Mikino00 Mikino00 komentáře u knih

Marie Terezie - zakladatelka moderního státu Marie Terezie - zakladatelka moderního státu Jean-Paul Bled

Knih mapujících život a vládu Marie Terezie je nepočítaně, navíc v rámci výročí jejího narození rozšíří toto portfolio letos jistě další publikace. Tato kniha nepřináší v podstatě nic nového, jen sumarizuje dosavadní poznatky, Rozhodně se nejedná o přelomovou knihu jako od Tapieho. Nicméně kniha má svá nesporná pozitiva, která ji odlišují od "konkurence". Je to větší důraz na každodennost panovnice a jejího dvora, prostor dostane také sídlení struktura nebo popis vztahu panovnice k polozapomenutému Sedmihradsku. Což je vítaná změna oproti záplavě militárií a správních reforem, které čtenář nalezneme v podobných knihách.

12.02.2017 4 z 5

19.4.1713 - Pragmatická sankce : rodný list podunajské monarchie 19.4.1713 - Pragmatická sankce : rodný list podunajské monarchie Valentin Urfus

Samotná kniha se Pragmatické sankci příliš nevěnuje a autor odbočuje často do minulosti nebo do období vlády Marie Terezie. Kniha je také koncipována převážně z pohledu politických dějin, a ani nevyužívá potenciál událostí doprovázejících vznik a schvalování sankce, které povrchně zmiňuje.

24.12.2016 3 z 5

Marie Terezie a Evropa Marie Terezie a Evropa Victor Lucien Tapié

Čtivá kniha postavená hlavně na politických dějinách se snaží představit i osobnost Marie Terezie. Práce je již staršího data a tak na některé závěry či zjištění se dnes pohlíží jinak, ale i tak jde o základní práci k životu a činům této velké ženy. Možná bych vytkl jen místy až přílišnou adoraci a obhajobu císařovny.

21.12.2016 4 z 5

Historie beskydské turistiky. Sto dvacet let organizované turistiky v Moravskoslezských Beskydách. Turistické chaty na Frýdecko-Mí Historie beskydské turistiky. Sto dvacet let organizované turistiky v Moravskoslezských Beskydách. Turistické chaty na Frýdecko-Mí Jiřina Polášková

Musím říci, že kniha nenaplnila má očekávání. I když se jedná o popularizační práci, očekával jsem ucelenější a sofistikovanější pohled na zajímavé aspekty beskydské turistiky. Kniha se věnuje převážně horským chatám, které přibližuje dost povrchně (výstavba, majitelé, současnost). Na druhou stranu chápu, že pramenů zrovna moc není. Okrajově připomíná také spolky (detailněji rozpracované ve studiích jiných autorů) a vybrané fenomény Beskyd (železnice aj.). Jenže kniha se ke své škodě vůbec detailněji turistice jako takové, tedy turistům samotným. Např. naprosto postrádám soupeření českých a německých turistů (přemalovávání značek apod.), problémy s majiteli pozemků při vytyčování turistických tras či pominutí výletů např. pěveckých spolků. K turistice také patří organizovaný sport, naprosto opomíjený touto knihou. Kniha však občasného návštěvníka Beskyd nebo milovníka starých pohlednic jistě potěší a může být dobrým odrazovým můstkem k dalšímu zájmu o poutavý svět historie turistiky nejen v Beskydech.

03.10.2016 3 z 5

Šlechtická kultura v 18. století Šlechtická kultura v 18. století Ivo Cerman

Kniha se navzdory svému názvu, pod kterým se dá představit ledacos, zabývá primárně osvícenskými myšlenkami a literární činností aristokratické společnosti v Čechách. K tomu autor využil mnoho literatury a pramenů vybraných aristokratů, jejich zhodnocení předkládá někdy až přespříliš podrobně, což jde ve výsledku na úkor čtivosti. Je škoda, že autor navzdory názvu knihy věnuje svou pozornost jen aristokracii a ucelenější pohled na šlechtu a její společnost nepodává. Za zcela ideální také nepovažuji skutečnost, že autor sleduje výhradně šlechtu v Čechách. Občas zmíní i Moravu, Slezsko však zcela ignoruje. I přes tyto výtky však kniha podává mnoho cenných a zajímavých poznatků a jistě stojí za přečtení.

