MilanCFC MilanCFC komentáře u knih

Tajemství Velkého Vonta Tajemství Velkého Vonta Jaroslav Foglar

Něco takového nikdy nezestárne. Snad. Nesmí!

07.02.2020 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Za mě nejspíš zatím nejlepší autorova kniha. Nepřipadá mi to takové trochu na sílu jako v jednom z předchozích dílů, navíc je kniha doplněna i o nějaká ta fakta, takže se čtenář dozví poměrně dost nového. K tomu navíc Ziburův celkem osobitý humor, který možná není pro každého, ale pokud jste zrovna v té jeho skupině, tak se fakt pobavíte. A pokud znáte dobře nějakou prostopovanou zemi, tamější lidi a kulturu, pak se pobavíte ještě víc, jak dobře to autor vystihl. A musím pochválit výborné grafické zpracování knížky. Celkově moc dobré!

07.02.2020 5 z 5

Byly tady, a už nejsou Byly tady, a už nejsou Haylen Beck (p)

Absolutně brilantní, bylo neskutečně těžké dát knížku na chvíli z ruky, aby se člověk alespoň trochu vyspal. Moc dobře si vybavuji těch několik momentů příběhu, kdy mi doslova spadla brada. V této knize bylo snad všechno. Rozhodně doporučuji. Jen ve zdejší anotaci je menší spoiler, který může připravit čtenáře o ten wow moment, takže doporučuji, ale nečtěte vůbec anotaci!

06.02.2020 5 z 5

Kalendář Kalendář Karel Čapek

"... a náhle začalo sněžit, jako by se nechumelilo." A takovýchto úžasných spojení je plná kniha. Neuvěřitelně všímavé, milé, laskavé, lehké, i humorné. V období Vánoc se pozná snad každý a zároveň se pobaví. A zahrádkář se v Čapkovi nezapřel ani zde.

06.02.2020 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Je zcela očividné, že se Nesbo teprve rozepisoval, a protože jsem četl Sněhuláka jako prvního a až pak jsem jel od prvního dílu, věděl jsem, že se kvalita mnohonásobně zvýší. Ale tento Netopýr je fakt slabý.

04.02.2020 2 z 5

Jak se co dělá Jak se co dělá Karel Čapek

Ten chaos, zoufalství, stres v divadelním prostředí, a vše podáno tak dokonale a vtipně. Cítíte s režisérem, herci, ale nejvíc nejspíš trpěl autor dramat, který už to měl vlastně za sebou :-) Nádherný náhled do tohoto prostředí. Další dva oddíly stojí rozhodně také za přečtení.

21.11.2019 5 z 5

Továrna na absolutno Továrna na absolutno Karel Čapek

Když jsem četl první polovinu knihy, kde se děly různé zázraky a vůbec se v různých formách projevoval bůh, bylo to takové lehké, až nadnášející, a jako bych to četl v takovém bílém oparu. Tak nevím, jestli nějak z knihy nevyzařovalo Absolutno :-) Náramně mě pobavila Čapkova hra se jmény "vůdců" jednotlivých národů a také to, jak se podle autora samotné národy chovaly a jak postupovaly. Je ale pravda, že druhá polovina se poněkud táhla a bylo znát, že byla uměle natahována. I přesto se v závěru projevila Čapkova nádherná snaha věřit v lidi.

"Každej věří na svýho výbornýho Pánaboha, ale nevěří druhýmu člověku, že ten taky věří v něco dobrýho. Lidi mají nejdřív věřit v lidi, a to ostatní se už najde."
"Víte, čím větší věci někdo věří, tím vzteklejc pohrdá těma, co v ně nevěří. A přece největší víra by byla věřit v lidi."
"Každej to myslí náramně dobře s lidstvem, ale s jedním každým člověkem, to ne. Tebe zabiju, ale lidstvo spasím. A to nejni dobře, Velebnosti. Svět bude zlej, pokud nezačnou lidi věřit v lidi."

18.11.2019 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Geniální. Poněkud (ne)místné srovnání, ale několikrát jsem si během četby vybavil Orwellovo 1984, také napsáno před dlouhou (a touto) dobou. Tam už ovšem nebyla žádná naděje. Kdo ví, nakolik se oněm scénářům svět přiblíží.

