Šlechtická kultura v 18. století

Šlechtická kultura v 18. století https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/106426/bmid_slechticka-kultura-v-18-stoleti-M4J-106426.jpg 3 12 3

Když si Giacomo Casanova vybral Čechy jako místo, kde stráví zbytek svého života, odcházel do země s vyspělou šlechtickou kulturou. Při zpětném pohledu však vypadá tvorba českých šlechticů poněkud bláznivě: Zjišťovali jste, zda je možno vidět nosem? Víte, že Valmont měl i českou verzi, kterou napsal kníže Lolo Clary? Napadlo vás někdy, zda tloušťka krku souvisí s pohlavním pudem? To jsou otázky, kterými se zabývali šlechtičtí spisovatelé. Ale patřily k nim i vážné problém y, jako byla kritika poddanství a náboženského útlaku, mravní výchova dětí nebo smělé plány na nastolení osvícenské konstituce. Předkládaná kniha tuto zapomenutou kulturu znovu oživuje, a to za pomoci mnoha nově objevených literárních výtvorů. Na světlo světa zde mnohdy poprvé přicházejí šlechtičtí spisovatelé, politici a mystici, jejichž dílo je významným obohacením českých kulturních dějin. Myšlenky těchto šlechticů byly však výsledkem hlubokých změn v myšlení, v náboženské kritice, v soukromí i profesním životě české šlechty, které přinesla doba osvícenství a reforem. Rozsáhlý výklad ukazuje českou šlechtu jako aktivního spolutvůrce evropského osvícenství.... celý text

Sandik
08.04.2021 5 z 5

Skutečně skvělá kniha, velmi objevně odhalující proměny šlechtické společnosti 18. století! Celkový dojem: 90%

Mikino00
21.09.2016 3 z 5

Kniha se navzdory svému názvu, pod kterým se dá představit ledacos, zabývá primárně osvícenskými myšlenkami a literární činností aristokratické společnosti v Čechách. K tomu autor využil mnoho literatury a pramenů vybraných aristokratů, jejich zhodnocení předkládá někdy až přespříliš podrobně, což jde ve výsledku na úkor čtivosti. Je škoda, že autor navzdory názvu knihy věnuje svou pozornost jen aristokracii a ucelenější pohled na šlechtu a její společnost nepodává. Za zcela ideální také nepovažuji skutečnost, že autor sleduje výhradně šlechtu v Čechách. Občas zmíní i Moravu, Slezsko však zcela ignoruje. I přes tyto výtky však kniha podává mnoho cenných a zajímavých poznatků a jistě stojí za přečtení.

AndreasG.
09.12.2015 5 z 5

Zcela vynikající a velmi dobře zpracovaná kniha, s dnes již bohužel méně známou tematikou. Jejím prostřednictvím se čtenáři otevírá pohled na dosud nezveřejněné informace z neméně dosud ukrytých zdrojů. Nesmírně příjemnou pro mne byla mimo mnoho dalších i kapitola věnovaná Karlu Josefovi knížeti Clary-Aldringen, deníku princezny Terezie z Harrachu a samozřejmě mnoho dalších. Kniha je pro mne i po dvou přečteních stálým zdrojem kvalitních a cenných informací.

A. G.