Mirka2778 Mirka2778 komentáře u knih

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

V prvním díle si Robinson u mě nějaké ty sympatie získal, ale v druhém díle se už bezhlavě vrhal z jednoho dobrodružství do druhého a já poněkud ztrácela pro jeho vyvádění pochopení. Není to můj žánr, přesto jsem moc ráda, že jsem Robinsona přečetla.
Přidám citaci z Paličkovy předmluvy,: Daniel Defoe napsal k Robinsonovi dvě pokračování. Druhý díl již není tak poutavý jako první, a díl třetí, „Vážné úvahy o živote Robinsona Crusoe“, je tak přeplněn mravoličnými pojednáními,
příznačnými pro tehdejší dobu, ale zastaralými už v minulém století, že jej ani čtenářům nepředkládáme. Quido Palička

29.08.2018 3 z 5

Robinson podle Plevy je dobrodružný příběh pro mladé čtenáře. Původní příběh je trochu okleštěn a Robinson je zde vypodobněn jako pracovitý, učenlivý, přátelský.
Pravý hrdina pro správné kluky.

29.08.2018 4 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Des Grieux je mladík s budoucností kněze. Ale, náhle se zamiluje do krásné Manon.
Manon je šestnáctka, která se také zamiluje, jenže má talent líbit se všem.
O její přízeň usiluje i postarší Duval. A navrch se do všeho plete Tiberge v Jagovském stylu.
To všechno je psáno nádhernými Nezvalovými verši.
Tuto hru musí obdivovat i zarytý odpůrce básní.

29.08.2018 5 z 5

Dům na pobřeží Dům na pobřeží Daphne du Maurier

K Domu na pobřeží se vracím už 25 let. Už při prvním setkání jsem jím byla okouzlena.
Richard Young souhlasí, že na sobě otestuje preparát, který vytvořil jeho přítel.
Díky droze se přenese do 14. století, tam je svědkem několika událostí v životě místní šlechty.
Při prvním čtení jsem spolu s Richardem napjatě sledovala události staré 600 let a velmi mně překážela jeho manželka Vita, která nás od "hlavního" děje odváděla.
S přibývajícím věkem, (mým) ji chápu. Je to normální ženská, která přijela na dovolenou a její manžel se díky drogové závislosti o které ona netuší, jen nejapně vymlouvá a kope kolem sebe. (Stále ale mám pro něj ono prvotní pochopení dozvědět se jak to dopadne.)
Oba příběhy se výborně doplňují takže se nedá říci nic jiného než: DOKONALÉ

27.08.2018 5 z 5

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Napsat komentář k téhle knížce, není pro mě vůbec jednoduché. A tak napíšu moje pocity.
Já se na její čtení moc těšila. A nemůžu napsat, že jsem zklamaná, ale nadšená taky ne.
Řekla bych, že tady forma zvítězila nad obsahem. Je to krásně napsáno, moc mě bavilo tu knížku číst, ale její děj mě skoro nezajímal.
Něco jako písnička s úžasným textem a nudnou melodií, nebo naopak.
Bylo to jak koukat na život u sousedů. Každý týden sečou trávu, dneska věší prádlo, zítra ho sundají, děti jim odrůstají, pak přibývají vnoučata. Ale není to můj život a tak to vnímám jen okrajově. Proč o tom psát knihu.
Ano, stála za přečtení! Na Márqueze nezanevřu!
A krásný citát přidám: "Člověk by nevěřil, že se tolik let dá prožít tak šťastně v samých pranicích, samých hloupých tahanicích a nevědět ksakru, jestli to je láska, anebo ne."

25.08.2018 3 z 5

Z tajností žižkovského podsvětí Z tajností žižkovského podsvětí Jaroslav Žák

Miluju dobré parodie. Na první stránce, a už jsem měla úsměv od ucha k uchu.
Tato gansterka je plná žižkovských reálií, slangu a hlášek.
Cituji:
"Když už máme tu sochu Svobody, je nutné, abychom také zavedli prohibici."
"Mozart, jenž je předchůdcem samotného Kmocha."
"Čin velikej a mužnej, jakýho je schopna jenom žena."

Jen mi vrtá hlavou zvlčilý žák Emil Seifert. Je to snad nezvedený bratr Jaroslavův? V poznámkách jsem se poučení nedočetla!

