midloch midloch komentáře u knih

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Jak mám Kotletovky hodně rád, tak k sérii Legie jsem se hodně dlouho nedostal. Dost mě odrazoval popis space-opera. Pak jsem si ale ve sbírce Krásky a vetřelci přečetl povídku Gerasim za zrcadlem ze světa Legie a ta mě tak zaujala, že jsem se rozhodl dát sérii šanci. První díl nás seznámí s postavami a rasami v tomto univerzu a ihned vrhne do příběhu o odboji proti enlilům a jim podřízeným rasám. Shrnuto, opět povedená kniha a jsem zvědav na další díly od Kristýny Sněgoňové.

22.11.2022 5 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Devátá kniha o oddělení Q je o trochu lepší než předchozí Oběť 2117. Rozhodně nechybí vyšetřování a to v podobě klasické mravenčí práce. Hlavní příběh je asi trochu přitažený za vlasy (myšleno ohledně existence a fungování tajného spolku mstitelek) a je až k neuvěření kolik podezřelých úmrtí bylo označeno za sebevraždy - na druhou stranu když si člověk vzpomene na případ manželů Stodolových v ČR, tak proč by dánská policie nemohla chybovat stejným způsobem, že?

Celkově se kniha dobře čte a rychle odsýpá, takže za mě 4*.

13.11.2022 4 z 5

Architekt temna Architekt temna Marko Hautala

Knihu jsem si obstaral na havlíčkobrodském knižním veletrhu na doporučení prodejce z vydavatelství. Musím uznat, že doporučení bylo na místě. Kniha je opravdu dobrá, atmosféra je hutná a tento typ hororu, který je vystaven jen na tísnivém prostředí a vjemech, se mi líbí. Čte se rychle a dobře a stále nutí k pokračování. Ovšem, jak zmiňují někteří komentující pode mnou, tak mám pocit, že by to šlo ještě trochu dotáhnout k dokonalosti, prostě jakoby tomu něco málo chybělo.

25.10.2022 4 z 5

Dlouhý krok do tmy Dlouhý krok do tmy Tomáš Bandžuch

Od Bandžucha jsem před pár lety četl pouze povídku Jitro po zlé noci, která mě hodně zaujala a už tehdy jsem si říkal, že musím přečíst i nějaký jeho delší román. Proto, když jsem v knihovně narazil na tuto knihu, tak bylo rozhodnuto. Příběh, avizovaný na přebalu, mě lákal a po pár stránkách i vtáhnul. Politické pozadí celého kriminálního příběhu je skvělé doplnění a kniha tak balancuje mezi krimi příběhem a thrillerem. Knižka je velmi čtivá a celkově je graficky a typograficky skvěle vyvedená (aspoň pro mě) - dokonce než jsem z knihovny půjčený výtisk dočetl, tak jsem si koupil svůj vlastní. Pro mě jedna z nejlepších knih, které jsem tento rok četl.

19.10.2022 5 z 5

Krásky a vetřelci: Pulp stories Krásky a vetřelci: Pulp stories * antologie

Tak konečně jsem se k této antologii dostal - knihu mám od loňských vánoc ale holt jsem měl rozečtené i další knihy. V antologii najdeme skvělé povídky (za mě nejlepší asi Nezvratný osud, Slizka a Dostihy a Sázky) i slabé kusy (Aprilium, Holky z bombardéru), ale tak už to v antologiích bývá. Rozhodně se jedná o další skvělý počin od Epochy, který mi představil několik pro mě nových autorů. Celkově můžu napsat, že sbírky Ve stínu říše /apokalypsy mě ve výsledku přišly o maličko lepší. Do zásoby už mám koupené i další antologie Ve stínu magie, Lockdown a Zákon genu, na které se velmi těším.

