19.4.1713 - Pragmatická sankce : rodný list podunajské monarchie

19.4.1713 Rodný list podunajské monarchie Habsburská dynastie vládla mnoha zemím a po celá staletí byli její příslušníci také římskými či římskoněmeckými císaři. Hlavní oporou jejich moci však byly středoevropské země - vedle původních rakouských Česká a Uherská koruna. Když v první polovině 18. století vymřela její mužská linie, možnost rozpadu rodového impéria byla více než zřejmá. Odvrátit hrozící nebezpečí bylo nezbytné a řešením se stala právě pragmatická sankce z roku 1713, jež proklamovala dědičnost habsburského trůnu v ženském pokolení a nedělitelnost habsburské rodové moci. Umožnila tak přeměnu rodového impéria v moderně (na svou dobu) budovaný státní celek a bezděčně tím příznivě ovlivnila i vznik novodobého českého národa....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/61_/61348/19-4-1713-pragmaticka-sankce-rodny--DRE-61348.jpg 3.614
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Havran

Kniha 19.4.1713 - Pragmatická sankce : rodný list podunajské monarchie

akrash
22.05.2017

Pěkná kniha, doporučuji!

Téjuš37
02.02.2017

Velmi dobrá kniha, ve které je pragmatická sankce zasazena do širokého kontextu, akorát mi v druhé půli přijde, že se autor často opakuje.

Mikino00
24.12.2016

Samotná kniha se Pragmatické sankci příliš nevěnuje a autor odbočuje často do minulosti nebo do období vlády Marie Terezie. Kniha je také koncipována převážně z pohledu politických dějin, a ani nevyužívá potenciál událostí doprovázejících vznik a schvalování sankce, které povrchně zmiňuje.

mončičáček
04.05.2012

Jedna z velmi dobrých knih z mého oblíbeného nakladatelství Havran a jeho edice Dny, které tvořily české dějiny.

Rakousko 18. století

Valentin Urfus