mgeisselreiter mgeisselreiter komentáře u knih

Osvícení Osvícení Stephen King

Po hodně letech jsem sáhl po Kingovi a byl zklamán. Hodně detailní popis všeho kolem je sice dobré pro celkovou představu, ale románu ubírá na spádu. Vyvrcholení tak pro mě nebylo vyvrcholením, ale vysvobozením z této dlouhé četby. Za mě 65%, 20. 2. 2020.
Kubrickovo filmové zpracování naproti tomu je prakticky bezchybné a geniální. Doporučuji.

20.02.2020 3 z 5

Petr první I Petr první I Alexej Nikolajevič Tolstoj

Alexej Tolstoj je rozhodně dobrý spisovatel, ale je třeba na něj i na jeho dílo nahlížet i z pohledu jeho charakteru: patřil mezi přední komunistické autory (a aparátčíky), pro své pohodlí dával přednost pochlebování Stalinovi a v jeho románech, na rozdíl od jiných velkých ruských spisovatelů, se nedostává morální a sociální odpovědnosti. Na zadní straně prvního dílu (z roku 1968) si můžeme mimo jiné přečíst: "...Práce na Petrovi znamenala především vstupovat do historie skrze současnost chápanou marxisticky. Především přepracování vlastního uměleckého světového názoru..." To jsou slova autora.
Nechť výše uvedené neodradí čtenáře od četby výborného historického románu, který začíná dětstvím cara Petra I. a končí v období budování Petrohradu. Čtivou formou Tolstoj předkládá čtenáři velmi podrobně život v Rusku od prostých mužiků po nejvyšší společenské vrstvy, vše zasazuje do konkrétních historických souvislostí, líčí charakter Petra I. nejen z jeho kladné stránky, ale nebojí se popsat i jeho negativní vlastnosti. Množství postav je skutečných, jen některé jsou smyšlené, mnoho osvětlují velmi podrobné vysvětlivky. I když vzhledem k charakteru Tolstého lze mít jisté pochybnosti o maximální objektivnosti díla, protože se jedná o poměrně vzdálenou historii, kterou snad nebylo třeba upravovat v rámci marxismu-leninismu, dovolím si říct, že autor nejspíš historii nepřekrucoval a dílo lze chápat jako pravdivé dle dostupných informací v době vzniku románu. Ten byl psán v letech 1929 až 1945, kdy Tolstoj zemřel. Přestože ke konci knihy mi přišla četba již celkem zdlouhavá a některé pasáže zbytečně podrobné, na druhou stranu jsem byl zklamán, že autor knihu nestihl dokončit (možná tak třetina, ne-li víc, ještě z bohatého života cara chybí) a nedozvěděl jsem se další zajímavé historické souvislosti a události nejen ze života cara a ruského národa, ale i z dalších evropských a také asijských zemí. 80%, 18.3.2017.
Komentář platí pro oba díly knihy z roku 1968, jde o jeden román rozdělený pro svou délku do dvou knih.

19.03.2017 4 z 5

Zvonokosy Zvonokosy Gabriel Chevallier

Kniha mě zklamala. Přestože se čte velmi lehce a dobře, obsahově je prázdná. Je to jen takové tlachání, co zrovna autora napadlo, spojené tak nějak do knihy, ale jako celek to moc nepůsobí. Asi 2x jsem se začal i bavit ,ale to trvalo jen velmi málo (snad pár stran celkem). Jinak čtenář mého typu pořád čeká, kdy se tedy něco začne dít, po čase pochopí, že se vlastně nic dít nebude.
Zajímavý je dodatek (ve vydání z roku 1961) Josefa Čermáka, který tak vychvalovaný překlad Jaroslava Zaorálka podle originálu zrevidoval a doplnil. Vyplývá z něho, že Zaorálek mnohdy při překladu vynechal celé věty i odstavce, často bez příčiny, také přenesení do českého prostředí bylo až moc důsledné (takže nebyla ani zmíněna Paříž či Lyon apod.), zkrátka o dopracování překladu se velkou měrou k lepší kvalitě zasloužil nejen Zaorálek, ale i Čermák. 60%, 18.9.2016.

19.09.2016 3 z 5

Mechanické piano Mechanické piano Kurt Vonnegut Jr.

