mgeisselreiter

Dobývání ArktidyDobývání ArktidyCzesław Centkiewicz

Mohla by to být výborná kniha, kdyby... Kdyby nebyla asi tak z poloviny protkána oslavnými ódami na Sovětský svaz. Dobrá polovina je skvělá, převevším první část knihy, kde dobývání Arktidy bylo opravdu neskutečné dobrodružství v neuvěřitelných podmínkách. Mnoho dalších kapitol ale ve mně vyvolává až odpor, v jaké době pochlebování a ponížení jsme byli nuceni žít. Z mnoha "neuvěřitelných" žvástů jen jedna ukázka (str. 332): [záchrana ledoborcem] "Konečně 27. srpna za zvuků Internacionály připlul k lodím Jermak, vyzbrojen vlajkami, který tím dosáhl 83°severní šířky." 75%, 4. 3. 2021.

včera

Lovci mamutůLovci mamutůEduard Štorch

Poutavé každou větou, zajímavé taktéž, fakt nedokážu dát míň než 5*. Nechápu, jak jsem v dětství a dospívání toto mohl vynechat. 24. 2. 2021.

Velké vody IguazúVelké vody IguazúJiří Hanzelka

Příjemné čtení, výborné svědectví své doby. Mnohé je zajímavé i dnes. 70% a 4*, 21. 2. 2021.

Hlava mého otce - Čtyři stenografické rományHlava mého otce - Čtyři stenografické rományJelena Bočorišvili

Autorka píše nevšedně o všedních strastech i hrůzách v Gruzii od Velké vlastenecké války až po perestrojku. Její styl je hutný, občas působí až trochu nepřehledně. Bočorišvili trochu skáče v ději a v čase, nejdřív naznačuje, pak po čase rozvádí a vysvětluje. Někdy se může čtenář trochu ztratit nebo něco úplně nepochopit, ale jako celek považuji všechny novely za vysoce nadstandardní. Díky, Jeleno, že nám touto uměleckou formou připomínáš to, na co se nesmí zapomínat.
Samotné provedení knihy se mi moc líbí, jak obálka, tak nemálo ilustrací. Jen korektuře uniklo pár chyb, což je škoda. 85%, 21. 2. 2021.

Na konci říjnaNa konci říjnaLawrence Wright

Rozhodně zajímavá kniha, kterou autor dobře vymyslel, dobře podal. Má ale své mouchy. Má slibný rozjezd, kde Wright chrlí jeden fakt za druhým, až si skoro plete román s dokumentární vědeckou tvorbou. Rozhodně to čtenáři přináší zajímavý pohled na současnou skutečnou situaci s virem COVID-19. Pak ale autor rozjíždí děj na mnoha frontách, román začíná být roztříštěný, témata jsou hodně povrchní, otevřená a nedořešená. Méně je někdy více, jak praví stará pravda. Četba byla poutavá a udržela mě u knihy, takže i přes výtky se při 70% přikloním ke 4*, 20. 2. 2021.

Den přizpůsobeníDen přizpůsobeníChuck Palahniuk

Slátanina nesmyslů, autor se jistě bavil. Nemá to hlavu ani patu. Do očí bijící hovadiny. Nakonec doslov Pavla Bušty sice vysvětluje, co jsme to četli, ale mé mínění to neovlivnilo. Přidám něco málo z doslovu:
"...Zmatek, neustálé zpochybňování, relativizace objektivní skutečnosti. Všechen tento mišmaš převzal a udělal z něj knihu. Nenabízí žádného spolehlivého vypravěče... Pustil do ringu několik protichůdných realit a ono to jaksi zvláštně zafungovalo." (Ne, pro mě to vůbec nezafungovalo).
"Palahniuk se opravdu jen směje, nenabízí řešení... Je to komentář ke stavu světa, který lze jen bezmocně pozorovat? Nebo rozverná satira, co má všechno na háku?"
Nebo je to odpad, jehož čtením jsem ztratil víkend a navíc mě vytočil? 14. 2. 2021.

14. únoraodpad!

Třikrát policejní prefekt ÓtaniTřikrát policejní prefekt ÓtaniJ. Melville (pseudonym)

Ve všech příbězích autor přibližuje čtenáři zvyky a obyčeje Japonska, někdy je konfrontuje i s evropskou kulturou. Odhaluje moderní Japonsko, které ale neopouští své tradice. Detektivní příběh, někdy vlastně jen zápletka, působí skoro jako jen na okraj. Nečekejte nějaké zajímavé či důkladné pátrání a vyšetřování. Příběhy jsou čtivé a v mnohém i po letech zajímavé, ale rozhodně nevynikají v oblasti detektivek. Další info u jednotlivých povídek. 65%, 10. 2. 2021.

