knizni.taurus knizni.taurus komentáře u knih

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Sedm manželů Evelyn Hugo je skvěle zpracovaný příběh. Hrozně mě bavilo to, jak byl příběh vyprávěn, že to bylo rozděleno na části, které vyprávěla Evelyn včetně novinových útržků, které se o ní psaly a na ty, kde se Monique snaží vyřešit svou úlohu a své touhy v životě a proč si proboha ji vybrala hollywoodská hvězda pro svůj rozhovor. Je to napsáno poutavě a je to tak zajímavý a ryzí příběh, že nebudete chtít přestat číst.
Evelyn představuje opravdu velkou osobnost. A nemyslím tím, jak úspěšná herečka to byla, ale to jak se dokázala vypořádat se svým osudem, jak si šla za tím co chce. Ano, ne všem bude Evelyn sympatická, ne vždy se rozhodla “správně”, ale vždy věděla proč co dělá a co tím chce dokázat. Ale v tomto příběhu nejde jen o Evelyn. Charakteristika vedlejších postav byla také výborná. Každý měl v příběhu svou roli, svůj životní příběh, který se na nějaký čas propletl s naší hlavní hvězdou.
Autorka umí postavy napsat tak, že si myslíte, že to není fikce. Že opravdu někde v padesátých letech žila tahle Evelyn (i já měla pocit, že musím najít filmy, ve kterých hrála). Ten příběh je podán tak, jako byste s Evelyn seděli vy a vyprávěla vám svůj příběh plný úspěchů, dobrých i špatných rozhodnutích, o svých životních kapitolách rozdělených na 7 manželů.
Je to příběh s přesahem. Je o ztrátách, o tom, co je v životě důležité, o tom, co jste ochotni udělat pro to, co chcete a pro toho, koho milujete. Řeší se tady spoustu důležitých témat, včetně LGBTQ problémů. A na konci mi to zlomilo srdce.
Knihu můžu shrnout do několika slov, které ten příběh vystihnou: šokující, srdceryvné, odvážné, milující i smutné.
Knihu jsem četla jako recenzní výtisk od KD :)

02.02.2023 5 z 5

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

Solidní erotický román se skvělým námětem, jehož potenciál nebyl úplně využitý. Tak bych shrnula tuhle knihu s fakt krásnou obálkou.
Ačkoliv námět novodobého Olympu zněl opravdu originálně, tak buď to na mě vůbec nefungovalo, nebo si to z Olympu nevzalo nic moc kromě fajnových jmen a rozložení horního a dolního města. Při čtení jsem neustále “přepínala” mezi starodávným Olympem s pravým božstvem (kterého jsem se snažila držet) a novodobým Řeckem s jen společensky výše postavenými lidmi. :D
Persefona nebyla nějak výjimečná hlavní hrdinka, ale hodně jsem toho čekala spíš od Háda. Jenže z Háda se stal zamilovaný středoškolák. To měl být ten vládce podsvětí? Špetku temnoty, komplikovanosti a nezvládatelnosti v jeho povaze bych uvítala.
Nevím jestli jako mínus (vzhledem k tomu že se prostě jedná o erotický román) můžu vzít názvy pro ženské pohlavní orgány. :D Názvů tady bylo ale prostě požehnaně a většina ani nepůsobila sexy, plus mi to celé připadalo jako taková “parodie” na 50 odstínů šedi. Ale možná jsem jen trochu víc kritická a k dobrému erotickém románu to patří.
Ale jak to teda s příběhem Háda a Persefony u mě dopadlo? No jako obstojný erotický román, který z Olympu mohl vyždímat mnohem víc.