21.09.2016 3 z 5

Rebelie Rebelie Josef Petráň

Kniha jistě stojí za přečtení a není tak tragickou, jak ji starší komentář na této stránce vykresluje. Je pravdou, že Petráň zvolil poměrně netradiční styl vyprávění, kdy skáče od jedné události k druhé a navíc text prokládá exkurzy ve formě rozhovorů s odborníky z jiných disciplín. Bohužel celkově je kniha nekontinuálně vyprávěna a celkový obraz o povstání tak nepodává. Na druhou stranu Petráň zvolil pro své vyprávění zápisky pismáků, lidových kronikářů, paměti a deníky přímých účastníků napříč všemi vrstvami, což vykresluje události ve velice zajímavém světle a nabízí více než zajímavý pohled na vybrané osobnosti. Na rozdíl od zmíněného komentáře musím naopak vyzdvihnout minimální vliv marxistické a komunistické ideologie na tuto knihu a její závěry.

05.09.2016 3 z 5

Hrozba z vesmíru Hrozba z vesmíru Gene Roddenberry

Kniha důsledně sleduje svou filmovou předlohu a pouze v úvodních kapitolách příběh rozšiřuje a osvětluje pohnutky některých postav. Příběh je lehce průměrný podobně jako film. Jen mi přišlo, že kniha nastínila některé aspekty příběhu příliš rychle, i když měla prostor pro větší popisnost, nevyužila jej.

31.08.2016 3 z 5

Italská renesance: Kultura a společnost v Itálii Italská renesance: Kultura a společnost v Itálii Peter Burke

Jakkoliv nepatří renesance mezi mnou preferovaná témata, musím naprosto kvitovat tento "jiný" pohled z oblasti sociálních dějin na italskou renesanci. Burkovi navíc nelze jako už tradičně upřít velká čtivost.

12.05.2016 5 z 5

Karl Marx Karl Marx Francis Wheen

Musím říci, že jsem od knihy čekal spíše rozbor Marxových myšlenek a jeho díla. To však kniha zcela pomíjí a výhradně se soustředí na Marxův život. Ten jakkoliv byl barvitý, tak zajímavý moc nebyl. Kniha je tak sledem informací o tom, komu Marx dlužil, s kým se zrovna hádal nebo jak tahal z Engelse peníze. Právě tato přílišná detailnost dost kazí čtenářský dojem.

24.03.2016 3 z 5

Napříč kontinentem soudobých dějin Napříč kontinentem soudobých dějin kolektiv autorů

Kniha v konečném důsledku nabízí mnoho statistických a komparačních zhodnocení, které v podstatě nevypovídají o ničem. Minimálně čtenáři nesoustřeďujícímu se výlučně na toto téma. Skutečně jsem měl pocit po přečtení některých kapitol, že jsem se o vývoji historiografie v dané zemi a jejich tématech nedozvěděl vlastně nic. Čestnou výjimku tvoří příspěvek Jiřího Vykoukala, který popisuje vývoj historiografie soudobých dějin v Polsku. Zde autor přestavil témata hýbající polským dějepisectvím a přinesl i dostatečně střízlivé zhodnocení, neutopené v záplavě grafů, tabulek a jmen.

20.03.2016 3 z 5

Světověk a časování Světověk a časování Radim Palouš

Když jsem světověk četl poprvé v rámci povinné četby příliš mě neoslovil. Nyní jsem se k němu po letech vrátil a musím konstatovat, že se jedná o pozoruhodné dílo a koncepci. Paloušem načrtnutý světověk a jeho rysy či poznámky k periodizaci jsou skutečně fundovanými úvahami, které mají svou hloubku a hlavně platnost. Druhá část knihy Časování lehce rozšířila první část, ale měla již větší přesah do oblasti filozofie, což nedokáži docenit.

21.02.2016 4 z 5

Cesta Kryštofa Haranta z Polžic a z Bezdružic a na Pecce Cesta Kryštofa Haranta z Polžic a z Bezdružic a na Pecce František Kožík

Přepis zajímavého cestopisu Kryštofa Haranta, který popisuje svou cestu do Svaté země a Egypta. Harantovy popisy a srovnání jsou velice zajímavá, ukazují nejen tehdejší stav zemí pod tureckou nadvládou, ale i myšlení a pohled vzdělaného člověka té doby na mu zcela cizí kulturně odlišné prostředí. Nezachází přitom zbytečně do detailů a cestopis se dobře čte. Jen mi trochu chyběl odbornější doprovodný komentář, který by zhodnotil knihu z pohledu historiografie, ale i pozadí samotné cesty Kryštofa Haranta.