40 dní pěšky do Jeruzaléma40 dní pěšky do JeruzalémaLadislav Zibura

Tak to se Ladislavovi opravdu povedlo. Fakt si zaslouží být bestsellerem. Poutavé a vtipné čtení z reálného života o neskutečné cestě, která byla skutečná. A zaslouží si ode mě 5*, 8. 2. 2021.

TaliániTaliániFrançois Cavanna

Při čtení se postupně čtenář přenáší do předválečné Francie a společnosti chudých Italů zde žijících. Autor živě vystihuje své zážitky z mládí v různých příhodách a situacích. Je to lepší než film, protože u filmu musí filmaři vizuálně vše simulovat, kdežto při četbě je to jen na čtenářově fantazii, jak si dokáže tu dobu v hlavě vykreslit a přestavit.
Moc příjemné čtení, kterému bych vytkl snad jen občas až moc zbytečné vulgárnosti. A Volvox Globator tentokrát připravil knihu téměř bez chyb, což zmiňuji proto, že některé jejich knihy jsou tak plné chyb, že se skoro nedají číst. 85%, 30. 1. 2021.

ŘetězŘetězAdrian McKinty

McKinty opět předvádí, že dokáže psát mimořádně čtivě a poutavě. Příběh má zajímavou myšlenku, především první část se čte jedním dechem. Pak autor trochu polevuje s napětím a poodhaluje karty. Závěr je tak trochu americky přehnaný a ne úplně dopilovaný, ale to nic neubírá na celkově výtečném počtení. 5*, 27. 1. 2021.

Komturova smrtKomturova smrtHaruki Murakami

Moje první setkání s autorem dopadlo na výbornou. Detailní styl popisu událostí a činností mi absolutně sedl, i když se mnohým zdá zdlouhavý, moc podrobný a zbytečný, u mě vůbec nevyvolával takové pocity. Murakami prostě vypráví takovým způsobem, že to nenudí, ať píše, co píše.
Nadpřirozená linka mi zpočátku přišla nevhodná, myslel jsem, že jde o reálný román. Pak se to ale nějak poddalo a opět jsem propadl kouzlu autora, tentokrát mystice, záhadě. Navíc četba ve mně vyvolávala velkou představivost.
Zcela okouzlující je neskutečně slušné jednání a diskutování hlavního protagonisty s bohatým sousedem. To je koncert etikety. Nemohu jinak než 5*, 24. 1. 2021.

Stín větruStín větruCarlos Ruiz Zafón

Kouzelná, tajemná kniha, která mi učarovala. Ani chvíli nenudí, pořád se něco děje. A vyprávění není monotónní, je rozmanité, nápadité. Autor dokáže svým neotřelým a poutavým psaním čtenáře do příběhu hluboce vtáhnout. Plných 5*, 16. 1. 2021.

EtiketaEtiketaLadislav Špaček

Určitě užitečné, pokud něco nevíte, nebo i jen pro připomenutí. Každému dá něco, od oblékání, přes stolování až ke svatbám, ale samozřejmě nechybí to nejdůležitější - jak se správně chovat ve společnosti, muž k dámě a tak podobně. Pravda je, že kniha vychází z televizního pořadu a sem tam je to poznat. V tom případě by bylo lepší i vidět, ale dá se bez toho obejít. Bohužel fotky jsou hodně maličké, takže mnohdy není moc pozvat, co na nich je. 75%, 10. 1. 2021.

Analfabetka, která uměla počítatAnalfabetka, která uměla počítatJonas Jonasson

Číst takovou knihu, to je balada. Člověk se baví skoro u každé věty, no dobře, tak skoro u každého odstavce. Čte se to nádherně, děj se dobře sleduje, vše krásně odsýpá, a je to nejen výborná zábava, ale i trochu poučné historie. Jen něco za půlkou se mi chvíli zdálo, že autorovi trochu začal docházet dech, ale netrvalo dlouho, a zase se nastartoval. Dávám plných pět hvězd, 9. 1. 2021.

Římské jaro paní StoneovéŘímské jaro paní StoneovéTennessee Williams

Tennessee Williams to s psaním umí, se slovy si krásně žongluje. Také příběh je celkem zajímavý. Novela mě zaujala víc než filmová verze z roku 1961. 75%, 3. 1. 2021.

