minirock minirock komentáře u knih

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Na Carterovi obdivuji jak si dokáže čtenáře doslova omotat kolem prstu a nepustí dokud není knížka přečtená. I když je to u detektivek snazší než u jiných žánrů protože každý je prostě zvědavý kdo je pachatel, jen málokdo to umí tak skvěle jako on. Platí to i o tomto dílu o detektivu Hunterovi a jeho parťáku Garciovi. Sice mi také trochu vadilo, jak píše ve svém komentáři Čenichnaknihy, že nezačali číst deník od konce, tudíž mohli snad někoho zachránit ale autor zvolil opačný postup. Možná bych tam našel pár dalších drobných "much" které se mi nelíbily ale i tak jde o nadprůměrně napínavou knihu tak jak jsme u Cartera zvyklí. Snad má v zásobě ještě spoustu nápadů na další díly.

05.06.2022 5 z 5

Kacířka Kacířka Ayaan Hirsi Ali

Velmi zajímavé čtení. Jako obyčenému čtenáři, který není nábožensky založený a o náboženství moc neví a už vůbec ne o muslimství, mi z některých pasáží naskakovala husí kůže. A některé věci mě donutily k zamyšlení. Např. že náš západní tolerantní multikulturalismus je muslimy považován za slabost, čehož stále víc a víc využívají. Neznamená to, že budeme tolerovat netoleranci jiné kultury. Ale přesně to se hlavně v Evropě děje stále víc. Jaká bude za nějakých sto let? V zemích kde ženy před 30 lety chodily oblečené po západním způsobu chodí dnes zahalené. Opravdu k tomu také směřujeme? Právo šarí'a, džihád, modlení se 5x denně? Než vymýšlení hloupostí by se v Evropském parlamentu mělo začít něco dělat s tímto náboženstvím které se nenápadně ale hodně úspěšně rozlézá po celém světě. Díky autorce za odvahu napsat takovou knihu.

02.06.2022 4 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Čtyři jednoduché vyprávěnky ve kterých se návštěvníci jedné kavárny přenášejí do minulosti (v jednom případě i do budoucnosti), aby se setkali s přáteli či příbuznými a vyřešili či ujasnili s nimi svůj vztah. Žádná velká dramata se ale nekonají, povídky jsou si hodně podobné i lidé jsou prakticky stále titíž, jen důvody jejich návratu do minulosti jsou u každého jiné. Celkově docela příjemné čtení.

16.05.2022 4 z 5

Nepřítel Nepřítel Erich Maria Remarque (p)

Pouhých 65 stránek a 6 povídek ale s hlubokým poselstvím. Válka je prostě zlo, kdekoliv a v jakékoliv době.

10.05.2022 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Kniha mě nijak nenadchla ale s tím jsem tak nějak počítal. Chvílema docela dobré ale taky někdy dost nuda. Tyhle rodinné ságy prostě nemusím a s Mornštajnovou jsem nejspíš skončil.

08.05.2022 3 z 5

Sklenice srdíček Sklenice srdíček Jennifer Hillier

Tak tohle se docela povedlo. Dvě třetiny knihy opravdu výborné, obě linie příběhu mě fakt bavily. Zajímavý námět o tom jak žít 14 let s pocitem viny za smrt někoho velmi blízkého. Jen jsem čekal nějaké dramatické rozuzlení které sice přišlo ale příliš velké drama se nekonalo. Bylo už celkem jasné kam to spěje ten závěr mi přišel takový trochu uspěchaný. Přesto jsem spokojený a určitě to není poslední kniha kterou jsem od této autorky přečetl.

23.04.2022 4 z 5

Loď v džungli Loď v džungli Howard Pease

Překvapivě svižný dobrodružný příběh o pouti mladého muže který se vydal do hlubin Nové Guinei hledat svého ztraceného otce. Přes nebezpečí které hrozí nejen od domorodců, divokých zvířat ale také od bělochů kteří s ním cestují a jejichž úmysly nejsou vždy nejčestnější se mu největší pomoci dostane od kanackého chlapce. S jeho přispěním otce najde a vrátí se šťastně zpět do civilizace. Pár obrázků mistra Buriana naprosto příšerné kvality.

