midloch midloch komentáře u knih

Šprti & frajeři Šprti & frajeři Kristýna Sněgoňová

Další pokračování série, stejná nadílka zábavy. Po třech dílech jsem objednal zbytek vyšlých a předplatil si ještě nevydané části.

03.01.2023 4 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

Podle mě prozatím nejslabší díl celé série. Děj se rozvíjí hodně rozvláčně, vyšetřování se táhne, vy se blížíte ke konci knihy a najednou prásk, na pár stránkách jedna postava druhé odvypráví rozuzlení... Mezi tím zase vycpávky z osobního života hlavních postav. Tady dávám max tři hvězdy.

12.12.2022 3 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Další zajímavá japonská kniha. K Japonsku mám silný vztah a rád zkouším autory z této země. Toto útlé dílko bylo zajímavou sondou do mezilidských vztahů hostů jedné malé tokijské kavárny. Určitě lze doporučit.

16.02.2022 4 z 5

Stalingrad Stalingrad František Kotleta (p)

Další dobré doplnění původní trilogie. Příbě zasazený do prostředí druhoválečného Stalingradu je velmi dobře napsaný a čte se dobře. Ostatně od Leoše bych ani nic jiného nečekal.

19.08.2019 4 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Stejně dobré i když trošku jiné než jednička. Přibylo akce, ale příběh tam stále je. Gerhard válí a dává příběhu ten správný ráz a Bezzemek hláškuje jak o život. Už se těším na pokračovaní.

25.01.2019 5 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Kulhánkovo dílo neznám, takže nesrovnávám. Od Kotlety mám za sebou trilogie Spad i Tomáše Koska a tak jsem se rozhodl vrhnout na Bratrstvo krve. Ano je to “braková” fantastika, ne tak propracovaná jako třeba postapo trilogie, ale mě to hodně bavilo a určitě si přečtu i pokračování.

15.12.2018 5 z 5

Ve stínu Říše Ve stínu Říše * antologie

Skvělý počin od Epochy a od editorů. I když mi některé povídky nesedly, tak musím nezaujatě říct, že sborník jako takový je super.
Jednotlivé povídky bych hodnotil takto:

Oni - 4/5 Slušná povídka na rozjezd, dotýkající se nazi tématu jen okrajově. Velmi čtivá, navnadila mě na další čtení.

Opona padá - 5/5 Paráda, skvělá duchařina na pozadí reálné historie.

Jitro po zlé noci - 5/5 Nejlepší povídka první části. Alternativní historie, skvěle psané. Určitě si musím od Bandžucha přečíst i něco dalšího.

Dým nad Mnichovem - 4/5 Zajímavý námět, ovšem něco mi tam chybělo a už jsem vyhlížel další povídku.

Dos grojse genareraj - 5/5 Klasický kotleta. Nářez od počátku do konce.

Tenkrát na Ukrajině - 4/5 Duchařina z východní fronty. Po Kotletovi ovšem trochu slabší kousek.

Ahaswehrmacht - 2/5 Totální nepochopení tohoto úletu. V jiných komentářích vidím, že se povídka líbila, ale já jí prostě nerozumím.

Meyrink - 5/5 Po předchozím průseru další kousek, který mi spravil náladu. Dovedl bych si toto téma představit jako samostatnou knihu, kterou bych si rád přečetl. Určitě si přečtu i něco dalšího od Schinka.

O lidském dobytku - 5/5 Jízda pokračuje, další skvělá povídka, kterou by šlo rozvést na delší formát.

Chlad věčnosti - 5/5 Další duchařina, tentokrát ve službách britské tajné služby. Povídka, která má spád, perfektně se čte a baví od začátku do konce.

Dokud nás smrt nerozdělí - 4/5 Slabší závěr druhé části. Předvídatelný děj, ale stále velmi slušné a čtivé dílko.

Argentinské probuzení - 5/5 Paráda, špionážní povídka, která by opět šla přepsa na celou knihu, kteoru bych si s chutí pečetl.

Digimengele - 5/5 Další úlet, oproti Ahaswehrmachtu ale skvělý. Meinkampfcraft je geniální.

Stroj na výrobu havranů - 3/5 Neznám předchozí povídku, byl tedy trochu problém se zorientovat v ději, hlavně odkazy na minulost nedávaly smysl.

Na vlastní kůži - 5/5 Super nápad, deníková forma a úžasný závěr.

Jediný člověk - 4/5 Kratičké dílko, které na jednu stranu bavilo, na druhou úplně nenadchlo.

Nacimars - 5/5 Poslední úlet a to parádní. Zajímavá je opět netradiční forma vyprávění a černý humor.

Skóre za povídky 4,41, Celkově za knihu se nebojím dát plný počet hvězd.

Závěrem snad jen můhu říct, že se těším na letošní podzim až vyjde u Epochy další sborník Ve stínu apokalypsy věnovaný post-apo povídkám.