Osmý život (pro Brilku)Osmý život (pro Brilku)Nino Haratischwili

První asi 2/3 se jeví hodně zdlouhavé, rozvláčné. Poslední třetina, tedy v podstatě od části, kdy vypravěčka přišla na svět, jakoby román chytil druhý dech. Čte se mnohem lépe, je poutavější. První část bych hodnotil 60-65%, druhou pak 75% a celkově při 70% dám 4*. Jde o zajímavé čtení, které bych ale v této podobě hodně zredukoval.

Ďáblova alternativaĎáblova alternativaFrederick Forsyth

Děj je sice chytře a důmyslně vymyšlený, ale jeho podání není moc vydařené ani poutavé. Knihu jsem tak dočetl ze setrvačnosti, abych už ji měl za sebou. Druhá část, kde jsem se těšil, že bude víc přitažlivá, sklouzává k americké přehnanosti a tím mě hodně zklamala. 60%, 20. 12. 2020

20.12.2020

Na kole přes AfrikuNa kole přes AfrikuTadeáš Šíma

Víc takových knížek. Autentické dobrodružství, a ne ledajaké. Krásně čtivé, zábavné a hlavně zajímavé a z reálného života. Drobná výtka na pár neslušných výrazů, které tam být nemusely. Jinak 5*, 7. 12. 2020.

07.12.2020

Tajfun a jiné povídkyTajfun a jiné povídkyJoseph Conrad

Moje první setkání s Josephem Conradem a byl jsem mile překvapen. Jeho styl psaní je velmi poutavý a přitažlivý. Příběhy v této knize na nás dýchají dobrodružstvím na mořích v 19. století. Příjemné nenáročné počtení. 75%, 29. 11. 2020.

29.11.2020

Válka a terpentýnVálka a terpentýnStefan Hertmans

Velmi milé překvapení. Z celé knihy na mě dýchá nedávná, a přesto tak vzdálená minulost asi 100 let zpátky. Krásně vylíčené, kdy při četbě zapomínám na současný uspěchaný svět. Vše plyne tak pěkně pomalu, jako voda v řece. Prostřední část věnovaná válce je opravdu silně autentická, od čtení se ani nechce odejít.
Kniha nemusí sednout každému, ale já jí dávám zasloužených 5*, 22. 11. 2020.

22.11.2020

Ráno už tu nebuduRáno už tu nebuduAdrian McKinty

Třetí v řadě a stále lepší. Místy jsem si to krásně vychutnával a od knihy ani nechtěl odejít. Pak ale přišla trochu nudnější zdlouhavější pasáž. Nakonec závěr pěkně vygradoval, a tak dám nakonec při 90% 5*. 20. 11. 2020.
Neodpustím si jeden úryvek, takových perliček je tam víc:
"Irsko v odstínech černé a zelené pod rozšklebeným couvajícím měsícem. Irsko pod baldachýnem šedivých mračen, pod křídly vran a lopatkami vrtulníků." (úvod kapitoly 7).

20.11.2020

Měsíc je drsná milenkaMěsíc je drsná milenkaRobert A. Heinlein

Výborně vymyšlený příběh a taky krásně podaný, zábavný, čtivý. Celá ta politika kolem je promyšlená a nadčasová. Mike je geniální. Závěrečnou část jsem musel dočíst v kuse, nemohl jsem se odtrhnout. Plných 5*, 16. 11. 2020.

16.11.2020

VlastVlastFernando Aramburu

Kniha, která rozhodně stojí za přečtení, i když strhující, jak je uvedeno na obálce, román rozhodně není. Je zajímavé, jak autor dokáže pořád dokola omílat to stejné, skákat v čase sem a tam, a přesto to není nudné ani otravné ani nepřehledné ani matoucí. Ovšem musím přiznat, že jména mi dělala problémy a vždy mi chvíli trvalo, než mi došlo, kdo to je, kam patří. Aramburu vykresluje především 3 hlavní hrdiny, což se mu velmi dobře daří. Další postavy nejsou úplně okrajové, ale nejsou ani detailně rozebrané.
Někdo může být zklamán, že se moc nedozví o politickém pozadí problémů Baskicka a ETY. Autor se soustředí na 2 obyčejné rodiny a na to, jak je možná až zaslepený nacionalismus dokáže rozdělit. 75%, 7. 11. 2020.

08.11.2020

VěrnostVěrnostMarco Missiroli

Kniha může nebo taky nemusí čtenáře zaujmout svým nestandardním stylem. Mě spíš nezaujala. Čte se sice hladce, ale občas neudržím soustředění a čtu a myslím na něco jiného. V románu dochází ke změně děje bez jakéhokoliv upozornění, takže najednou zjišťuji, že nevím, o kom se zrovna píše. Místy, nebo spíš hodně často, jde děj hodně do banálních a zbytečných detailů, což opět někomu nemusí vadit. Autor to tak zjevně píše záměrně. Děj samotný není až tak nezajímavý, ale mně chyběla hlubší vykreslenost postav. 55%, 25. 10. 2020.

