miseb miseb komentáře u knih

Poslední harém Poslední harém Peter Prange

Tak tahle knížka mě překvapila. Žádné odpočinkové čtení plné romantiky (jak možná naznačuje obálka), ale tvrdá realita, těžký život a těžká doba.
Knížku jsem půjčila mamince, která nesnáší "červenou knihovnu" a byla nadšená.

05.12.2014 4 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Možná jsem čekala víc. Ne že by knížka byla špatná, to vůbec ne, ale vím, že se k ní nebudu vracet.

05.12.2014 3 z 5

Soumrak templářů – Hledání svatého kříže Soumrak templářů – Hledání svatého kříže Tony McMahon

Velmi dobře napsaná kniha. Čte se sama. Děj napínavý, ani jednou se mi nestalo, že bych se nudila, nebo měla chuť přeskakovat stránky. Opravdu skvělá knížka.

02.05.2014 5 z 5

Gabrielovo Inferno Gabrielovo Inferno Sylvain Reynard

Knihu jsem si koupila po přečtení všech těch nadšených recenzí. A měla jsem velký problém ji dočíst. Ke konci jsem občas i přeskakovala stránky. Možná je to tím, že podobných knih vyšlo v poslední době dost, ale proč je to pořád tak stejné? Neurotický boháč s psychickými problémy, pokud možno v dětství trpící (to už je jedno čím) a chudá, nezkušená, pokud možno panna. Pravidelně se opakující starost, jestli dotyčná jí, večeří, snídá. Jediné v čem se tato kniha liší je to, že sex byl opravdu až na konci.

20.11.2013 1 z 5

Pád Pád Maya Banks

Myslím, že od nějaké desáté stránky jsem už jenom listovala a nečetla. I ta smlouva byla stejná jako v "odstínech", prostě nuda a nuda. Tady už snad nejde ani napsat, že to je pěkné odpočinkové čtení na dovolenou. Je to okopírované čtení a vážně nevím, kam.

03.10.2013 odpad!

Nezkrotná Nezkrotná Sylvia Day

První díl se četl sám, druhý díl byl horší a tento třetí... Co napsat a neurazit. Nuda, nuda, nuda. Pořád stejné, bez děje a nápadu. Do poloviny jsem se nutila a potom knihu odložila. Možná je to tím, že po úspěchu \"Odstínů\" se vyrojilo takové množství knih s podobným dějem a hlavně za každou cenu erotických, že už to ani autorku nebavilo psát.

22.09.2013

Člověk se nerodí pro válku Člověk se nerodí pro válku Konstantin Simonov (p)

Tahle knížka je mojí srdcovou záležitostí. I když je to kniha o válce, a to je téma vždy kruté, stále se k ní vracím. Prolíná se zde příběh několika osob.
Generál Serpilin, v roce 1937 odsouzený jako nepřítel lidu do gulagu. Po očištění bojuje proti Němcům, nutí svého syna, aby se také přihlásil do armády. Je tvrdý nejen k ostatním, ale i k sobě. Riskuje, když píše Stalinovi, aby propustil jeho přítele Griňka, který je stále zavřený v gulagu.
Doktorka Táňa Ovsjannikovová, malá doktorka jak jí říkají vojáci, bojuje nejprve u partyzánů, později se nechá převelet k bojové jednotce jako lékařka.
Knížka mě možná zaujala i proto, že nelíčí Sovětskou armádu jako nejmocnější, vždy vítězící vojsko. Líčí i chyby, kterých se dopouštěli nezkušení velitelé, popisuje i lidi chybující. Do té doby většina podobných knih popisovala pouze hrdinství sovětských lidí. Tady je na jednu stranu popsána neuvěřitelná obětavost lidí v zázemí, dělníků vyrábějících pro armádu, vojáků riskujících život, ale najdeme i záporné hrdiny, dezertéry, lékaře vyhýbající se službě, šmelináře, kteří prodávají nedostatkové potraviny. Armáda pouze nevítězí, ale ustupuje a dochází k neskutečným ztrátám na životech. Život ostatně nemá žádnou cenu.

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Nádherná knížka, u které se pokaždé nasměju a nikdy mě nepřestane bavit. Goodbody je prostě Goodbody.

Osada Havranů Osada Havranů Eduard Štorch

Od Štorcha mám všechny knížky, ke všem se vracím. Jenom tahle mě moc nezaujala.

09.07.2013

Hrdina Nik Hrdina Nik Eduard Štorch

Štorch opět nezklamal.

Minehava Minehava Eduard Štorch

Krásná knížka, před čtyřiceti lety jedna z mých nejoblíbenějších.