01.02.2023 3 z 5

Posmrtný život Holly Chaseové Posmrtný život Holly Chaseové Cynthia Hand

Tohle je za mě vcelku povedený retelling na jednu z nejznámějších klasik Vánoční koleda. Tohle ovšem předpokládá znalost původní verze, takže pokud jste knížku nečetli, tak doporučuji aspoň mrknout na nějakou filmovou adaptaci. :)

Jedna se o young adult v pravém slova smyslu. Kromě náctileté hlavní hrdinky, tady nechybí taky mladá láska a trochu drzé a marnivé chování hlavní hrdinky. Všechny postavy byly svým způsobem sympatické (minimálně postupem času) a bylo fajn sledovat jejich vývoj. Firma na nápravu Skruží byla moc pěkně vyobrazena, její fungování a princip byl pěkně vysvětlen. :)

Co na mě ale nefungovalo.. Kniha se mi četla trochu těžko a trvalo to dlouho. Ze začátku jsem se nemohla začít a pak mi to zas přišlo zdlouhavé. Nevím, jestli to bylo tím, že je to retelling a tak gró toho příběhu jsem věděla, nebo mi nesedl styl vyprávění na 100%.

Každopádně, malé shrnutí: pokud se o Vánocích budete zase pídit po vánoční atmosféře v knize, tak tohle je za mě fajn volba.

01.02.2023 3 z 5

Havraní dvůr Havraní dvůr Viktorie Veselá

Než začnu s recenzí, tak bych ráda poděkovala @nakladatelstvi_rosier za poskytnutí knihy k recenzi :)

“Nechat si narůst křídla nemusí vždy znamenat svobodu”

Autorka nám tady představuje opravdu neobvyklý příběh se zajímavou zápletkou. Celá kniha se nese v pochmurném a tajemném duchu a za mě ta atmosféra byla skvěle zpracována. K dokreslení atmosféry jsou tady také využity krásné ilustrace, které ten příběh podtrhly. Jo a obálka je fakt povedená.

Jedná se o poměrně krátký příběh, který nejde příliš do hloubky, není zde dopodrobna rozebrána psychologie postav, některé věci nejsou úplně vysvětleny a fantasy část je tady za mě jednodušší. Každopádně tohle všechno dokázala (aspoň částečně) nahradit originalita příběhu a napětí, které postupně graduje s každou stránkou. Prostředí kláštera je popsáno tak, že se dokážete přenést do daného místa. Taky tady dobře fungují zvraty, i když konec byl poměrně rychle vyřešen. Dialogy a samotné vyprávění mi přišlo trochu kostrbaté, ale jelikož je kniha cílená na mladší publikum, tak to jako celek za mě fungovalo dobře. :)

Za mě je tedy kniha určena zejména mladším čtenářům, ale i já jsem byla s příběhem spokojená a čtení jsem si užila. Takže pokud byste rádi zkusili českou fantasy, tak se na jeden večer ponořte do tajemství Havraního dvoru. :)

30.01.2023 4 z 5

Ex na koštěti Ex na koštěti Erin Sterling (p)

Rom-com s magickými prvky.
Nabídněte mi romantiku s hlavními hrdiny čaroději a já se na 100% chytnu na háček. Už od dětství jsem lehce závislá na čarodějném světě, a tak není divu, že tahle romantická komedie zabalená do čarodějné kletby mě bavila.
Ačkoliv je kniha o lidech s věkem kolem třicítky, tak si myslím, že by mohla bavit i mladší čtenáře. Příběh mi přišel tak na přelomu young adult a new adult. Hlavní hrdinka Vivi je na svůj věk docela ztřeštěná, občas lpí na prkotinách, ale je i vtipná a milá. Rhys je sympaťák, který je strašně rozkošný, když nemá o něčem ani páru a bere vše s nadhledem, což mi přišlo boží. :)) V knize máte příběh vyprávěný z pohledu Vivi i Rhyse, což hodně cením při každé romantické knize, kdy se nemusím pídit po tom, co si ten druhý myslí.
Je to napsané svižně, není zde zbytečně moc hluchých míst, čemuž napomáhá i délka knihy pod 300 stran. O různé akční a ztřeštěné scény tady není nouze. Shrnula bych to jako 272 stran čarodějného chaosu o druhé šanci a záchraně města.
Myslím, že je to ideální čtení na podzim, popřípadě rovnou na Halloween. Komu sedí čarodějné prostředí, tomu se podle mě bude líbit. :)
Knihu jsem dostala jako recenzní výtisk o KD :)