Román je překvapivě nadčasový, nic neztrácí ze svého poselství ani dnes. Čte se poměrně dobře, ale některé pasáže jsou trochu nezáživné a nudné. Autorovi se ne zcela podařilo podat poselství přirozenou cestou, je nucen doplňovat děj trochu uměle (úvahami holiče apod.). Chyběla mi tam prostě taková větší přirozenost a plynulost, i toho humoru tam mohlo být víc. Zkrátka místy kniha nemá chybu, ale nedá se to říct o celku. Přes všechny výtky jde o velmi dobrý román, který doporučuji. 75%, 28.5.2016.

28.05.2016 4 z 5

Tchaj-pan Tchaj-pan James Clavell

Kniha i přes svou délku vůbec nenudí (jen je třeba překousnout trochu komplikovanější první kapitolu), je nabitá dějem a událostmi a čtenář je neustále "nucen" číst dál. Autorův styl psaní je čtivý, nic náročného. Velká přidaná hodnota románu je to, že přináší reálný historický pohled nejen na vznik Hongkongu, ale vůbec na celé období kolem roku 1841. Clavell je samozřejmě nucen události zjednodušovat, přesto se dovídáme mnoho o mořeplavbách a cestování mezi Evropou a Čínou, o tehdejších zvycích (špatná hygiena, oblékání, západní vs východní kultura), nemocech (malárie a její léčení, cholera), o anglické obchodní politice (a také Ruské) a mnoho dalšího. Snad jediným nedostatkem je poměrně velké množství chyb v textu a nepřesné informace o autorovi na přebalu (vydání z roku 1994). 85%, 14.5.2016.

15.05.2016 4 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Dlouho jsem chtěl zkusit nějakou knihu Fitzgeralda a nakonec sáhl po Gatsbym (snad že jsem již viděl zfilmované). Obával jsem se, že to bude buď moc umělecké a těžko čitelné, nebo prostě nějaké neobvyklé. A on je to celkem normální příběh, navíc dost krátký. Je to poměrně čtivé, ale nijak mě to neoslnilo. Ono ani to prostředí není zrovna to, co vyhledávám. Čekal jsem možná větší propracovanost (a větší délku). 70% a 4*, 16. 12. 2023.

16.12.2023 4 z 5

Let do nebezpečí Let do nebezpečí Arthur Hailey

První kniha Haileyho a hned povedená. I když namísto detailně propracovaného příběhu jde "jen" o velmi jednoduchý děj, čte se výborně, má to spád a je to prostě taková ochutnávka toho, co autor umí. 75%, 13. 12. 2023.

13.12.2023 4 z 5

Motörhead Motörhead Lemmy Kilmister

Kniha se čte téměř jedním dechem, vypravěčský um Lemmyho je bezva, s ničím se nemazlí, nemá daleko od neslušných slov (ale v knize nepůsobí nevhodně či vulgárně), nechybí humor. Nejen pro jeho fanoušky a fanoušky Motörhead, ale obecně užitečné i zajímavé pro všechny fandy dobré muziky. Dávám plný počet hvězd, 13. 11. 2023.

13.11.2023 5 z 5

Ve znamení Kon-Tiki Ve znamení Kon-Tiki Thor Heyerdahl

Výprava to byla převratná a nesmírně zajímavá, ale Heyerdahl jako spisovatel ještě není tak vyzrálý jako v dalších svých knihách. Čtení je to i tak poutavé, ale ještě tomu něco chybí. Přesto i po tolika letech kniha nezastarává, i když mnohé vědecké poznatky již pokročily mnohem dál. Je třeba ji brát jako historický dokument. 75%, 29. 4. 2023.

29.04.2023 4 z 5

Krásně napsané, úplně jsem žil v té kouzelné anglické krajině, cítil to počasí a dokonce začal přemýšlet, že by nebylo špatné chovat si krávu na mléko a na máslo. Plný počet 5*, 21. 10. 2022.

21.10.2022 5 z 5

Mé srdce pohřběte u Wounded Knee Mé srdce pohřběte u Wounded Knee Dee Alexander Brown

Moc pěkně napsané, čtenář si dokáže udělat dost dobrou představu, jak to bylo s útlakem, diskriminací a likvidací indiánů v období 1860-1890. Mnoho skutečných citátů, autor se snaží držet nestranný pohled, i když všechny příběhy jsou postaveny především z pohledu indiánů a na běloších zde není téměř nic pozitivního. Kniha na mě dost zapůsobila, nebude sice patřit mezi mé úplně top knihy, ale kdybych dal jen 4*, nebylo by to dostatečné. 29. 7. 2022.
Doporučuji ovšem přečíst výborný komentář uživatele jave - opravdu to chce se na knihu podívat s odstupem a více kriticky.