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Tak před třiceti lety jsem tuhle knihu (i ostatní od Štorcha) četla pořád dokola a milovala jsem je. I dnes se k nim občas vracím. Možná i proto jsem se těšila, až budou děti větší a v rámci našich "černých hodinek", kdy jsme si četli, se dostaneme i k těmto knížkám o pravěku. Děti odchované Harry Potterem na mě koukaly jak na cvoka, co jim to čtu. Je pravda, že jsem si sama uvědomila, že třístránkový popis plížení Kopčema za zajícem je asi nebude bavit a text jsem podstatně zkracovala. Díky tomu jsme e knížkou prokousali a díky tomu ji děti zvládly jako povinnou četbu od jedné starší učitelky.
Takže za mě - výborná, za děti - hrůza.

Manželka 22 Manželka 22 Melanie Gideon

Knížka není vůbec špatná. Skvělá na dovolenou. Docela dobře se čte. Střídá se příběh s emailovou komunikací. Možná tam každá z nás může najít nějaký ten problém, který také v manželství řeší. A dobře to dopadne.

09.07.2013 3 z 5

Záměna Záměna Nika Peas (p)

Občas mám ráda odpočinkové knihy, knihy nad kterými nemusím moc přemýšlet a mohu vypnout. Nad touto knihou můžete opravdu vypnout. Tím ji nezatracuji, ani nepíšu, aby ji nikdo nečetl. Jenom mě prostě nesedla a asi se k ní nevrátím.

09.07.2013 odpad!

Jaká je cena člověka Jaká je cena člověka Jevfrosinija Kersnovskaja

Z této knihy jsem byla poněkud na rozpacích. Na jednu stranu autorka obrazně popisuje tu hrůzu, jakou musel být život na Sibiři, v otřesných podmínkách - hlad, zima, otrocká práce. Líčí drobné prohřešky, za které se lidé do gulagu dostávali (Matka vojáka mu přinesla do kasáren trochu jídla na přilepšenou. Protože syna převeleli, dala jídlo jinému vojákovi, aby si polepšil také on. Při odchodu z kasáren byla zatčena, protože údajně svojí nabídkou naznačila, že se Sovětská armáda dost dobře nestará o své vojáky.) A takových příkladů je kniha plná. Člověka by vůbec nenapadlo, za jaké maličkosti hrozilo zatčení.
Problém jsem měla s tím, jak autorka líčila svoji existenci v táboře, ale i předtím. Například, sebrali jim statek a všechno a ona pořád dřela, i když na cizím, protože byla vychovaná tvrdě pracovat. V gulagu plnila všechny normy, podvyživená, po zranění se sama nechala přeložit na nejtěžší práci k horníkům a pracovala stejně jako muži. Ženy nosily dvě dohromady jeden pytel a ona sama nosila dva. Protože je přeci v pořádku tvrdě pracovat. I když měla možnost, nevzala by si něco navíc. Ale ano, možná je opravdu taková hrdinka, ale mě to místy přišlo až neuvěřitelné.

09.07.2013 3 z 5

Útek z tábora 14 Útek z tábora 14 Blaine Harden

Velmi dobře napsaná kniha, která nás neseznamuje jenom s hrůzami v táboře, ale i s tím, jak je pro uprchlíky těžké zapojit se do normálního života. Jak následky věznění a vymývání mozků nesou po celý život. Jak dlouho jim třeba trvá, než si uvědomí, že udávat ostatní, i třeba vlastní rodiče, není normální.
Člověkem otřese, jak dokonale má tamní režim promyšlený systém tzv. "převýchovy", jak málo stačí, aby byl člověk i s celou rodinou odsouzen. Nepochopitelné je, že se toto děje v dnešní době, za přihlížení celého světa.

09.07.2013

Nevěsta Nevěsta Julie Garwood

Krásné odpočinkové čtení. Jedna z mých nejoblíbenějších od Garwood. Velmi dobře se čte.

08.07.2013 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Pohled z druhé strany. Možná proto mě přišla tato kniha ještě hrůznější než jiné knihy z prostředí koncentračních táborů. Ale třeba alespoň trochu pomůže odpovědět na otázku, která mě napadá vždy při čtení těchto knih: "Jak k tomu mohlo dojít?, Jak to, že se z lidí staly takové zrůdy?"

08.07.2013 4 z 5

Osvětim: Nacisté a konečné řešení Osvětim: Nacisté a konečné řešení Laurence Rees

Tato kniha je velmi dobře napsaná, pokud lze tohle říct o knize zachycující takové hrůzy. Ale myslím, že je dobré, že se takové knihy vydávají, právě proto, aby se na ty hrůzy nezapomnělo.

08.07.2013 5 z 5

Pobřeží v plamenech Pobřeží v plamenech Wilbur Smith

Nejdřív jsem viděla film. Knihu jsem četla až potom, ale v žádném případě mě nezklamala. Krásně napsaná. Jedna z těch, ke kterým se ráda vracím.

08.07.2013 4 z 5