19.05.2018 5 z 5

Banderovci Banderovci Tomáš Řepa

Velmi komplexní a kvalitní zpracování aktuálního tématu. Kniha byla vydána v roce 2019 a sepsaná po anexi Krymu. Velmi zajímavou je kapitola o ruské propagandě využívající ukrajinský nacionalismus, což je propagandistický směr, který v Rusku jede od roku 2014 na plné obrátky a poslední rok dvakrát tolik...

Kniha mě obohatila o spoustu nových informací a můžu jí s klidem doporučit každému, kdo se chce aspoň trochu zorientovat v tomto nelehkém tématu.

22.11.2022 5 z 5

Kdo seje vítr Kdo seje vítr Hans Rosenfeldt (p)

(SPOILER) I když pro mě měla celá série sestupnou tendenci, rozhodl jsem se přečíst si tenhle díl už jenom proto, že do série jsem se vrhnul v listopadu. První tři knihy mě hodně bavily, ale postupně se to přelilo v nepochopení, co za bandu nevyrovnaných egocentriků může pracovat pro elitní kriminálku.
Proto jsem k tomuto dílu přistupoval s velkými obavami, kam to až zajde a co si na nás čtenáře autoři vymyslí. Příjemně mě překvapilo, že se vlastně v knize většina postav začala chovat víceméně normálně - samozřejmě Billy je stále řádný psychopat, ale během vyšetřování se chovají všichni tak nějak profesionálně až na drobné excesy. Až jsem si říkal, že autoři šli do sebe a zase napsali skvělou knihu. I jsem přemýšlel, že tomu dám 4 hvězdy. Ovšem to co přišlo v závěru knihy, to je prostě moc. Elitní celostátní kriminálka je tady opravdu jen bandou egocentriků - velitelka co neumí velet řeší sebe jak je špatná velitelka (jak kruci ten flek po Torkelovi dostala?), Carlos, který teda asi není egocentrik, jen tak k vyštřování přicmrndává a jeho postava je taková nijaká, Ursula na konci řešící, že si zrovna na ní Sebastian nevzpomněl... Jediné plus je tady Billy, který je jak již jsem psal pořádný psychopat. Koncový veletoč v lince Sebastiana je taková kravina... Autoři mohli po dopadení Billyho napsat ještě cca 50 stran o tom jak bylo oddělení rozpuštěno, každý si našel svou novou práci a nazdar, ukončit sérii a bylo by to asi stále na ty čtyři hvězdy. Oni místo toho vytáhli Sabine a Ellinor a lákají na další díl. O čem asi bude? Jestli o tom, že Billy uteče z basy dá to dohromady s Ellinor a všechny sejmou, pak si to asi i přečtu. Bohužel spíš tipuju, že bude o tom jak Vanja řeší depresi že byla špatná velitelka, Ursula řeší depresi z nefunkčního vztah s alkoholikem Torkelem, Torkel řeší depresi ze svého chlastání a Sebastian je v depresi ze všeho kolem... Mojí nadějí je, že až další díl vyjde, tak už si na tuhle sérii nevzpomenu a tím pádem mi to bude úplně fuk.

18.08.2022 2 z 5

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Tak jo, přečtu celou sérii. I když je to místy toporné stran vyšetřování (např. v tomhle díle jsem tipnul vraha vcelku brzo), tak jako celek s příběhy jednotlivých postav týmu jde o skvělou sérii se stoupající návykovostí :-) Další díl rezervován v knihovně a jsem zvědavý jak to bude pokračovat.

24.01.2022 5 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Další díl, troufnu si po třech knihách říct, skvělé série. Trochu pomalejší rozjezd a ve výsledku díl více o osobních linkách jednotlivých postav s vyšetřováním na pozadí. V tomto ohledu trochu slabší než dvojka, ale i tak za plný počet hvězd.

19.01.2022 5 z 5

Tak to je, tak to bude Tak to je, tak to bude Sharon J. Bolton

Moje první kniha od autorky. Solidní detektivka, ale bohužel neznám předchozí díly, abych ocenil reference k předchozím případům. Děj ubíhá svižně a čte se to lehce - ani mi nepřišlo, že to bylo bezmála 500 stran. Vrah je odkryt až na závěr, nicméně ten závěr je strašně rychlý, v porovnání s předchozím dějem. Možná si přečtu další knihy autorky, když si budu zase chtít přečíst něco lehkého a svižného.

07.07.2020 4 z 5

Za sklem Za sklem Sajaka Murata

Kratičká novela o "podivínské" Japonce (píšu v uvozovkách, protože kdo je podivnější? ten kdo žije podle svých potřeb, nebo ten, kdo tyto lidi kritizuje a nutí jim své představy o světě?) ve středních letech, která již 18 let stále brigádničí v konbini a okolí se jí stále snaží přimět, aby se už konečně stala normální (tj. našla si chlapa, nebo stálou práci, nejlépe obojí). Chvílemi to bylo správně japonsky ujeté, avšak neustále se točící kolem společenského vnímání normálnosti. V Japonsku jsem nějaký čas žil a tak se pro mě nejednalo o cizí svět. Za mě plný počet hvězd.