29.07.2022 5 z 5

Penězoměnci Penězoměnci Arthur Hailey

Pohled do zákulisí jedné velké americké banky se Haileymu nepovedl tak dobře jako do zákulisí výroby aut či do zákulisí letiště. Čekal jsem hlubší, detailnější informace. Přesto jde o velmi dobré, zajímavé a občas i poutavé čtení. Navíc je to zajímavá exkurze do historie roku 1975, jak v té době (bez internetu) bankovnictví v USA fungovalo. 75%, 19. 2. 2022.

19.02.2022 4 z 5

Tenkrát v Hollywoodu Tenkrát v Hollywoodu Quentin Tarantino

Tarantino jako režisér (a scénárista) je výborný, ovšem tato kniha působí na mě hodně rozpačitě. Čte se sice náramně dobře, ale obsah je jaksi nezajímavý, nezáživný, vlastně to dost často ani nepůsobí jako román, jako spíš tak trochu dokument, tak trochu klábosení o historii Hollywoodu. Jaksi tomu chybí zápletka, nějaká dějová linie. Kniha je spíš určená vážným zájemcům o film a jeho historii. Přináší opravdu velkou nálož různých informací o spoustě herců, filmů a seriálů, o kterých, troufám si říct, neslyšel skoro žádný Čech.
Přidám citace z předsádky: "Z příběhu čiší jeho [Tarantina] nostalgický vztah ke starému Hollywoodu, láska k filmařině a nakažlivá radost z vyprávění... Čtenářům, kteří film neznají, nabízí plnohodnotný literární zážitek z Hollywoodu divokých šedesátých let, a filmovým fanouškům zase spoustu doplňujících informací, nečekaných odhalení a odchylek od scénáře." Berte prosím tyto citace s jistou rezervou. Ač jsem film zatím neviděl, jiné Tarantinovy filmy znám a dovedu vycítit, jak výrazně jiný zážitek bude z filmu na rozdíl od knihy. Také ovšem cítím, že ani film nebude nic extra, přes jeho mnohapočetné nominace na Oskary a jiné ceny. To není pro mě měřítkem kvality, více spíš vypovídá relativně nízké hodnocení fanoušků na ČSFD - aktuálně 77%. U mě kniha za 65%, 11. 12. 2021.
Shlédnutí filmu 9. 4. 2023: Dlouhá velká nuda, která může bavit jen opravdu zaryté fanoušky filmu. Pouze závěr je ten pravý tarantinovský a u mě díky němu 3*.

11.12.2021 3 z 5

Všichni lidé bratry jsou Všichni lidé bratry jsou Johannes Mario Simmel

(SPOILER) Velmi šikovně a zajímavě vystavěný román, kde se hned v úvodu dovídáme prakticky pointu, ale vůbec to nevadí. Autor jde hodně do detailů, často odbočuje a vrací se, což mi zpočátku trochu vadilo, ale nakonec se ukázalo, že to je jen správně. Kniha přináší možná až nečekaný pohled na německou společnost konce 60. let, kdy se do popředí politiky dostávají zase nacionalisté a dá se říct, že i neofašisté. Zajímavý je i pohled do podsvětí, kde hledaní váleční zločinci si žijí jako páni, každý na každého něco ví, něco má, každý je držen v šachu (ostatně tak to funguje po věky věků i v současnosti). Celá společnost včetně policie je prolezlá zrádci. I když se jedná jen o Simmelův (nejspíš dost levicový) pohled, určitě na tom něco je. Rád bych si přečetl nějaký takovýto obdobný román, ale ze současného Německa.
Samotný děj se sice dost dobře vymyšlený, přesto sem tam mě autor nepřesvědčil o věrohodnosti. Není to ovšem pravdivý dokument, ale hodně pravdivý román dle skutečných událostí. Výborné čtení. 85%, 31. 10. 2021.

31.10.2021 4 z 5

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

Zajímavě podaný život Němců žijících na počátku 20. století v povodí Volhy. Pěkně se čte a zároveň čtenáři odkrývá některé reálie kruté doby stalinismu. To poodkrývání je ale jen takové nesmělé, čekal jsem trochu víc. 75%, 23. 10. 2021.