18.01.2023 4 z 5

Ex v éteru Ex v éteru Rachel Lynn Solomon

Ex v éteru je zase jedna roztomilá a sladká romantická jednohubka, která má sympatické hlavní postavy, jejichž humor vás bude provázet celou knihu, takže se nebudete nudit a jejich příběh si myslím užijete. :)
Co se týká originality romantických knih, tak se jen stěží najde něco, co už jste někde nečetli nebo má takovou originální zápletku, že jen valíte oči :D. Tady neobjevíte nic moc nového, ale prostředí rádia dokáže ten již obvyklý scénář trochu nabourat :). Jako zpestření knihy tady právě najdete i několik transkriptů epizod z daného pořadu, které jsou ve formě rozhovorů z konkrétní epizody.
Děj plyne poměrně pomalu, ale je to skvěle napsané a z knihy vyzařuje taková ta pohoda. Není to sice kniha, u které bych si řekla: hele, tohle si musím přečíst jednou znovu, je to ale milá oddechovka, která splní svůj účel, jen příběh vám nejspíše neuvízne v paměti příliš dlouho. Nicméně vzájemné oťukávaní Dominika a Shay, kdy dostáváme jejich milé (a občas vtipné) přestřelky v slow burn romantické lince, je něco co mě zabaví na dvě sychravá odpoledne, s výsledkem jsem spokojená a zanechá to ve mě pocit, že chci jejich “šťastné až do smrti”. :)
Celkové hodnocení knihy? Je to roztomilé, sladké, romantické a občas sexy čtení, při kterém budete mít takový ten pocit: jo, tohle si fakt užívám. :) Takže pokud jste knihu ještě nečetli, tak já vám ji určitě doporučuji.

09.01.2023 4 z 5

Strašení v Rookwardu Strašení v Rookwardu Darcy Coates

Série Strašidelné domy je něco hororového tak akorát pro mě. Malá vsuvka: Posledně jsem se dívala na thriller/horor, přičemž někdo v recenzi psal, že to s hororem nemá nic společného. Já se začala bát už během prvních 20 minut filmu :D. Takže (paradoxně) i když ráda na horory koukám a čtu je, tak si potom nadávám, že to byl blbý nápad. :D

Každopádně zpět k Darcy. Tohle byla moje druhá kniha z této série a nemůžu říct, že by se mi nelíbila. Ten samotný příběh domu mi přišel zajímavý. Historie předchozí rodiny byla značně creepy. Hodně super byly taky samotné ilustrace (některé mě i potrápily ve snech :D), které skvěle dokreslily danou situaci.

Co mi naopak trochu nesedlo je to, že hlavní postava byla většinu času sama, a tak je tady příliš málo dialogů a děj se tím pádem trochu táhne. Nicméně Guy je sympoš, a tak jsem s ním ten čas trávila ráda :)).

Jo a na konci jsem to vyústění příběhu moc nepochopila, jak se to (nechci prozrazovat co) teda stalo :D, ale to může být třeba jen moje nepozornost.

Jak jsem říkala, u mě je to teprve druhá přečtená kniha této série, a tak jsem zvědavá, jaké budou další díly. Na ty se už těším :).

09.01.2023 3 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Kdy vás naposledy mrzelo, že jste se nejdříve podívali na film a až potom si přečetli knižní předlohu? U mě je to jednoznačně kniha Marťan. Nechápejte mě špatně, film je výborný, ale ta kniha je ještě lepší!
U čtení téhle knihy jsem se mimořádně bavila. Jasný, je to smutný, že skončí na Marsu úplně sám, ale hlavní postava Mark vás dlouho smutnit nenechá. Mark Watney
má tak neskutečně výborný charakter, že si ho zamilujete od první stránky, jeho vtip a vynalézavost a taky proto, že i v nejhorších chvílích ho Mars nezdolá.
Co se mi dalšího líbilo, bylo vysvětlování dopodrobna toho, co jak funguje, co musí udělat atd. Kdybych samozřejmě nekoukala dříve na film, bylo by to pro mě ještě o fous poutavější. Problém byl v tom, že jsem věděla, co se bude dít a jak to skončí, tak to občas působilo zdlouhavě. Dramatických chvil tam nicméně je požehnaně, takže vás to udržuje v neustálém napětí.
Knihu jsem si užila i když jsem už věděla co a jak. Je opravdu čtivá, zajímavá a má skvělé postavy. To znamená, že knihu můžu s klidem doporučit dál. :))

09.01.2023 5 z 5

Kočka na křižovatce Kočka na křižovatce Pavla Trnková

Tohle byla zvláštní kniha. A myslím to v dobrém. Byla to taková óda na život, na sebelásku a na sebepoznání. Myslím, že knihu ocení zejména ženy, ale kdo ví :)).