25.10.2020

Špion. A zrádce!Špion. A zrádce!Ben Macintyre

Neskutečný příběh výtečně zpracovaný, který se krásně čte. Odhaluje mnoho zajímavých a kdysi velmi tajných informací. Je čerstvě zpracovaný, takže vypovídá i o současnosti některých postav. 90% a 5*, 18. 10. 2020.

18.10.2020

Proměnná hvězdaProměnná hvězdaRobert A. Heinlein

Zajímavý námět a celkem dobře rozpracovaný. Bohužel Robinson nešetří slovy a kniha tak v mnoha částech začíná nudit. V této podobě by mohla být zredukována na polovinu až třetinu a jen by jí to prospělo. Zpočátku mi trochu vadilo, že Robinson používal některé moderní prvky z doby jeho psaní (2005), které by Heinlein v roce 1955, kdy sepsal osnovu románu, nikdy nepoužil.
Určitě neprozradím nic zásadního, když napíšu, že Heinlein stvořil jen koncept románu na 14 stranách, takže román samotný napsal Robinson. Přesto musím uznat, že v mnohém působí kniha opravdu jako od mistra Heinleina z padesátých let minulého století. Celkově je příběh bohužel až moc roztahaný, takže mu dám 60-65%.

10.10.2020

Slyším sirény v ulicíchSlyším sirény v ulicíchAdrian McKinty

Skvěle skloubené reálie divokého Irska roku 1982 s celkem zajímavým detektivním příběhem, který je navíc dle skutečnosti. Moc pěkně se mi to čte a vychutnávám si to. 85%, 29. 9. 2020.

29.09.2020

KolaKolaArthur Hailey

(+ SPOILER) Výborná sonda do automobilového průmyslu počátku 70. let 20. století. Perfektně propojené dějové linie, krásně se čte, poznáváme nejen autoprůmysl, ale částečně i celou americkou společnost s její uspěchaností, honem za maximálním ziskem za téměř každou cenu. Poznáváme, že bohatí manažeři platí krutou daň za své postavení - téměř žádný volný čas, práce je první poslední. Nahlížíme do problematiky rasismu a na život černošské populace v krutém Detroitu.
Kniha je stále aktuální i dnes. Už v době jejího vzniku se řešily požadavky na bezpečnost, na snižování emisí a v té souvislosti i na možnosti elektropohonu. Neznalý čtenář (ostatně jako i já) vidí, že ty krásné americké bouráky nejsou bez vad a že auta z Německa už v té době měla výbornou pověst, co se kvality týče. Dávám 5* při 90%, kniha mě opravdu obohatila a získal jsem díky ní nový pohled na USA (na rozdíl od knihy Rozpojené Státy Martina Řezníčka). 23. 9. 2020.

VyjednavačVyjednavačFrederick Forsyth

(+ SPOILER) První část ve stylu autora opravdu dobře a detailně rozpracovaná, až dokumentárně. Bohužel Forsyth postupně přechází do "amerického" stylu, tedy méně pravděpodobné, více přehnané, zkrátka jako scénář k hollywoodskému filmu. Ještě mi chyběl detailnější pohled ke skupině šílenců, kteří za vším stáli, a jejím aktivitám. V závěru tuto oblast autor skoro přeskočil. Možná v tom byly tlaky vydavatelů? I přes mou kritiku velmi dobrý román. V mnohém dokonce Forsyth předpověděl budoucnost. 75%, 21. 9. 2020.

Horoucí láskaHoroucí láskaRobert Merle

Po dvou skvělých románech Smrt je mým řemeslem a Malevil jsem sáhl potřetí po Merlem. Bohužel tato kniha u mě totálně propadla. Archaický styl jazyka bych ještě překousl, po chvíli se na něj dá zvyknout a není až tak těžké ho číst. Horší je to s dějem. V historii této doby a místa se neorientuji a tento román mi v tom ani nepomohl. Absolutně jsem se ztrácel a po první kapitole jsem skoro nic nepochopil. Tato kapitola má téměř 50 stran a dál už jsem nepokračoval, jelikož to pro mě bylo utrpení a ztráta času. I když jsem pak na dovolené přečetl další knihy a poslední den už neměl co číst, raději jsem koukal do blba, než abych pokračoval v tomto románu. Celkově nemohu hodnotil, když jsem nepřečetl celou knihu, ale za první kapitolu max 1*. 17.-18. 9. 2020.