12.09.2019 5 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Cartera čtu pěkně od začátku a popořadě. A je na něm krásně vidět, jak autorsky roste a díla postupně šperkuje.
Trošku mě mrzí, že zbývá už jen jeden díl.

04.12.2017 5 z 5

Křest sv. Vladimíra / Král Lávra / Tyrolské elegie / Epigramy Křest sv. Vladimíra / Král Lávra / Tyrolské elegie / Epigramy Karel Havlíček Borovský

Neumím si ani představit, jak by se Havlíček vyřádil v dnešní době. Ale zatraceně rád bych si to přečetl. To by byl další skvost.

09.09.2021 5 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Prakticky všechny čtyři povídky začaly výborně a tím napětím dokázaly pořádně vtáhnout do děje. Jenže bohužel, na můj vkus si tu vysokou laťku udržely až do konce jen příběhy dva, a to ještě stěží. Což je hrozná škoda vzhledem k těm prvním stránkám těch dalších dvou povídek. Jsem ale jinak rád za takovou tu reálnou hrozbu v této knize, že se to opravdu (bohužel) může stát. Můj osobní vítěz je ta poslední o manželství, ale kdyby vypadala poslední třetina jinak, byl by to jednoznačně Velký řidič.

05.06.2021 4 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Velice čtivé, chytré a místy dost humorné, místy zase dost hluboké k zamyšlení, až záhadné a to vše na malém prostoru. Jak jsem napsal jinde - mně osobně by ty šlépěje taky nedaly spát :D Pan Janík je ale můj osobní vítěz. Skvělé.

08.12.2020 5 z 5

Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Miloš Doležal

Čurda z Hlíny... Nejprve jsem si říkal, co to má znamenat - to z něj někdo udělal nějakého golema nebo co? Teprve pak mi vše došlo :D Ale tím tady smích končí. Je dobře, že i takovým je věnována jistá, ale správně mířená a naladěná pozornost. Samozřejmě, paní z Billy (nebo odkud) na konci knihy za své předky nemůže, ale ani na takové … postavy? … se rozhodně nesmí zapomenout.
Krátce - jen si na ně ukažme!

10.11.2020 4 z 5

Záhada Modrého vlaku Záhada Modrého vlaku Agatha Christie

Musím přiznat, že po první třetině knihy, tedy do okamžiku vraždy (což byla bohužel poměrně dlouhá třetina...), bych musel souhlasit s autorčiným názorem, že jde snad o její nejhorší knihu. Četl jsem dál, protože jsem věřil, že se to prostě zlomí a že se vlastně dočkáme hlavního hrdiny. A jakmile se začalo vyšetřovat a bylo na scéně více samotného Poirota, Agatha byla zase ve svém živlu a celé se to rozjelo. V tom je autorka přebornice. Zakončení a rozuzlení mě pak ale zase trochu zklamalo. Nějak toho bylo moc, měl jsem pocit. Celkově tedy bych se podepsal pod několik komentářů níže, že jde o takový autorčin průměr.

25.07.2020 3 z 5

Jako celek se to hodnotí velice těžko, nicméně jestli musím, tak jedině naplno (takže vlastně snadné hodnocení... :-) ). Sice mě Povětroň a jeho zpracování ne úplně vtáhlo a stavím ho níže než zbylé dva příběhy, nicméně právě ty zbylé dva příběhy jsou za mě natolik skvostné, že by mi nestačilo zdejší hodnocení. Všechny tři části, hlavní ideje i styl jsou jasně čapkovské, jeho rukopis tam zkrátka cítíte. Samotný text je pak jako vždy bohatý, vytříbený a plný všeho. A pak samozřejmě samotný obsah, to je jednoduše nálož. U Hordubala mě dostalo strašně smutné zakončení, u Obyčejného života mi zase spadla pusa z té poněkud nečekané a hlavně neuvěřitelné a hluboké sondy. Jsem rozhodně rád, že tuto trilogii mám ve své knihovně.