Jedná se o velmi emocionální, lidsky napsaný příběh ze života. Na to jak je to krátký příběh, tak autorka dokázala skvěle zpracovat téma nesvobody v partnerském vztahu, manipulace a ponižování. Ale tahle kniha není jen o tom špatném a na to by se měl člověk při čtení zaměřit. Příběh je totiž o naději, o rozhodnutích, o získávání času pro sebe a o schopnosti rozhodovat se sám za sebe, pro své nejlepší dobro. Je o sebepoznání.

Trocha magie v podobě paralelních světů bylo fajn. Bavilo mě sledovat vývoj jedné ( obou :-D ) hlavní postavy. V obou světech byla jiná, ale zároveň šlo pořád o to najít sílu v tom bojovat za to co chce, za svobodu, za nalezení sama sebe. Občas mi teda přišlo, že po dočtení knihy si ani hlavní hrdinka Emílie nevyřešila otázku svého ideálního partnera a manželství. Byla taky dost sebekritická, takže její sebeláska dostávala zabrat. Taky mi přišlo, že ani její příběh není ukončený a spoustu otázek zůstane nezodpovězených. Což je asi v pořádku, život je o neustálém hledání a jde hlavně o to jít cestou, kterou si sami zvolíme.
A co bylo taky super, byly příběhy i jiných postav. Každý tam měl svou úlohu, každý měl svůj příběh, který nám z menší nebo větší části přiblížil.

Pokud hledáte knihu, která je napsaná tak, jak kdyby k vám promlouvala a líbí se vám knihy o partnerství a touhách žen, tak si knížku určitě přečtěte. Mě se kniha líbila, byl to takový zajímavý vhled do života ženy, která si jednou řekla: a dost. Jinak jako plusový bod (#catmum) beru kočku Lauru :)).

09.01.2023 4 z 5

Její tajemství Její tajemství Penelope Bloom

Co k těmto knihám ještě psát? :D Všechno je to na stejné brdo, ale k odreagování mi to bohatě stačí. Výhoda je taky to, pokud chcete knihu přečíst rychle (třeba do počtu :)), tak tohle máte za sebou během jednoho dne.

Hlavní postavy tady byly fajn. Líbilo se mi zakomponování povolání spisovatele a malá Zoey byla i skvělým zpestřením příběhu. Chemie mezi hlavními postavami fungovala na výbornou a pokud jste stejně jako já fanoušky hate to love romantické linky, tak vám podle mě kniha sedne.

Mě už čeká jen poslední díl s názvem Její keřík a mám hotovo. Celá série je za mě povedená vtipná, romantická komedie a podle mě určitě stojí za přečtení :)

Cinder Cinder Marissa Meyer

Rádi si přečtete něco pohádkového, ale ne klasickou pohádku? Baví vás retellingy?Cinder je fajn volba.

Hned na začátek asi řeknu, že kniha byla bohužel docela předvídatelná. Částečně je to dáno tím, že se jedná o retelling, a tak víte co vás víceméně čeká a částečně je to proto, že děj je poměrně jednoduchý. Nicméně, pokud si knihu přečtěte jako nějakou oddechovku a nebudete se zaobírat každým detailem, tak si myslím, že si můžete nějaký ten moment překvapení nechat na konec.
Občas mi taky knížka přišla zdlouhavá a obsahovala spoustu “prkotin”, které za mě nebyly důležité a kdyby tam nebyly, kniha by měla větší spád. :)

Naopak co se mi hodně líbilo byly postavy. Cinder, princ Kai i Iko jsou skvělí, vtipní, milí a pohodoví. Iko jsem si prostě zamilovala a Cinder mi hned padla do oka svým sarkasmem.