09.02.2016 4 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Nejslabší kniha s Geraltem. Kniha na mě působila jako několik povídek propojených dohromady s mnohdy až příliš vyumělkovanými dějovými zvraty. Navíc často kniha dějově vyloženě stagnovala a takových prvních sto stran téměř nic podstatného nestane. Samotný příběh mě neoslovil a začínám se obávat, že Sapkowski již svůj svět Zaklínače vyčerpal.

06.02.2016 3 z 5

Filip II. - Španělský král z rodu Habsburků, nejmocnější křesťanský vládce Filip II. - Španělský král z rodu Habsburků, nejmocnější křesťanský vládce Geoffrey Parker

Naprosto ukázkový životopis, které se nesoustředí jen na politické a vojenské dějiny, ale snaží se hlavně podat obraz o tom, jaký Filip II. byl, v jakém prostředí se pohyboval, jak myslel či co rád dělal. Toto zajímavé vylíčení osobnosti Filipa II. a popis jeho doby, je výbornou vstupní branou pro zájemce o toto období.

05.02.2016 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Hořké zklamání na závěr ságy. Sapkowski omezil své vyprávění o nám známých postavách na minimum a bohužel také často sklouzl k rozvláčným dějovým linkám, které nezaujaly. Hlavní linie se točí okolo Ciri, které dal autor naprosto dominující prostor. Ten ale využil k cestování mezi světy, nehodícími se odbočkami se spoustou nedomyšlených a nedořešených detailů a místy až příliš uměle vraženými dějovými posuny. Naprosto otřesný byl podle mě i konec. Abych jen nekritizoval, tak musím uznat, že dějová linka Geralta, souboj na hradě i jiné kapitoly měly své původní kouzlo a dějově knihu posouvaly dále. I tak se však nemůžu zbavit pocitu, že se autor vyčerpal a zbytečně děj nadstavoval.

23.01.2016 3 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Sapkowski ubral ze svého tempa a dal se do vyprávění osudů Ciri, pro které zvolil výbornou metodu, kdy příběh vlastně vypráví několik osob, které ve vyprávění na sebe navazují a posouvají příběh dál. Na druhou stranu v záplavě nových postav bylo obtížnější se orientovat. Vyprávění je pravda poněkud rozvleklé, ale i tak dokáže autor jakoukoliv kapitolkou věnující se jiným postavám svůj příběh ještě rozšířit a čtenáře napínat do poslední chvilky.

18.01.2016 4 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Zcela odlišná kniha od předchozích dílů. Pouze minimální prostor je zde věnován politickým machinacím, spolkům, zradám a osudům postav mimo hlavní dějovou linku. Kniha se zcela koncentruje na putování Geralta a jeho specifické skupiny. Tohle výborně podané putování za neurčitým cílem, kde každý má své tajemství a neustále se něco děje, je o to vydařenější, že postavy si zde prochází svým vývojem. Oblíbil jsem si asi nejvíce postavu Regise.

15.01.2016 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Ještě o stupeň lepší než první díl. Zároveň velice zajímavé rozšíření světa a mytologie vykreslené Sapkowskim. Kniha místy nabírá dech beroucích obrátek a zvratů, přičemž se nebojí dále servírovat nové zajímavé postavy. Knihu jsem přečetl doslova jedním dechem.

12.01.2016 5 z 5

Generál Laudon Generál Laudon Pavel Bělina

Čtivě napsaný životopis slavného generalisima, který se z větší části věnuje popisu válečných tažení a bitev, ale zároveň nezapomíná i Laudonovu osobnost, jeho život a analýzu prostředí kolem jeho osoby, jeho konkurentů a nepřátel. Jen jsem trochu postrádal zhodnocení Laudonova "druhého" života.

10.01.2016 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Naprosto fenomenální kniha přibližující atmosféru a nesmyslnost čarodějnických procesů v Losinách a v Šumperku. Autorovi se podařilo vytvořit silné charaktery a vsadit je do perfektně vytvořeného obrazu té doby, tvořeného znepokojivou mentalitou, lidskou hloupostí, strachem a ziskuchtivostí. Opravdu takto spojit historické události a protknout je natolik uvěřitelnou linkou s tak silným poselstvím je ojedinělé. To, že je příběh inspirován skutečnými události je důvodem proč jsem knihu četl delší dobu, občas jsem se totiž silně rozčílil nad nespravedlností a hloupostí.

28.12.2015 5 z 5