13.08.2018 5 z 5

Devadesát dnů za železnou oponou Devadesát dnů za železnou oponou Gabriel García Márquez

Mladý kolumbijský novinář (a budoucí nositel Nobelovy ceny) měl potřebu nahlédnout za železnou oponu.
Pro nás Čechy je jistě zajímavé, že pro tohoto pozorovatele působilo v roce 1955, z tohoto bloku, Československo a především Praha nejzápadnějším dojmem.
Mě zaujala ta rozdílnost v pojetí socialismu, jistě způsobená právě rozdíly v národních povahách.
Východní Němci byli naštvaní, ale poslušní a odevzdaní. Češi žili dál stylem co Tě nepálí, nehas, ono to někdy přejde. Poláci bohatýrští i melancholičtí, komunisté i katolíci.
Rusové, přes svou pozici "dovozců" socialismu se toužili vrátit domů. Maďaři byli vyděšení po tom co se pokusili socialismus sobě přizpůsobit a Rusové jim to důrazně rozmluvili.
Moc se mi líbil popis moskevského festivalu i amerického, Západního Berlína.
Snad bude někde příležitost dočíst si zbytek Maďarské reportáže.

12.08.2018 5 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Chybí mi v ní trocha humoru. Slečny Daswoodovy se berou tak přehnaně vážně. Ale možná to jen záměrná nadsázka, abychom pak mohli ocenit jejich proměnu. Ale nejen jejich, ale celého ansámblu postav.
Tak nějak se se všemi na začátku potkáváme v krajních mezích, aby se situace postupně uklidňovaly a vyjasňovaly.
Protože je knížka výborná, začíná mě mrzet, že jako první jsem četla Pýchu. Teď jsem každou další knížkou Jane Austenové tak trochu zklamaná.

10.08.2018 3 z 5

Dempsey & Makepeaceová 1 Dempsey & Makepeaceová 1 John Raymond

Srovnávat knížku a seriál nemohu. Pamatuji si sice, že v osmdesátých letech to byl televizní hit, ale utkvělo mi pouze slovenské znění a špičkování hlavních hrdinů.
Na začátku knížky se dozvídáme, že Dempsey starší bojoval v druhé světové válce na Sicílii i v Římě. Tam se zamiloval a domů, do New Yorku, si přivezl manželku.
Pak už poskočíme do poloviny let osmdesátých. Dempsey mladší je policista a když se při akci proti pašerákům drog stane nepohodlným je poslán na výpomoc speciálnímu oddělení londýnské policie.
Nevím jestli byla knížka předlohou seriálu, nebo naopak?
Knížka je velmi čtivá, předpokládám, že se do ní dostaly ty zajímavější díly, ale jistě zas byly obohaceny i o to, nač nebylo v seriálu místo.
Doporučuji i těm kdo si detektivku přečtou vyjímečně.
Jdu zhltnout druhou knížku.

23.07.2018 5 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Myslíte si, že váš vedoucí (velitel) je ten nejhloupější, kterého kdo kdy potkal? Omyl, tím je Goodbody. Účetní, který narukuje do armády a tam je povyšován za zásluhy jen proto, aby se ho každý velitel rychle zbavil.
Když se stane poručíkem, mají jeho poddůstojníci a celá četa spoustu práce s vytahováním ho z malérů. Což dělají s velkým sebezapřením a téměř proti své vůli.
Nedej bože, aby někdo vzal tuhle knížku vážně. Mohl by dojít k závěru, že válka je děsná sranda.
Moc mě bavila krádež zlatého rouna podle bájesloví pro osmileté děti. A Goodbodyho pochodem si občas vykračuji. Ovšem vyzkoušet poklus velmi doporučuji! (beze svědků)

18.07.2018 4 z 5

Smil z Lichtenburka Smil z Lichtenburka Tomáš Somer

Smil byl velmož za panování Václava I a Přemysla II.
Autor nám ho představuje jako válečníka, rytíře, majitele či snad správce významné, tehdy stříbronosné, části Českého království.
Zaručených informací z dochovaných pramenů mnoho není. Přesto autor právě z nich vychází a nám předkládá třeba i více možných verzí a vysvětluje která a proč je z jeho pohledu pravděpodobnější.
Dozvídáme se tak více i o fungování hornického města či zakládání kláštera.
Na odbornou knihu se čte velmi dobře, téměř lehce. Ráda ji doporučuji každému, kdo se o tuto epochu dějin zajímá.