Suma sumárum, kniha je hezky a jednoduše napsaná tak, aby byla zajímavá pro o dost mladší publikum než jsem já (27). Konec je samozřejmě otevřený, protože se jedná o sérii, ale ve které já už pokračovat nebudu. Čtení jsem si užila a jsem ráda, že jsem to vyzkoušela, ale abych přečetla dalších 5 (?) knih… no tak natolik mě to nezaujalo. :D

Dům tajemných stínů Dům tajemných stínů Darcy Coates

Než začnu sepisovat svůj názor, tak moc děkuji Knihy Dobrovský za recenzní výtisk :)
Další kniha ze série Strašidelné domy od Darcy Coates je za mnou a já jsem hodně spokojená.

V této knize se dostáváme do historie, takže dnešní doba mobilních telefonů a aut vzala za své. Musím se přiznat, že mě se návrat do minulosti moc líbil, protože to ten příběh trochu ozvláštnilo o problémy spojené s dopisováním a předáváním informací, o sňatky z rozumu, o několikadenní cestování na koních a v kočárech a tak dále.

Co mě zaskočilo, byl počet stran. Ačkoliv jsem nečetla tolik strašidelných domů, tak jsem měla za to, že to jsou obvykle 200 stránkové jednohubky. Tady ovšem dostaneme hned 400 stran s jedním epilogem uprostřed knihy. :D Občas mě kniha nedokázala tak vtáhnout do děje, jako obvykle a to zejména v druhé polovině knihy. První polovina byla skvělá, dobře se četla a vývoj knihy byl rychlý. S druhou polovinou se to trochu táhlo, ale samotný příběh se mi líbil, a tak mě ani počet stran neodtrhl od čtení.

Co se ostatním nemusí líbit je to, že je zde romantická linka, která je za mě ale skvělá. Zamilovanost je tady poměrně rychlá, ale jelikož se nejedná o hlavní záměr knihy (ta romantika), tak mi to nevadilo. Hlavní postavy jsou charismatické a hned jsem si oblíbila Josepha i Sophii. Míra strašidelnosti není tady tak velká a za mě jako velkého strašpytla to bylo v pohodě. I když autorka umí skvěle navodit atmosféru a popsat příšery, takže s představivostí mít problém určitě nebudete.

Celkově mě to bavilo, ale nejspíš to bude i tou romantickou linkou. :D A škoda, že ilustrací tam nebylo více.

06.01.2023 4 z 5

Realita zhmotněná myslí Realita zhmotněná myslí Dawson Church

Od této knihy jsem nic nečekala. Chtěla jsem si ji ale přečíst, protože mě téma neurovědy, psychologie a fyziky zajímá (a hodně jsem se, jakožto biologa, těšila na tu biologickou část).

Kniha neobsahuje jen vědecké poznatky, ale také příběhy různých lidí, které se pojí k danému probíranému tématu. Ty příběhy jsou skvělým doplněním zkoumajícím částem knihy a člověka dokážou zaujmout. Každopádně tady u mě nastával občas problém v podobě mého skepticismu. :D Hned první příklad totiž byl o tom, jak autor v zátoce ztratil své klíče a silou mysli a tím, že soustředil své vědomí do srdce a představování si, jak se k němu klíče vracejí, tak klíče klučina vedle je vylovil a vrátil mu je. Ehm no. :))

Věřím, že se lidem dějí hezké věci v závislosti na tom, co sami vysílají do světa (v určitě míře). Tímhle ale moje víra v nějaké vyšší dobro a v medicínu pomocí mysli asi končí. V tomhle je můj skepticismus o dost silnější soupeř.

Myslím si, že kniha celkově sedne lidem, kteří se věnují nejen nějakým vědeckým věcem, ale hlavně třeba meditačním metodám. Meditaci se totiž tady autor hodně věnuje, dokonce nějakou svou metodu meditace “vynalezl”, ale co mi přišlo dost otravující, byly neustálé linky na autorovy stránky. Za pozitivum zase beru, že za každou kapitolou byl soupis toho, čemu se věnovat z dané problematiky v běžném životě.

