midloch midloch komentáře u knih

Ostrov Ostrov Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Zajímavé postapo - spíše o psychologii jednotlivých postav a o tom jak se vypořádává s nastalou situací vláda a společnost jako taková. Na závěr trochu hektické a uspěchané (mezi kapitolami například skok několik měsíců). Celkově ale vcelku dobrá knížka.

03.08.2020 4 z 5

V tajné službě Koruny české V tajné službě Koruny české Jan Kotouč

Fajn pokračování série o českých zemích v alternativní historii. Kratičký příběh, ale velmi čtivý - opět se setkáváme s Pavlem a Taťánou, kteří tentokrát vyšetřují sabotáže v Drážďanech. Určitě doporučuji těm, kteří četli první dva díly. Pro neznalé postav a příběhu to může být trochu zmatené.

12.02.2020 4 z 5

Nad českými zeměmi slunce nezapadá Nad českými zeměmi slunce nezapadá Jan Kotouč

Od přečtení autorovy povídky ve sborníku "Ve stínu apokalypsy", která je vlastně prequelem k této sérii jsem si říkal, že tuhle alternativní historii si musím jednou přečíst. Nyní došlo na první díl. Kniha se velmi snadno čte, počet postav je vcelku velký, ale orientace v nich mi nedělala problém. Zkrátka, při čtení jsem se dobře bavil. K dokonalosti tomu sice něco chybělo (např. stejně jako jiní bych i já uvítal víc map), takže to není za plný počet. Už se ale těším na další díly.

26.09.2019 4 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Ještě lepší než DNA. Výborně se to čte s kompletním rozuzlením na závěr. Už se těším na třetí díl.

21.09.2019 5 z 5

Infico Infico Petr Heteša

Klasický Hetešův cyberpunk. Čte se rychle, děj ubíhá svižným tempem, hrdin(k)a hláškuje. Příznivce Hetešovy tvorby kniha určitě potěší.

11.08.2019 4 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Jo, dobrá detektivka. Čte se to velmi dobře a rychle. Postavy jsou fajn a prostředí Islandu taktéž. Určitě si rád přečtu další knihy série a asi dám šanci i jiným knihám autorky

05.08.2019 4 z 5

Vzestup Guvernéra Vzestup Guvernéra Robert Kirkman

Tak tohle nebyla teda vůbec žádná sláva. Kdyby to nebylo z walking dead světa, tak by to bylo tak na jednu hvězdu, takhle to zachraňuje námět a hlavní postava. Každopádně styl, jakým je kniha napsaná/přeložená, je opravdu úděsný. Postavy se chovají naprostí idioti (např. i když už vědí, že zvuk zombíky přitahuje, tak jdou čistit brák pomocí pistolí). Vrcholem jsou pak věty jako "Někdy kolem 10:22 ...", nebo "ve vzduchu byl cítit oxid uhelnatý ..." Sakra to je opravdu tak těžké napsat třeba "Někdy před polednem..."? Vždyť 10:22 je hodně přesný časový údaj, navíc ve světě, který se v prdel obrátil... Jo a kdyby už někdo dokázal cítit oxid uhelnatý ve vzduchu, tak by na daném místě asi žít nechtěl, pokud by se teda nechtěl dobrovolně přeměnit na zombie...

A takovýhle hovadin včetně časových nelogičností je kniha plná. Ani nevím jestli chci číst druhý díl.

16.05.2019 2 z 5

Areston Areston Josef Pecinovský

Od Pecinovského mám za sebou celou plástevní sérii a ta mě dost bavila. V knohovně jsem tedy sáhl po Arestonu a musím říct, že oproti prvním dílům plástve jde o o značně slabší kousek. Námět by byl skvělý, o tom žádná, ale provedení je už horší. Občas bylo vyprávění zamtené tak, že jsem listoval zpět, abych se ujistil, že mi něco neuniklo. V některých pasážích si šla logika příběhu vyloženě odpočinout. Každopádně sršeň je vcelku sympatický hrdina a tak si přečtu i pokračování.

06.03.2019 3 z 5

Na odvrácené straně Na odvrácené straně Anthony O'Neill

Knihu mi doporučil knihovník a osobně jsem rád, že jsem si ji nekoupil, ale pouze vypůjčil. Jak už to v mém případě bývá, označení bestseller je označením spíše, pro mě, průměrné knihy. Prvních sto stran bylo doslova utrpením a už jsem byl odhodlaný knihu nedočíst, ale co dělat na dovolené, kde jsem měl s sebou pouze toto dílko... Každopádně mi nevyhovovalo jak je kniha psaná, rozvleklé místopisy města působily silně nevěrohodně. Pasáže s androidem byly jak přes kopírák a zachraňoval to jen hlavní hrdina. V druhé polovině už se kniha stala čitelnější, nicméně závěr byl zase dost urychlený. Prostě je to napsané nevyváženě, asi jako kdybyste v sexu hodinu věnovali předehře (s pauzami na dokumenty o architektuře) a deset sekund samotnému koitu. Srovnání s Tarantinem a Weirovým Marťanem je naprosto zcestné. Dávám dvě hvězdy za celkový příběh a nápad.

02.01.2019 2 z 5

Morgenstern v Čechách Morgenstern v Čechách Christian Morgenstern

Thle je naprosto unikátní počin, který musí mít doma každý, kdo má rád Morgensternovy básně. Spousta různých překladů, u kterých si čtenář může vybrat ten, který je mu zrovna nemilešjí, provnávat je mezi sebou apod.