Jinak hvězdičkové hodnocení jednotlivých povídek zde:

Nezvratný osud 5/5
Dostihy a sázky 5/5
Matka jižních hvězd 5/5

10.10.2022 4 z 5

Císařovna Císařovna Roman Bureš

Druhý díl za mě na stejné úrovni jako první díl. Nechci spoilovat, takže snad jen drobné výtky: Start mě moc nebavil - byl pomalý a do čtení jsem se nutil. Na druhou stranu, konec byl zase překotně rychlý. Trochu vybalancovat a bylo by to OK :-)

23.09.2022 4 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

S tématem knih jsem se poprvé setkal ve sbírce Krásky a vetřelci (kde je samostatný Neffiho příběh jakožto prequel k této trilogii). Povídka mě zaujala a tak jsem se rozhodl půjčit si knihu z knihovny. Jak už někteří v komentářích pode mnou napsali, tak kniha obsahuje nedokonalosti, které kazí celkový dojem ze čtení. Ovšem, téma je pro mě natolik zajímavé a ve výsledku jsem chtěl vědět, jak bude příběh pokračovat, takže jsem si půjčil i druhý díl. Tedy za mě 4 hvězdy.

23.09.2022 4 z 5

Perunova krev II. Perunova krev II. František Kotleta (p)

Řekl bych že i lepší než první díl. Klasická kotletovka.

18.08.2022 5 z 5

Kdo seje vítr Kdo seje vítr Hans Rosenfeldt (p)

(SPOILER) I když pro mě měla celá série sestupnou tendenci, rozhodl jsem se přečíst si tenhle díl už jenom proto, že do série jsem se vrhnul v listopadu. První tři knihy mě hodně bavily, ale postupně se to přelilo v nepochopení, co za bandu nevyrovnaných egocentriků může pracovat pro elitní kriminálku.
Proto jsem k tomuto dílu přistupoval s velkými obavami, kam to až zajde a co si na nás čtenáře autoři vymyslí. Příjemně mě překvapilo, že se vlastně v knize většina postav začala chovat víceméně normálně - samozřejmě Billy je stále řádný psychopat, ale během vyšetřování se chovají všichni tak nějak profesionálně až na drobné excesy. Až jsem si říkal, že autoři šli do sebe a zase napsali skvělou knihu. I jsem přemýšlel, že tomu dám 4 hvězdy. Ovšem to co přišlo v závěru knihy, to je prostě moc. Elitní celostátní kriminálka je tady opravdu jen bandou egocentriků - velitelka co neumí velet řeší sebe jak je špatná velitelka (jak kruci ten flek po Torkelovi dostala?), Carlos, který teda asi není egocentrik, jen tak k vyštřování přicmrndává a jeho postava je taková nijaká, Ursula na konci řešící, že si zrovna na ní Sebastian nevzpomněl... Jediné plus je tady Billy, který je jak již jsem psal pořádný psychopat. Koncový veletoč v lince Sebastiana je taková kravina... Autoři mohli po dopadení Billyho napsat ještě cca 50 stran o tom jak bylo oddělení rozpuštěno, každý si našel svou novou práci a nazdar, ukončit sérii a bylo by to asi stále na ty čtyři hvězdy. Oni místo toho vytáhli Sabine a Ellinor a lákají na další díl. O čem asi bude? Jestli o tom, že Billy uteče z basy dá to dohromady s Ellinor a všechny sejmou, pak si to asi i přečtu. Bohužel spíš tipuju, že bude o tom jak Vanja řeší depresi že byla špatná velitelka, Ursula řeší depresi z nefunkčního vztah s alkoholikem Torkelem, Torkel řeší depresi ze svého chlastání a Sebastian je v depresi ze všeho kolem... Mojí nadějí je, že až další díl vyjde, tak už si na tuhle sérii nevzpomenu a tím pádem mi to bude úplně fuk.

18.08.2022 2 z 5

Heráci Heráci Irvine Welsh

Po Trainspottingu jsem se rozhodl přečíst si i prequel a musím říct, že mě to bavilo daleko víc. Pokud to mám srovnat, tak oproti Trainspottingu je to čitelněji napsané (přímá řeč se neztrácí v popisných částech, text je lépe strukturovaný) ale stále to vykazuje specifické autorovy postupy. Na rozdíl Trainspottingu, který byl spíše mozaikou příběhů jsou Heráci hlavně jedním uceleným příběhem o propadu jednotlivých hrdinů do heroinové závislosti, takže postavy, které v Trainspottingu, či jeho první části, vystupovaly jako nefeťáci (Beggbie, Tommy, atd.) tady nemají tolik prostoru a je jim věnováno jen pár kapitol. Vše se točí okolo Renty, Sifona, Spuda, Mattyho, Kejty a dalších závislých. Určitě tenhle příběh, popisující vývoj od "láká mě zkusit herák", přes "je to super a mám to pod kontrolou, dám si jen občas" po "nechci přestat a po léčení si jdu hned šlehnout", srojí za přečtení už jen kvůli názorné ukázce toho že cesta na dno je snadná a rychlá...

