmosféra s dobre popísanou entitou. A potom ešte poviedky Záhrada slepcu s veľmi dobrou pointou. Naopak nezaujali poviedky ako Konkurz na Boha a Poklad Černého Lombarďana.

03.11.2016

Jiskra v popeluJiskra v popeluSabaa Tahir

Knihe sa nedá uprieť jeho gradácia, kde je to postupne zaujímavejšie a zaujímavejšie a nemožno už ku koncu knihu nedočítať. Taktiež štylisticky aj obsahovo je dobre napísaná, v tomto ohľade nieje čo vytknúť. Ale je veľmi opäť veľmi vidieť, že to písala žena. Tých zamilovaní je tam požehnane a ich situácii som sa niekedy divil, že riešia akurát to. Taktiež prvé dve skúšky my prišli veľmi nezaujímavé a slabé, až som sa bál, že to čo malo byť ťahákom bude len tak odfláknuté, ale posledné 2 už ukázali väčšiu originalitu a prepletenosť s dejom. Posledná vec čo ma tam ešte iritovala bolo správanie Masiek celkovo. Na to aký mali ťažký a nemilosrdný výcvik sa vo veľa situáciach správali dosť sprosto a hlavne milosrdne. Ale inak som inak milo prekvapený ako rýchlo som to prečítal.

27.10.2016

40 dní pěšky do Jeruzaléma40 dní pěšky do JeruzalémaLadislav Zibura

Ladislavov humor naprieč celou knihou bol ľahko ironický a optimistický. Vďaka nemu sa jeho cesta zdá byť ľahšia ako v skutočnosti bola. Najviac ale čo som si z knižky odniesol bolo správanie sa obyvateľov Turecka a Izraela ku Ladislavovi. Ich pohostinnosť mi prišla už vskutku nereálna a tak-nejak sa nepodobá na tú ako nám ju prezentujú tunajšie média. A schválne ako by sme sa ku nim zachovali my ? :)

11.10.2016

NonstopNonstopBrian Wilson Aldiss

Rozhodne zaujímave a netradičné scifi, kde Aldiss výborne popísal napätú atmosféru lodi posiatej džungľou. Začiatok bol síce ťažší na čítanie, kvôli nie zrovna sympatickým hlavným protagonistom a jednoduchosti kmeňa ale akonáhle sa vydali na púť, začal autor pomaly objasňovať okolnosti ich života (veľmi pomaly) a po príchode do cieľa to už začal na nás sypať a od knihy sa už nedalo odtrhnúť. Pointa bola dobrá (nie zas niečo, čo by ma prikovalo do stoličky) ale menším logickým kiksom sa tam aj tak nedokázal vyhnúť, ale ta atmosféra bola vynikajúca a hlavne je z toho cítiť poctivé nostalgické scifi.

10.09.2016