16.04.2022 4 z 5

Samuel Samuel Karel May

Objektivně za dvě ale je to Karel May, tak za tři hvězdy. Ano, je to naivní červená knihovna ale je třeba si uvědomit v které době a pro koho jsou tyto podkrušnohorské povídky psané. Jsou to dílka pro ty nejchudší z nejchudších (pokud tedy ještě uměli číst) aby si po mnohahodinové práci u tkalcovského stavu mohli přečíst že i chudák, pokud má dobré srdce, může najít štěstí i získat milovanou dívku. To lepší a nejlepší z jeho pera mělo ale teprve přijít.

11.04.2022 3 z 5

Kristus nebo Mohamed Kristus nebo Mohamed Karel May

Knihy Karla Maye se mi obtížně hodnotí i komentují. I když vím že tahle knížka je slabší průměr, navíc Krumir už vyšel i jako samostatná kniha, dávám tři hvězdy. Za ty úžasné popisy Orientu, krásných dívek, koní, lov na lva a pardála, Ahmeda, odvahu a chytrost "Sidiho z Džermanistánu" a vůbec. Je to prostě Karel May, moje dětství.

08.04.2022 3 z 5

Na jaderné elektrárně dělám přes 40 let takže je mi tohle téma dost blízké ale do podobné situace bych se samozřejmě nikdy dostat nechtěl. Ono by to dneska už ani nešlo, tento typ reaktoru u nás není a bezpečnost je u nás vždy na prvním místě. A žádná strana ani vláda už do ničeho nekecá. To bylo snad na celé té věci nejhorší jak se každý bál cokoliv podniknout a čekal až co rozhodnou ti "nahoře" kteří ale bohužel o celé situaci věděli nejméně a o jejím řešení už vůbec nic. A když už byla katastrofa hotová, snažili se to aspoň co nejvíce ututlat před domácími i před světem. Opravdu výborně napsané, oproti hodně dobrému televiznímu seriálu který byl skvělý vizuálně, je kniha mnohem popisnější a podrobnější. Když si člověk uvědomí jak blízko jsme tehdy v dubnu 1986 byli na pokraji zničení celé Evropy tak z toho mrazí ještě dnes ...

03.04.2022 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Tou úvodní větou anotace jako by vše zajímavé a napínavé v knize skončilo. Celý další děj se neúprosně vleče, jediný kdo něco vyšetřuje a posunuje příběh dál je Mia, pokud tedy někde nechlastá pivo s jaegermeisterem. Nevím co dělali ostatní policisté protože se o nich píše minimálně. Polovina knihy je plácání o ničem, pachatele mohli klidně dávno odhalit. Konec prapodivný, vysvětleno pár řádky. Slabota.

23.03.2022 2 z 5

Pražské mordy 1 - Skutečné kriminální případy z let monarchie (1880-1918) Pražské mordy 1 - Skutečné kriminální případy z let monarchie (1880-1918) Dan Hrubý

Je to takový výběr z černé kroniky tehdejšího tisku, ponejvíce z Národních listů. Bavilo mě to tak do půlky, pak asi autorovi došly mordy a popisuje případy krádeží zimníků a podobné kauzy. Žádné popisy průběhu vyšetřování, jen suchá fakta, převzatá z novin. Co bych pochválil je bohatá obrazová příloha s obrázky staré Prahy. Čekal jsem ale víc.

