mira.k mira.k komentáře u knih

Mučitelův stín Mučitelův stín Gene Wolfe

Opravdu jedna z nejlepších sci-fi knih všech dob. S tím, že je to fantasy nesouhlasím i když tento cyklus byl svého času vyhlášen mezi třemi nejlepšími fantasy s Pánem prstenů a Čarodějem zeměmoří. Náročné čtení nutící k přemýšlení. Autorův styl je skvostný. Je to první díl série a jak to vypadá, nikdo nenajde odvahu další díly vydat. Věčná škoda. Vydávají se recyklované sr.... a klasiku nejsou schopni s dostatečnou propagací prodat.

06.04.2017 5 z 5

Krásná kniha. Pohádka pro chytré děti a hloupé dospělé. Mám ji radši než Pána prstenů.

14.03.2021

Skála Skála Peter May

Zklamání. Spíš sociálně psychologický román s detektivní zápletkou, který nijak nevybočuje z průměru. Ani formou ani obsahem. Místy zbytečně utahaný. Těží z atmosféry a zajímavých reálií, které jsou dnes v kurzu, ale za pár let asi bude ležet zaprášený v knihovně. Já si ho znovu určitě nepřečtu a ani do knihovny si ho nepořídím.

20.08.2016 2 z 5

Korán Korán neznámý - neuveden

Klasické dílo přetrvávající staletí.

29.12.2018 5 z 5

Krok ze tmy Krok ze tmy Robert Ervin Howard

Klasika atmosféry hororu. To byly doby, kdy spisovatelé uměli psát.

20.08.2016 5 z 5

Vinnetou I Vinnetou I Karel May

Co k tomu dodat. Prostě to nej z literatury pro mládež. Navíc za nejlepší považuji třídílné třetí vydání z 60. let.

02.01.2014

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Tak jsem dočetl. Jako milovník Ryanovské série od Clancyho mohu potvrdit, je to podobný styl i žánr. Perfektní čtení. Rozsáhlý příběh. Prostě výživné masité čtivo. Má ale pár much.
Místy se nejde odtrhnout a pak zas následuje hlušší místo. Trochu mě štvaly někdy zbytečné sebezpytující a pseudopsychologické odbočky. A občas lezlo na nervy to, kdybych to byl tušil.
No pak několik faktických chyb jako rozlitý benzín zapálený v uzavřeném domě asi jen tak hezky hořet nebude. Zrovna tak autobaterie náklaďáku nebude mít 12 voltů, ale spíš 24. Vydržet půl minuty pod vodou asi nebude až tak velká hrůza. A jiné drobnosti. I přes to dávám plný počet. Takových románů je málo. Těším se na další román. Snad se dočkáme.
Na film to nevidím, ale slušný seriál by z toho byl.

27.12.2021 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Zajímavé sci-fi. Nápadů, které by vystačili spoustě autorů na řadu románů. Vědecky předimenzované a mám obavu, že řada technicky nevzdělaných čtenářů nedokáže tolik vychytávek docenit. Je to zároveň i slabina románu. Prostě chybí tomu ta nadstavba. Jak závěrečný finiš v mariáši, palba trumfů bez hlubšího pochopení. Možná v dalších dílech. Ale dobré čtení není jen o zdánlivě geniálních nápadech, ale i o zpracování. A to je průměrné. Na klasická díla žánru to prostě nemá.

26.12.2018 4 z 5

Kryptonomikon Kryptonomikon Neal Stephenson

Krásná kniha, plná nápadů. Náročné čtení, které vyžaduje mít určité znalosti tématu, aby čtenář pochopil hloubku a rozsah autorovy fabulace. Vyžaduje čtenáře, který má už něco za sebou, nebojí se ICT ani matematiky a historie. Kniha, která vás provede přes enigmu, válku v tichomoří až k síti sítí.

06.04.2017 5 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Jedna z nejlepších fantasy. Perfektní oddechové čtení. Jak si zasloužit princeznu v londýnském metru. A to před Harry Potterem.

31.07.2018 5 z 5

Kdo schovaný není... Kdo schovaný není... Thomas Perry

Vynikající thriller.

20.08.2016 4 z 5

Zapadákov Zapadákov Thomas Perry

Jasné a přímočaré. Bez filmových pseudosoubojů. Trochu na začátku při útěku z věznice skřípala logika. Pak to ušlo. Knihy z autorova mladšího období byly lepší. Možná by to chtělo vydat chybějící díly už vyšlých lepších sérií, kdy byl autor v plné formě. Na Jane Whitefieldovou to nemá.

20.05.2022 4 z 5

Slečnám to nevadí Slečnám to nevadí Peter Cheyney

Nejlepší jsou průpovídky. A každé vydání, jiný překlad.

14.03.2021

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Povídka je lepší.

14.03.2021 4 z 5

Město Město Clifford D. Simak

Jedna z nejlepších sci-fi vůbec. Kouzelný jazyk a filosofie. Čím častěji ji čtete, tím je lepší.

14.03.2021 5 z 5

Panter Panter Nelson DeMille

Je to dlouhé, místy ukecané. Ale má to myšlenku. Popis Jemenu perfektní. Něco jako Vnitrozemí, které bylo o Vietnamu. Taky je tu s Coreyem i Brenner. Jen ten konec je takový rychlý uspěchaný. Autor si uvědomil, že má stránek moc, a tak to rychle uzavřel. A při tom by se toho dalo ještě napsat. Kdyby ten konec začínal o 300 stránek dřív a úvod byl o 300 stránek kratší, bylo by to na 5 hvězdiček.

29.02.2020 4 z 5

Chyť ten zvuk Chyť ten zvuk Ennio Morricone

Nemůžu jinak, než nejvyšší hodnocení. Prostě shrnutí života génia. Hodně o hudbě a teorii a filosofii hudby, takže to není moc čtení pro běžného čtenáře. Oba autoři rozhovoru jsou hudební skladatelé. Matty to napsal, není co dodat.

17.05.2019 5 z 5

Slávy dcera Slávy dcera Ján Kollár

Klasika. Je třeba vnímat okolnosti i dobu vzniku díla. Na svou dobu geniálního. I když dnes se může zdát mnohým politicky uvědomělým chytrolínům zastaralé či politicky nezralé. Umělecky výjimečné dílo. Vždy se najde jedinec, kterému se bude zdát nejen Kollár, ale i Sokrates či Platon nepochopitelným či odporujícím jeho moderní genialitě.

29.12.2018 5 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

První díl. Bez chyb, ale chybí pokračování. Ochutnávka, dějově trochu neobvyklé a záleží, jak dlouhé bude čekání na pokračování. Místy zbytečně ukecané, možná trochu drsné. Uvidíme, jak to bude pokračovat. První díl k nejlepším dílům žánru patřit nebude. Ale číst se dá.

26.12.2018 4 z 5

Stvůry a blíženci Stvůry a blíženci Francis Paul Wilson

No ten fantastický konec to celé zkazil. Zklamání.

14.05.2017 2 z 5