K této knize je potřeba přistupovat s otevřenou myslí a trochu se zajímat i o nějaké meditační záležitosti. Vědecké části byly ovšem zajímavé, dozvěděla jsem se i něco nového. Pokud se tedy o biologii zajímáte a máte i pozitivní přístup k řekněme síle mysli, tak si knížku přečtěte. :)

Já knihu dostala jako recenzní výtisk od nakladatelství ANAG, kterým moc děkuji :)

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Čarodějky, princové a zamilovaný mladík z vesničky jménem Zeď. Všichni hledají spadlou hvězdu, kterou chtějí pro sebe získat z různých důvodů. Kdo ji najde první? Proč hvězdu hledají? A kdo nebo co je ta spadlá hvězda? Magický příběh pro každého, kdo chce zažít dobrodružství skrz stránky knihy.

Bylo to něco zvláštního, divného a milého. Začátek mi přišel hodně pomotaný a ztrácela jsem se v tom, o co se tam vlastně jedná. :D Musím říct, že film už jsem si ani nepamatovala a jsem mistr v nečtení anotací :D, tak možná i proto. Nicméně po pár stránkách to šlo a mě se líbilo, jak se střídají různé postavy vyprávění a nakonec se to celé propojilo.

Zvláštní styl psaní a občas až děsivou pohádku najdete v tomto 240 stránek dlouhém příběhu, který určitě stojí za přečtení. :)

06.01.2023 4 z 5

Richard Ramirez: Night Stalker Richard Ramirez: Night Stalker Philip Carlo

Další kniha ze série True crime od nakladatelství Jota (#recenznivytisk) a zase bravurní věc. Tentokrát se ponoříme do příběhu který vám nedá spát aneb vraždy ve vašem domově.

P. Carlo je autor, který dokázal příběh jednoho velmi zajímavého člověka sepsat na jedničku. Styl psaní je tady jiný než u předchozí knihy o Bundym. Jiný a svým vlastním způsobem taky skvělý, protože je příběh psán vecně. Není to psáno tak emocionálně jako předchozí kniha této série, ale také poutavě.

Kniha je rozdělena do několika části a každá mě bavila (některá míň, některá víc):

1. První část byla samozřejmě nejzajímavější a nejkrutější. V této části dopodrobna prožíváme zločiny, které nás pak nutí zabarykádovat se pořádně na noc doma.

2. V druhé části knihy je popsáno jeho dětství, vše co prožíval když vyrůstal. Tyto kapitoly vám mohou (ale zároveň nemusí) poskytnout i malá vodítka, proč se z Richarda stal následovník Satana a noční lovec. Nicméně, stejně tady najdete popis jedné milující rodiny, která jako každá jiná má své problémy a každý člen přispěl do celkového příběhu různou měrou.

3. Další část byla věnována samotnému dopadení a následný soudní proces, který byl velmi zdlouhavý nejen v reálu, ale částečně také v knize. Právní zástupci Ramireze mě hodně překvapovali s každou další stránkou. V rámci toho procesu jsem i sama občas byla na pochybách, zda je dostatek důkazů pro spojení Ramireze s profilem nočního lovce.

Na konci knihy je i rozhovor s Ramirezem a musím říct, že ačkoliv to bylo monstrum, tak to byl i velmi uvědomělý člověk, který si opravdu stal za svými názory, věřil jim a věřil v Satanovu sílu.

06.01.2023 5 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Skvělá. Odvážná. Humorná. Feministická. Dojemná. Těmihle slovy se dá kniha popsat, jednoduše to byl úžasný zážitek.

Přiznám se, že v určitých částech knihy, se mi četlo těžko z neustálé nespravedlnosti vůči nejen naší hlavní hrdinky Elizabeth, ale vůči ženám celkově. Nicméně Elizabeth se se svým osudem “druhořadý chemik” pere s grácií a nehodlá se vzdát.