20.07.2020 5 z 5

Špión, jemuž nevěřili Špión, jemuž nevěřili František Moravec

Naprosto úžasná kniha, zcela rozhodně jedna z nejlepších, jakou jsem četl! Ale aby taky ne, když jde o osobní vzpomínky takového člověka, jakým František Moravec byl a který byl v samotném centru veškerého hlavního dění. Fascinující popisy jeho zpravodajské činnosti, spolupracovníků, náborů nových agentů, jednotlivých operací, včetně těch nepovedených, úloh a chování žen ve zpravodajství, a celkové politické situace ve vícero obdobích, především chování jednotlivých zemí. Vůbec se třeba nepáral s takovým Benešem a nijak ho nešetřil. Kapitoly zabývající se spoluprací s agentem A-54 a operací Heydrich jsem přímo hltal. Jen mě trošku zarazilo, jak Moravec několikrát opakoval a trval na tom, že k výsadku došlo v dubnu, nikoliv v zimě. A nějakých nepřesností by se našlo ještě pár. Taky jsem měl párkrát pocit, že docela rád tvrdil, jak o různých věcech věděl hodně dopředu a varoval. To ale nic nemění na tom, že tato "šedá eminence", jak se sám nazýval, je bezesporu velikánem našich dějin. Stoprocentně doporučuji všem, co se o toto období a tuto problematiku zajímají.

02.07.2020 5 z 5

Smrt v oblacích Smrt v oblacích Agatha Christie

Po nějaké době mohu opět dát paní autorce plné hodnocení, a to tuze rád, protože tímto příběhem a postavami jsem se upřímně bavil. Zase si s námi šibalka Agatha dokonale pohrála - když už se vydáte jedním směrem, kterému docela i věříte, autorka vás poměrně nekompromisně vrátí zpátky na zem a na startovací čáru :-) A to mě baví. Frustruje, ale baví :-) Během četby jsem si opravdu jen matně vybavoval, že jsem dost možná tento film viděl, ale vyšetřování jsem si nepamatoval vůbec a tím jedině lépe pro čtenářský zážitek s jedinečným HP.

15.06.2020 5 z 5

Válka s mloky / Krakatit / Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy / Bajky a podpovídky / Proč nejsem komunistou Válka s mloky / Krakatit / Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy / Bajky a podpovídky / Proč nejsem komunistou Karel Čapek

Co dílo, to totální a neuvěřitelný skvost a skutečný čtenářský zážitek. Ze všech možných úhlů pohledů a po všech možných stránkách, obsahových i jazykových. V tom tu Karel Čapek neměl a nemá konkurenci. Člověk se pobaví, zamyslí, zasměje, zhrozí, poučí, … zkrátka v tom zažije snad vše. A především uzná, jak trefně autor dokázal leckterou situaci popsat a vykreslit. A nakonec mu nezbyde než smeknout pomyslným kloboukem před mistrem. Zkrátka geniální.

21.05.2020 5 z 5

Poirotova pátrání Poirotova pátrání Agatha Christie

Ještě že nám paní Agatha Christie dala postavu kapitána Hastingse. Ten "jako obyčejně tápe v duševních mlhách", neumí vůbec fotografovat a vůbec je naprosto ideálním protipólem ke geniálnímu Poirotovi. Povídky nám bohužel nedají širší souvislosti a vůbec větší prostor k manipulaci se čtenářem, nicméně autorka si i tak velmi dobře poradila a solidně si se všemi pohrála. Některé příběhy byly výborné, některé o něco slabší, ale celkově jde o příjemné a takové, oproti klasickým románům, odpočinkové počtení.
A představa malého kulatého Poirota, jedoucího na velbloudovi a následně na oslíkovi, tak to mě upřímně pobavilo.

11.05.2020 4 z 5

Vražda na golfovém hřišti Vražda na golfovém hřišti Agatha Christie

Och, jak prostý a roztomilý je kapitán Hastings! A to z něj dělá takřka perfektní postavu, která mě hrozně baví a která tak skvostně doplňuje malé šedé buňky Hercule Poirota. Tato kniha je jinak skutečná jednohubka plná zvratů, ve které nezůstane jediná nezodpovězená otázka. Tak by to u hlavního hrdiny přece ani nešlo. Tomuto dílu navíc dodalo pořádné koření "soupeření" Poirota a detektiva Girauda. Výborné.

24.04.2020 4 z 5