09.03.2018 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Se sérií Oddělení Q to je jak na horské dráze - lepší díla jsou střídána slabšími. Selfies je sedmý případ a musím říct, že kniha patří mezi ty slabší kousky série. Nicméně stále si uchovává svou čtivost a jde o dobrou detektivku, takže dávám 4 hvězdy a doufám, že osmý díl bude zase o chlup lepší.

Mimo jiné, jedné věci ale nerozumím. V prvních dílech série byl v českém překladu mnohokrát použit výraz "čert aby to spral" a to v takovém množství, že to bylo až rozčilující. V Selfies začal autor vkládat anglické výrazy do myšlenek postav a to opravdu opět ve velké míře (teda předpokládám, že tam ty anglické výrazy byly i v originálu). A já se ptám, proboha proč? Proč si autor vždy vybere nějakou frázi, nebo stylistický tvar a opakuje to napříš knihou do umření?

16.02.2018 4 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Po menším zaváhání v Marcovi se jedná opět o bezchybnou knihu. Vyšetřování 17 let staré vraždy se točí kolem kultu dánské verze Óm nadsamce guru Járy a vede postupně k překvapivému závěru. Kniha se velmi dobře čte a nemá skoro žádná tupá místa, která by nudila. Prostě klasický Olsen.

26.09.2017 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Mám rád severské detektivní filmy a tak jsem Ženu v kleci i Zabijáky dřiv viděl než četl. Konečně jsem se ale dostal i k prvním čtyřem částem knižní série o oddělení Q. Druhý díl mi přijde z prvních čtyř jako nejslabší. Není tak čtivý jako ostatní díly a oproti prvnímu dílu, kde mě kniha bavila víc než film, zde musím napsat přesný opak. Film byl lepší, tedy krom postav Carla a Asada, ty mi v knižní sérii přijdou lépe napsané. Buď jak buď, i přes to, že nedosahuje kvalit ostatních třech knih si zaslouží čtyři hvězdy - stále jde o nadprůměrnou detektivku.

26.08.2016 4 z 5

Pohlavní životy siamských dvojčat Pohlavní životy siamských dvojčat Irvine Welsh

Tak tohle byla zase Welshovská paráda. Po heroinové trilogii Trainspotting, Porno a Heráci jsem v knihovně sáhnul po téhle knize. Prvních pár stránek jsem se musel trochu do čtení nutit, ale pak se příběh rozjede a nabere na tempu. Jeden ani neví jak a už se blíží do finále. Na rozdíl od Trainspottingu a Porna už Welsh píše svým vypsaným stylem, který je pro mě daleko víc čitelnější než ten stylisticko-interpunkční freestyle z prvních knih. Každopádně si od něj zase něco dalšího půjčím až na to narazím v knihovně.

24.10.2023 5 z 5

Porno Porno Irvine Welsh

Jako první jsem viděl před pár lety film a i když nebyl úplně špatný, nebylo to něco, co by mě nadchlo. Ale věděl jsem že kniha se bude od filmu lišit, a tak jsem tomu dal šanci. Jo byla to jízda i přes pomalejší start, při kterém jsem měl i několikadenní pauzy při čtení a říkal si jestli to vůbec budu dočítat. Nakonec se to ale rozhejbalo a skvěle šlapalo k finále.

Styl psaní, větná skladba (resp. větný chaos), je velmi podobný Trainspottingu, naproti tomu Heráci (mladší kniha než Porno) jsou napsaní již trochu organizovaněji a čtou se líp. Tohle freestylový psaní je pro mě náročnější a vždy mi trvá než se v něm rozečtu... Tak doufám, že další díly série, které jsou mladší než Heráci budou už psané podobně uhlazaněji.

06.06.2023 4 z 5

Bitva o české země Bitva o české země Jan Kotouč

Dobré finále celé série. Stejně jako u předchozích dílů, tak i tady byla místy patrná inspirace druhoválečnými námořními střetnutími a to mě hodně bavilo. Snad se ještě nějakých příběhů z této alternativy dočkáme.

03.01.2023 4 z 5

Císařovna Císařovna Roman Bureš

Druhý díl za mě na stejné úrovni jako první díl. Nechci spoilovat, takže snad jen drobné výtky: Start mě moc nebavil - byl pomalý a do čtení jsem se nutil. Na druhou stranu, konec byl zase překotně rychlý. Trochu vybalancovat a bylo by to OK :-)

23.09.2022 4 z 5

Spojenci českých zemí Spojenci českých zemí Jan Kotouč

Skoro po dvou letech od přečtení předcházejícího dílu jsem se dostal k tomuto pokračování. Stejně jako v předchozích případech se kniha pomaleji rozjíždí, ale postupně nabírá na tempu a čtenáře ke konci skoro nepustí. Jsem zvědavý, zda bude další díl. Kniha je na konci stále otevřená s možností navázat na příběh a podle mě by byla škoda nevyužít potenciálu, v podstatě dokonale vytvořeného, alternativního světa. Určitě doporučuji číst postupně v pořadí, jinak mohou některé souvislosti neznalému čtenáři chybět.

19.01.2022 5 z 5

Zátoka smutku Zátoka smutku Chris Ould

Ještě lepší než první díl. Dal bych i pět hvězd, kdyby tam nebyla ta linka o tajné službě, která mi tam vůbec neseděla. Stejně jako první díl se to lehce čte. Příběh v poklidu utíká a než se nadějete, jste na 400. straně a blíží se konec. Na závěr i otvíračka k třetímu dílu, na který se docela dost těším.

26.11.2021 4 z 5

Parazit Parazit David Koepp