15.07.2018 5 z 5

Žila jsem příliš krátce Žila jsem příliš krátce Monika Czernin

Životopis Nory Kinské *1888. Za 1.sv. války byla jako sestra červeného kříže v Rusku. Kdo by chtěl tvrdit, že šlechta byla jen rozmazlená, dřela z pracujících kůži a hrabala peníze. Při četbě této knížky by jistě změnil názor.

14.07.2018 5 z 5

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Místy zdlouhavé, ale jinak moc dobré, čtivé a na to že je to drama- vtipné.
Tu si ještě někdy přečtu

Královny nemají nohy Královny nemají nohy Vladimír Neff

Petr je dítkem štěstěny a má toho zapotřebí, protože se neustále dostává do nebezpečných situací a rozhodně nepřipustí, že královny nemají nohy. Zajímavé, vtipné, nenáročné.

Hovory nad Seinou Hovory nad Seinou Josef Hotmar

Josef Hotmar byl v sedmdesátých letech zpravodajem československého rozhlasu v Paříži.
V této době vznikl soubor rozhovorů s rozličnými osobnostmi nejen francouzkého života.
Autor nám nepodává pouze přepis rozhovoru, přidává i osobní pocity ze setkání. Výběr osobností je opravdu rozmanitý, řekla bych až omračující! Jména, která mají i dnes zvuk.
Např.: malíř Josef Šíma, Coco Chanel, architekt Oscar Niemayer, Pablo Picasso, Brigitte Bardot, Jean Effel, básník Pablo Neruda, Jean Gabin, Belmondo, Umberto Nobile. A ještě dalších 15 jmen.
Bohužel se místy neubránil (možná nutné) komunistické propagandě. Nad tímto se při hodnocení snažím zavřít oči. (kniha vyšla roku 1979)

14.07.2018 3 z 5

Brněnské nevěstky Brněnské nevěstky Naďa Horáková

Autorka nás seznámí s celou řadou obyvatel Brna čtrnáctého století. Od titulních nevěstek přes měšťany a patricie, až po šlechtice a samotného markraběte.
Mladá žena si sjedná vraždu svého hrubého manžela, markraběnka se ujímá novorozeněte nalezeného v lese a za Brnem byl spolu s nevěstkou nalezen mrtvý obchodník z Blanska.
Knížka se čte velmi dobře. Měšťanů a radních je tolik, že trochu splývají, ale ději to nijak nevadí.
Popis života ve městě beru, vzhledem k literárnímu žánru, za docela věrný. Líbilo se mi to.

Tajnosti českých hradů a zámků Tajnosti českých hradů a zámků Jan Bauer

Celý cyklus mám ráda a když plánuji výlet na hrad, nebo zámek, přečtu si co se tady k němu píše ať mám trochu náskok a vím třeba na co se víc soustředit.

13.07.2018 4 z 5

Lucemburkové - Životopisná encyklopedie Lucemburkové - Životopisná encyklopedie Jaroslav Čechura

Moje nezbytná pomocnice při čtení románů z dob vlády Lucemburků. Autoři nás nejdříve seznámí s tímto rodem obecně a pak se o každém (včetně dcer, manželek a doložených levobočků) dozvíme více. Přehledné rodokmeny a mapy též potěší.

13.07.2018 5 z 5

Přežitá smrt Přežitá smrt Olga Scheinpflugová

Musím jen naprosto souhlasit s komentářem jaroiva. Kniha čtenáři připomíná, že se nemá poddávat "osudu" že má mnoho ve svých rukách. Také to že život který se snažíme jen si užít, má jen malou hodnotu. A pak může být velmi těžké svému životu nějaký smysl dát.

12.07.2018 5 z 5

Dobrý člověk ještě žije Dobrý člověk ještě žije Romain Rolland

(SPOILER) Colas je řezbář, během jednoho roku přijde o ženu, přežije nákazu morem, sousedé mu spálí dům a on přesto je bytostný optimista a má svůj život rád.
Tak kniha je výborná, přesto se mi nečetla snadno. Jistě někdy dostane u mě znovu šanci.

11.07.2018 4 z 5