13.03.2022 3 z 5

Mluví Černý jelen Mluví Černý jelen John G. Neihardt

Je to škoda, místo aby se naše moderní civilizace poučila ze zkušeností a moudrosti těchto lidí, zadupali jsme je do země a dnes se chlubíme tím, když se nám podaří nějaké náhodou objevit. Naštěstí jsou knihy jako je třeba tato, kde se o historii a způsobu života původních obyvatel Ameriky může čtenář hodně dozvědět. Leitmotivem této knihy je však život duchovní vypravěče Černého jelena, lakotského svatého muže. A jeho vzpomínky na bitvu u Little Big Hornu nebo na masakr u Wounded Knee se čtou jedním dechem. Zajímavé a poučné nejen pro čtenáře indiánské literatury.

27.02.2022 5 z 5

Kinematografie zapomnění Kinematografie zapomnění Štěpán Hulík

Myslím že tahle kniha výborně zaplnila bílé místo v naší naučné literatuře a to bylo objasnit dění v baště naší kinematografie, ve filmovém studiu Barrandov, po vpádu spřátelených vojsk a následném nástupu normalizace. Více jak polovina knihy je věnována tomuto dění očima autora a zbytek obsahuje rozhovory s několka bývalými významnými pracovníky Barrandova na toto téma. Je zajímavé vidět, jak se s vyšší funkcí liší názory na tehdejší události. Vrcholem je rozhovor s ředitelem Puršem který odmítl i existenci trezorových filmů. Zajímavé, poučné, místy šílené.

16.02.2022 4 z 5

Peklo blízko nebe Peklo blízko nebe Jon Krakauer

První polovinou jsem se prokousával pomalu ale druhou jsem měl přečtenou na jeden zátah. Pocity z ní mám rozporuplné. Je jasné že nejvyšší vrcholky zeměkoule budou určitý druh lidí přitahovat neustále. Nechci to nijak posuzovat z pozice člověka který nebyl ani na Sněžce a takový výstup si nedokáže představit ani v nejdivočejším snu. Tento případ ale dokazuje že ani sebelepší příprava takovým tragediím nezabrání a možnost že se někdo nevrátí, je veliká. Proto ty lidi obdivuji a zároveň se jim divím že jsou ochotni tolik riskovat proto aby se dostali na vrchol. Kvůli pár minutám si pak zničí celý život, viz ten nešťastník Beck Weathers. Stálo mu to zato? Čte se to ale skvěle, když si člověk představí že se to skutečně stalo, muselo to být fakt peklo.

03.02.2022 5 z 5

Krev na meči džihádu Krev na meči džihádu Břetislav Olšer

Zajímavá kniha mapující (ne)soužití židů a palestinců po druhé světové válce a vzniku židovského státu Izrael. Popisuje historické události i souvislosti očima běžných židovských obyvatel neustále sužovaných sebevražednými atentátníky a přítomností vojenských jednotek. Škoda jen, že je vše líčeno pouze z pohledu Židů, čímž se kniha stává tak trochu jednostrannou záležitostí. Zaujal mě příběh Josefa Bachara který v Osvětimi přišel o celou svou rodinu, Palestinci mu zabili ženu a nakonec skončil jako neúspěšný sebevražedný atentátník při vstupu na Chrámovou horu. Také reportáž z izraelských kibuců je zajímavá, vůbec jsem nevěděl že tam něco takového existuje. Kniha končí líčením situace na blízkém východě po tragickém 11. září 2001.

28.01.2022 4 z 5

Okouzlena vlky: Jak jsem se stala členkou vlčí smečky Okouzlena vlky: Jak jsem se stala členkou vlčí smečky Monika Zelinová

Moc pěkné čtení. Obdivuji tu její sestru, takový zápal a nadšení pro zvířata to se jen tak nevidí. Jen jsem se divil jak je možné že autorka po tolika letech ježdění do Německa neumí aspoň základy němčiny, mohla na tom trochu zapracovat. Navíc je to pěkná křemela, několikrát se tam málem zmrzačila. Ovšem ta čeština její sestry byla mnohdy kouzelná. Pobavilo a navíc krásné fotky. Vlci jsou opravdu nádherná zvířata.