29.06.2020 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Půjčeno z knihovny i přes neznalost prvního dílu. Čte se to rychle a neznalost prvního dílu není podle mě zásadní. Vyšetřování je vcelku zpomalené a rozvleklé. Postavy nemají šanci, aby čtenářovi tak nějak přirostly k srdci. Hlavní detektiv je v příběhu upozaděný a Mia je troska, která leje, místo aby svůj problém řešila. Točit v Norsku kořalky a piva tak jako to dělá hlavní hrdinka, to už je na to vzít si na chlast hypotéku... Jedná se o průměrnou detetivku a moc nechápu to nadšení, které kolem ní je. Od norských autorů znám mnohem lepší kusy.

03.04.2020 2 z 5

Vetřelec - Probuzení Vetřelec - Probuzení Tim Lebbon

Vypůjčeno z knihovny na základě místního 80% hodnocení. Po přečtení tomu hodnocení vůbec nerozumím. Jedná se o naprosto průměrnou knihu, jejíž příběh je uměle našroubován mezi první a druhý vetřelčí film. Neustále se opakující pasáže o ztrátě dcery jsou otravné, právě proto, že se stále dokola opakují. Myslím, že psychické rozpoložení lze dobře vyjádřit jinými prostředky, než opakovat dokola zlý sen hlavní hrdinky. Zkrátka taková (pod)průměrná vyvražďovačka, kterou vlastně přežije jen Ripleyová. Jedna hvězda za knihu, druhá za prostředí (vetřelce mám rád).

21.02.2020 2 z 5

Vídeňské bratrstvo Vídeňské bratrstvo Ingar Johnsrud

Jednoznačně velmi dobrý počin z žánru Scandi-krimi. Koukám, že čtenáři tomu vyčítají nepřehledné postavy. Inu, postav je tam opravdu víc než na orloji a když se jedna jmenuje Per Olsen a jiná Per Olav, pak chápu, že to může někomu vadit. Naštěstí já s tím problém neměl a co víc, v Oslo jsem skoro rok žil, takže jsem i dost míst, která jsou v knize popsaná znal z osobní návštěvy. Kniha se mi tedy četla dobře, v postavách se mi žádný velký nepořádek neudělal (jednou jsem se vrátil o pár stran zpět, abych si ujasnil o kom je zrovna řeč) a příběh utíká velmi svižně. Konec asi nesedí každému - pro mě není důležité, zda je konec otevřený (pokud je otevřený šikovně) a třeba bude větší rozuzlení v dalším dílu.

Jediné co bych knize vytknul jsou překlady místopisných názvů (ulic apod.). Myslím, že to je naprostá zbytečnost. Navíc překladatelka není ani konzistentní - buď měla přeložit všechno (pak bych teda asi prskal ještě víc) nebo nic (to bych byl spokojený). Nevím proč by se měl název Sorgenfrigata přeložit jako Veselá ulice apod.

31.05.2019 5 z 5

Světy za obzorem Světy za obzorem Julie Nováková

Pořádný tlustopis nabitý povídkami, které mají jedno nosné téma. Některé povídky byly slabší, jiné neuvěřitelně dobré. Z povídek je zřejmé, že autorka značně přesahuje svojí profesní odbornost a skvěle zvládá i další přírodovědné obory, což je velké plus těchto povídek. Stejně tak se nedrží jednoho žánrového stylu, takže některé najdeme povídku detektivní, hororovou, thrillerovou apod. Na pět hvězdiček to necítím, ale mohu s klidem říct, že při čtení jsem se nikdy vyloženě nenudil a všechny povídky mají dobrý nápad.

12.03.2019 4 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Velké finále války upírů proti kartanům. Asi nejlepší kniha z celé trilogie, kterou jako celek i tak odnotím velmi vysoko. Výborný oddechový brak.

27.01.2019 5 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

O Kotletovi jsem dříve dost slýchával ale první knihu jsem od něj přečetl až loni (Spad) následovanou dvěma pokračováními postapo trilogie. Takže tohle byla má první kniha od autora, která byla ve stylu urban fantasy a musím říct, že jsem se při čtení náramně bavil. Abych byl přesný mám pocit, že jsem první povídku četl již v nějaké starší Pevnosti (protože mi byla dost povědomá).

Každopádně sex, magie, přestřelky to vše zasazené do současnosti tvoří velmi čtivý koktejl a už se těším na pokračování.

09.03.2018 5 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Perfektní vyvrcholení netradiční postapo trilogie. Není co vytknout.

05.03.2018 5 z 5