23.10.2021 4 z 5

Kokoro Kokoro Sóseki Nacume

Román se krásně čte, jde o zajímavé vyprávění. Čekal jsem možná trochu víc "zápletky", trochu víc děje, nicméně jsem spokojen. Kniha obsahuje doslov Igora Cimy, který podrobně a detailně rozebírá život autorův a román samotný v souvislosti s dobou a prostředím vzniku. Dává čtenáři nahlédnout, že děj románu není tak jednoduchý, jak se může zdát.
Kniha bohužel trpí tiskovými chybami, už na přebalu je chybně uveden rok úmrtí autora.
Já jsem v díle nehledal ani neshledal žádné hluboké myšlenky v něm ukryté a ani po jejich odhalení v doslovu si s tím hlavu nelámu. Četl jsem pro potěchu a relaxaci a v tom mě román nezklamal. 75%, 21. 6. 2021.

21.06.2021 4 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

(SPOILER) Po Komturově smrti už jsem tušil, co mě při četbě čeká. Autor nezklamal, i když Komtur se mi líbil ještě víc. Murakami v Kafkovi zabředá do mystična a nadpřirozena mnohem víc. Japonsku se věnuje naopak méně, hodně se odkazuje na západní hudbu, na literaturu (nezapomíná ani na japonskou), na filozofii. Děj byl poutavý, ale ne vždy, občas jsem se myšlenkami vzdaloval od četby a nedokázal se úplně soustředit. Nadpřirozeno (především svými západními reklamními protagonisty) mi ne vždy sedlo. Přesto jde o výjimečný román. A pro představu, co o něm sám autor poznamenává (dle doslovu): "Kafka na pobřeží obsahuje mnoho hádanek, ale žádná řešení. Namísto toho se hádanky kombinují a skrze jejich interakci se vytváří i možnosti jejich řešení. A to bude pro každého čtenáře jiné." 85%, 21. 3. 2021.

21.03.2021 4 z 5

Vrchol vulkánu: Oceněné povídky Harlana Ellisona Vrchol vulkánu: Oceněné povídky Harlana Ellisona Harlan Ellison

Věřím, že jsou lidi, kteří si Harlana oblíbí. Mně se naopak stal dost protivným. Knihu jsem četl čím dál tím víc s donucení, netěšil jsem se na další a další povídky ve stejném nabubřelém a často nepochopitelném stylu. Abych úplně nekřivdil, jednotlivé povídky ode mě dostaly často 4*, jednou i 5*, ale 2x Odpad, v průměru něco přes 60%. Ale fakt jsem si četbu neužil, takže moje první a poslední setkání s tímto rozporuplným autorem. Psát rozhodně umí, ale většinou píše pro sebe a ne pro čtenáře. Jo - doslov je moc dobrý. 12. 3. 2021.

12.03.2021 3 z 5

Vlčák Kazan / Barí, syn Kazanův Vlčák Kazan / Barí, syn Kazanův James Oliver Curwood

Vlčák Kazan:
Podobně jako London v Bílém tesákovi dokázal i zde autor moc pěkně vystihnout "myšlení" zvířat a krásně je přenést do knihy. I když to nepůsobí jako plagiát, v mnohém se podobá Bílému tesákovi. London ale dokázal psát víc poutavě. Román je moc pěkný, 85%, 2. 12. 2019.

Barí, syn Kazanův:
Zdařilé pokračování Kazana, které ale už trochu vázne. Není to tak poutavé čtení, často jsem se přistihl, že čtu a nedokáži vnímat text. 75%, 8. 12. 2019.

02.12.2019 4 z 5

Hold Katalánsku Hold Katalánsku George Orwell (p)

Velice zajímavé čtení, které vůbec neztrácí na aktuálnosti. Příběhy a zážitky Orwella se čtou krásně, horší je to s kapitolami, kde se snaží vysvětlit, kdo s kým a proč bojuje, kdo je kdo. Je to (ne díky autorovi) pěkný galimatiáš. Ty se čtou těžce, ale pořád je to zajímavé. 85%, 22. 10. 2019.
Perfektní komentář, který vše vystihuje, od kristleko, další od decouble a další výborné komentáře jen umocňují celkový dojem z knihy.

22.10.2019 4 z 5