20.01.2022 5 z 5

Černý kapitán Černý kapitán Karel May

Kniha obsahuje tři povídky. Černý kapitán se odehrává ve Francii v dobách vlády Napoleona Bonaparte, kdy Anglie ovládla se svým loďstvem světové oceány a pouze jediný Francouz byl schopný jí na moři konkurovat - Černý kapitán.
Krátká povídka Gitano pojednává o cestě několika obchodníků do španělské Zaragozy, k nimž se připojí mladý cikánský pár, chlapec a dívka. Karavana je na cestě přepadena vládními vojáky, cikánský mladík však zajaté obchodníky osvobodí a k překvapení všech se zjistí, že nic není tak jak se zdá.
Jeskyni pokladů jsem četl již několikrát v jiných mayových knihách.
Celkově se jedná o naprosto průměrnou knížku po které sáhnou jen opravdoví milovníci mayovek.

17.01.2022 3 z 5

Barrandov pod vlajkou hákového kříže Barrandov pod vlajkou hákového kříže Miloš Heyduk

Téma český film za okupace mě zajímá a proto jsem se na knížku hodně těšil. Bohužel musím napsat že je to jedno z největších zklamání za hodně dlouhou dobu. Něco tak odfláknutého se jen tak nevidí. Nemám ve zvyku knihy nedočíst a proto jsem to protrpěl až do konce ale nebýt toho, že byla z knihovny, okamžitě by letěla do modrého kontejneru. Množství chyb v textu (např. úsměvný překlep "není sportu o tom, že ..... " atd.) ale překonaly chyby u přiložených obrázků. Když je pod snímkem Rudolfa Hrušínského napsáno Jan Hrušínský, prosím, chybička se vloudí. Ale pokud dá někdo k fotografii Jindřicha Plachty titulek František Smolík, zavání to diletantstvím. Vrcholem byl popisek k fotografii Lídy Baarové z filmu Paličova dcera, u které je napsáno : Marie Glázrová v hlavní ženské roli Čápova "beskydského" filmu "O děvčicu". To opravdu neprošlo žádnou kontrolou? Nebo další blbost, u Krškova filmu Řeka čaruje je obrázek z filmu Kluci na řece. A mohl bych pokračovat. Další věc která mě docela nadzdvihla je popisek u herečky Lídy Baarové. Že ji autoři nemají rádi protože o ní nenapsali jedinou kladnou větu, bych snad ještě pochopil. Ale napsat o ní, že důkazem jejího nerovnoměrného vývoje je to, že co jí přidala příroda na kráse, to jí ubrala na inteligenci, je podle mě nehoráznost.
Nedávám knihám ocenění "odpad", protože už jenom to , že ji někdo napsal a dal si s ní práci, je minimálně na jednu hvězdičku. Ovšem tady někdo tu práci šeredně odbyl a ten odpad si kniha zaslouží. Pro ty, kdo se touží něco dozvědět o filmu za protektorátu doporučuji Jirasovu Oázu uprostřed běsů (Barrandov III), to je jiná káva.

11.01.2022 odpad!

Udet, syn divočiny Udet, syn divočiny Heda Halířová

Ano, Štorchovy knihy byly propracovanější a tak nějak na "vyšší úrovni", toto je "jen" dobrodružný příběh o dvou sourozencích, kteří byli společně s matkou vytrženi ze své tlupy a zavlečeni primitivními lesními lidmi daleko od svých. Jenže když Udet dospěje, začne si uvědomovat svoji odlišnost a vydá se s matkou Alou a sestrou Charidou hledat svoji domovskou tlupu. Po mnoha útrapách se mu to nakonec společně se sestrou podaří. Takhle to opravdu mohlo kdysi dávno být a možná že i bylo. Pěkné i když poměrně jednoduché čtení pro mládež.

08.01.2022 3 z 5