Světy za obzorem

Za obzorem se skrývají nové a tajemné světy, kam lidská noha ještě nevkročila: Věčně zmrzlé trpasličí planety ukrývající dávné vraky. Bludiště zvířecích myslí a emocí. Virtuální reality. Vjemy překypující krajina lidského čichu ve světě pokročilých technologií. Kolonie na nebezpečných dalekých planetách. Světy, kam se dostaneme, když se zeptáme "co kdyby"... Na cestu od budoucí Země přes Sluneční soustavu až do dalekých koutů galaxie vás vezme spisovatelka Julie Nováková v povídkách, z nichž řada zde vychází česky nebo světově poprvé. Každý příběh doplňuje i zábavný komentář autorky odhalující, jak povídka vznikla - a protože jsme v říši science fiction, občas i s vědeckými referencemi!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/376401/svety-za-obzorem-eyy-376401.jpg 3.922
Povídky, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno, Brokilon

Kniha Světy za obzorem

Metla
31.12.2019

Už jsem myslela, že to nestihnu, ale přece jen v posledních hodinách roku dočítám ten správný špalek, patřící do Čtenářské výzvy k tématu "Kniha s obálkou, která mě zaujala". Nebýt (pro mne) fascinujícího výtvarného počinu Lukáše Tumy, "Světy za obzorem" by mi stačily jen ve čtečce. Okusila jsem totiž dost povídek Julie Novákové, abych měla jasno: tato talentovaná mladá spisovatelka s ohromným rozsahem často míří malinko mimo mě (zatím). Jako když posloucháte své oblíbené rockové rádio a právě hrají kapely, co vás úplně neroztančí - zpěvákův hlas není dost sexy, chybí vám zvuk akustické kytary, bubeník příliš používá činely atd. V literatuře hledám především napínavé příběhy, výrazné charaktery a zajímavou atmosféru, zatímco Julie Nováková mě obvykle zahrnuje intelektuálními výzvami a zvláštními pocity. Nestěžuju si, neohrnuji čumák, pouze s uznale smeknutou čepicí konstatuji, že jsem pro tento styl tvorby poněkud povrchní čtenář. Moje chyba a moje škoda.
Každopádně mě Julie Nováková třikrát trefila přímo do kokosu: líbily se mi povídky "Jinýma očima" o propojení lidské mysli s kosmickou lodí, "Vzduchoplavci Aury" jsou skvělým steampunkovým dobrodružstvím s young adult příchutí, finální "Město" představuje atraktivní sci-fi klasiku o znepokojivých záhadách planety, kde přistála vědecká expedice.
Hodnocení je snadné: 3,5 astry za obsah, půl hvězdy za obal. A díky Brokilonu za podporu nadějných českých autorů.

midloch
12.03.2019

Pořádný tlustopis nabitý povídkami, které mají jedno nosné téma. Některé povídky byly slabší, jiné neuvěřitelně dobré. Z povídek je zřejmé, že autorka značně přesahuje svojí profesní odbornost a skvěle zvládá i další přírodovědné obory, což je velké plus těchto povídek. Stejně tak se nedrží jednoho žánrového stylu, takže některé najdeme povídku detektivní, hororovou, thrillerovou apod. Na pět hvězdiček to necítím, ale mohu s klidem říct, že při čtení jsem se nikdy vyloženě nenudil a všechny povídky mají dobrý nápad.

penthyn4419
07.01.2019

Příjemné, oddechové, nenáročné, zajímavé čtení protkané hustou sítí zajímavých myšlenek a nápadů. Bylo to takové akorát. Ani moc ani málo. Dal bych 4,5, ale to tady nejde, takže dám pět a je to fér hodnocení.

trudoš
18.11.2018

Sbírka Světy za obzorem perfektně charakterizuje to, v čem je Julie Nováková nejlepší. Šestnáct příběhů vás provede všemi zákoutími vesmíru, každý přitom představuje uzavřenou etudu s vlastní dějovou osnovou a chytrým podtextem. Charakter textů se pohybuje od melancholických jednoaktovek přes konspirativní thrillery a dobrodružné horory, až po atraktivní steampunk či kosmickou poesii. Průřez tvorbou je to bezmála dokonalý a znamenitě odhaluje potenciál, který ve spisovatelce dřímá, přičemž pozitivní dojem ještě umocňují vlastní poznámky pod čarou, osvětlující jak ta která povídka vznikla. Nejvíc ovšem uhrane autorka šíří obrazotvornosti, s jakou dokáže vykládat na pult jeden nápad za druhým. Fyzika, biologie, psychologie, astronomie - nic jí není svaté a všechno dokáže funkčně překroutit k obrazu svému. Výraznou slabinou tak pro mě bylo jediné a to absence point. Zkrátka jsem vždycky čekal něco víc, než jen řemeslný závěr, který vyprávění sice uzavřel, ale nijak mu nepřidal na hodnotě.

jan8470
21.05.2018

Sečteno a podtrženo. Autorka se suverénně pohybuje nejen v na poli spaceopery, ale v mnoha jiných žánrech a to noir, detektivku či steampunk nevyjímaje. Přitom i v těchto žánrech dokáže do svých povídek citlivě implantovat své oblíbené téma technologií a augmentací. Zároveň klade si znepokojivé a zajímavé otázky.
Za pozornost také stojí i opravdu povedená obálka Lukáše Tumy.

Stenar
21.04.2018

Julie Nováková je jedna z hrstky českých autorů, kteří dokázali publikovat své práce v USA, a to včetně velmi prestižních SF magazínů jako "Analog." Několik těchto povídek se nachází i v knize. Tato sbírka navíc představuje po velmi dlouhé době první soubor prací, jednoznačně orientovaných na "vědečtější" pojetí SF.

Rozsah sedmnácti povídek (respektive šestnácti plus jedna báseň na závěr), je nesmírně široký. Od space oper klasického typu ("Symfonie prachu a ledu"), se dostaneme přes detektivky ve SF kulisách ("My stíny", "Šeré město"), konspirativní thrillery ("Spi sladce, Joe", "Poslední intifáda"), možnou vizi budoucnosti etologie ("Ve sloní kůži"), hravý, přesto dokonale vědecky zdůvodněný skoro-steampunk ("Vzduchoplavci Aury"), pesimistickou vizi virtuální reality ("Arkádie"), až po legrácku na téma provozování vědy stylem kabaretu na Facebooku ("Všechny vůně světa"). Vybere si snad každý. Bonus navrch je pak obálka, která vypadá opravdu nádherně.

Pokud bych měl já osobně vyzdvihnout některou z prací, bylo by to zřejmě předposlední "Město". Tak depresivní, mrazivou esenci beznaděje, ve kterou se celkem nevinně začínající povídka změní - protože ve chvíli, kdy není možné věřit svým smyslům, se všechen lidský intelekt stává prostě bezcenným - jsem nečetl už roky. Kam se hrabou všechny vetřelecké rádoby-horory...

"Světy za obzorem" jsou kniha, kterou by žádný fanoušek SF, zejména pak české, neměl opomenout.

Julie Nováková
česká, 1991

všech 11 knih autora

Kniha Světy za obzorem je v