V knize sledujeme několik linek, které se různě prolínají a na konci dojde k rozuzlení celého příběhu. Tohle, jak na sebe ty různé linky odkazovaly, vás nutilo číst dál a zjišťovat, co se bude dít.

Elizabeth je žena velmi svérázná, sebevědomá a bojující za (nejen) svá práva. Ano, je trochu asociální, což může vést k tomu, že její strohé odpovědi mohou ponoukat lidi si myslet, že je nesympatická. Nicméně, od Elizabeth Zottové můžete čekat jen upřímnost, zájem o vědu a lásku ke své dceři a ke svému psovi. Postavy v této knize jsou ale všechny skvěle psychologicky propracované. Autorka dokázala každé postavě vdechnout život a vy jste se s nimi vydali na horskou dráhu emocí.

Tahle kniha je plná odvahy. Je to strhující příběh, ve kterém jsem od začátku fandila hlavni hrdince. I když její příběh nebyl jen veselý, dokázala se se vším poprat. Vyhrála? Kdo ví, tohle si musíte přečíst, takže tuhle otázku nechám nevyřčenou.

06.01.2023 5 z 5

Nevhodné! Nevhodné! Vi Keeland

Tenhle námět milionáře s nelehkou/tajemnou minulostí, který potká drzou holku, která si nenechá nic líbit, taky si zažila své a v práci se snaží dřít jak mezek, aby to někam dotáhla, už tady byl nespočetněkrát. Pokud teda hledáte něco extra originálního, tak tady to nenajdete. Ale pokud vás tvorba autorky baví, tak jako oddechovka je to za mě dobré.
Plusový bod mělo zase nějaké to oživení příběhu a to tady dodala problematika duševních poruch. Takže přece jen vám kniha nenabídne jen suchý příběh, zázraky ovšem nečekejte.
Hlavní postavy jsou typické pro tento příběh. Co za mě až tak nefungovalo, byla ta chemie mezi hlavními hrdiny. Jejich dialogy občas působily strojeně a nacvičeně, takže jejich začínající vztah mi nějak nesedl. S postupem času jsem si i zvykla, ale pak to zase přešlo do takového přeslazeného klišé. Jo a je to sice označené jako erotický román, ale za mě tam bylo sexu poměrně málo, takže pokud normálně erotické knihy nečtete, ale spíše sáhnete po romantickém příběhu, tak by vás to mohlo bavit. :)
Sečteno podtrženo, za mě průměrná oddechovka, kterou můžete využít na zkrácení dlouhé chvíle, ale za týden si asi nevzpomenete, co se tam extra dělo. Stejně jako já. :D

26.09.2022 3 z 5

365 dní 365 dní Blanka Lipińska

(SPOILER) Ani nevím jak začít. Před knihou jsem viděla film a líbil se mi? Ani ne. Přesto jsem se rozhodla přečíst knihu? Ano. Proč? No, kdo ví. :D

Tohle je za mě jedno (dost) velké ne. Teď už nečtu tolik erotických románů, jako jsem četla kdysi, ale vím, že rozhodně byly mnohem laskavější (dá se to o erotickém románu říct?) než tenhle.

Co se týká děje tohohle skvostu, tak ten je poměrně jednoduchý. Bacha SPOILER (?). Byl jednou jeden mafiánský Ital, který měl vizi o krásné ženě, kterou (díky osudu) po několika letech spatřil naživo. Oslovit ji normálně by byla nuda, tak se rozhodl, že ženu unese a bude ji rok věznit a čekat, až se do něj zamiluje. Ta žena zřejmě pod vlivem alkoholu a díky ztrátě sebeúcty nakonec opravdu Italovi podlehla. Teď sledujeme jejich dokola se opakující kolotoč (ne)nuceného sexu, alkoholové opojení Laury a rozkazování Itala všem a pořád.

Hele jako oddechový příběh asi dobrý. Ale já jsem s těma dvěma zvládla jen těch prvních 365 dní. Po pár stránkách jsem měla alkoholičky Laury a násilnického Massima tak akorát dost. Laura byla velmi nesympatická žena, která očividně nedokázala udržet myšlenku aspoň dvě stránky. Uvedu příklad: Nejdřív Laura nebude tolerovat to, že ji někdo říká co má dělat a o pár stránek dál nám vypráví, jak miluje, že se jí ten úžasný Ital ani neptá na názor a řídí její život. Jako pardon? Posloucháme se holka vůbec?

