Marie Terezie a Evropa

Marie Terezie a Evropa https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/115413/marie-terezie-a-evropa-115413.jpg 4 13 3

Mladá fronta nabízí našemu českému čtenáři dílo, které je rozsáhlé nejen po stránce celkové délky (400 stran), ale i svým věcným obsahem. Autor se zabývá celou řadou problémů vlády Marie Terezie (1740 – 1780) – od tzv. pragmatické sankce a vnějších vztahů – které byly spjaty s několika válkami, během nichž došlo k prověření spojeneckých svazků a následné utváření nových - až dále po vnitřní změny v uspořádání ve školství, vojenství, hospodářství, atd. publikace přináší také velké množství informací o osobnosti Marie Terezie, jejich aktivitách i životním způsobu, schopnosti řešit problémy, vztahu k rodině, k armádě, k poddaným. Dílo lze rozdělit do dvou velkých tematických celků a to za prvé - zajištění celistvosti monarchie a za druhé - politika vnitřních reforem. Autor nám představuje Marii Terezii – energickou, autoritativní panovnici, která se obklopovala kvalifikovanými rádci, aby její reformy nabývaly systematický charakter. Právě reformnímu úsilí věnuje autor velkou pozornost. I když situace monarchie to vyžadovala, patří velká zásluha samotné císařovně. Nedostatek financí „vyžadoval“ nejen reformy v daňové politice, ale i změny v celkovém řízení a uspořádání ve státě. Autor se celkem podrobně věnuje procesu centralizace, hospodářské a školské reformy. Zastává stanovisko, že v procesu centralizace nešlo potlačování tradičních svobod „z vůle despoty“, nýbrž o to aby společná politika zajistila zemi ochranu před napadením cizí mocností. Pokud jde o proces germanizace, shoduje se Tapié s řadou dalších autorů, že reformy v této oblasti nebyly vedeny myšlenkou německo-nacionální. Náročnost zpracování tématu Marie Terezie a Evropa vyplývá nejen z rozsahu, šíře problémů, charakterizovat poměry rakouské monarchii včetně určité specifiky v některých jejích součástech jako Čechy, Uhry, ale také spíše z toho, že uvedený časový úsek v sobě zahrnuje určitý přerod, přeměnu společnosti – který je též naznačen v podtitulu knihy – od baroka k osvícenství. Pro českého čtenáře má vydání knihy specifický význam. V závislosti na znalostech příslušné literatury o tomto období může srovnávat hodnocení našich autorů (byť ne jednotné) a autora francouzského. Zejména pokud jde o vztahy rakousko-francouzské a jejich vývoj. Marie Terezie nastoupila na trůn ve svých 23 letech. Zajištění celistvosti rakouského státu pro ni představovalo vážný problém. Při výkladu této problematiky autor seznamuje s charakterem tehdejších vztahů mezi státy i jejich hlavními představiteli. Je pochopitelné, že podstatnou část práce zaujímá problematika vztahů, zejména bojů, válek s Pruskem (králem Fridrichem II.), které bez vypovězení války Rakousko a získali pro sebe hospodářsky velmi důležitou část monarchie – Slezsko, na jehož znovuzískání věnovala Marie Terezie mnoho úsilí, ale bez úspěchu. K zajímavým částem publikace pak patří úsilí o utvoření spojenectví k zajištění celistvosti monarchie, zejména svazky s Francií a její získání za spojence Rakouska. V publikaci se objevuje několik nedůsledných hodnocení určitých událostí. Jako příklad lze uvést povstání sedláků v Čechách v roce 1775 a jeho význam, zejména pro vydání robotního patentu téhož roku. Na stránce 323 se mj. uvádí, že zásluhu o robotní patent z roku 1775 měli především ministři a vrchnost. Na straně 330 se však píše o rostoucí úloze rolnictva, která se naplno projevila za povstání v roce 1775 a která „zasadila starému systému v Čechách obrovskou ránu.“ Publikace Viktora - L. Tapié je nepochybně kvalifikovaným zpracováním zvoleného tématu. Na základě historických pramenů a literatury přispívá k obohacení dosavadních poznatků o Marii Terezii, její osobnosti a problémech tehdejší doby i způsobech jejich řešení. (Rudolf Franěk)... celý text

Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Mladá fronta

L´ Europe de Mariae Thérése , 1973

Thalin
Thalin
06.03.2024 3 z 5

Kniha he podrobná, plná dat a jmen, hlavně ohledně politických a vojenských tažení. Ale nečetla se mi moc dobře. O Maii Terezii jsem už čtla jiné, přehlednější knihy, které se mi četly mnohem snáz.

Kuža007
Kuža007
27.06.2022 4 z 5

Je až s podivem, že francouzský historik Victor Lucien Tapié dokázal, byť je specialistou na barokní a raně osvícenské dějiny, tak skvěle popsat osobnost Marie Terezie v čele habsburské monarchie. Tapié se v této své odborné knize věnuje převážně politickým dějinám vlády Marie Terezie, ale samozřejmě zároveň s tím upozorňuje i na fakta z hospodářských dějin a dějin diplomacie.

Mikino00
Mikino00
21.12.2016 4 z 5

Čtivá kniha postavená hlavně na politických dějinách se snaží představit i osobnost Marie Terezie. Práce je již staršího data a tak na některé závěry či zjištění se dnes pohlíží jinak, ale i tak jde o základní práci k životu a činům této velké ženy. Možná bych vytkl jen místy až přílišnou adoraci a obhajobu císařovny.

Habsburkové Marie Terezie, královna, 1717-1780

Victor Lucien Tapié