20.07.2022 5 z 5

Trainspotting Trainspotting Irvine Welsh

Tak, konečně mám přečtenou knihu, na kterou jsem se chystal několik let ale nikdy jsem se k ní nedostal. Film znám velmi dobře a musím uznat že kniha je o hodně jiná - ve filmu je vše zkoncentrované do kontinuálního příběhu. Kniha působí chvílemi spíš jako soubor lehce provázaných povídek, navíc se střídají vypravěči, jazyk je tedy velká divočina a překlad musel být hodně náročný. Z celkového pohledu jde ale o dobrou knihu a už jsem si z knihovny půjčil Heráky.

29.06.2022 4 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Je to již delší doba, co jsem přečetl předchozí díl a tak jsem se musel občas rozpomenout na předchozí příběhové linky. Ale to není problém. Kniha se čte velmi dobře, jen bych podotkl, že k detektivce to mělo trochu dál - moc se toho nevyšetří, vše se vyřeší vlastně skoro samo. Za mě 4*

18.05.2022 4 z 5

Oheň na pláži Oheň na pláži Chris Ould

Velmi dobré uzavření trilogie a pátrání po minulosti hlavního hrdiny. Určitě je dobré číst trilogii postupně.

03.05.2022 5 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Stejně dobré jako první díl. Dokonce mě to bavilo o malinko víc. Klasická kotletovka - víc asi není třeba psát.

25.03.2022 5 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

O trochu lepší než předchozí díl. Oceňuju, že vztahovým věcem tu není věnováno tolik prostoru, jako v předchozích knihách a vše s víceméně točí kolem hlavního příběhu. Trochu mi nesedí veletoč v zápletce na úplném konci, ale co už. Solidní detektivka za 4*.

14.03.2022 4 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Po dvou a půl letech jsem se vrhnul na další Kotletovku a dostal jsem přesně to, co jsem čekal. Akční sci-fi opět zasazené do Prahy budoucnosti - na rozdíl od spadu ne post-apo ale spíš cyberpunk. Druhý díl už je v mé knihovně a brzy přijde na řadu.

07.03.2022 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

První kniha od autora. Četlo se to poměrně dobře, příběh měl spád. Ovšem, podobný námět jsem v poslední době četl ve vícero knihách. K tomu pár věcí, které mi přišly krajně přitažené za vlasy. Je to lepší než standardní tři hvězdy, na druhou stranu nemám chuť si půjčit cokoliv dalšího od autora. Ve výsledku tedy horší 4 hvězdy...

07.03.2022 4 z 5

Vyšší spravedlnost Vyšší spravedlnost Hans Rosenfeldt (p)

Tak trend z předchozího dílu pokračuje. Naprosto nevěrohodné vztahy v týmu, konec se Sebastianem a Vanjou mi přijde úplně padlý na hlavu... Jako by se všichni už dočista pomátli.

16.02.2022 3 z 5

Poslední zkouška Poslední zkouška Hans Rosenfeldt (p)

Tak nadšení z předchozích dílů pomalu upadá. Jak píší již čtenáři pode mnou, vztahy v týmu jsou přehnané a to tak, až mě začala tato linka knihy ke konci vadit. Nejde ale upříst čtivost. Uvidím, dočtu celou sérii do konce, ale už tomu nedávám plný počet hvězd.

16.02.2022 4 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Další zajímavá japonská kniha. K Japonsku mám silný vztah a rád zkouším autory z této země. Toto útlé dílko bylo zajímavou sondou do mezilidských vztahů hostů jedné malé tokijské kavárny. Určitě lze doporučit.

16.02.2022 4 z 5