Takže malé shrnutí. V knize teda najdete alkoholismus, stockholmský syndrom a emoční nestabilitu, vše zabalené do 350 stran, které vám asi mají dát pocit, že tohle bude láska až za hrob (doslova, pokud by Laura odešla, beztak by ji zabil :D ). Jo! A je tam ultra otevřený konec, já jen tak kdyby někdo pak nechtěl číst další díl, ať je na to připraven.

BTW. film jsem proklikala a ta tendence je dost sestupná.

26.09.2022 1 z 5

Jeho balík Jeho balík Penelope Bloom

Další díl ze série Objekty touhy je za mnou a musím přiznat, že mě to bavilo. :) Je to jeden z těch méně dramatických příběhů, kde jsou hlavní postavy i schopny si nesrovnalosti vysvětlit a ne jen se urazit, což se potom dalších 20 stran jedna z postav snaží vyžehlit.

Tyhle příběhy jsou opravdu jednohubky. Co se týká hlavních postav, tak neměly žádné extra originální prvky. Liam byl prostě hodně sympatický týpek s pár milióny dolarů na účtu a Lilith takový malý ďáblík. Ačkoliv byla někdy až extrémně sarkastická a škodolibá, což by se dalo považovat jako určitá míra zlosti (?), tak mě bavila. Taky měla kočku, což je velké plus, že jo. :D

Tenhle díl doporučuju všem, kteří nemají rádi přílišné zvraty. I když je tady samozřejmě něco, abychom nečetli jen suchý (a nudný) příběh, tak tady postavy předvedly kouzlo komunikace a ušetřili nás jednoho melodramatu, který je pro tyto knihy typický.

26.09.2022 3 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Tahle kniha je krásně napsaná a působila na mě tak smutně, až to způsobilo zajímavý kontrast. Popis bažiny, kde se příběh hlavně odehrává, je dokonalý a je znát, že autorka je bioložka a přírodě se věnuje. Když totiž knihu čtete, dokážete si celou tu scenérii představit do posledního detailu. A kromě toho, z celé knihy vyzařuje tolik lásky k přírodě.

Hlavní hrdinka Kya mi přirostla k srdci už jako malá holka, která byla ponechána sama svému osudu. Bála jsem se o ni, bylo mi jí líto, obdivovala jsem její bojovnost, doufala jsem s ní v lepší zítřky, ale zároveň se s ní těšila každému (i malému) úspěchu, který dokázala. Byla jen opuštěným dítětem a přesto se dokázala přizpůsobit své mimořádné situaci. V knize je bravurně popsáno, jak se člověk dokáže přizpůsobit téměř čemukoliv, jak ho může ovlivnit (zlomit) samota a co dokáže všechno přežít.

Ačkoliv jsem se detektivní zápletky v tomto příběhu obávala, tak mě bavila a v této knize byla potřeba. Střídání pasáži z minulosti a z přítomnosti mě udrželo při čtení a nutně jsem potřebovala vědět, jak tohle může jen skončit.

Po delší době jsem si přečetla knihu, která na mě po dočtení zanechala dojem. Psychicky mě položila. Nutila mě přemýšlet o otázce lidskosti a správnosti různých činů.

Poměrně často jsem v recenzích četla, že je kniha předvídatelná. Já si to úplně nemyslím. Asi záleží jak moc si Kyu zamilujete, v co budete věřit a jestli tu víru v průběhu čtení neztratíte.

Asi závěrem bych chtěla říct, že miluju i nesnáším (velmi s nadsázkou) tuhle knihu. Je to kniha, která ve mě vyvolala mnoho pocitů, která mě vtáhla do celého příběhu, která mě překvapila a potvrdila mi to, že člověk nemá číst jen to co obvykle, ale také vstoupit na půdu jiných žánrů. Protože kdo ví, co za příběh mu může zkřížit cestu.

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství Jota :)

26.09.2022 5 z 5